Πτυχίο χωρίς φροντιστήριο/ιδιαίτερα

jellybeans7

Νεοφερμένος

Η jellybeans7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Μια απορία προς όλους τους γνώστες της γερμανικής γλώσσας...:) Δεν γνωρίζω καθόλου γερμανικά αλλά θα ήθελα να ασχοληθώ φέτος γιατί μου έχει τραβήξει το ενδιαφέρον αρκετά σαν γλώσσα! Παρόλα αυτά δυστυχώς ειδικά για φέτος θα προτιμούσα να κάνω κάποια πράγματα μόνη μου...Θεωρείτε ότι είναι εφικτό να φτάσω σε ένα επίπεδο Β1 μόνη μου για να συνεχίσω την επόμενη χρονιά σε φροντιστήριο για το Β2? Έχει κανείς να προτείνει κάποια ιστοσελίδα ή βιβλία που να μπορώ να διαβάζω μόνη μου?Επίσης πόσο χρόνο πιστεύετε ότι θα χρειάζεται να αφιερώνω(2-3 απογεύματα τη βδομάδα επαρκούν)?
Δεν ξέρω αν οι προσδοκίες που έχω είναι ρεαλιστικές αφού ακούγεται ότι είναι αρκετά απαιτητική γλώσσα οπότε περιμένω απόψεις , πάντως όρεξη υπάρχει...:hmm:
Ό,τι συμβουλές έχετε ευπρόσδεκτες! ;) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
γεια σου !!!!φετος πηρα το πτυχιο του Β1 ΣΤΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ φροντιστηριου...χωρις να θελω να σε στεναχωρησω ομως πρεπει να σου πω πως ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να παρεις αυτο το πτυχιο διχως φροντιστηριο...τα γερμανικα δεν ειναι καθολου ευκολη γλωσσα και θελουν συγκεκριμενο χρονο καθως και την προσοχη τους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ειναι λιγο δυσκολο εως πολυ... εγω παντος θα σου προτεινα να ξεκινησεις με ιδιαιτερα και οχι φροντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jellybeans7

Νεοφερμένος

Η jellybeans7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Λοιπόν, καταρχήν thanks για τις απαντήσεις σας :P

αδαμαντία, γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις που σε 3 χρόνια εφτασαν σε επίπεδο Β2 ,ενώ με εντατικό πρόγραμμα (και πολύ διαβασμα απ'ότι μου έιχαν πει ) εχω και παράδειγμα κοπέλας που το κατάφερε σε 2 χρόνια και χωρίς προηγούμενη γνώση.Φυσικά αναφέρομαι σε προγράμματα ενηλίκων (τα οποία και με αφορούν εξάλλου).Αν και είμαι βέβαιη ότι τόσα χρόνια ενασχόληση με τη γλώσσα και από την ηλικία που θα τα έχεις ξεκινήσει θα πρέπει να έχεις πολύ καλό επίπεδο και επαφή με τα γερμανικά!

Πάντως δεδομένου ότι γνωρίζω 3 ξένες γλώσσες(αν και καμία από αυτές δεν έχει σχέση με τα γερμανικά) και γενικά τα πάω καλά με τις ξένες γλώσσες, με συστηματικό διάβασμα, τι επίπεδο πιστεύετε ότι μπορώ να προσεγγίσω?
Επίσης καμιά ιστοσελίδα καλή που να γνωρίζετε ή βιβλίο(ή ταινίες,μουσική κλπ , γενικότερα ό,τι έχετε να προτείνετε :D)???
Ειδικά για βιβλία θα μπορούσε να πει τη γνώμη του και κάποιος καθηγητής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
ωχχχ..............εκανα γκαφα........:redface: νομιζα πως και η σουν μαθητρια σαν εμας...χμμμμμ υποθετω πως θα τα καταφερεις μεχρι καποιο σημειιο μοναχουλα σου (διοτι αν εισαι μαθητης ....λες στην αρχη μονη σου μετα βαριεσαι και λιγακι μετα εχεις και το σχολειο και παει....)παντως το δικο μου φροντιστηριο αναλαμβανει και τμημα ανηλικων το οποιο φυσικα ειναι σε πιο γρηγορο ρυθμο.ισως και γι αυτο η φιλη σου να το εδωσε σε τοσα λιγα χρονια οπως λες.διοτι αν το καλοσκεφτεις μεχρι να εξετασει η καθηγητρια το λεξιλογιο ,να πει τα''κωστακη οχι αυτο...οχι κωστακη δεν τρωμε τα σφουγγαρια κλπ και αλλα τετοια πει η ωρα)παντως ο αδελφος μου ξεκινησε γερμανικα περσι και χρησιμοποιησε το PLANET 1 DEUTSCH FUR JUGENDLICHE(γερμανικα για νεους) kursbook ,glossar,βιβλιο ασκησεων(ειναι κοκκινα σε χρωμα).παντως δεν ξερω αμα αυτα θα ειναι και κατλληλα για εσενα μιας και ο αδελφος μου ειναι αρκετα μικρουλης (12).παντως καλο ειναι να ρωτησεις και σε ενα βιβλιοπωλειο 'η μια καθηγητρια που θα σου κανει ιδιαιτερο 'η σε τμημα...παντως αφου μιλας και αλλες 3 γλωσσες θα εχεις μαθει την τακτικη διαβασματος..καλη αρχη και.....guten epituxien:Pστειλε μας και μηνυμα να μας πεις στα νεα σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos05

Νεοφερμένος

Ο manos05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σιγά ρε παιδία για b1 επίπεδο μιλάμε.. είναι πολύ εύκολο! Εγώ μ' ένα χρόνο ιδιαίτερα και το πέρασα!Τα θέματα που βάζουν είναι πολύ ευκολά και ειδικά στ προφορικά ειναι πολυυυυυυυυυυυυυ επιηκείς!!!!!!Μην αγχώνεστε καθόλου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
και εγώ το πήρα με 1 χρόνο ιδιαίτερα.Το εύκολο είναι σχετικό, πχ: εάν διαβάζεις πολύ είναι εύκολο
εάν διαβάζεις λίγο είναι δύσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top