Πως θα κάνω φίλους;

maryk

Νεοφερμένος

Η maryk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας. Είμαι τελευταίο έτος στο Πανεπιστήμιο και έχω κάνει μόνο μια φίλη που έμεινε στο πλευρό μου (αν και την αμφισβητώ ορισμένες φορές). Δεν λέω, είχα βρει παρέες, αλλά δεν κράτησαν για πολύ και με απέφυγαν μετά από μερικές μέρες και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Οφείλεται στο social anxiety; Μήπως είμαι neurodivergent και δεν το ξέρω, γιατί έχω ακούσει ότι αυτοί οι άνθρωποι δυσκολεύονται να κάνουν ή/και να κρατήσουν φιλίες. Τι συμβουλές θα μου δίνατε; Απλά θέλω να ζήσω την λεγόμενη "φοιτητική ζωή" που λένε οι πάντες.
 

Reader

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Απλά θέλω να ζήσω την λεγόμενη "φοιτητική ζωή" που λένε οι πάντες.

Πάντως από όσους φοιτητές/φοιτήτριες έχω στον κύκλο μου (και είναι καμιά δεκαριά) κανένας δεν ζει την τρελή φοιτητική ζωή που βλέπουμε στις ταινίες. Έχουν όλοι κάποιες μικρές παρέες και βγαίνουν μερικές φορές, όχι κάθε μέρα.
Εσένα σου αρέσει η φοιτητική ζωή που λένε οι πάντες; Σε εκφράζει; Ή την επιδιώκεις επειδή ακριβώς "το λένε οι πάντες"; Αυτό έχει σημασία, τι θέλεις εσύ.
Τώρα για τις φιλίες, δεν ξέρω τι να προτείνω πέρα από τα συνηθισμένα, δηλαδή να πλησιάζεις πρώτη τους άλλους και να εξασκηθείς στο small talk.
 

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ωραιο θεμα και δυσκολο...
Γνωμη μου:
Μην σε νοιαζει τι λενε και τι κανουν οι αλλοι...
Κοιτα εσυ να εισαι καλα με τις δικες σου επιλογες...
Ειναι δυσκολο να κανεις παρεες και ακομα πιο δυσκολο να κρατανε...
Ξεκινα με μικρα βηματα...μιλα πιο πολυ...διξε το ενδιαφερον σου...και μην σε νοιαζει ανθρωποι ειναι σαν εσενα...
Παντου υπαρχουν απο ολα τα ειδη ανθρωπων...
Ενταξει δεν ειναι ολες οι ωρες το ιδιο μπορει να μην εχεις ορεξη σμρ...προσπαθησε περισσοτερο αυριο...αλλα καθε φορα προσπαθησε λιγο περισσοτερο οσο μπορεις και οσο θελεις...
Δεν ειναι ελλατωμα να εισαι πιο κληστη ειναι διαφορετικος χαρακτηρας...
 

mitsss

Νεοφερμένος

Ο mitsss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Aν το θες πραγματικά, θα το ζήσεις!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Γεια σας. Είμαι τελευταίο έτος στο Πανεπιστήμιο και έχω κάνει μόνο μια φίλη που έμεινε στο πλευρό μου (αν και την αμφισβητώ ορισμένες φορές). Δεν λέω, είχα βρει παρέες, αλλά δεν κράτησαν για πολύ και με απέφυγαν μετά από μερικές μέρες και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Οφείλεται στο social anxiety; Μήπως είμαι neurodivergent και δεν το ξέρω, γιατί έχω ακούσει ότι αυτοί οι άνθρωποι δυσκολεύονται να κάνουν ή/και να κρατήσουν φιλίες. Τι συμβουλές θα μου δίνατε; Απλά θέλω να ζήσω την λεγόμενη "φοιτητική ζωή" που λένε οι πάντες.
Γυναικα ισον μια φιλη και ανδρας ισον δυο φιλους κατα μεγιστο.
Αν θες παραπανω σχεσεις πρεπει να ψαξεις τον ευτο σου ... δεν ειναι επικτητη η δημοφιλια ειναι φυσικο ταλαντο..απλα αν το εχεις καλλιεργείται.
Αυτο οχι για να κανεις παραπανω φιλους αλλα παρεες και να τις κρατησεις... αλλα θα πρεπει να δεχεσαι και τους ανθρωπους που δεν σκεφτονται οπως εσυ και πρεπει να εισαι ανεκτικη και κυριως δοτικη ...να δινεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

UnderGroundGr

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Πω πω τα νέα τα παιδιά γράφουνε κάποιες φράσεις στα ξενικά και ψάχνω στο λεξικό να βρω τι σημαίνουν…
Γραφτε βρε στα Ελληνικά, να καταλαβαίνουμε και εμείς οι γέροι…😀
 

mirara

Νεοφερμένος

Η mirara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
μην αναγκάζεις τον εαυτό σου να προσποιείσαι πως είσαι κάποια που δεν είσαι μονο και μονο για να ταιριάξεις σε μια παρέα, ποτέ δεν θα κρατήσει. το λέω απο εμπειρία 🥲
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,020 μηνύματα.
Ποιος κάνει φοιτητική ζωή;😶 Ειδικά στην Αθήνα δεν ξέρω κανέναν, τα περισσότερα παιδιά όλη μέρα είναι στο τρέξιμο..
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Ποιος κάνει φοιτητική ζωή;😶 Ειδικά στην Αθήνα δεν ξέρω κανέναν, τα περισσότερα παιδιά όλη μέρα είναι στο τρέξιμο..
ναι ναι ετσι ειναι...καλη φοιτητική ζωη και κολλητες μονο σε μικρες πολεις και θαλασσα ..μυτιληνη, σαμο, αγ νικολαο κλπ.. εκει υπαρχει επαφη.
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Εγώ που μόλις τελείωσα το δεύτερο έτος έχω να πω ότι φοιτητική ζωή κατά κάποιο τρόπο έκανα στο 1ο έτος.Τοτε είχα δυσκολευτεί πολύ να κάνω φιλίες και γνωριμίες,καθώς πολλοί είχαν διαμορφώσει παρέες πριν καν μπουμε στην σχολή,ενώ άλλοι ήταν παρέα από το λύκειο ή κάπως γνωριζοντουσςν και άρχισαν έτσι να κάνουν παρέα.Επειδη είχα αρχίσει να γνωρίζω κόσμο και είχα 1-2 διαφορετικές παρέες έβγαινα αρκετά.Αλλα στο δεύτερο έτος με τους μισούς έκοψα ,γιατί απλά δεν ταιριάζαμε.Το ίδιο έχω παρατηρήσει ότι έχει συμβεί και σε άλλες παρέες συμφοιτητών μου.Αυτο που λένε φοιτητική ζωή πάντως ελάχιστοι το κάνουν όπως παρουσιάζεται από ότι έχω καταλάβει.Πολλοι φοιτητές εργάζονται,έχουν άλλες υποχρεώσεις κλπ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top