Πρόβλημα υγείας και στρατός;

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,208 μηνύματα.
Έχω ενα θέμα που με τρώει εδώ και κάμποσο καιρό. Το οτι είχα εμμονή με τον στρατό απο τότε που μπορώ να θυμηθώ δεν κρύβεται. Ομως έχω στένωση δίπτυχης αορτικής βαλβίδας, και δεν ξερω αν αυτό θα με εμποδίσει απο το να μπω στον στρατό ως υψηλόβαθμος. Τώρα που πλησιάζουν ολοένα και περισσότερο οι πανελλήνιες (ναι το ξέρω είσαι 16, έχεις αλλα 2 χρόνια ακόμα) και πιέζομαι απο το γεγονός οτι γενικά δεν ημουν ποτέ καλός μαθητής και στοχεύω σε μια σχολή με σχετικά υψηλά μόρια (Χημεία) Αναρωτιόμουν αν θα μπορέσω να περάσω με την πάθηση μου στον στρατό εαν αποτύχω να εισαχθώ στην σχολή της επιλογής μου. Χίλια ευχαριστώ για οποιοδήποτε μήνυμα/συμβουλη
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,534 μηνύματα.
Δικαιολογημένα δεν ξέρεις αυτό που θες να πεις πώς να το πεις. Πάμε από την αρχή.

Όποια πάθηση και να έχεις, στον ελληνικό στρατό σαν οπλίτης, θα πας. Εκεί πέρα δηλώνεις το πρόβλημα που έχεις, περνάς από την αρμόδια επιτροπή και ανάλογα με την βαρύτητα παίρνεις ένα Ι που κυμαίνεται από 1 (Ι1: απόλυτα υγιής) ως το 5 (Ι5: άμεση απαλλαγή από στράτευση). Συνεπώς εάν πας το απλό φανταρικό που λέμε, δεν θα έχεις θέμα απλά ενδεχομένως να βγεις Ι3-Ι4Α (άοπλο δηλαδή, μια συγκεκριμένη υποκατηγορία). Όπως και να έχει, η περίπτωσή σου θα διαλευκανθεί και θα πράξουν αναλόγως οι ιθύνοντες.

Εαν ρωτάς για να μπεις σε παραγωγική σχολή ενόπλων δυνάμεων (πχ Ευελπίδων, ΣΜΥ, Ικάρων κλπ) ανάλογα με το τμήμα που ενδιαφέρεσαι υπάρχουν και οι περιορισμοί.

Πχ. σε όλες τις σχολές όπλων (Ευελπίδων Όπλα, ΣΜΥ Όπλα, ΣΝΔ) πρέπει απαραίτητα να είσαι Ι1 και μόνο. Για τις σχολές σωμάτων (Ευελπίδων Σώματα, ΣΜΥ Σώματα, ΣΝΔ μηχανικοί, ΣΤΥΑ κλπ) μπορείς να είσαι εως και Ι2.

Κοιτώντας το ΦΕΚ που ορίζει το Ι των παθήσεων εδώ (πολύ επιδερμική μου ανάγνωση) παρατηρώ ότι σχεδόν όλες οι καρδιακές παθήσεις πάνε από Ι3 εως Ι5. Οπότε "στατιστικά" θα έλεγα ότι είσαι εκτός παραγωγικών σχολών. Αλλά καλό είναι να πας σε έναν στρατιωτικό καρδιολόγο να σου εξηγήσει τι ακριβώς έχεις και αν μπορείς να μπεις. Ξέρει πολύ καλύτερα.
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,208 μηνύματα.
Δικαιολογημένα δεν ξέρεις αυτό που θες να πεις πώς να το πεις. Πάμε από την αρχή.

Όποια πάθηση και να έχεις, στον ελληνικό στρατό σαν οπλίτης, θα πας. Εκεί πέρα δηλώνεις το πρόβλημα που έχεις, περνάς από την αρμόδια επιτροπή και ανάλογα με την βαρύτητα παίρνεις ένα Ι που κυμαίνεται από 1 (Ι1: απόλυτα υγιής) ως το 5 (Ι5: άμεση απαλλαγή από στράτευση). Συνεπώς εάν πας το απλό φανταρικό που λέμε, δεν θα έχεις θέμα απλά ενδεχομένως να βγεις Ι3-Ι4Α (άοπλο δηλαδή, μια συγκεκριμένη υποκατηγορία). Όπως και να έχει, η περίπτωσή σου θα διαλευκανθεί και θα πράξουν αναλόγως οι ιθύνοντες.

Εαν ρωτάς για να μπεις σε παραγωγική σχολή ενόπλων δυνάμεων (πχ Ευελπίδων, ΣΜΥ, Ικάρων κλπ) ανάλογα με το τμήμα που ενδιαφέρεσαι υπάρχουν και οι περιορισμοί.

Πχ. σε όλες τις σχολές όπλων (Ευελπίδων Όπλα, ΣΜΥ Όπλα, ΣΝΔ) πρέπει απαραίτητα να είσαι Ι1 και μόνο. Για τις σχολές σωμάτων (Ευελπίδων Σώματα, ΣΜΥ Σώματα, ΣΝΔ μηχανικοί, ΣΤΥΑ κλπ) μπορείς να είσαι εως και Ι2.

