Προφορικοί βαθμοί Γ λυκείου

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,065 μηνύματα.
Στο βαθμό κάθε μαθήματος Γ λυκείου στις πανελλήνιες ξέρω πως μετράει με προσαρμογή ±2 και κατά 30% ο προφορικός (δλδ μέσος όρος Α και Β τετραμήνου) που τελικά μπορεί να επηρεάσει το γραπτό βαθμό το πολύ κατά ±0,6. Για το σχολείο μου και κάποια άλλα της Αθήνας ξέρω ότι οι καθηγητές βοηθάνε και πάντα βάζουν αρκετά παραπάνω προφορικά ώστε όλοι να έχουν τελικά το +0,6. Πολύ σπάνια έχω ακούσει κάποιος να μην το έχει.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αυτό είναι γενικό: Δηλαδή ισχύει σε όλη την Ελλάδα το ότι οι καθηγητές βάζουν στη Γ πολύ μεγάλους βαθμούς σε όλους ώστε όλοι να έχουν τουλάχιστον +2 προφορικό από γραπτό ώστε να πάρουν το +0,6 στον τελικό βαθμό? Υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις παιδιών που αδικήθηκαν γιατί είχαν χαμηλό προφορικό?
Την ερώτηση τη βάζω και στους μαθητές Β,Γ αλλά κυρίως σε όσους έχουν ήδη τελειώσει το λύκειο και είναι φοιτητές ή κάτι άλλο αλλά και σε καθηγητές.
(Έχω και άλλες σχετικές απορίες αλλά τις κρατάω αν προχωρήσει η συζήτηση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Στο σχολείο μου όσοι ήμασταν θετική και πηγαίναμε για Ιατρικές είχαμε πολλά 20άρια. Αλλά ήμασταν και μαθητές που διαβάζαμε και το τελευταίο μάθημα Γ.Π. οπότε δε νομίζω πως μας χάριζαν. Σίγουρα ήταν πιο ελαστικοί σε αυτό που περίμεναν από εμάς σε άσχετα μαθήματα, αλλά στα μαθήματα πανελληνιων αν προσπαθείς κανένας δε σε χαντακώνει. Παρ'ολα αυτά έχω παράδειγμα φίλου ο οποίος πέρασε ΕΜΠ, είχε μεγάλο πρόβλημα με τον Φυσικό του ο οποίος του είχε 16 και αυτός έγραψε 100άρι και στους δύο εξεταστές. Γενικά μόνο αυτό το παράδειγμα παιδιού έχω συναντήσει που να έχει σε όλα τα μαθήματα χαμηλότερα από όσο έγραψε στο τέλος.
Γιατί σε ανησυχεί αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ο κανονας απο τα οσα εχω δει ειναι οτι οντως στα τετραμηνα οι βαθμοι μπαινουν "αερα". Παρολαυτα, δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που ο προφορικος βαθμος ενος παιδιου ειναι αισθητα μικροτερος απο τον γραπτο του βαθμο. Αυτο φανταζομαι οτι εξαρταται απο πολλους παραγοντες, οπως για παραδειγμα η εικονα του μαθητη μεσα στην ταξη, το κομπλεξ που μπορει να κουβαλαει ενας καθηγητης, κτλ κτλ κτλ...

Ειχα γραψει και ενα σχετικο κειμενο στο μπλογκ μου στην παρακατω διευθυνση:

https://sourotiri.blogspot.com/2010/02/blog-post_19.html

Στα σχολια ακολουθησε και ενας απολαυστικος διαλογος με μια κομπλεξικη -κατ' εμε- καθηγητρια. Αξιζει να το δειτε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dianechristy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dianechristy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Εξαιτίας ενός καθηγηήτ μου που μου έβαλε 17 στο πρωτο τετράμηνο (και 20 να γράψω σε όλα τα μαθήματα) έχασα την σχολή που ήθελα... και το θέμα με αυτούς τους κομπλεξικούς καθηγητές είναι οτι νιώθουν και πολύ σίγουροι όταν λένε κάτι... Αυτο ο καθηγητης για παράδειγμα έλεγε συνέχεια.. Σε αυτούς που έβαλα κάτω από 18 δεν θα γράψουν πάνω από 14 με τίποτα και είμαι πολυ σίγουρος γι'αυτο!:eek: ΕΛΕΟΣ δηλαδη.. πως ξέρει αυτος τι θα γράψω εγώ. και σίγουρα μάλιστα!!!!!!!!:verymad: Αλλά το θέμα με αυτον τον καθηγητη είναι ότι δεν με συμπαθησε απο την αρχη της χρονιας και μου το είπε κιόλας μπροστα σε όλη την τάξη.. :whatever: Τι να πει κανεις με αυτους.. Και στα υπολοιπα μαθηματα (που δίνω) προ΄σεχω και ότι βαθμό μου έβαλαν τον άξιζα.. Ο μόνος που δεν άξιζα ήταν αυτο το 17.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
στα υπολοιπα εχεις φανταζομαι 19και 20 η μονο 20?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Εξαιτίας ενός καθηγηήτ μου που μου έβαλε 17 στο πρωτο τετράμηνο (και 20 να γράψω σε όλα τα μαθήματα) έχασα την σχολή που ήθελα... και το θέμα με αυτούς τους κομπλεξικούς καθηγητές είναι οτι νιώθουν και πολύ σίγουροι όταν λένε κάτι... Αυτο ο καθηγητης για παράδειγμα έλεγε συνέχεια.. Σε αυτούς που έβαλα κάτω από 18 δεν θα γράψουν πάνω από 14 με τίποτα και είμαι πολυ σίγουρος γι'αυτο!:eek: ΕΛΕΟΣ δηλαδη.. πως ξέρει αυτος τι θα γράψω εγώ. και σίγουρα μάλιστα!!!!!!!!:verymad: Αλλά το θέμα με αυτον τον καθηγητη είναι ότι δεν με συμπαθησε απο την αρχη της χρονιας και μου το είπε κιόλας μπροστα σε όλη την τάξη.. :whatever: Τι να πει κανεις με αυτους.. Και στα υπολοιπα μαθηματα (που δίνω) προ΄σεχω και ότι βαθμό μου έβαλαν τον άξιζα.. Ο μόνος που δεν άξιζα ήταν αυτο το 17.....

Aυτο που λες μου φαινεται παρα πολυ δυσκολο... Αφενος γιατι δεν ξερεις ακομη τον βαθμο του δευτερου τετραμηνου και αφετερου γιατι δεν ξερεις πως θα πανε οι βασεις. Μην απογοητευεσαι τοσο ευκολα λοιπον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dianechristy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dianechristy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
στα υπολοιπα εχεις φανταζομαι 19και 20 η μονο 20?

19 μαθηματικα κατευθυνσης, 16 έκθεση και 20 στα υπολοιπα.

Aυτο που λες μου φαινεται παρα πολυ δυσκολο... Αφενος γιατι δεν ξερεις ακομη τον βαθμο του δευτερου τετραμηνου και αφετερου γιατι δεν ξερεις πως θα πανε οι βασεις. Μην απογοητευεσαι τοσο ευκολα λοιπον.

Εγω δεν απογοητευομαι... Περνάω δευτερη επιλογή μου σίγουρα. Απλα με είχε ρίξει λίγο τότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εγω ενα πραγμα θα πω και δεν απευθυνεται σε σενα ντιανα-χριστινα αλα στο ευρυτερο συστημα των πανελληνιων.Παλι καλα που οι παραστατες και ο σημαιοφορος της γ βγαινουν απο το βαθμο της β λυκειου.Μετα θα γινοταν μακελειο.0χα0χα0χα0χα0χα0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dianechristy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dianechristy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Εγω ενα πραγμα θα πω και δεν απευθυνεται σε σενα ντιανα-χριστινα αλα στο ευρυτερο συστημα των πανελληνιων.Παλι καλα που οι παραστατες και ο σημαιοφορος της γ βγαινουν απο το βαθμο της β λυκειου.Μετα θα γινοταν μακελειο.0χα0χα0χα0χα0χα0

Τι εννοείς με αυτο? Δεν πολυκαταλαβα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δεν αφορουσε εσενα μην αγχωνεσαι.Αφορα ολους εμας τους μαθητες γενικοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dianechristy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dianechristy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Δεν αφορουσε εσενα μην αγχωνεσαι.Αφορα ολους εμας τους μαθητες γενικοτερα.

Ναι βρε.. το καταλαβα αυτο.. Γενικα δεν καταλαβα γιατι το λες. Με ποια έννοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,065 μηνύματα.
1) Δηλαδή αν κατάλαβα καλά γενικά οι προφορικοί βαθμοί μπαίνουν μπόνους αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις.
2) Καλό θα ήταν να ήταν πιο δίκαιοι οι προφορικοί και όχι τόσο χαριστικοί αλλά και να θέλει δεν μπορεί να το κάνει αυτό ένας καθηγητής όταν στο δίπλα σχολείο βρέχει 20ρια.
3) Για το γιατί δεν καταργείται ο προφορικός βαθμός ένας καθηγητής μου είπε ότι το ±0,6 είναι ο μόνος λόγος που δεν έχει διαλυθεί ακόμα εντελώς το λύκειο.

και τώρα που η βάση του 10 καταργήθηκε σκέφτηκα κάτι άλλο σχετικό:
Στην πραγματικότητα δεν ήταν βάση του 10 αλλά βάση του 9,4 γιατί ΟΛΟΙ οι μαθητές με τους πολύ χαμηλούς βαθμούς είχαν το +0,6 πριμ του προφορικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top