Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 262)
  • Πάρα Πολύ

    Ψήφοι: 126 48.1%
  • Πολύ

    Ψήφοι: 60 22.9%
  • Έτσι και έτσι

    Ψήφοι: 48 18.3%
  • Eλάχιστα

    Ψήφοι: 15 5.7%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 13 5.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Με εκνευρίζουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πολυ!
Ειδικά όταν τα κάνω εγώ! Δεν μπορώ να βλέπω ορθογραφικά με τίποτα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Εμενα με ενοχλουν αρκετα! Σπανια κανω η ιδια! Το μεγαλυτερο προβλημα μου ειναι πως δεν μπορω να διαβασω την λεξη που εχει γραφτει λαθος(μιλαμε για χοντρα και συνεχομενα λαθη)
Παλιοτερα ημουν πιο "αυστηρη" μεχρι που στο λυκειο και γνωρισα μια κοπελα που ειχε δυσλεξια και εκανε πολλα λαθη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εμενα μ' εχνοχλει ιδιαιτερα οταν οι αλλοι κανουν ορθογραφικα, αλλα και γω κανω που και που (λογικο αλλωστε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
παρα πολυ.ηδοικα ωσα κανο αιγο:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Εμένα όχι δε με ενοχλεί ιδιαίτερα!! Δηλαδή δε θα κάτσω να πω "ααα τον βλάκα δε το ξέρει!" ούτε θα υποδείξω σε κάποιον "δε γράφεται έτσι ρε, έτσι γράφεται και μάλιστα γι' αυτό και γι' αυτό το λόγο" αν και θα μπορούσα.
Όλοι θα τύχει κάποια φορά να υποπέσουμε σε κάποιο ορθογραφικό λάθος.
Γενικά δεν αντέχω τους ανθρώπους που θα κάτσουν να διορθώσουν ή να κοροιδέψουν τους άλλους επειδή έγραψαν κάποια λέξη λάθος. Απλώς εντάξει κάποια πράγματα χτυπάνε άσχημα στο μάτι μου. Πχ "εν έτη, εν πάσει περιπτώση κτλ κτλ"
Αλλά ναι δε θα κάτσω να πω στον άλλον "ααα τι έκανες ρε είναι έτσι κι όχι έτσι, μα καλά πόσο βλάκας, χαζός κι ανορθόγραφος είσαι που δεν το ήξερες, που το μπέρδεψες" κτλ
Ή το άλλο, θεωρώ το λιγότερο ηλίθιους τους ανθρώπους που σχολιάζουν αγγελίες στο δρόμο... του τύπου "ζιταο δουλια..." κτλ
Πρέπει να είσαι και πολύ μαλάκας για να ειρωνευτείς αυτόν που το έγραψε ο οποίος στην τελική μπορεί να μην ξέρει καν την ελληνική γλώσσα, να είναι ξένος πώς το λένε; Δηλαδή ναι; τι πας να δείξεις;

Τέλος πάντων αυτά.
Δε λέω να είμαστε όλοι ανορθόγραφοι και χέστηκα... αλλά ναι μπορεί οάλλος να μη ξέρει ότι κάποια λέξη γράφεται με τον τάδε τρόπο ή να του ξεφύγει κάτι, ή να κάνει κάτι από απροσεξία. Εεε και; τι έγινε;
Πχ αν δεις κάπου τη λέξη [ekatomirio] γραμμένη ως "εκατομύριο" τι θα γίνει; δεν θα καταλάβεις τι λέει; αλλά ναι όντως, ίσως να πάρεις 99.999 καθώς λείπει ένα "μ" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Αφρούς βγάζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Xαχαχ, ως τέρας της" ανορθογραφίας" η γνώμη μου είναι πως καλό είναι να υπάρχουν όσο το δυνατόν λιγότερα. Απο κει και πέρα αν ο δάσκαλος του δημοτικού δεν έκανε καλή δουλειά δεν φταις εσύ έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
από μόνα τους δεν με ενοχλούν, εξαρτάται ποιος τα κάνει και τι γράφει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Το να κανει καποιος ορθογραφικα λαθη συνεχομενα,και μαλιστα πανω σε βασικες λεξεις,πιστευω ειναι σημαδι ελλειψης παιδειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
ρε συ χάουζ ούτε κι εγώ ξέρω ορισμένες λέξεις πώς γράφονται - πάντα μπερδεύω την ορθογραφία τους - το παλεύω όμως να τις μάθω σωστά και προσέχω γενικά τον τρόπο γραφής μου. που θα πάει κάποια φορά θα το πετύχω. ;;;;;;

