Πως έχετε φανταστεί το ιδανικό σχολείο;

epistaths

Νεοφερμένος

Ο epistaths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Τι λες ρε? Δεν αξίζει ο αδιάφορος και το μουσκάρι το 8αράκι? Μη τρελαθούμε κιόλας...
OXI φίλλε μου ούτε το μοσχάρακι όπως λές ούτε ο αδιάφορος αξίζει το 8αράκι φυσιά ένας που ξεσκίζεται και πιάνει 18 και παίρνει 18 και ένας αδιάφορος που αξίζει για 4 και παίρνει 10 σε λογικό πλαίσιο είναι άδικο και εγώ έτσι το έβλεπα οτα ήμουνα 13 14 και 15 αυτός ο μάπας πχ που έρχεται ότι ώρα του καπνίσει και ενοχλεί τη τάξη είναι αδιάφορος κλπ να παίρνει 10 στα τρίμηνα και εγώ που ξεσκίζομαι και αξίζω για 16 και δε παίρνω 16 είμαι ηλήθιος?? όμως κατάλαβα οτι δε φταίει ο αδιάφορος αλλά το σύστημα που δε δημιουργεί ακόμα και τώρα τάξεις για αυτούς τους μαθητές ώστε να μπορέσουν να αντιπεξέλθουν στα μαθήματα ( δε λέω να θεωρούντε παιδιά ενός κατώτερου θεού αλα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες που χρειάζοντε εξτρα προσοχή για να μάθουν 2 πράγματα ) πχ στη ξένη γλώσσα ( δε ξέρω τώρα ) πιστεύω οτι ακόμα υπάρχουν στο γυμνάσιο τμήματα για αρχάριους και προχοριμένους καλό δε κάνουν?? και οι αρχάριοι ( αδιάφοροι ) κάτι μαθαίνουν και ομαλή λειτουργεία έχει το υπόλιπο τμήμα των καλλών μαθητών.
Δεύτερον μιλάμε για την υποχρεωτική εκπαίδευση και ιδιαίτερα για το γυμνάσιο που όλοι πρέπει να το βγάζουν. Αν βγεί ένας νόμος που να καθιερόνει το χειρότερο βαθμό 9 δε νομίζω να χαλαστούν τοοοοοοοοσο πολύ οι καλοί μαθητές. Ακόμα και 10 να πάρει ένας παντελός αδιάφορος θα γράψει στο τέλος ένα 8 για να περάσει ( με όσα σκονάκια και αν κάνει ) Δε το νομίζω. 9 + 9 + 9 = 27 ας γράψει λοιπών στο τέλος ο αδιάφορος ένα 11 ( απο μόνο του μιλάει το αποτέλεσμα )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
OXI φίλλε μου ούτε το μοσχάρακι όπως λές ούτε ο αδιάφορος αξίζει το 8αράκι φυσιά ένας που ξεσκίζεται και πιάνει 18 και παίρνει 18 και ένας αδιάφορος που αξίζει για 4 και παίρνει 10 σε λογικό πλαίσιο είναι άδικο και εγώ έτσι το έβλεπα οτα ήμουνα 13 14 και 15 αυτός ο μάπας πχ που έρχεται ότι ώρα του καπνίσει και ενοχλεί τη τάξη είναι αδιάφορος κλπ να παίρνει 10 στα τρίμηνα και εγώ που ξεσκίζομαι και αξίζω για 16 και δε παίρνω 16 είμαι ηλήθιος?? όμως κατάλαβα οτι δε φταίει ο αδιάφορος αλλά το σύστημα που δε δημιουργεί ακόμα και τώρα τάξεις για αυτούς τους μαθητές ώστε να μπορέσουν να αντιπεξέλθουν στα μαθήματα ( δε λέω να θεωρούντε παιδιά ενός κατώτερου θεού αλα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες που χρειάζοντε εξτρα προσοχή για να μάθουν 2 πράγματα ) πχ στη ξένη γλώσσα ( δε ξέρω τώρα ) πιστεύω οτι ακόμα υπάρχουν στο γυμνάσιο τμήματα για αρχάριους και προχοριμένους καλό δε κάνουν?? και οι αρχάριοι ( αδιάφοροι ) κάτι μαθαίνουν και ομαλή λειτουργεία έχει το υπόλιπο τμήμα των καλλών μαθητών.
Δεύτερον μιλάμε για την υποχρεωτική εκπαίδευση και ιδιαίτερα για το γυμνάσιο που όλοι πρέπει να το βγάζουν. Αν βγεί ένας νόμος που να καθιερόνει το χειρότερο βαθμό 9 δε νομίζω να χαλαστούν τοοοοοοοοσο πολύ οι καλοί μαθητές. Ακόμα και 10 να πάρει ένας παντελός αδιάφορος θα γράψει στο τέλος ένα 8 για να περάσει ( με όσα σκονάκια και αν κάνει ) Δε το νομίζω. 9 + 9 + 9 = 27 ας γράψει λοιπών στο τέλος ο αδιάφορος ένα 11 ( απο μόνο του μιλάει το αποτέλεσμα )

