Πρωτεύοντα θηλαστικά: Έχουν ψυχή;

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μιας και στο τόπικ "Τί είναι ψυχή" ειπώθηκε πολλές φορές ότι τα ζώα είναι διαφορετικά από μας επειδή δεν έχουν ψυχή, πράγμα με το οποίο διαφωνώ προσωπικά, είπα να ανοίξω αυτό το εδώ το τόπικ για να το συζητήσουμε.

Πολλά πρωτεύοντα θηλαστικά εκδηλώνουν συμπεριφορά, από την οποία οι ερευνητές μπορούν να καταλάβουν ότι διαθέτουν νοημοσύνη και συναισθήματα, συνείδηση του εαυτού τους και του κόσμου και μνήμη. Τα χαρακτηριστικά αυτά ασφαλώς δεν είναι τόσο ανεπτυγμένα όσο είναι και στον άνθρωπο, αλλά όμως υπάρχουν, πράγμα που με κάνει να αναρωτιέμαι γιατί.

Νομίζω πως έχει άμεσα να κάνει με τη συγγένεια ανθρώπου - πρωτευόντων θηλαστικών. Δεν είμαι βέβαια εξελικτικός βιολόγος (ενδιαφέρον θα ήταν), αλλά θεωρώ πως όσο αναπτυσσόταν το νευρικό σύστημα του ανθρώπου και συνεπώς η ακρίβεια και η πολυπλοκότητα της λογικής του σκέψης, τόσο περισσότερο ο κοινός πρόγονος μας μοιάζει με τον σημερινό άνθρωπο.

Εσείς τί λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγω πιστευω γενικως οτι και τα ζωα εχουν ψυχη, απλως δεν εχουν τοσο εξελιγμενη σκεψη οσο ο ανθρωπος. Γενικως πιστευω πως οτιδηποτε εχει εγκεφαλο εχει και ψυχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσικα και εχουν ψυχη...τωρα εξηγηση δεν εχω να σου δωσω...αλλα πιστευω οτι εχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Εγω πιστευω γενικως οτι και τα ζωα εχουν ψυχη, απλως δεν εχουν τοσο εξελιγμενη σκεψη οσο ο ανθρωπος. Γενικως πιστευω πως οτιδηποτε εχει εγκεφαλο εχει και ψυχη
+φωνώ, αλλά δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και με τα έντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
γιατι; γιατι να ειναι διαφορετικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Δεν ξέρω... Έχουν εγκέφαλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εσυ τι λες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τα έντομα μπορεί να έχουν εγκέφαλο.

Οι μέδουσες έχουν;

Anw, εγώ νομίζω πως τα πρωτεύοντα θηλαστικά έχουν ψυχή. Τα άλλα ζώα; Χμ... Θεωρώ πως μερικά (τα πιο ευφυή από αυτά) μπορούμε να πούμε πως έχουν μια πάρα πολύ πρωτόγονη μορφή ψυχής. Ωστόσο κάποια, τα οποία καθοδηγούνται από την επιδίωξη να επιβιώσουν και μόνο, και τα οποία δεν μπορούν να δείξουν πως διαφέρουν ως άτομα μέσα στον πληθυσμό του είδους τους ως προς τη συμπεριφορά τους στα ίδια ερεθίσματα (δηλ. να δείξουν πως έχουν κάποια μορφή χαρακτήρα), δεν μπορώ να υποστηρίξω πως έχουν και ψυχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Μπα, δε νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τα εντομα εχουν εγκεφαλο, https://en.wikipedia.org/wiki/Brain#Insects

Δε ξερω ποια ζωα δεν εχουν ομως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Ψυχή έχει οποιοδήποτε ζώο (συμπεριλαμβανομένου και του ανθρώπου :p) που έχει συναίσθηση τι κάνει και έχει ελεύθερη βούληση. Εγώ πιστεύω πως και τα ζώα φυσικά έχουν ελεύθερη βούληση απλά σε πρώιμο στάδιο λόγω χαμηλής δυνατότητας σκέψης. Φυσικά θεολογικά δεν μπορείς να πεις ότι το ζώο θα πάει παράδεισο ή κόλαση, εδώ δεν ξέρεις καλά τι γίνεται με τους ανθρώπους δεν ξέρεις τι μορφή έχουν αυτά τα 2 μέρη που προφανώς δεν θα είναι μια παραλία και ένα καζάνι που βράζει (δεν θα έχουν δηλαδή υλική υπόσταση αν υπάρχουν) :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ψυχή έχει οποιοδήποτε ζώο (συμπεριλαμβανομένου και του ανθρώπου :P) που έχει συναίσθηση τι κάνει και έχει ελεύθερη βούληση. Εγώ πιστεύω πως και τα ζώα φυσικά έχουν ελεύθερη βούληση απλά σε πρώιμο στάδιο λόγω χαμηλής δυνατότητας σκέψης. Φυσικά θεολογικά δεν μπορείς να πεις ότι το ζώο θα πάει παράδεισο ή κόλαση, εδώ δεν ξέρεις καλά τι γίνεται με τους ανθρώπους δεν ξέρεις τι μορφή έχουν αυτά τα 2 μέρη που προφανώς δεν θα είναι μια παραλία και ένα καζάνι που βράζει (δεν θα έχουν δηλαδή υλική υπόσταση αν υπάρχουν) :P

Ναι, μα δεν έχουν όλα τα ζώα συναίσθηση του τί κάνουν. Ή μάλλον, ακόμα καλύτερα, γιατί το κάνουν, ή έστω, την περιέργεια να μάθουν γιατί.

