Πως να "μάθω" πολιτική;

gazaki voutaniou

Νεοφερμένος

Η gazaki voutaniou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 113 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα! τίτλος.
Είμαι 17 χρονών και θέλω πολύ να μπορέσω να σχηματίζω έγκυρη άποψη για πολιτικά γεγονότα, αλλά πάντα νιώθω ότι δεν ξέρω τίποτα για την ιστορία της πολιτικής και της οικονομίας, οπότε δεν έχω κάποια γνωσιακή βάση στην οποία μπορώ να πατήσω.
Πάντα βλέπω μεγαλύτερούς μου να συζητάνε για την επικαιρότητα με τόση σιγουριά και τόσες γνώσεις, λες και είναι κινητές εγκυκλοπαίδειες (το παρατηρώ και σε αυτό το φόρουμ, όπου ακόμα και παιδιά της ηλικίας μου κάνουν πολιτικό debate λες και βρίσκονται πίσω από έδρανο βουλής), ενώ εγώ π.χ. πασχίζω να τελειώσω ένα ιστορικό βιβλίο και μάλιστα δυσκολεύομαι να χρησιμοποιήσω πληροφορίες από αυτό σε κάποια σχετική συζήτηση.
Ντρέπομαι που δεν μπορώ να συμμετάσχω σε τέτοιες συζητήσεις, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι σημαίνουν καν κάποια πράγματα, τα οποία ούτε στο γκουγκλ δεν τα βρίσκεις. Όταν λέμε ότι η κυβέρνηση τρώει τα λεφτά μας, τι εννοούμε καν? ότι οι φόροι πηγαίνουν προς ανούσια πράγματα? ή ότι οι βουλευτές πληρώνονται περισσότερο από ό,τι θα έπρεπε? δεν έχω καμία ιδέα και φαίνεται. σόρρυ.
Το λοιπόν. Κουράστηκα πια να είμαι απαίδευτος άνθρωπος. Με τι να αρχίσω?? Εφημερίδες, οικονομική θεωρία ή ιστορία?? Και πάνω απ'όλα, πως σιγουρεύομαι ότι η ενημέρωσή μου είναι όσο το δυνατόν πιο ουδέτερη?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,506 μηνύματα.
Για δες αυτό:

Και ένα μικρό ξεφύλλισμα να δεις περί τίνος πρόκειται, ίσως είναι αυτό που ψάχνεις:
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,177 μηνύματα.
Με τι να αρχίσω??
Η πολιτική στην Ελλάδα υπάρχει από τα αρχαία χρόνια μέχρι σήμερα! Για να μπορεί κάποιος (κατα τη δική μου άποψη) να καταλαβαίνει την πολιτική ιστορία της χώρας και να μπει σιγα σιγά στο φάσμα της πολιτικής και να αρχίσει καταλαβαίνει τη πολιτική ζωή του τόπου ΣΗΜΕΡΑ, θα πρέπει να ξεκινήσει να διαβάζει την Νεοελληνική Ιστορία και να δει τι έκανε ο κάθε αρχηγός κράτους από το 1830 που υπάρχει το ελληνικό κράτος μέχρι σήμερα! Την ελληνική ιστορία θα τη χωρίσεις ως εξής (τουλάχιστον στα δικά μου μάτια έτσι είναι μια καλή ιδέα)

• 1830-1900: Η Εδραίωση του Νέου Ελληνικού Κράτους

• 1900-1950: Αναταραχές και Μετασχηματισμοί: Από τους Βαλκανικούς Πολέμους στον Εμφύλιο Πόλεμο

• 1950-1974: Η Μεταπολεμική Ανασυγκρότηση και η Δικτατορία των Συνταγματαρχών

• 1974-Σήμερα: Η Μεταπολιτευτική Ελλάδα και οι Σύγχρονες Προκλήσεις

Όμως η τελευταία ενότητα χωρίζεται σε :