Το Γυμνάσιο είναι υποχρεωτικό για κάποιο λόγο: να λάβουν όλοι οι πολίτες της χώρας τις στοιχειώδεις γνώσεις που απαιτούνται για να ανταπεξέλθουν στις δοκιμασίες της καθημερινής ζωής, δηλ. να μάθουν σωστή γραφή και ανάγνωση, αριθμητική, την ιστορία της χώρας τους, και να ικανοποιήσουν κάποια από τα έμφυτα ανθρώπινα ερωτήματα για τη φύση του ανθρώπινου σώματος και του κόσμου. Και, πρωτίστως, να μάθουν να συμπεριφέρονται σωστά και να σέβονται τα υπόλοιπα μέλη του συνόλου στο οποίο βρίσκονται.
Αυτό δε μπορεί να γίνει εφικτό αν ο καθηγητής παραβλέπει την αταξία και τη γαϊδουριά, μοσκαριά, όπως θέλετε πείτε το, του οποιουδήποτε μαθητή μέσα στην τάξη. Το παιδί μαθαίνει πως δεν υπάρχει τιμωρία για αυτά που κάνει και έτσι συνεχίζει να παραβαίνει τους κανόνες. Όταν όμως βγει στην κοινωνία, τότε ή θα τον διαγράψουν με τη μία και θα αναγκαστεί να υποστεί πολύ χειρότερες συνέπειες από ό,τι θα υφίσταντο στα πλαίσια του σχολικού θεσμού. Ή, αν είναι οι περισσότεροι έτσι, η κοινωνία θα γίνει προβληματική.
Αν, πάλι, ο καθηγητής δει πως ο μαθητής ναι μεν σέβεται τους γύρω του αλλά δείχνει παντελή αδιαφορία για το μάθημα, δε μπορεί να του βάλει πάνω από δέκα. Εγώ προσωπικά θα του έβαζα κάτω από οχτώ. Αναλόγως την προσπάθεια που κάνει. Δε ζητά ο καθηγητής από κανένα να είναι σούπερ, τέλειος, ή το υπόδειγμα του καλού μαθητή. Κατανοεί πως δεν έχουν όλοι τις ίδιες δεξιότητες και την ίδια επιθυμία για μάθημα. Ωστόσο και η λίγη προσπάθεια, και το λίγο ενδιαφέρον, μπορούν να αποδώσουν καρπούς. Καρπούς, οι οποίοι είναι απαραίτητοι για να κατανοήσει ο πολίτης ορισμένα θέματα της επικαιρότητας και να μπορεί να σχηματίσει γνώμη στην πολιτική και στα όσα συμβαίνουν γύρω του (κάτι για το οποίο εγώ προσωπικά αν μπορούσα θα εισήγαγα τα μαθήματα της φιλοσοφίας και της πολιτιστικής αγωγής ως υποχρεωτικά). Γιατί κάποιος χωρίς γνώμη είναι κάποιος χωρίς βούληση, και ειδικά στην εποχή των ΜΜΕ. Αλλά αυτό ακριβώς θέλουν να είμαστε και όσοι κινούν τα νήματα. Να ένας σημαντικός λόγος που η δημόσια εκπαίδευση χωλαίνει.

