Πόσο απαραίτητες είναι οι γνωριμίες / networking για κάποια επαγγέλματα;

sofia07

Νεοφερμένος

Η sofia07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις πως έχει η κατάσταση : Οικονομικό ΟΠΑ είναι εξαιρετική σχολή που θα σου δώσει τρομερά εφόδια (ακαδημαικά) και θα σου παρέχει μια ευελιξία στις σπουδές ΑΛΛΑ για να δουλέψεις σε εταιρείες χρειάζεσαι ισχυρό networking με εργοδότες κλπ! Αν ΔΕΝ το έχεις και θεωρείς ότι η σχολή δεν μπορεί να στο δώσει ή θεωρείς ότι είναι δύσκολο να το φτιάξεις από το 0 τότε να πας στη ΣΣΑΣ...

Προσωπικά,εγώ ΟΠΑ θα επέλεγα (όπως θα επιλέξω και για το μάστερ που θα κάνω αν δεν το κάνω στο εξωτερικό)
Αλλά ειλικρινά στο λέω δεν έχω δει (εγω τουλάχιστον) άτομο δίχως γνωριμίες να μπαίνει σε εταιρείες απλά με ένα καλό βιογραφικό...
Συνέχεια όμως ακούω αυτό με τις γνωριμίες. Πχ πριν αποφασίσω για κατευθύνσεις κλπ ήθελα νομική και όλοι μου έκοψαν τις ελπίδες μου ( επειδή δεν έχουμε κάποιο δικηγόρο στην οικογένεια ) οπότε πήγα οικονομικά που ήταν η πρώτη μου επιλογή απλά σκεφτόμουν και νομική. Θα ήθελα να φτάσω σε υψηλόβαθμες θέσεις και θεωρώ ότι αν θέληση υπάρχει όλα γίνονται. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο στο που εξωτερικό βασίζονται σε γνωριμίες μιας και θα ήθελα να εργαστώ στο εξωτερικό! Η αλήθεια είναι είμαι σίγουρη το ΟΠΑ θα διαλέξω απλά ήθελα και μια δεύτερη γνώμη...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοιτα να δεις τωρα ...να γραψεις 18500 μορια για να πας οικονομικο ΣΣΑΣ να κανεις μετα λογιστικη επαλ στην ταξιαρχια ...και να παιρνεις 1200 στα 40σου και να κρέμεται ενα τσεκουρι απο πανω σου γιατι ο αλλος στην στρατοπεδο κλεβει φετα? παιζει?
Ναι παιζει.... αν δεν εχεις τα χρηματα να σπουδασεις..εκει η ζωη ειναι ζωρικη μεν (ρομποτακια) αλλα ειναι δωρεαν και εχει και χατζιλικι.
Βεβαια πηγες ...μετα ετσι και δεν σου αρεσει...δεν μπορεις να φυγεις.. σε μπαστακωσαν.
Οι ωρες εργασιας ειναι πολλες στο στρατο και κανενα σαββατο..χωρις λευτα ε... βεβαια και στον ιδιωτικο ειναι πολλες και δυσκολη η ευρεση καλης εργασιας.
Ρωτησες αν μπορεις να εργαστεις και εξω παραλληλα..δεν το ξερω αυτο, αλλα αν κρινω απο τους γιατρους που τους επιτρεπουν ιατρειο εξω μαλλον ναι και σε σενα.
Δεν μου αρέσει καθόλου ο στρατός είναι η αλήθεια απλά λόγω της επαγγελματικής αποκατάστασης το σκεφτόμουν... Αλλα ούτε ψηνομαι να συμβιβαστώ για 1000 το μήνα πιστεύω είμαι για περισσότερα (είμαι αρκετά εργατική). Είδα και έναν γνωστό μου , μου πήγε λιμενικό και το μετάνιωσε μιας και η σχολή είναι μπαχαλο... Γενικά δημόσιο δεν πιστεύω πως κάνει για μενα
 
Τελευταία επεξεργασία:

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Θα ήθελα να φτάσω σε υψηλόβαθμες θέσεις
Υψηλόβαθμες θέσεις : 90% γνωριμίες κ δικτίωση (σιγά σιγά) 10% σκληρή δουλειά/πτυχία κλπ
Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο στο που εξωτερικό βασίζονται σε γνωριμίες μιας και θα ήθελα να εργαστώ στο εξωτερικό!
Παίζουν και εκεί με την έννοια της σύστασης
 

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Διαφωνώ με τις γνωριμίες. Γενικά το πρωτόκολλο για να αυξηθούν οι δικτυώσεις είναι συγκεκριμένο και μπορεί να το κάνει και η κουτσή Μαρία. Πας σε συγκεκριμένα meetings, σε συγκεκριμένες εκδηλώσεις, μιλάς συγκεκριμένα κτλ, κτλ και σιγά σιγά σε 1-2 χρόνια έχεις δικτυωθεί, δεν είναι εκεί το πρόβλημα ή το ζήτημα.

