Πρώτη εξεταστική

ElectroMinnion

Νεοφερμένος

Ο ElectroMinnion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, είμαι πρώτο έτος σε σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών και σύντομα αρχίζει η εξεταστική. Το πρώτο εξάμηνο ασχολήθηκα πολύ με το κομμάτι του προγραμματισμού και γενικά με το κομμάτι των ηλεκτρονικών αφήνοντας πίσω μαθήματα όπως φυσική ή μαθηματικά λόγω του ότι δεν μου τραβούσαν ιδιαίτερα το ενδιαφέρον. Προσπαθώ στον χρόνο μέχρι την εξέταση να καλύψω τα κενά αλλά το πιο λογικό σενάριο φαίνεται να μην περναω. Γενικά από πόσα μαθήματα και κάτω είναι εντάξει να χρωστάς για να βγει η σχολή σε ένα νορμάλ χρόνο με έναν σχετικά καλό βαθμό ;
Μου έχει μείνει ακόμα η νοοτροπία του σχολείου που πρέπει όλα στην ώρα τους και ένα κακό διαγώνισμα έχει άμεση επίπτωση στους βαθμούς σου κλπ φαντάζομαι στις σχολές αυτό δεν ισχύει σωστά ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,270 μηνύματα.
Τα έχουμε ξαναπει.
  • Δώσε έμφαση στις σημειώσεις του μαθήματος. Από εκεί βάζουν οι καθηγητές, ιδίως στα πρωτόετα.
  • Μην αγχώνεσαι και διαβάζεις με τις ώρες. Και με λίγο cramming τρεις ημέρες πριν την εξέταση το πέντε το χτυπάς. Αν ψάχνεσαι για βαθμούς και τα λοιπά, θέλει όλο το εξάμηνο να είσαι πάνω από το σύγγραμμα (σε θετικές σχολές πάντα).
  • Το να χρωστάς δεν είναι κακό. Κακό είναι να λές ότι "το κρατάς για πτυχίο" που είναι σαν να βάζεις το καρφί στο φέρετρο της (φοιτητικής) καριέρας σου. Δίνε όσα μαθήματα μπορείς το συντομότερο δυνατόν.
  • Αν ένα μάθημα έχει N-το πλήθος εργασίες και τις παραδώσεις όλες ακόμη και παίρνοντας βάση, το μάθημα θεωρείται περασμένο.
  • Εαν σε νοιάζει ο βαθμός, μιλάς με καθηγητές από την αρχή του εξαμήνου και κοιτάς αν βάζουν εργασίες, ασκήσεις για σπίτι κλπ. Γενικά στο πανεπιστήμιο όπως θα διαπιστώσεις πολύ σύντομα βαθμός δεν σημαίνει ότι κάποιος είναι καλός σε ένα μάθημα, αλλά είναι καλός πρηξάρχιδος του ανάλογου καθηγητή. Χαρακτηριστικό παράδειγμα: συνάδερφος μαθηματικός βγάζει με 10 το ΑΠΘ (η πρώτη που το κατάφερε νομίζω; ). Την ρωτάνε σε συνέντευξη ποιόν θεωρεί το μεγαλύτερο μαθηματικό που υπάρχει εν ζωή. Η απάντησή της ήταν "Τον κ. [...]", δηλαδή τον καθηγητή που της έγραψε τη συστατική επιστολή για να μπει στο μεταπτυχιακό.
 

Elenakii

Νεοφερμένος

Η Elenakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Καλησπέρα να ρωτησω κάτι αν κάποιος γνωρίζει αν ένα μάθημα δεν ΠαΕΙ κάποιος να το δώσει καθόλου υπάρχει κάποια ποινη;είναι υποχρεωτικό να παει να δώσει έστω άδεια κολα;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,270 μηνύματα.
Καλησπέρα να ρωτησω κάτι αν κάποιος γνωρίζει αν ένα μάθημα δεν ΠαΕΙ κάποιος να το δώσει καθόλου υπάρχει κάποια ποινη;είναι υποχρεωτικό να παει να δώσει έστω άδεια κολα;
Όχι δεν υπάρχει ποινή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top