Θα συμφωνήσω σε αυτό που λες περί ειδικών μαθημάτων για τους μαθητές που δεν επιτυγχάνουν ικανοποιητικές επιδόσεις. Το σύστημα είναι όντως άδικο. Τους βάζει όλους στο ίδιο τσουβάλι - όχι μόνο "καλούς" και "κακούς" μαθητές, αλλά και όσους μαθητές έχουν διαφορετικά επαγγελματικά ενδιαφέροντα.
Να μην κατηγορούμε όμως το σύστημα και μόνο. Φταίνε και σε πολύ μεγάλο βαθμό οι γονείς. Τα παιδιά που δείχνουν αδιαφορία μέσα στην τάξη είναι τα ίδια που λαμβάνουν αδιαφορία μέσα στην οικογένεια. Είναι τα παιδιά που έχουν για νταντά την τηλεόραση, για φαγητό τοστ και προκαταψυγμένα φαγητά, για αγκαλιά ένα αρκουδάκι. Επίσης, από τη στιγμή που η συνείδηση του παιδιού είναι αρκετά αναπτυγμένη ώστε να μπορεί σε κάποιο βαθμό να κρίνει τις πράξεις του, ένα μερίδιο της ευθύνης πέφτει πάνω και σ' αυτό. Αλλά πρώτα φταίνε οι γονείς. Μετά το εκπαιδευτικό σύστημα. Και μετά το ίδιο το παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Αυτό ξαναπές το. Ξέρεις πόσους έχουμε στο σχολείο και θέλουν να "τραβήξουν" την προσοχή των άλλων επειδή είναι φανερό πως στο σπίτι τους δεν ενδιαφέρεται κανείς; Και φυσικά την πληρώνει όλη η τάξη.Γιατί όταν διδάσκεσαι μαθηματικά κατεύθυνσης και έχεις τον άλλον να γκαρίζει και να κάνει τον Ταρζάν καταλαβαίνεις πως 3 πουλάκια κάθονται.Και φυσικά η τιμωρία δεν υπάρχει.Φωνάζει τάχα μου ο καθηγητής, ο μαθητής ηρεμεί και ξανά τα ίδια.Για να είμαστε ειλικρινε΄ςι οι καθηγητές μας, δε θέλουν να μας τιμωρήσουν και όλο "συγχωρούν" τη συμπεριφορά του άτακτου μαθητή.Θα το έχετε παρατηρήσει.Απειλεί τάχα μου να τον βγάλει έξω αλλά δεν το κάνει ή του φωνάζει συνέχεια.Κι έτσι ο κακός μαθητής μαθαίνει σε αυτό το λούκι.Και έχει και την αδιαφορία από την οικογένειά του και το ντάντεμα στο σχολείο.Ατό πρέπει να αλλάξει.
Γενικά χρειάζεται μια πειθαρχία.Δε λέω κι εμένα ως μαθητή μου αρέσει η ελευθερία δεν είμαι και "μαζόχας" ώστε να ζητώ πειθαρχία.Αλά παιδιά το πράγμα έχει ξεφύγει άγρια.Ο καθένα ςκάνει ό,τι θέλει και πολλοί μαθητές δεν ακούνε τους καθηγητές (όταν αυτοί είναι αξιόλογοι και ενδιαφέρονται), με αποτέλεσμα να επικρατεί ένα μπάχαλο.Και στο τέλος αυτό το μπάχαλο γυρίζει μπούμερανγκ σε μας και λέμε "Βαριέμαι στο σχολείο και άλλα τέτοια..."
