Πρώτος μισθός στα 1.500 ευρώ

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Παιδια βρηκα αυτο το αρθρο και ειλικρινα εξεπλαγην.
Ειναι σιγουρο οτι αναφεραονται στην ελλαδα?
Ακου εκει πρωτος μισθος 1500 ευρω!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol:



οριστε και το αρθρο

https://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=71374
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Τρίτη 17 Ιουνίου 2008
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic91

Νεοφερμένος

Ο mic91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Λοιπον θελετε στα 18 να βγαλετε πολλα λεφτα;;;;Πολλα πολλα χρηματα χωρις να διαβασετε καοθολου στις πανελλαδικες;;;Δεν ειναι δυσκολο αρκει να πατε στη σχολη εμποροπλοιαρχων.Τα δυσκολα βεβαια ξεκινανε τωρα...ποιος αντεχει 6 μηνες σε ενα καραβι με αλλους ανθρωπους που δεν εχει δει ποτε στη ζωη του και πιθανων να μην μιλουν την ιδια γλωσα...εκει ειναι η μαγκια οσων αντεχουν αυτη τη σχολη και γενικα αυτη τη ζωη.Προσωπικα εγω πιστευω οτι δεν αντεχω κατι τετοιο.Να πω οτι για τα πολλα χρηματα που ειπα προηγουμενος αναφερομαι σε ποσα 2000-2500 ευρα να καλα διαβαζεται 2000 ευρα πρωτος μισθος σε εναν 18 χρονο.Το γνωριζω επειδη πηγε ενας γνωστος μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Τρίτη 17 Ιουνίου 2008

εεε και?Δλδ τοτε ισχυει.... και τωρα δεν ισχυουν τα παραπανω?
-----------------------------------------
Λοιπον θελετε στα 18 να βγαλετε πολλα λεφτα;;;;Πολλα πολλα χρηματα χωρις να διαβασετε καοθολου στις πανελλαδικες;;;Δεν ειναι δυσκολο αρκει να πατε στη σχολη εμποροπλοιαρχων.Τα δυσκολα βεβαια ξεκινανε τωρα...ποιος αντεχει 6 μηνες σε ενα καραβι με αλλους ανθρωπους που δεν εχει δει ποτε στη ζωη του και πιθανων να μην μιλουν την ιδια γλωσα...εκει ειναι η μαγκια οσων αντεχουν αυτη τη σχολη και γενικα αυτη τη ζωη.Προσωπικα εγω πιστευω οτι δεν αντεχω κατι τετοιο.Να πω οτι για τα πολλα χρηματα που ειπα προηγουμενος αναφερομαι σε ποσα 2000-2500 ευρα να καλα διαβαζεται 2000 ευρα πρωτος μισθος σε εναν 18 χρονο.Το γνωριζω επειδη πηγε ενας γνωστος μου


Αυτο που λες το εχς ακουσει και εγω...αλλα επισης ειναι δυσκολη δουλεια (απο ψυχολογικης αποψης).Αφου να εισαι οπως ειπες 6μηνα μακρια απο δικους σου ανθρωπους..με ξενους...πανω σε ενα καραβι!!!

Αλλα εγω αναρωτιεμαι με αυτους που γραψανε το παραπανω αρθρο...!!!σιγουρα μιλανε για την ελλαδα?μηπως ειναι κανενα γερμανικο αρθρο μεταφρασμενο στα ελληνικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Ισχύει οι προγραμματιστές δεν παίρνουν κάτω από 1000 ευρώ(μόνο του ΙΕΚ κάποιοι)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Σοβαρα τωρα?τι λετε ρε παιδια>>???και τα 750 ποιος τα περνει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic91

Νεοφερμένος

Ο mic91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ισχύει οι προγραμματιστές δεν παίρνουν κάτω από 1000 ευρώ(μόνο του ΙΕΚ κάποιοι)...
Μην παιρνεις και ορκο........Δυστυχως με κατι τετοια μπαλαμουτιαζουν τα παιδια οι καθηγητες μεσα στις σχολες και οταν βγαινουν εξω βλεπουν την πικρα:'(:'(:'(Δεν το λεω μονο για σενα αλλα γενικα,αυτο συμβαινει στα περισσοτερα πανεπιστημια.Για παραδειγμα εχω ενα φιλο δικτυα ο οποιος πιστευει οτι μολις βγει απο την σχολη θα τρεξουν ολες οι εταιριες και θα του δινουν τουλαχιστον 1200-1500 απο το πρωτο χρονο.Εγω του το ευχομαι απο καρδιας αλλα νομιζω οτι ειναι υπερβολικα αισιοδοξος.Νομιζω οτι την συγκεκριμενη αποψη δεν τη δημιουργησε μονος του αλλα ολα οσα λεγονται μεσα στη σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
και 10.000 ευρώ να ήταν ο μισθός δεν θα πήγαινα με την καμία:lol:

εντάξει γυναίκες δύσκολα πάνε,εξάλου γυναίκα καπετάνιος δέν ταιριάζει:P

εγώ θα το γούσταρα.
ήταν ο πατέρας μου πλοίαρχος, και έτυχε να πάω και εγώ σε μερικά ταξίδια.
το εππάγελμα είναι πραγματικά εμπειρία. θα γυρίσεις όλον τον κόσμο, θα δείς τα πάντα, θα έχεις δικιά σου καμπίνα στο πλοίο, και τα χρήματα είναι κάτι παραπάνω απο πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
1500 μεικτα, 700 καθαρά..λέω μήπως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σοβαρα τωρα?τι λετε ρε παιδια>>???και τα 750 ποιος τα περνει???

O ταμίας στο σουπερ μάρκετ...Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να δουλεύεις 8 ώρες/5 μέρες και να παίρνεις κάτω από 750-800 ευρώ, μην τρως κουτόχορτο. Αυτη η γενιά των 700 που κατόπιν έγινε 600, τώρα εχει γινει 500 αναφέρεται σε παρτ-τάιμ/στέιτζερς και συμβασιούχους ορισμένου χρόνου, δεν αναφέρεται σε πραγματική πλήρη απασχόληση...Σε λίγο τα κανάλια θα μας πείσουν ότι δεν έχουμε να φάμε.

Μην παιρνεις και ορκο........Δυστυχως με κατι τετοια μπαλαμουτιαζουν τα παιδια οι καθηγητες μεσα στις σχολες και οταν βγαινουν εξω βλεπουν την πικρα:'(:'(:'(Δεν το λεω μονο για σενα αλλα γενικα,αυτο συμβαινει στα περισσοτερα πανεπιστημια.Για παραδειγμα εχω ενα φιλο δικτυα ο οποιος πιστευει οτι μολις βγει απο την σχολη θα τρεξουν ολες οι εταιριες και θα του δινουν τουλαχιστον 1200-1500 απο το πρωτο χρονο.Εγω του το ευχομαι απο καρδιας αλλα νομιζω οτι ειναι υπερβολικα αισιοδοξος.Νομιζω οτι την συγκεκριμενη αποψη δεν τη δημιουργησε μονος του αλλα ολα οσα λεγονται μεσα στη σχολη

Δεν θα τρέξουν οι εταιρίες, αλλά αν τρέξει αυτός κι αν ανήκει σε πιασάρικη ειδικότητα το χιλιάρικο το έχει σίγουρο. Και σαφώς αν ειναι καλός.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Τρίτη 17 Ιουνίου 2008

Το πραγματικο πρόβλημα του άρθρου ειναι οτι ειναι στυλ Κάτσικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
O ταμίας στο σουπερ μάρκετ...Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να δουλεύεις 8 ώρες/5 μέρες και να παίρνεις κάτω από 750-800 ευρώ, μην τρως κουτόχορτο. Αυτη η γενιά των 700 που κατόπιν έγινε 600, τώρα εχει γινει 500 αναφέρεται σε παρτ-τάιμ/στέιτζερς και συμβασιούχους ορισμένου χρόνου, δεν αναφέρεται σε πραγματική πλήρη απασχόληση...Σε λίγο τα κανάλια θα μας πείσουν ότι δεν έχουμε να φάμε.

Παλι επετρεψε μου να αναφερω οτι ειναι υπερβολικα τα ποσα στο αρθρο!!!Δεν μιλαω για τα καναλια μονο!!Εχω παραδειγματα γνωστων!!!ο καθηγητης που μου εκανε α0θ ,αοδε δουλευε 13 χρονια σε μια εταιρεια...και ο μισθος του ηταν 1300 και απο οτι μας ειχε πει στο τμημα του ηταν και προισταμενος!!!Τωρα το κατα ποσο ισχυει δεν το γνωριζω....αλλα γενικοτερα και απο παιδια που εχουν βγει στην αγορα εργασιας....κατι 800 με μεγιστο το 1000 ακουω!!!!Και να σου πω και κατι που με τρομαζει και ολας...το 1000 το εχω ακουσει απο παιδια που ...προερχονται απο ΤΕΙ!!!

ΤΕΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ =μετα απο 3χρονια στην δουλεια 1100 ευρω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ειναι άσχημα λεφτά για 3 χρονια εμπειρία από κάποιον που τελείωσε, ομολογουμένως, όχι και το καλύτερο ΤΕΙ του είδους του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
ΤΕΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ =μετα απο 3χρονια στην δουλεια 1100 ευρω!!!

Ωραίος ο δικός σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Ωραίος ο δικός σου!

Βασικα το παιδι διαβαζε και ειχε μπει πριν καν παρει το πτυχιο του στην εταιρεια αυτη γιατι ειχε πολυ καλους βαθμους!!!!Και νομιζω ειχε το μεγαλυτερο βαθμο πτυχιου οταν αποφοιτησε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Καταρχάς,τα άρθρα της εφημερίδας "Τα Νέα" βλάπτουν σοβαρά την πνευματική υγεία!:jumpy:

Όσων αφορά τα "μισθά" (που λέγαν οι παλιοί:P),όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης ρε παιδιά!Θεωρείται τυχαίο ότι οι πλοίαρχοι έχουν μισθούς 2500€ και μέχρι 10000€ σε 5-6 χρόνια;;;Ποιος πάει "στα καράβια" που λέμε;
Τυχαίο είναι που εργοδηγοί βγάζουν πολύ περισσότερα χρήματα από μηχανικούς στα έργα;Ποιος θα "καταδεχτεί" να συνεργαστεί με τους τεχνίτες,να φάει τα κρύα και τις αντιξοότητες;Μηχανικοί υπάρχουν να φάνε κι οι κότες!:iagree:Έτσι διαμορφώνεται το μηνιάτικο...
Σημειώνω ότι ομιλώ για ΚΑΛΟΥΣ επαγγελματίες...οι "κακοί" όπως και να'χει με τα σημερινά δεδομένα δεν έχουν θέση πουθενά,τουλάχιστον στον ιδιωτικό τομέα...

Εσύ φίλε που τα βλέπεις όλα ρόδινα,ξέρεις πόσοι μηχανικοί εργάζονται για 700€;Ποιος εργοδότης νομίζεις ότι τηρεί τις "συλλογικές συμβάσεις" του εκάστοτε επαγγελματικού φορέα;Αν εγώ (και ως μέλλοντας εργοδότης) έχω να επιλέξω από δεκάδες χιλιάδες πτυχιούχους για μια θέση που δεν απαιτεί κάτι το "ιδιαίτερο",πόσα νομίζεις ότι θα σου προσφέρω αν έρθεις να υποβάλεις βιογραφικό;ΑΝ δεν δεχτείς το 700άρι,υπάρχουν άλλοι στη σειρά που θα το πάρουν και θα πουν κι ευχαριστώ!Και στο finale καταλήγεις στο ότι "καλύτερα 700 παρά με την ληψώ στο χέρι"!!!
Μιλάμε για επιχειρήσεις που έχουν σκοπό το κέρδος,όχι για φιλανθρωπικά ιδρύματα!Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα...

Υ.Γ. Να παρατηρήσω πως,την σχολή την κάνει ο φοιτητής και όχι ο φοιτητής τη σχολή...επειδή τυγχάνω φοιτητής σε τμήμα Μηχανολογίας (άλλης πόλης) όποιος πάρει αυτά που πρέπει εκεί μέσα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα άπο άλλους πτυχιούχους,αντίστοιχου γνωστικού πεδίου (εκτός βέβαια απ'το γνωστό,γραφικό θα έλεγα,μπλόκο από το ΤΕΕ:D)...
Απλά το πρόβλημα αυτών των τμημάτων (και γενικότερα πολλών ΤΕΙ) είναι πως πολλοί έρχονται για την πλάκα τους,τα παρατάνε φυσικά,όμως έτσι και δυσφημίζουν τα τμήματα αλλά και πάνε πίσω τη διδασκαλία...οπότε η "ταλαιπωρία" για τη σωστή μάθηση πάει ατομικά στον καθένα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
O ταμίας στο σουπερ μάρκετ...Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να δουλεύεις 8 ώρες/5 μέρες και να παίρνεις κάτω από 750-800 ευρώ, μην τρως κουτόχορτο. Αυτη η γενιά των 700 που κατόπιν έγινε 600, τώρα εχει γινει 500 αναφέρεται σε παρτ-τάιμ/στέιτζερς και συμβασιούχους ορισμένου χρόνου, δεν αναφέρεται σε πραγματική πλήρη απασχόληση...Σε λίγο τα κανάλια θα μας πείσουν ότι δεν έχουμε να φάμε.