Κατά την γνώμη μου, αν υπάρχει κάποιο θέμα για τους αποφοίτους οικονομικών σχολών, είναι ότι δεν μπορούν να συναγωνιστούν πληροφορικάριους, μηχανικούς ή φυσικομαθηματικούς που έχουν ειδικευτεί στα οικονομικά με μεταπτυχιακό ή διδακτορικό. Γενικά κάποιοι λένε (εγώ δεν συμφωνώ απόλυτα) ότι οι οικονομικές σχολές είναι από τις καλύτερες για μεταπτυχιακά, αλλά από τις χειρότερες για προπτυχιακά.

Και ναι προφανώς ΟΠΑ θα διαλέξεις, όχι στρατό. Αγνόησε όσο μπορείς τους γονείς σου. Γενικά οι στρατιωτικές σχολές είναι μόνο για αυτούς που πραγματικά αγαπάνε το στρατό, πιστεύω περίπου το 10% όσων περνάνε σε αυτές, ειδικά αυτοί που κάνουν συνέχεια αιτήσεις για μεταθέσεις στην Ουκρανία ή την Μέση Ανατολή. Όσοι περνάνε για βόλεμα, και καλά για σταθερό ή σίγουρο μισθό, μέχρι τα 40, για να μην πω 30, έχουν απογοητευθεί με αυτά που βλέπουν στον ιδιωτικό τομέα από τους γύρω τους. Για αυτούς είναι σαν προχωρημένη φυλακή.
 

sofia07

Νεοφερμένος

Η sofia07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Διαφωνώ με τις γνωριμίες. Γενικά το πρωτόκολλο για να αυξηθούν οι δικτυώσεις είναι συγκεκριμένο και μπορεί να το κάνει και η κουτσή Μαρία. Πας σε συγκεκριμένα meetings, σε συγκεκριμένες εκδηλώσεις, μιλάς συγκεκριμένα κτλ, κτλ και σιγά σιγά σε 1-2 χρόνια έχεις δικτυωθεί, δεν είναι εκεί το πρόβλημα ή το ζήτημα.

Κατά την γνώμη μου, αν υπάρχει κάποιο θέμα για τους αποφοίτους οικονομικών σχολών, είναι ότι δεν μπορούν να συναγωνιστούν πληροφορικάριους, μηχανικούς ή φυσικομαθηματικούς που έχουν ειδικευτεί στα οικονομικά με μεταπτυχιακό ή διδακτορικό. Γενικά κάποιοι λένε (εγώ δεν συμφωνώ απόλυτα) ότι οι οικονομικές σχολές είναι από τις καλύτερες για μεταπτυχιακά, αλλά από τις χειρότερες για προπτυχιακά.

Και ναι προφανώς ΟΠΑ θα διαλέξεις, όχι στρατό. Αγνόησε όσο μπορείς τους γονείς σου. Γενικά οι στρατιωτικές σχολές είναι μόνο για αυτούς που πραγματικά αγαπάνε το στρατό, πιστεύω περίπου το 10% όσων περνάνε σε αυτές, ειδικά αυτοί που κάνουν συνέχεια αιτήσεις για μεταθέσεις στην Ουκρανία ή την Μέση Ανατολή. Όσοι περνάνε για βόλεμα, και καλά για σταθερό ή σίγουρο μισθό, μέχρι τα 40, για να μην πω 30, έχουν απογοητευθεί με αυτά που βλέπουν στον ιδιωτικό τομέα από τους γύρω τους. Για αυτούς είναι σαν προχωρημένη φυλακή.
Ευχαριστώ πολύ . Πάντως και εγώ διαφωνώ με το ότι δεν είναι τα οικονομικά δεν είναι καλό πτυχίο για προπτυχιακά. Είναι πολύ γενικό πτυχίο , πολύ καλή βάση και αν κάνεις μεταπτυχιακό σε κάτι περισσότερο συγκεκριμένο έχεις απίστευτες ευκαιρίες!
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Γενικά το πρωτόκολλο για να αυξηθούν οι δικτυώσεις είναι συγκεκριμένο και μπορεί να το κάνει και η κουτσή Μαρία. Πας σε συγκεκριμένα meetings, σε συγκεκριμένες εκδηλώσεις, μιλάς συγκεκριμένα κτλ, κτλ και σιγά σιγά σε 1-2 χρόνια έχεις δικτυωθεί, δεν είναι εκεί το πρόβλημα ή το ζήτημα.
Δεν έχει και η κουτσή Μαρία γνωριμίες μη κοροϊδευόμαστε και αν δεν έχεις γνωριμίες χάνεσαι όσο καλός και να εισαι
Για τα σεμινάρια κλπ είναι παρά πολύ σημαντικά για networking αρκεί να σου δώσουν σημασία αλλά για μένα δεν λέει κάτι πχ να πάει κάποιος και να πει: «Γεια σας είμαι Χ» (αν όχι με τον ίδιο τρόπο-έστω κ με κάποιον αντίστοιχο τρόπο)
Για μένα το μυστικό είναι να σε συστήσει κάποιος καθηγητής σου σε κάποιο στέλεχος και αυτός να είναι η γέφυρα επικοινωνίας-αν πας μόνος σου δεν έχεις κ πολλές πιθανότητες να ασχοληθούν μαζί σου εκτός κ αν είσαι κάτι πολύ πολύ ιδιαίτερο
Γενικά κάποιοι λένε (εγώ δεν συμφωνώ απόλυτα) ότι οι οικονομικές σχολές είναι από τις καλύτερες για μεταπτυχιακά, αλλά από τις χειρότερες για προπτυχιακά.
Κοίταξε να δεις υπάρχει μια δόση αλήθειας σε αυτό ΑΛΛΑ μη ξεχνάς ότι τα τμήματα Οικονομικής Επιστήμης παρέχουν το πιο ισχυρό μαθηματικό υποβαθρο από κάθε άλλη σχολή οικονομικών με αρκετά μαθήματα που απαιτούν μαθηματικά (οικονομετρία πχ)
Οκ δεν είναι μηχανικοί ή φυσικομαθηματικες αλλά σε σχέση με Μάρκετινγκ είναι σε πολύ καλύτερο επιπεδο
Για μένα ένας απόφοιτος οικονομικής σχολής (πέρα από τη κλασική οδό : Λογιστική) μπορεί να κάνει τρομερά μεταπτυχιακά και να έχει πολύ καλές προοπτικές (ιδίως στο εξωτερικό)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως και εγώ διαφωνώ με το ότι δεν είναι τα οικονομικά δεν είναι καλό πτυχίο για προπτυχιακά.
Μια χαρά είναι αρκεί να το χρησιμοποιήσεις σωστά
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 975 μηνύματα.
Ξερω συμφοιτητες γιατρους απο το μερος μου που προσπαθουν να γνωρισουν κοσμο και κοσμακι για να ανοιξουν στο μελλον δικο τους ιατρειο ή για να γνωρισουν ατομα που θα τους βοηθησουν στο μελλον.