Αν ξέραμε και τί θέλαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Για τα παιδιά της εφηβίας το ιδανικό σχολείο είναι το σχολείο που δέ θα δίνουν εξετάσεις στο τέλος της σεζόν και που θα μπορούν να κάνουν 200 αδικιολόγιτες απουσίες άνετα.:no1: Για να μιλίσουμε με τη λογική ιδανικό σχολείο είναι αυτό που ο καθένας ξέρει το ρόλο του τόσο ο εκπαιδευτικός όσο και ο μαθητής. Ο εκπαιδευτικός δε θα έχει ρόλο μπαμπούλα και ο μαθητής δε θα έχει ρόλο καταστροφέα ούτε θα γίνεται ενοχλητικός στο συμαθητή του. Να καταργηθούν οι όροι << ΚΑΚΚΟΣ >> μαθητής, καθηγητής, διευθιντής, βαθμός κλπ. Ας κουνίσουν λίγο το κεφάλι τους οι << κακκοί >> καθηγητές και να σταματίσουν να βάζουν σε παιδία 12 13 και 14 χρονώ 8 στο τρίμηνο ( στο γυμνάσιο ) γιατί αυτό δημιουργεί δολοφονικά αίστηχτα στο << κακκό >> μαθητή για το << κακκό >> καθηγητή. το 8αράκι η το 7αράκι πότε δε βοήθησε κανένα αντιθέτος δημιούργει πάρα πολά προβλήματα ειδηκά σε μία τοσο ευαίσθητη ηλικία. Ας σταματίσουν οι << κακκοι >>καθηγητές να απηλούν τους <<κακκους>> μαθητές οτι θα σου βάλω 8 θα σε αφήσω στην ίδια τάξη και διάφορα τέτοια και να κειτάξουν να έλθουν κόντα στους μαθητές που έχουν μαθησιακές δυσκολίες. Το ιδανικό σχολείο πρέπει να γίνει χώρος μάθησης και αληλοσεβασμού ο μαθητής να σταματίσει να βλέπει τον εκπαιδευτικό σαν αιχθρό. Ο διευθιντής δε πρέπει να παίζει το λοχαγό κάθε πρωί να παίρνει το μικρόφονο στο χέρι και να λέει τις ποινές που έριξε στα << κακκά >> παιδιά. Η ανάφορα μόνο λείπει ( καμπάνες δε πέφτουν ούτε στο στρατό πλέων για ασυναρτισίες ) σας διαβεβαιώ για αυτό. Μήπως ένα ιδανικό σχολείο θα πρέπει να διδάσκει το μαθητή πώς να γίνει ενεργός πολίτης?? γιατί το μόνο που δικάσκετε σήμερα είναι μαθήματα όπως τα αρχαία ( τρομάρα μας ) η τα μαθημάτικα ( άλλο φρούτο αυτό ) και όχι πώς θα γίνει κάποιος ενεργό μέλος στη κοινωνία που είναι γεμάτη να μη πώ τώρα ( για τους έφηβους το λέω που ακόμα δε βγήκαν στη ζωή ) Να αναφερθώ και λίγο στην εμφάνιση εντός του εκπαιδευτικού χώρου?? μαθητές με εμφάνιση ιμο τρυπιμένα αυτιά ( αγόρια ) παραπανίσια σκουλαρίκια μύτες πάνω στα φτερά απο τα αυτιά αφαλός έξω ( κορίτσια ) ταττο ( αγόρια και κορίτσια ) Και όχι μόνο μαθητές αλλά έχω δεί και καθηγητές ( τρομάρα τους ) με τατοο καθηγήτριες με 4 σκουλαρίκια στο κάθε αυτί σκουλαρίκι στη μύτη καθηγητές με αλογοουρά και σκουλαρίκι ( ώραιο παράδειγμα δείνουν στα παιδιά ) κλπ αυτό πρέπει κάπωτε να περιοριστεί με κάποιο νόμο. Στο 2008 είμαστε δεν αντιλέγω όμως μιλάμε για ένα ιδανικό σχολείο και ιδανικό σχολείο σημαίναι ιδανικό σύστημα ιδανικός εκπαιδευτικός και ιδανικός μαθητής.