1. 1974-2000: Η Μεταπολίτευση και η Ευρωπαϊκή Ενσωμάτωση

2. 2000-2008: Η Εποχή της Ευημερίας και των Ολυμπιακών Αγώνων

3. 2008-2018: Οικονομική Κρίση και Μνημόνια

4. 2018-2024: Νέες Προκλήσεις

Αφού πάρεις μια ιδέα για την πολιτική ιστορία της Ελλάδας θα πρέπει να γνωρίζεις ΚΥΡΙΩΣ οικονομικά (γιατί η οικονομία ρυθμίζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ)-Η μελέτη σου θα πρέπει να επικενρωθεί στα εξής :

• Μακροοικονομία & Οικονομική Ανάπτυξη : Κατανόηση των συνολικών οικονομικών επιδόσεων της χώρας, όπως το Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν (ΑΕΠ), η ανεργία, ο πληθωρισμός, το δημοσιονομικό έλλειμμα και το δημόσιο χρέος. Αυτά τα στοιχεία είναι θεμελιώδη για την κατανόηση της οικονομικής υγείας και της πολιτικής σταθερότητας της χώρας.

• Δημόσια Οικονομικά: Μελέτη των κυβερνητικών εσόδων και δαπανών, του φορολογικού συστήματος, και της δημοσιονομικής πολιτικής. Η κατανόηση του πώς η κυβέρνηση χρηματοδοτεί τις δαπάνες της και πώς χειρίζεται το χρέος είναι ζωτικής σημασίας.

• Διεθνής Οικονομία: Ανάλυση της θέσης της Ελλάδας στην παγκόσμια οικονομία, των εξαγωγών και εισαγωγών, των εμπορικών ισοζυγίων, και της συμμετοχής της σε διεθνείς οργανισμούς όπως η Ευρωπαϊκή Ένωση και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο.

• Τραπεζικός και Χρηματοοικονομικός Κλάδος: Μελέτη της δομής και λειτουργίας του τραπεζικού συστήματος, της χρηματοδότησης και της επενδυτικής δραστηριότητας. Η κατανόηση του πώς λειτουργούν οι τράπεζες και οι αγορές κεφαλαίου είναι βασική για την κατανόηση της οικονομικής πολιτικής.

• Περιφερειακή Ανάπτυξη: Μελέτη της οικονομικής ανάπτυξης και πολιτικών στις διάφορες περιφέρειες της χώρας, προκειμένου να μειωθούν οι ανισότητες και να προωθηθεί η ισόρροπη ανάπτυξη.

Ελπίζω να σε βοήθησα!! Φυσικά το τι είναι σωστό ή λάθος σε σχέση με αυτά που διαβάζεις εσύ θα το κρίνεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με τι να αρχίσω?? Εφημερίδες, οικονομική θεωρία ή ιστορία??
Στα public θα βρεις πολύ ωραία βιβλία ιστορίας για να διαβάσεις + το διαδίκτυο μπορεί να σε βοηθήσει! Για τα οικονομικά μπορείς να βρεις βιβλία επίσης είτε ηλεκτρονικά είτε σε βιβλιοπωλεία
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 793 μηνύματα.
Όπα 16 χρόνων είσαι, μην αγχώνεσαι
Όλα αυτά, εφημερίδες,,ιστορία, ολα βοηθάνε
Και ρώτα, όταν είσαι μπροστά σε μια συζήτηση, πες την απορία σου, γκουγκλαρε την απορια σου, διάβασε πολλές πηγές για την ίδια ερώτηση
Σιγά σιγά χτίζεται αυτό
 

gazaki voutaniou

Νεοφερμένος

Η gazaki voutaniou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 113 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Η πολιτική στην Ελλάδα υπάρχει από τα αρχαία χρόνια μέχρι σήμερα! Για να μπορεί κάποιος (κατα τη δική μου άποψη) να καταλαβαίνει την πολιτική ιστορία της χώρας και να μπει σιγα σιγά στο φάσμα της πολιτικής και να αρχίσει καταλαβαίνει τη πολιτική ζωή του τόπου ΣΗΜΕΡΑ, θα πρέπει να ξεκινήσει να διαβάζει την Νεοελληνική Ιστορία και να δει τι έκανε ο κάθε αρχηγός κράτους από το 1830 που υπάρχει το ελληνικό κράτος μέχρι σήμερα! Την ελληνική ιστορία θα τη χωρίσεις ως εξής (τουλάχιστον στα δικά μου μάτια έτσι είναι μια καλή ιδέα)