Κοιτώντας το ΦΕΚ που ορίζει το Ι των παθήσεων εδώ (πολύ επιδερμική μου ανάγνωση) παρατηρώ ότι σχεδόν όλες οι καρδιακές παθήσεις πάνε από Ι3 εως Ι5. Οπότε "στατιστικά" θα έλεγα ότι είσαι εκτός παραγωγικών σχολών. Αλλά καλό είναι να πας σε έναν στρατιωτικό καρδιολόγο να σου εξηγήσει τι ακριβώς έχεις και αν μπορείς να μπεις. Ξέρει πολύ καλύτερα.
Χίλια ευχαριστώ. Έλεγξα επιφανειακά το ΦΕΚ και βρήκα πως ενδέχεται η καρδιακκή μου πάθηση να είναι Ι2-Ι3. Σε περίπτωση που μπορώ όμως να μπώ σε σχολή σωμάτων, (σαχλή ερώτηση) θα υπάρξει μέλλον για εμένα εαν αποφασίσω να μετακομίσω εκτός Ελλάδος;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,534 μηνύματα.
Χίλια ευχαριστώ. Έλεγξα επιφανειακά το ΦΕΚ και βρήκα πως ενδέχεται η καρδιακκή μου πάθηση να είναι Ι2-Ι3. Σε περίπτωση που μπορώ όμως να μπώ σε σχολή σωμάτων, (σαχλή ερώτηση) θα υπάρξει μέλλον για εμένα εαν αποφασίσω να μετακομίσω εκτός Ελλάδος;
Αξιωματικός καριέρας εν Ελλάδι και εξωτερικό είναι έννοιες ασυμβίβαστες. Δεν καταλαβαίνω τι μου ρωτάς.
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,208 μηνύματα.
Ζητώ συγνώμη για την έλλειψη σαφήνειας. Η ερώτηση μου ήταν εάν θα μπορέσω να υπηρετήσω στον στρατό μιας ξένης χώρας ως αξιωματικός
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,534 μηνύματα.
Ζητώ συγνώμη για την έλλειψη σαφήνειας. Η ερώτηση μου ήταν εάν θα μπορέσω να υπηρετήσω στον στρατό μιας ξένης χώρας ως αξιωματικός
Όχι, εκτός αν πας σε ανταλλαγή φοιτητών στρατιωτικών σχολών (υπάρχει και είναι καταπληκτικός θεσμός) για περιορισμένο χρονικό διάστημα.

Αυτό που ζητάς, μέσες άκρες, παραπέμπει στο να γίνεις μισθοφόρος άλλου κράτους.
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,208 μηνύματα.
Ωραία. Ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

George35

Νεοφερμένος

Ο George35 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Με τέτοιες και πολλές άλλες παθήσεις γενικά, την καριέρα στον στρατό την ξεχνάς. Τώρα για την απλή στρατιωτική θητεία, εάν η πάθηση σου ανήκει στην κατάλογο με τις παθήσεις που λαμβάνει χαμηλότερη ΣΙ από το Ι1, τότε μπορεί να βγεις από Ι2 ως Ι5. Αυτό θα το καθορίσει η υγειονομική επιτροπή του στρατού. Γενικά δεν ρισκάρουν με τίποτα να πάρουν εκεί άτομο με θέματα που μπορεί να κινδυνέψει έστω και στο απειροελάχιστο. Μπορεί αντί για απευθείας Ι5 να πάρεις 2ετη αναβολή μέχρι την οριστική απαλλαγή.
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,208 μηνύματα.
Πχ. σε όλες τις σχολές όπλων (Ευελπίδων Όπλα, ΣΜΥ Όπλα, ΣΝΔ) πρέπει απαραίτητα να είσαι Ι1 και μόνο. Για τις σχολές σωμάτων (Ευελπίδων Σώματα, ΣΜΥ Σώματα, ΣΝΔ μηχανικοί, ΣΤΥΑ κλπ) μπορείς να είσαι εως και Ι2.
Εάν διαλέξω ως πρώτη επιλογή μια στρατιωτική σχολή και αποτύχω να εισαχθώ λόγω προβλήματος, μετά τί γίνεται; παω στη δεύτερη επιλογή μου ή πιάνω πάτο και τραβάω το L;
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Εάν διαλέξω ως πρώτη επιλογή μια στρατιωτική σχολή και αποτύχω να εισαχθώ λόγω προβλήματος, μετά τί γίνεται; παω στη δεύτερη επιλογή μου ή πιάνω πάτο και τραβάω το L;
οι υγειονομικές εξετάσεις γίνονται πλέον πριν τις πανελλήνιες (όπως και τα αθλήματα) , οπότε αν έχεις πρόβλημα υγείας και δεν επιτρέπεται να μπεις σε στρατιωτικές σχολές , απλά δεν τις δηλώνεις στο μηχανογραφικό.
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,208 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,534 μηνύματα.
Εάν διαλέξω ως πρώτη επιλογή μια στρατιωτική σχολή και αποτύχω να εισαχθώ λόγω προβλήματος, μετά τί γίνεται; παω στη δεύτερη επιλογή μου ή πιάνω πάτο και τραβάω το L;
Όπως είπε το μπριζολάκι είναι αλλά αν δεν περάσεις λόγω ΠΚΕ περνάς στην 2η επιλογή σου κλπ. Το ξέρω γιατί και εγώ για Ευελπίδων πήγαινα και την διαδικασία τυχαίνει και την βίωσα.
 
Top