Δεν αιτιολογείς, όμως, γιατί υπάρχει πρόβλημα. Απλώς περιγράφεις.

Ο κόκκος γράφεται με 2 "κ". Ο κακός με 1 "κ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
τι λες ρε επιστατη για σκουλαρικια και τετοια ?? αντε ξεκολλα λιγο...

προτιμας μια καθηγητρια με τατουαζ ή μια καθηγητρια κομπλεξικη με αθλια συμπεριφορα πχ ? προτιμας εναν μαθητη με κοινο ντυσιμο και ψευτονταηστικη συμπεριφορα ή εναν που θα σεβεται τον αλλον και ας εχει και πεντακοσια τατουαζ ?

δες λιγο την ουσια ρε παιδι μου...στα σκουλαρικια κολλας και συ..δε λεω να πηγαινουμε και γυμνοι στο σχολειο αλλα υπαρχουν σοβαροτερα πραγματα (που στρεφονται γυρω απο τη διδασκαλια κυριως) που θελουν αλλαγμα στα σχολεια..αν νομιζεις οτι το προβλημα της ελληνικης παιδειας εγκειται στην εμφανιση των μελων της τοτε ζεις σε καποιον αλλο πλανητη.οχι τη Γη.

αν τα πιστευεις οσα λες μαλλον αποψεις σαν τις δικιες σου πρεπει να απαγορευτουν δια νομου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasoula

Νεοφερμένος

Η tasoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
τι λες ρε επιστατη για σκουλαρικια και τετοια ?? αντε ξεκολλα λιγο...

προτιμας μια καθηγητρια με τατουαζ ή μια καθηγητρια κομπλεξικη με αθλια συμπεριφορα πχ ? προτιμας εναν μαθητη με κοινο ντυσιμο και ψευτονταηστικη συμπεριφορα ή εναν που θα σεβεται τον αλλον και ας εχει και πεντακοσια τατουαζ ?

δες λιγο την ουσια ρε παιδι μου...στα σκουλαρικια κολλας και συ..δε λεω να πηγαινουμε και γυμνοι στο σχολειο αλλα υπαρχουν σοβαροτερα πραγματα (που στρεφονται γυρω απο τη διδασκαλια κυριως) που θελουν αλλαγμα στα σχολεια..αν νομιζεις οτι το προβλημα της ελληνικης παιδειας εγκειται στην εμφανιση των μελων της τοτε ζεις σε καποιον αλλο πλανητη.οχι τη Γη.

αν τα πιστευεις οσα λες μαλλον αποψεις σαν τις δικιες σου πρεπει να απαγορευτουν δια νομου..
ενταξει ρε σκαλι ο επιστατης εθιξε και αλλα πραγματα..και εγω δεν +φωνω καθολου με αυτα που λεει περι εμφανισης ,γιατι ειναι κατι το επιφανειακο και απο την αλλη ειναι και δικαιωμα του καθενος απο τη στιγμη που δεν ενοχλει τους 'γυρω'..αλλα συμφωνω οτι το σχολειο θα πρεπει να αποκτησει ανθρωπιστικο χαρακτηρα και να υπαρχει επικοινωνια αναμεσα στους μαθητες-καθηγητες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
τι λες ρε επιστατη για σκουλαρικια και τετοια ?? αντε ξεκολλα λιγο...

προτιμας μια καθηγητρια με τατουαζ ή μια καθηγητρια κομπλεξικη με αθλια συμπεριφορα πχ ? προτιμας εναν μαθητη με κοινο ντυσιμο και ψευτονταηστικη συμπεριφορα ή εναν που θα σεβεται τον αλλον και ας εχει και πεντακοσια τατουαζ ?

δες λιγο την ουσια ρε παιδι μου...στα σκουλαρικια κολλας και συ..δε λεω να πηγαινουμε και γυμνοι στο σχολειο αλλα υπαρχουν σοβαροτερα πραγματα (που στρεφονται γυρω απο τη διδασκαλια κυριως) που θελουν αλλαγμα στα σχολεια..αν νομιζεις οτι το προβλημα της ελληνικης παιδειας εγκειται στην εμφανιση των μελων της τοτε ζεις σε καποιον αλλο πλανητη.οχι τη Γη.

αν τα πιστευεις οσα λες μαλλον αποψεις σαν τις δικιες σου πρεπει να απαγορευτουν δια νομου..