δεν θα έχουν δηλαδή υλική υπόσταση αν υπάρχουν

Ο εγκέφαλος και το λοιπό νευρικό σύστημα, τα αισθητήρια όργανα και τα ηλεκτρικά σήματα τί είναι;

Η ελεύθερη βούληση είναι κάτι που προκύπτει από την ικανότητα της λογικής σκέψης. Όπως και η συναίσθηση του τί κάνει κάποιος (αν και σε αυτή την περίπτωση θα πρεπει να λειτουργούν και τα αισθητήρια όργανα).

Θεολογικά δεν μπορείς να πεις πολλά πράγματα...

Anw, νομίζω πως αν κάποιο ζώο μας άκουγε τώρα και έλεγε "μα τί ανοησίες λένε αυτοί, δεν πάνε να βρούνε φαγητό να φάνε μόνο κάθονται και μιλάνε για το αν έχω ψυχή. Ξυπνάτε ρε!" τότε ασφαλώς θα είχε ψυχή. Όπως θα είχε και κάθε άλλο ζώο που έχει συναίσθηση όχι μόνο του τί κάνει αλλά και του τί μπορεί να κάνει, ώστε να επιλέξει και ώστε να έχει και την ελέυθερη βούληση που είπαμε προηγουμένως.

Δε ξερω ποια ζωα δεν εχουν ομως

Οι μέδουσες δεν έχουν. Νομίζω πως ούτε ο αχινός και ο αστερίας έχουν. Επίσης, οι θαλάσσιες ανεμώνες (που δεν είναι ακριβώς ζώα αλλά ούτε και φυτά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Ναι, μα δεν έχουν όλα τα ζώα συναίσθηση του τί κάνουν. Ή μάλλον, ακόμα καλύτερα, γιατί το κάνουν, ή έστω, την περιέργεια να μάθουν γιατί.



Ο εγκέφαλος και το λοιπό νευρικό σύστημα, τα αισθητήρια όργανα και τα ηλεκτρικά σήματα τί είναι;

Η ελεύθερη βούληση είναι κάτι που προκύπτει από την ικανότητα της λογικής σκέψης. Όπως και η συναίσθηση του τί κάνει κάποιος (αν και σε αυτή την περίπτωση θα πρεπει να λειτουργούν και τα αισθητήρια όργανα).

Θεολογικά δεν μπορείς να πεις πολλά πράγματα...

ε? εγώ για την κόλαση και τον παράδεισο είπα για μη υλική υπόσταση, επειδή σχετίζεται η ψυχή με κόλαση και παράδεισο κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Τα εντομα εχουν εγκεφαλο, https://en.wikipedia.org/wiki/Brain#Insects

Δε ξερω ποια ζωα δεν εχουν ομως
Καλά, έτσι κι αλλιώς εγώ δε σκοτώνω ούτε κουνούπι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν πιστευω καν οτι ο ανθρωπος εχει ψυχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
πιστευω πως ολα τα ζωντανα οντα εχουν ψυχη και τα φυτα και τα ζωα και ο ανθρωπος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγω πιστευω γενικως οτι και τα ζωα εχουν ψυχη, απλως δεν εχουν τοσο εξελιγμενη σκεψη οσο ο ανθρωπος. Γενικως πιστευω πως οτιδηποτε εχει εγκεφαλο εχει και ψυχη


Θεωρώ οτι ψυχή έχει ακόμη κι ο γάτος μου, διότι, όπως κάθε άλλο ζώο, ανταποκρίνεται σε συναισθηματικά ερεθίσματα, πράγμα που έχω διαπιστώσει εδώ και πολλά χρόνια. Πιστεύω, λοιπόν, οτι τα ζώα, όχι μονο τα πρωτεύονται θηλαστικά, έχουν ψυχή, αλλά όχι τις ίδιες νοητικές ικανότητες, όπως ο άνθρωπος κι αυτό και μόνο τα διαχωρίζει από αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
ε? εγώ για την κόλαση και τον παράδεισο είπα για μη υλική υπόσταση, επειδή σχετίζεται η ψυχή με κόλαση και παράδεισο κλπ...

Και η νευρολογία σχετίζει την ψυχή με τα μέρη αυτά του σώματος που ανέφερα. Δηλ. η ψυχή έχει υλική υπόσταση.

δεν πιστευω καν οτι ο ανθρωπος εχει ψυχη

Εξαρτάται τί εννοείς όταν λες ψυχή.


Θεωρώ οτι ψυχή έχει ακόμη κι ο γάτος μου, διότι, όπως κάθε άλλο ζώο, ανταποκρίνεται σε συναισθηματικά ερεθίσματα, πράγμα που έχω διαπιστώσει εδώ και πολλά χρόνια. Πιστεύω, λοιπόν, οτι τα ζώα, όχι μονο τα πρωτεύονται θηλαστικά, έχουν ψυχή,

Όλα τα ζώα; Για το γάτο θα συμφωνήσω. Αλλά τί συναισθήματα μπορεί να νιώσει μια μύγα;

αλλά όχι τις ίδιες νοητικές ικανότητες, όπως ο άνθρωπος κι αυτό και μόνο τα διαχωρίζει από αυτόν.

Εδώ συμφωνώ απολύτως. Βεβαίως, οι νοητικές ικανότητες είναι μέρος της ψυχής αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όποιος δεν έχει ανεπτυγμένη λογική δεν έχει ψυχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Όλα τα ζώα; Για το γάτο θα συμφωνήσω. Αλλά τί συναισθήματα μπορεί να νιώσει μια μύγα;


ισως φοβο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top