Δεν υπαρχει περιπτωση? Ο βασικος ποσο ειναι ξερεις? Σε αλλη χωρα ζω εγω?:hmm:

Για να καταλαβετε ποσο μουφα ειναι το αρθρο λέει σε καποια φαση:

"Οι ειδικότητες μηχανικών από Πολυτεχνικές Σχολές, όπως πολιτικοί μηχανικοί καθώς και οι μηχανικοί και συντηρητές ηλεκτρονικού εξοπλισμού, απόφοιτοι ΤΕΙ, θεωρούνται, σύμφωνα με την κ. Αραμπατζή, ιδιαίτερα δυναμικές και εξελίξιμες. «Κι αυτό γιατί οι απόφοιτοί τους έχουν εύκολη απορρόφηση από την αγορά και καλές απολαβές από τους εργασιακούς χώρους όπου κινούνται». Συμπληρώνει δε ότι οι εταιρίες του χώρου προσφέρουν στους νεοεισερχόμενους, κατά μέσον όρο, αμοιβή της τάξης των 1.400 ευρώ. «Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι τους παρέχουν δυνατότητα πολύ καλής οικονομικής και επαγγελματικής εξέλιξης»"

Τυγχανω να ειμαι πολιτικος μηχανικος με πειρα περιπου 2 χρονων και σε ολες τις συνεντευξεις που πηγα τελευταια ολοι προσφεραν 700 ευρω το μηνα καθαρα..Και επειδη δουλευουμε ολοι με μπλοκακια παροχης υπηρεσιων (με αποτελεσμα να μην εχουμε κανενα εργασιακο δικαιωμα) παιρνουμε και επιστροφη φορου γυρω στα 200 το μηνα στο τελος καθε χρονου.. Τα ωραρια κυμαινονται απο 9-12 ωρες συνηθως και σε πολλες περιπτωσεις το Σαββατο ειναι μεσα..

Ενας μαλιστα τα προσφερε αφου δουλευες 2 μηνες τζαμπα για να σε δοκιμασει και ακομα και αν σε επερνε δεν σου εδινε τους 2 αυτους μηνες..

Τωρα εμαθα και για δουλεια που ειναι στα 700 αλλα χωρις το ταμειο (μειον 180),δλδ 520 ευρω..

Κατι τετοια γραφουν οι κολοφυλλαδες και πανε τα πιτσιρικια και γινονται μηχανικοι και μετα ειναι σαν και εμας που χτυπαμε το κεφαλι μας στον τοιχο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Το άρθρο αναφέρει για 1500 στον τομέα της πληροφορικής.
Δεν είναι εντελώς παράλογο όπως βλέπω ότι νομίζουν μερικοί αλλά ούτε είναι και ο κανόνας.
Αν πχ κάποιος είναι απόφοιτος πολυτεχνείου, έχει μεταπτυχιακό και είναι και μέλος του ΤΕΕ, έχει ελπίδα να βρει δουλειά σε ιδωτική εταιρία με αντικείμενο την πληροφορική με 1ο μισθό 1500 καθαρά. Και χωρίς τα προσόντα αυτά γίνεται αλλά πιο δύσκολα. Θέλει ψάξιμο πάντως και ίσως και λίγο τύχη.
Και φυσικά καλό είναι να αποφεύγονται νοοτροπίες του στυλ "εγώ είμαι από την τάδε σχολή, άρα αποκλείεται να παίρνω κατω από 1000", είναι πολύ εύκολο έτσι κάποιος να φάει τα μούτρα του.
Τέλος, αυτό που γράφει το άρθρο "Το πλεονέκτημα του χώρου αυτού έγκειται στη χαμηλή σχετικά προσφορά καταρτισμένων εργαζομένων στον τομέα, με αποτέλεσμα την άμεση απορρόφηση των υπαρχόντων υποψηφίων και τις υψηλές οικονομικές παροχές", είναι τεράστια μπαρούφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης93Μέθανα