Συμφωνώ απόλυτα..:no1: Αν ήταν οι ενδυματολογικές προτιμήσεις του καθενός το πρόβλημά μας τότε..... ζήτω που καήκαμε. Αντί να κοιτάνε μερικοί τα πραγματικά προβλήματα που υπάρχουν στο εκπαιδευτικό σύστημα, όπως είπε και η Σκάλι κυρίως γύρω απο την διδασκαλία, κάθονται και σχολιάζουν το πώς θα έπρεπε να ντύνονται καθηγητές-μαθητές.. Ε για σταθείτε λίγο, ποιος θα τους πει τι να φοράνε? Ποιός είναι ο άλλος που θα τους υποδείξει τι είναι σωστό και πρέπον να φοράνε? Καθένας ντύνεται όπως θέλει, κάνει όσα piercings θέλει και είναι καθαρά δικό του θέμα. Οι άλλοι να ασχολούνται με τον εαυτό τους. Αν είναι σωστός άνθρωπος και δε δημιουργεί προβλήματα, τι μας ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εγώ συμφωνώ με τον επιστάτη πάντως. Για μένα όπου υπάρχουν υπερβολικά πολλά πίρσινγκ και τατου κρύβεται από κάτω τους κάποιος κομπλεξικός-μούσκαρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
οι λεγομενοι "καγκουρες" δεν εχουν piercing and stuff παρ'ολα αυτα ειναι ο ισως ο ορισμος των ανθρωπων με κομπλεξ κατωτεροτητας..αν εσυ εχεις ολοκληρωμενη προσωπικοτητα δεν κρινεις απο την εμφανιση του αλλου...αν καποιος μπει στον κοπο να μετρησει τα τατουαζ του αλλου για να τον κρινει μαλλον υποσυνειδητα εχει ανασφαλειες και προσπαθει να επιβεβαιωθει ανακαλυπτοντας "κουσουρια" στους αλλους..

υγ : για να προλαβω μερικα εξυπνοπουλια δεν ειμαι "ιμο" ή γουατεβερ και τα λεω αυτα..αλλα αν καποιος που ΕΧΕΙ ολοκληρωμενη προσωπικοτητα (δηλαδη δεν ειναι σουργελο/θυμα της καθε εξ Αμερικης μακακιας) επιχειρησει να δοκιμασει κατι στην εμφανιση του θα υποστηριξω αυτο το δικαιωμα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epistaths

Νεοφερμένος

Ο epistaths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
τι λες ρε επιστατη για σκουλαρικια και τετοια ?? αντε ξεκολλα λιγο...

προτιμας μια καθηγητρια με τατουαζ ή μια καθηγητρια κομπλεξικη με αθλια συμπεριφορα πχ ? προτιμας εναν μαθητη με κοινο ντυσιμο και ψευτονταηστικη συμπεριφορα ή εναν που θα σεβεται τον αλλον και ας εχει και πεντακοσια τατουαζ ?

δες λιγο την ουσια ρε παιδι μου...στα σκουλαρικια κολλας και συ

αν τα πιστευεις οσα λες μαλλον αποψεις σαν τις δικιες σου πρεπει να απαγορευτουν δια νομου..

Αγαπητή φίλλη καταρχάς διάβασες μόνο το θέμα των σκουλαρικιών και των τατοο ( πιστεύω θήχτικες επηδεί θα φοράς η θα έχεις τατοο ) αν κάνω λάθος ζητώ συγνώμη αν ναι φυσικά δικό σου θέμα. Αν κειτάξεις λίγο καλύτερα μίλησα και για κάποια άλλα θέματα. Δε θα σου επητεθώ φραστικά ουτε θα μιλίσω αποτομα ένεκα που στα 23 πλέων εχω πάρει μία πορεία. Το θέμα εδώ είναι ένα ιδανίκό σχολείο και λέμε απόψεις περί αυτού στα 16 που είσαι δικαιολογιμένα σκέφτεσαι έτσι ( δε το παίζω προεστός ούτε ξερόλας όμως ξέρω στη ζωη κάποια πράγματα παραπάνω ) δευτερον προσωπικά αν και εποπ στο στρατό που είμαι ( χωρίς να το θέλω ) δεν έχω μυαλά αυταρχίας και αναχρονισμού. Εύχομαι σε όλους να γίνουν αυτό που θέλουν ώστε να μη φτάσουν σε τέτοια λύση δουλιάς όπως εγώ. Τρίτον το θέμα της εμφάνισης εντός εκπαιδευτικού χώρου για μένα πάντα ήταν σωστή εμφάνιση ( δεν αναφέρθηκα σε εμφάνιση της δεκαετίας του 60 με ποδιές κουρεμα γουλί κλπ ) μίλισα για μια απλή ευπρεπείς ιδανική εμφάνιση αν σου φάνικε τρελό η αναχρονιστικό δεκτη και σεβαστή η παρατηρισή σου. Τέλος κανένας απο εμάς ούτε εγώ ούτε εσύ ούτε κανένας μπορούμενα βγάλουμε καμια διάταξη που θα μας άρεσε άλλοι είναι αρμόδιοι για αυτά. Εμείς απλά τις απόψεις μας λέμε και πώς φανταζόμαστε το κάθε τι. Εγώ εύχομαι να γίνουν τα πράγματα για τους τωρινούς έφηβους που ξεκινάνε τώρα να ζουν όπως τα φαντάζοντε ωστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
φιλε επιστατη δεν ειπα οτι εχεις αδικο σε ολο το κειμενο σου...εκδηλωσα τη διαφωνια μου ΜΟΝΟ στο κομματι της εμφανισης..κατα τα λοιπα ,ειμαι μαζι σου..προσεξε λιγο :