Αλλα εχω φτασει σε μια ηλικια που εχω συνειδητοποιήσει την δυναμη των γνωριμιων. Ειδικα στη χωρα μας οι γνωριμιες ειναι το Α και το Ω σε μια επαγγελματικη πορεια. Αν δεν γνωριζεις κοσμο δυσκολα θα μπορεσεις να φτασεις εκει που θελεις, ενω καποιος που δεν εχει ιδια προσοντα με εσενα θα σε προσπερασει λογω γνωριμιων.

Ενα παραδειγμα. Οταν ημουν στο νοσοκομειο ακουγα μια νοσηλευτρια να συζητει για ενα σημαντικο θεμα που ειναι η αλλαγη τμηματος στο νοσοκομειο. Προσπαθει εδω και 6 χρονια αλλαξει και φετος της το ειπαν ευθεως. Αν δεν εχεις γνωριμιες δεν πας πουθενα

Μια προταση που δειχνει πως ειναι η κοινωνια μας πραγματικα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Αλλα εχω φτασει σε μια ηλικια που εχω συνειδητοποιήσει την δυναμη των γνωριμιων. Ειδικα στη χωρα μας οι γνωριμιες ειναι το Α και το Ω σε μια επαγγελματικη πορεια. Αν δεν γνωριζεις κοσμο δυσκολα θα μπορεσεις να φτασεις εκει που θελεις, ενω καποιος που δεν εχει ιδια προσοντα με εσενα θα σε προσπερασει λογω γνωριμιων.
90% είναι δικτύωση κ γνωριμίες και 10% είναι προσωπική δουλειά
 

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Εγώ όμως συνεχίζω να μην καταλαβαίνω. Η αύξηση ή το μεγάλωμα της δικτύωσης γιατί να μην θεωρηθεί ότι ανήκουν στην προσωπική δουλειά;

Μάλλον αναφέρεστε στο υπόβαθρο που δίνει η προηγούμενη γενιά (π.χ. γονείς) στα παιδιά από άποψη γνωριμιών; Τότε για κάποιους τομείς ναι θα συμφωνήσω, αλλά και πάλι πιστεύω ότι το οικονομικό υπόβαθρο ίσως είναι σημαντικότερο. Δηλαδή για έναν γιατρό που ανοίγει προσωπικό ιατρείο ή μικρή κλινική, πιστεύω ότι το αρχικό κεφάλαιο παίζει μεγαλύτερο ρόλο από την δικτύωση.

Αλλά και πάλι το θεμέλια που λαμβάνονται από την προηγούμενη γενιά, είτε οικονομικά, είτε σχετικά με τις γνωριμίες, είναι default, δεν αλλάζουν. Άλλοι παίρνουν περισσότερα, άλλοι λιγότερα. Το θέμα είναι από αυτά που παίρνεις πως προχωράς, πως εξελίσσεσαι. Με απλά λόγια είναι άλλο πράγμα δύο γιατροί που βγάζουν 5.000 ευρώ τον μήνα σε δικό τους ιατρείο, ο ένας με γνωριμίες στην βουλή και με αρχικό κεφάλαιο 150.000 ευρώ και ο άλλος με γνωριμίες στο τοπικό δημαρχείο και αρχικό κεφάλαιο 50.000 ευρώ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top