• 1830-1900: Η Εδραίωση του Νέου Ελληνικού Κράτους

• 1900-1950: Αναταραχές και Μετασχηματισμοί: Από τους Βαλκανικούς Πολέμους στον Εμφύλιο Πόλεμο

• 1950-1974: Η Μεταπολεμική Ανασυγκρότηση και η Δικτατορία των Συνταγματαρχών

• 1974-Σήμερα: Η Μεταπολιτευτική Ελλάδα και οι Σύγχρονες Προκλήσεις

Όμως η τελευταία ενότητα χωρίζεται σε :

1. 1974-2000: Η Μεταπολίτευση και η Ευρωπαϊκή Ενσωμάτωση

2. 2000-2008: Η Εποχή της Ευημερίας και των Ολυμπιακών Αγώνων

3. 2008-2018: Οικονομική Κρίση και Μνημόνια

4. 2018-2024: Νέες Προκλήσεις

Αφού πάρεις μια ιδέα για την πολιτική ιστορία της Ελλάδας θα πρέπει να γνωρίζεις ΚΥΡΙΩΣ οικονομικά (γιατί η οικονομία ρυθμίζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ)-Η μελέτη σου θα πρέπει να επικενρωθεί στα εξής :

• Μακροοικονομία & Οικονομική Ανάπτυξη : Κατανόηση των συνολικών οικονομικών επιδόσεων της χώρας, όπως το Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν (ΑΕΠ), η ανεργία, ο πληθωρισμός, το δημοσιονομικό έλλειμμα και το δημόσιο χρέος. Αυτά τα στοιχεία είναι θεμελιώδη για την κατανόηση της οικονομικής υγείας και της πολιτικής σταθερότητας της χώρας.

• Δημόσια Οικονομικά: Μελέτη των κυβερνητικών εσόδων και δαπανών, του φορολογικού συστήματος, και της δημοσιονομικής πολιτικής. Η κατανόηση του πώς η κυβέρνηση χρηματοδοτεί τις δαπάνες της και πώς χειρίζεται το χρέος είναι ζωτικής σημασίας.

• Διεθνής Οικονομία: Ανάλυση της θέσης της Ελλάδας στην παγκόσμια οικονομία, των εξαγωγών και εισαγωγών, των εμπορικών ισοζυγίων, και της συμμετοχής της σε διεθνείς οργανισμούς όπως η Ευρωπαϊκή Ένωση και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο.

• Τραπεζικός και Χρηματοοικονομικός Κλάδος: Μελέτη της δομής και λειτουργίας του τραπεζικού συστήματος, της χρηματοδότησης και της επενδυτικής δραστηριότητας. Η κατανόηση του πώς λειτουργούν οι τράπεζες και οι αγορές κεφαλαίου είναι βασική για την κατανόηση της οικονομικής πολιτικής.

• Περιφερειακή Ανάπτυξη: Μελέτη της οικονομικής ανάπτυξης και πολιτικών στις διάφορες περιφέρειες της χώρας, προκειμένου να μειωθούν οι ανισότητες και να προωθηθεί η ισόρροπη ανάπτυξη.