τι λες ρε επιστατη για σκουλαρικια και τετοια ?? ..


πρωτον δεν εχω σκουλαρικια και τατουαζ ..αυτο ας το επιβεβαιωσει και η τασουλα που με γνωριζει..αλλα και να ειχα ,τι εγινε ? υπαρχει διαφορετικο κυρος στις αποψεις αναλογα με το αν αυτος που τις εκφερει εχει Piercing,tatoos κλπ ?

σαφως και δεν μπορουμε να βγαλουμε εμεις διαταξη..τα περι νομου τα ανεφερα επειδη εκανες και συ αντιστοιχη νυξη.

και γω θελω ευπρεπη εμφανιση στα σχολεια αλλα καθως φαινεται διαφωνουμε στο τι θεωρειται ευπρεπες...και γω ειπα οτι μου φαινεται "καπως" να βλεπω αγορια και κοριτσια να εμφανιζονται σχεδον "γυμνοι" στις σχολικες αιθουσες (εχουν δει πολλα τα ματακια μου σε κεινο το σχολειο:P) αλλα δεν θεωρω οτι ενα σκουλαρικι ή τατουαζ ειναι προσβλητικο or something.

συγγνωμη παντως για τον εντονο τονο πριν..αναχρονιστικο δεν μπορω να σε πω κρινοντας μονο ενα ποστ σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αυτό ξαναπές το.

Τα παιδιά που δείχνουν αδιαφορία μέσα στην τάξη είναι τα ίδια που λαμβάνουν αδιαφορία μέσα στην οικογένεια. Είναι τα παιδιά που έχουν για νταντά την τηλεόραση, για φαγητό τοστ και προκαταψυγμένα φαγητά, για αγκαλιά ένα αρκουδάκι.
:P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