αυτή τη στιγμή είναι σαν να χρησιμοποίησες ατελή επαγωγή με αίτιο αποτέλεσμα που οδηγεί σε επισφαλές και αβέβαιο συμπέρασμα για να μιλήσω στη γλώσσα σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ενα απο τα βασικα αντικειμενα που μαθαινει ενα ατομο στο εκπαιδευτικο μας συστημα ειναι το σωστο συντακτικο και η ορθογραφια (δημοτικο).Δεν ειπα να γνωριζεις λεξεις οπως το ακετυλοσαλικυλικο οξυ,αλλα να μην κανεις ορθογραφικα που χτυπανε ματι.
Και γιατι αβεβαιο συμπερασμα?Εχεις δει εσυ κανεναν πχ καθηγητη πανεπιστημιου να κανει ορθογραφικα λαθη?Η καποιον συγγραφεα?
Συνηθως τα ατομα που κανουν λαθη ειναι αυτα που δεν εχουν εντρυφησει και πολυ στην παιδεια.
Βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις,για να μην τσουβαλιαζουμε τους παντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω έναν μαλάκα στη γενική φυσική που δεν μπορώ να τον παρακολουθήσω με τίποτα. Ο άνθρωπος δεν ξέρει τι πάει να πει συντακτικό και ας είναι καθηγητής πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής επειδή σε φιλολογικά είμαι πολύ καλή αν είναι καποιος που γνωρίζω έστω και λίγο θα του πετάξω μια σποντίτσα του τύπου : "Με την ορθογραφία έχετε κακιές σχέσεις ? ";)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine.#

Νεοφερμένος

Η catherine.# αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
εγω γενικα δεν εκανα ορθογραφικα λαθη,αλλα οταν αρχισα να γραφω greeklish πολλες λεξεις τις εγραφα λαθος!!!!:mad: οποτε τα εκοψα και γραφω με ελληνικα γραμματα τωρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Αρκετά.
Σπάνια κάνω ορθογραφικά,μόνο όταν βιάζομαι,και τότε σε ορισμένες λέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Επειδή σε ενοχλεί πάρα πολύ να βλέπεις ορθογραφικά λάθη, πάρε και μια διόρθωση από εμένα: δεν είναι πόσο, αλλά είναι πόσω. Είναι "δοτική" του μέτρου ή της διαφοράς, και αυτό επειδή βρίσκεται κοντά σε επίρρημα συγκριτικού βαθμού ---> μάλλον.

... Της ξέφυγε αυτό της καθηγήτριας.
Μην ασχολείσαι με λάθη όπως: "απλώς-απλά". Είναι τουλάχιστον ανούσιο. Τουλάχιστον όμως.
... Να φανταστώ δεν έχεις ολοκληρώσει τη σχολική σου "πορεία", ε;

Και γενικά πολλοί από εδώ έχετε μεγάλο πρόβλημα, αν βλέπετε ορθογραφικά λάθη, αλλά την απάντησή σας πριν τη δημοσιεύσετε δεν την ελέγχετε. :whistle:

Οποία μανία με το άτομό μου... Μ' αρέσει έκανες κι έρευνα! :D

Διάβασε αν θες(τους αγαπώ σε αυτό το forum). Είναι μια διαφωνία όπως πολλές άλλες και καθένας διαλέγει ποιο ρεύμα θα ακολουθήσει. Αν εσύ ακολουθείς την αρχαία γραφή άκριτα, αυτό δε με αφορά. Για μένα ορισμένα κατάλοιπα δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω από την ικανοποίηση του ψώνιου μερικών. Καλημέρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,112 μηνύματα.
Το να κανει καποιος ορθογραφικα λαθη συνεχομενα,και μαλιστα πανω σε βασικες λεξεις,πιστευω ειναι σημαδι ελλειψης παιδειας.
έλλειψη παιδείας σε αυτούς που τα κρίνουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
έλλειψη παιδείας σε αυτούς που τα κρίνουν :)

συμφωνω. Παιδεια δεν ειναι η ορθογραφια αλλα η σταση σου στη ζωη κ τους αλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Με ενοχλούν αρκετά τόσο στους άλλους όσο και σε μένα. Δεν διορθώνω συνήθως αλλά σε κάποιο γνωστό μου ίσως καθώς ξέρω ότι δεν θα ενοχληθεί. Επίσης με ενοχλεί στο διάβασμα όταν κάποιος δεν βάζει τόνους(το κάνουν συνήθως στην άλγεβρα-γεωμετρία και εκνευρίζομαι:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Προσωπικά δεν με ενοχλεί κ πολύ.. Ίσως φταίει που μερικές φορές τις σκοτώνω μερικές λεξούλες...:redface: Βασικά περισσότερο με ενοχλεί όταν τα κάνω εγώ παράοι άλλοι...Άσε που καμια φορά να δω μια λέξη λάθος μπορεί κ να μην το καταλάβω...! (εκτός κ αν είναι πολύ χτυπητό!) Όμως δνε είναι κ το καλύτερο να μην ξέρουμε την ορθογραφία των δικών μας λέξεων.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top