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης93Μέθανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κοιτάξτε παιδιά.Ο πατέρας μου είναι ναυτικός σε πετρελαιοφόρα.Μου έχει παραθέσει μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα.Συνήθως λείπει 14-16 μήνες.Τα τελευταία 2 χρόνια απασχολείται σε εταιρία όπου ξεμπαρκάρει κάθε 6-8 μήνες.Σίγουρα οι εταιρίες που στεγάζουν το επάγγελμα αυτό του ναυτικού δεν είναι φιλανθρωπικές...Όντως έχουν κέρδος από κάθε ναυτικό.Αυτό σημαίνει ότι οι υπηρεσίες που τους παρέχει είναι περισσότερες από την αμοιβή που του προσφέρουν.Δεν πρόκειται για την ιδανική εργασία.Τα λεφτά αυτά τα κερδίζει με κόπο,πίεση και αγωνία.Ίσως σε κάποιες σημαντικές στιγμές της ζωής του να είναι απών ο θαλασσοπόρος.Για αυτό το λόγο αμοίβεται με υψηλό μισθό.Θα περάσει δυσκολίες.Η θάλασσα θα τον φθείρει με την δύναμή της.Πολλές οι ευθύνες.
Βέβαια θα ήμουν απαράδεκτος αν μιλούσα μόνο για τις δυσκολίες.Τα κέρδη θα τα δει ο ναυτικός μόνο αν του αρέσει η εργασία του.Αυτά είναι τα χρήματα,τα ταξίδια σε όλο τον κόσμο,οι σχέσεις που θα αναπτύξει σε αυτή τη μικρή κοινωνία με τους συναδέλφους του,η αίσθηση ότι μπορεί να φροντίζει αυτούς που τον περιμένουν,η ικανότητά του να φέρει εις πέρας δύσκολες καταστάσεις,αλλά και κάθε συναίσθημα που θα τον περικλύει μετά την ικανοποίηση.

''Ομολογώ πως όταν είπα του πατέρα μου ότι θέλω να φοιτήσω στην σχολή εμποροπλοιάρχων δεν χάρηκε ιδιαίτερα...σκέφτηκε όλα όσα ζει εκεί,συγκεκριμένα μόνο οι δυσκολίες του ήρθαν στο μυαλό.Όταν όμως κατάλαβε ότι δεν είναι μόνο τα χρήματα που με απασχολούν συλλογίστηκε τις όμορφες πτυχές του να είσαι θαλασσοπόρος...''

Γιάννης,μαθητής Γ' τάξης ενιαίου Λυκείου,ετών 17

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Maroulini

Νεοφερμένος

Η Maroulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ένας πολύ καλός μου φίλος, κολλητός του αδερφού μου είναι ναυτικός, μου λείπει είναι η αλήθεια τον περισσότερο καιρό δεν είναι σπίτι του και όταν έρχεται προσπαθεί στον λίγο καιρό που έχει να αναπληρώσει ότι δεν έκανε τους προηγούμενους μήνες. Τα λεφτά πάντως είναι πολύ καλά και το παιδί στέκεται πολύ καλά στα πόδια του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kot

Νεοφερμένος

Ο kot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Έχοντας τελειώσει τις σπουδές μου στα οικονομικά τον ιούλιο σας λέω κάτι ξεκάθαρα για μια από τις καλές κατά τα γραφόμενα του άρθρου σχολές. Τα πράγματα δεν είναι καθόλου όπως περιγράφονται στο άρθρο. Ιδιαίτερα τώρα και για τα επόμενα κανά δυο χρονάκια με την οικονομική στενότητα και τις περικοπές του δημοσιου. Οι περισσότεροι συμφοιτητές μου αν εργάζονται εργάζονται σαν σερβιτόροι. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι πεθαίνουν της πείνας. Αν είσαι καλός και ψαχθείς πολύ, θα βρεις εργασία. Αλλά μην τρελαθούμε. Σιγά μην σε παρακαλάνε κιόλας και σε πληρώνουν και τόσα. Οι περισσότεροι τελειώνουν τις σπουδές, ψάχνουν λίγο για δουλειά ή κάνουν ότι ψάχνουν και στη συνέχεια για να μην κάθονται αρχίζουν κανά μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top