Πρωτεύοντα θηλαστικά: Έχουν ψυχή;

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δε νομίζω φόβο, εγρήγορση εξαιτίας ενός κινδύνου που απειλεί την επιβίωσή της ίσως. Συναίσθημα πολύ πρωτόγονο, που ίσως δεν μπορεί να χαρακτηριστεί καν συναίσθημα αλλά αίσθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
δεν πιστευω οτι εχουν.αυτο,βεβαια,σε καμια περιπτωση δν σημαινει οτι δν εχουν δικαιωματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelly

Νεοφερμένος

Η Nelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Πιστεύω ότι έχουν απ' την στιγμή που έχουν συναισθήματα όπως οι άνθρωποι. Ας πούμε γάτες ή σκύλοι που δένονται με τα αφεντικά τους, τα προστατεύουν κλπ μου φαίνεται κάπως περίεργο να μην έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Οι άνθρωποι έχουν ψυχή και σώμα και λέγονται ψυχοσωματικά όντα.
Τα ζώα είναι μόνο σώμα και γι' αυτό δεν είναι ΨΥΧΟσωματικά αλλά μόνο σωματικά, η "ψυχή" τους είναι η ενέργεια που έχουν. Έχουν και το ζωικό ένστικτο που αναλόγως το τι νιώθουν αντιδρούν.
(προσωπική άποψη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Αν αποδέχεσαι την θεωρία της εξέλιξης, πες μου λίγο σε πιο ακριβώς σημείο οι άνθρωποι απέκτησαν την μετάλλαξη που τους προσδίδει την ψυχή και που δεν έχουν τα ζώα.

Ότι έχουμε και εμείς, έχουν και αυτά ή ακόμα καλύτερα ότι έχουν αυτά έχουμε και εμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αν αποδέχεσαι την θεωρία της εξέλιξης, πες μου λίγο σε πιο ακριβώς σημείο οι άνθρωποι απέκτησαν την μετάλλαξη που τους προσδίδει την ψυχή και που δεν έχουν τα ζώα.

Ότι έχουμε και εμείς, έχουν και αυτά ή ακόμα καλύτερα ότι έχουν αυτά έχουμε και εμείς.

Αν απευθύνεσαι σε μένα θα σου πω ότι δεν αποδέχομαι τη θεωρία της εξέλιξης.
Πάω σύμφωνα με τη θρησκεία μου κι όχι με την επιστήμη (σε μερικά πράγματα με την επιστήμη συμφωνώ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Αν απευθύνεσαι σε μένα θα σου πω ότι δεν αποδέχομαι τη θεωρία της εξέλιξης.
Πάω σύμφωνα με τη θρησκεία μου κι όχι με την επιστήμη (σε μερικά πράγματα με την επιστήμη συμφωνώ).

Τότε δεν νομίζω πως έχουμε κάτι παραπάνω να πούμε. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αν απευθύνεσαι σε μένα θα σου πω ότι δεν αποδέχομαι τη θεωρία της εξέλιξης.
Πάω σύμφωνα με τη θρησκεία μου κι όχι με την επιστήμη (σε μερικά πράγματα με την επιστήμη συμφωνώ).

Έγραψα μια μακροσκελή απάντηση, την έσβησα, έγραψα μια σύντομη απάντηση, την έσβησα και αυτή, τώρα το μόνο που ταιριάζει εδώ εν προκειμένω πιστεύω είναι --> :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Αν απευθύνεσαι σε μένα ...

Ξεθάβεις ένα thread με τελευταίο μήνυμα το 2008, και στο επόμενο σχόλιο μετά το δικό σου απαντάς ρωτώντας αν απευθύνονται σε σένα? :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Αν είχες ποτέ κατοικίδιο και ειδικά σκύλο θα καταλάβαινες ότι τα ζώα έχουν ψυχή και, φυσικά, συναισθήματα. Δεν είναι μηχανήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top