Πρόβλημα με τις συγχορδίες στο πιάνο

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Γεια σας λοιπόν παίζω εδώ και αρκετά χρόνια πιάνο αλλά έχω ένα πρόβλημα με τις συγχορδίες….δηλ. είναι ανάλογα με το κομμάτι πρέπει το άρπισμα να είναι διαφορετικό…μήπως ξέρει να μου πει κάποιος κάποιο βιβλίο ή πρόγραμμα που να πάρω κ να καταφέρω να ξεκαθαρίσω τι να παίζω???? Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!!!!!! :bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Τι εννοείς διαφορετικό;
Ως προς την ανάλυση του;

Δεν ξέρω να σου πω ακριβώς το τι ψάχνεις μιας και είμαι πολύ noob ακόμα στο πιάνο

https://pmwt.ca/en/Music/Chords/Chords/Chords.html

Εδώ έχει μια λίστα απο συγχορδίες, modes και κλίμακες αν θες να δείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για το site!!!!!! Θα μου φανεί πολύ χρήσιμο. Όσο για τις συγχορδίες με απασχολεί κυρίως όταν βρίσκω παρτιτούρες μόνο με συγχορδίες π.χ. στο kithara.vu πώς μπορώ να παίξω στο πιάνο ένα τέτοιο κομμάτι με αρπίσματα κ όχι μόνο???? Δηλ πώς μπορώ να αποδώσω το ρυθμό του κάθε τραγουδιού παίζοντας μόνο συγχορδίες????? Γενικά πόσοι τρόποι υπάρχουν για να αναλύσω μια συγχορδία ανάλογα με το κομμάτι????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Α,
Ε για αρχή δοκίμασε κάτι εύκολο.
Ανάλογα με το τι ρυθμό έχεις, πχ 4/4 (που είναι τα περισσότερα ελληνικά έντεχνα)
δοκίμασε να αναλύεις τη συγχορδία στις νότες του.

Δες στο site που σου έδωσα.
Πχ όταν έχεις μια Dm για αρχή παίξε την τονική σου (Ρε) μετά την τρίτη (Φα καθαρό) μετά την 5η (Λα καθαρό), μετά οκτάβα (πάλι ρε) και πάλι πίσω ίσως προσαρμόζοντας τα στο ρυθμό που έχεις ή παίζει συνδυασμό αυτών.

Μπορείς μετά να το παίξεις και σαν ρε, και μετά συγχορδία φα λα 3 φορές (αν έχεις 4/4) ή ρε φα-λα ρε φα-λα, η ρε φα-λα ρε οκτάβα φα-λα κ.ο.κ. Δοκίμασε διάφορους συνδυασμούς με την νότα που ξεκινάει η κάθε συχγχορδία και ανέλυε την.

Τώρα παραπάνω θα βρείς ίσως σε κάποιο βιβλίο αρμονίας (το οποίο παίζει και να έχω αλλα δεν έχω διαβάσει ακόμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gtdead

Νεοφερμένος

Ο Gtdead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Μπορείς να κάνεις άπειρα πράγματα. Πχ να παίζεις τα κλασσικά patterns Root-Τρίτη-Πέμπτη-Τρίτη, Root-Πέμπτη-Τρίτη-Πέμπτη, ή Root-Τρίτη-Πέμπτη αν είναι 3/4. Μπορείς να κρατάς την αντίστοιχη συνχορδία πέμπτης, ή να την επαναλαμβάνεις σε τέταρτα, μπορείς να προσθέτεις χρωματική, μπορείς να μην χρησιμοποιείς καν αρπίσματα, να προσθέτεις χρωματικό dissonance, και να κάνεις slides για πλάκα.

Αν όλα αυτά σου φαίνονται κινέζικα, πιάσε μια σκάλα, πχ την A melodic minor ή την A harmonic minor που είναι συνηθισμένες και εύκολες, και παίζε ανεβοκατεβάσματα με το δεξί και αρπίσματα με το αριστερό, ότι σου κατέβει στο κεφάλι. Παίξτο μεγάλη καλλιτέχνισα που παίζει σε ένα τεράστιο κοινό. Έχει πολύ πλάκα και σε βοηθάει να δένεις καλύτερα τα κομμάτια που θες να παίξεις. Ούτως ή άλλως, αν δεν έχεις πάθος με το όργανο, δεν θα είναι εύκολο να πετύχεις τους σχετικούς στόχους σου. Οι ασκήσεις στο ωδείο καλές είναι, αλλά το θέμα είναι να διασκεδάζεις κιόλλας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
σας ευχαριστω πααααααααααααρα πολυ για τις συμβουλές και τις πληροφορίες σας πραγματικα μου χρησίμευσαν παααααρα πολυ!!!!!gtdead απορία τι ειναι το root το χρωματικό dissonance και το slides ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
root είναι η τονική σου νότα, που δίνει ουσιαστικά όνομα στην κλίμακα ή στη συγχορδία. Chromatics είναι ότι δεν ανήκει στη διατονική κλίμακα, με λίγα λόγια όλες οι υπόλοιπες νότες πέρα από την κλίμακα. Slides στο πιάνο δεν ξέρω πως γίνονται, εκτός αν είναι αυτό που με ένα δάχτυλο κάνεις μια και παίζεις 10 πλήκτρα στη σειρά. Θα μπορούσε να είναι αυτό.

Δεν ξέρω από πιάνο είναι η αλήθεια αλλά αυτό που φαντάζομαι βγάζει νόημα είναι να κρατάς τις συγχορδίες (τρίφωνες τετράφωνες ότι είναι) όπως τις εξήγησαν οι προλαλήσαντες και μετά στο δεξί χέρι να παίζεις άλλες νότες της κλίμακας που προκύπτει από την τονική σου. Μια άλλη προσέγγιση είναι να παίζεις arpeggio, και μπορείς πάντα να παίζεις και διατονικά τις αντίστοιχες κλίμακες με βάση το ποια συγχορδία παίζεις. Δε νομίζω ότι πολυπάει αυτό με natural minor βέβαια, αλλά με πεντατονικές και modes κάτι γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!!!!!! Τι να πω θα αρχίσω να παίζω μέχρι να ξεμπλοκάρω!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Slides στο πιάνο δεν ξέρω πως γίνονται, εκτός αν είναι αυτό που με ένα δάχτυλο κάνεις μια και παίζεις 10 πλήκτρα στη σειρά. Θα μπορούσε να είναι αυτό.

Slides στο πιάνο μάλλον είναι το Glissando και βγαίνει ενώνοντας δυο τόνους ανεβαίνοντας η κατεβαίνοντας όλους τους ενδιάμεσους (αρμονικά και χρωματικά ημιτόνια)

Edit: Απο ότι βλέπω δεν είναι απαραίτητο, μπορείς άνετα να κάνεις μια φα# πεντατονική (όλα τα μάυρα πλήκτρα) ή μια Ντο (όλα τα άσπρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gtdead

Νεοφερμένος

Ο Gtdead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
To glissando εννοούσα. Μου την σπάνε τα ιταλογαλλικά sorry ^^

Ευχαριστώ!!!!!!! Τι να πω θα αρχίσω να παίζω μέχρι να ξεμπλοκάρω!!!!!!!!

Αυτό ακριβώς :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
το χω το χω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ευχαριστω για τς επεξηγήσεις γτ όσο να 'ναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top