Ξέρεις πόσους έχουμε στο σχολείο και θέλουν να "τραβήξουν" την προσοχή των άλλων επειδή είναι φανερό πως στο σπίτι τους δεν ενδιαφέρεται κανείς; Και φυσικά την πληρώνει όλη η τάξη.Γιατί όταν διδάσκεσαι μαθηματικά κατεύθυνσης και έχεις τον άλλον να γκαρίζει και να κάνει τον Ταρζάν καταλαβαίνεις πως 3 πουλάκια κάθονται.Και φυσικά η τιμωρία δεν υπάρχει.Φωνάζει τάχα μου ο καθηγητής, ο μαθητής ηρεμεί και ξανά τα ίδια.Για να είμαστε ειλικρινε΄ςι οι καθηγητές μας, δε θέλουν να μας τιμωρήσουν και όλο "συγχωρούν" τη συμπεριφορά του άτακτου μαθητή.Θα το έχετε παρατηρήσει.Απειλεί τάχα μου να τον βγάλει έξω αλλά δεν το κάνει ή του φωνάζει συνέχεια.Κι έτσι ο κακός μαθητής μαθαίνει σε αυτό το λούκι.Και έχει και την αδιαφορία από την οικογένειά του και το ντάντεμα στο σχολείο.Ατό πρέπει να αλλάξει.
Γενικά χρειάζεται μια πειθαρχία.Δε λέω κι εμένα ως μαθητή μου αρέσει η ελευθερία δεν είμαι και "μαζόχας" ώστε να ζητώ πειθαρχία.Αλά παιδιά το πράγμα έχει ξεφύγει άγρια.Ο καθένα ςκάνει ό,τι θέλει και πολλοί μαθητές δεν ακούνε τους καθηγητές (όταν αυτοί είναι αξιόλογοι και ενδιαφέρονται), με αποτέλεσμα να επικρατεί ένα μπάχαλο.Και στο τέλος αυτό το μπάχαλο γυρίζει μπούμερανγκ σε μας και λέμε "Βαριέμαι στο σχολείο και άλλα τέτοια..."
Αν ξέραμε και τί θέλαμε...
Συμφωνώ!
Αλλά δηλαδή όποιος επιζητά πειθαρχία είναι μαζόχας;:P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
χωρισ 7ωρο,με μαθηματα επιλογησ,χωρισ πρεπει και απαγορευετε,με καταληψεισ,χωρισ τεστ ,προχειρα και εψετασεισ ,αρα δεν θα ειχαμε προβλημα αν κανουμε καταληψεισ μη μεινουμε πισω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
χωρισ 7ωρο,με μαθηματα επιλογησ,χωρισ πρεπει και απαγορευετε,με καταληψεισ,χωρισ τεστ ,προχειρα και εψετασεισ ,αρα δεν θα ειχαμε προβλημα αν κανουμε καταληψεισ μη μεινουμε πισω...:)

αυτό λέγεται οίκος ανοχής, όχι σχολείο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Γενικά, το ''ιδανικό'' σχολείο δεν υπάρχει και ούτε πρόκειται να υπάρξει ποτέ. That's why δεν έχω μπει καν στον κόπο να φανταστώ πως θα το ήθελα. Προτιμώ να ζω αντιμετωπίζοντας την πραγματικότητα παρά να λέω: ''Τί ωραία που θα ήταν αν...''. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
To εχω φανταστει σε αλλη χωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως δεν πρόκειται ποτέ να υπάρξει για τον απλούστατο λόγο ότι αδυνατούμε να συμφωνήσουμε στοιχειωδώς στο πως θα ήταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Θα φανεί υπερβολικό, αλλά το σχολείο των ονείρων μου, ταυτίζεται απόλυτα με εκείνο που φοιτώ εδώ και πολλά χρόνια. (το λατρεύω το σχολείο μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GATE 7

Νεοφερμένος

Ο GATE 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
κοιταξτε εγω δεν θα ηθελα ταξεις.θα ηθελα απλως να μην υπαρχει σχολειο
:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γενικά, το ''ιδανικό'' σχολείο δεν υπάρχει και ούτε πρόκειται να υπάρξει ποτέ. That's why δεν έχω μπει καν στον κόπο να φανταστώ πως θα το ήθελα. Προτιμώ να ζω αντιμετωπίζοντας την πραγματικότητα παρά να λέω: ''Τί ωραία που θα ήταν αν...''. :bye:


Χωρίς να θέλω να σε θίξω, αυτό είναι αδιαφορία! Αυτό είναι το καλούπι στο οποίο οι μεγαλύτεροι βάζουν την νέα γενιά και κάθε νέα γενιά και αυτό η Ελλάδα πάει από το κακό στο χειρότερο γιατί ακολουθεί την αυτή την λογική. Το θέμα δεν είναι να πεις τι ωραία που θα ήταν αν.... ούτε να μην έχεις μια άποψη για το θέμα!
είσαι μαθητής ο οποίος του χρόνου θα τα παίξει στο διάβασμα, θα σκάσει ΤΟ χρήμα στα φροντιστήρια μόνο και μόνο για μια θέση στο Πανεπιστήμιο την στιγμή που άλλοι συνομήλικοί μας έχουν ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ να ασχοληθούν με οτι στον **** θέλουν!!!



πρέπει να απαιτούμε κάποια πράγματα και να αρχίσουμε να δείχνουμε το ενδιαφέρον μας.... Αν αρχίσουμε να ξυπνάμε εμείς, ίσως τα παιδιά και τα εγγόνια μας να έχουν ένα καλύτερο μέλλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top