Ελπίζω να σε βοήθησα!! Φυσικά το τι είναι σωστό ή λάθος σε σχέση με αυτά που διαβάζεις εσύ θα το κρίνεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Στα public θα βρεις πολύ ωραία βιβλία ιστορίας για να διαβάσεις + το διαδίκτυο μπορεί να σε βοηθήσει! Για τα οικονομικά μπορείς να βρεις βιβλία επίσης είτε ηλεκτρονικά είτε σε βιβλιοπωλεία
αναλυτικότατος! μερσί μποκού. έχω αρκετό διάβασμα λόγω θερινών αλλά για αρχή θα προσπαθήσω να ξαναπιάσω την ελληνική επανάσταση του mazower και να το διαβάζω όποτε έχω ελεύθερο χρόνο (και για να ξορκίσω το υπερβολικό screentime με εποικοδομητικές ασχολίες 💪) . σκέφτηκα επίσης να ξεθάψω το βιβλίο της ιστορίας της γ γυμνασίου ή το παλιό της γ λυκείου του αδερφού μου, μιας και ελπίζω ότι θα είναι σχετικά εύκολα στο διάβασμα
 

ggl

Νεοφερμένος

Ο ggl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Κάνε λογαριασμό στο twitter
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19,152 μηνύματα.
Έχει γίνει και άλλες φορές αυτή η ερώτηση. Η πολιτική δεν μαθαίνεται, είναι τα βιώματα του καθενός. Τα πάντα είναι πολιτική και δεν υπάρχει «απολιτίκ» καθώς ως ον με λειτουργικό εγκέφαλο έχεις μία χ άποψη για το κάθε τι, έστω και επιφανειακή. Είσαι ή δεν είσαι υπέρ ας πούμε του δικαιώματος των ομοφυλοφίλων να παντρεύονται; Ό,τι και αν απαντήσεις είναι μία πολιτική άποψη. Για αρχή καλό θα ήταν απλά να διαβάζεις από γνωστούς ειδησεογραφικούς ιστότοπους (βλέπε ingr, naftemporiki κλπ) τα νέα και τις εξελίξεις. Πάρε και μερικές εφημερίδες (κάθε εβδομάδα και άλλη για αρχή μέχρι να δεις ποια κάθεται καλλίτερα στο μάτι σου).

Τώρα για να εμβαθύνεις περαιτέρω στην πολιτική (δηλαδή να αναλύεις ιδεολογίες και να κάνεις ιστορικούς συσχετισμούς με το παρόν) εδώ θες όντως διάβασμα σε βάθος (αυτό που ζητάς είναι κάτι που ελάχιστοι το κάνουν και σχεδόν κανένας στην ηλικία που είσαι προφανώς). Το ιστορικό βιβλίο που λες πως διάβασες είναι λογικό να μην μπορείς να το εφαρμόσεις συγκριτικά με το σήμερα αν Α) δεν έχεις αναπτυγμένη κριτική/σύνθετη σκέψη (κάτι λογικό για την ηλικία σου) και Β) δεν έχεις αφομοιώσει την ουσία αυτού που διαβάζεις. Μπορώ να σε δώσω ένα βιβλίο χιλίων σελίδων να διαβάσεις για την πολιτική ας πούμε, αν δεν συγκρατήσεις την ουσία του και απλά βγάλεις τις χίλιες σελίδες με ανάγνωση, ε πάλι στο μηδέν θα είσαι.

Προσπάθησε να μείνεις στην επικαιρότητα για αρχή, να διαβάζεις και να προσπαθείς να κρίνεις αν συμφωνείς με κάτι ή όχι και σταδιακά θα αρχίσουν και τα υπόλοιπα με διάβασμα. Επίσης μην ψάχνεις αντικειμενικές πηγές, απλά δεν υπάρχουν. Για να το περιορίσεις αυτό Α) στην πολιτική διάβαζε πολλές και διαφορετικές/αντικρουόμενες πηγές για το ίδιο γεγονός και Β) αν θες μελλοντικά να εμβαθύνεις στις ιδεολογίες να διαβάζεις τα βιβλία των φιλοσοφικών «πατέρων/ιδρυτών» της κάθε ιδεολογίας και όχι συγκριτικές μελέτες και το τι λέει ο καθένας (αν σε ενδιαφέρει κάποια συγκεκριμένη ιδεολογία γράψτην για να σε κατατοπίσω αναλόγως προς τα που να ψάξεις).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top