Προσπάθεια για Proficiency μετά από χρόνια

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
LOL!
Δικιο εχεις!Σε μας ειχε ενα υπεροχο θεμα στο ECCE.Για το αν επιτρεπετε να χρησιμοποιουντα τα κινητα στα ΜΜΜ.Εγραψα τελεια.Χρησιμοποίησα οτι γραμματικο φαινομενο που μπορουσα να βαλω και σχετικα καλο λεξιλογιο.Ασε που εκανα εξ ολοκληρου δικια μου εισαγωγή και τελος.Πεταξα και 2-3 επιχειρήματα που να στηρίζουν την γνωμη μου και πιστευω να εχω ενα PASS.
Το Listening φοβαμαι λιγο.Τπτ αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n1kous

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
επισης ξεχασα να πω οτι δεν ειναι παντα απαραιτητο το υπερβολικα ανεπτυγμενο λεξιλογιο(για επιπεδο προφισιενσυ).
συγκεκριμενα οταν ζητηθηκε απο τον bill gates να γραψει ενα essay,δεν χρησιμοποιησε καθολου ανεπτυγμενο λεξιλογιο.απλεσ λεξεις,αλλα:
εκανε χρηση περιπλοκων γραμματικων φαινομενων,και χρηση σημειων στιξης οπως π.χ. ";"(που ειναι η ανω τελεια).
απο αυτο φανηκε,οτι οταν ενας native speaker προσπαθει να εκφρασει τις σκεψεις του,δεν ψαχνει εσκεμμανα να βρει φιγουρατζιδικες λεξεις,αλλα γραφει σαν να μιλαει με τον πατερα του η το αφεντικο του στη δουλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n1kous

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
εχεις πανω απο 17 λαθη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n1kous

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
ειδικα αυτο με τη δικια σου ειασαγωγη,βοηταει παρα πολυ!!!
σε αρθρα στις εφημεριδες,δεν χρησιμοποιουν τα cliche που μας δινουν εμας στη εκθεση...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δικιο εχεις ναι.
Και αμα προσεξεις εκθεσεις που ειναι διορθωμενες και με comments απο το Michigan δεν ειναι ουτε αριστα ανεπτυγμενες ουτε χρησιμοποιουν τρελά δυσκολο-περιπλοκο λεξιλογιο και εχουν High-Pass!Ετσι απλα!Εγω πιστευω η πρωτοτυπια μετράει!Οχι οι τυποποιημενες εκφρασεις και τα "χτυπητα" επιχειρηματα. https://www.lsa.umich.edu/UMICH/eli/Home/Test Programs/ECPE/Test Takers/ECPEAnnotatedBenchmarkA2.pdf

Δες εδω και θα καταλαβεις πως βαθμολογουν στο Michigan!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n1kous

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Δικιο εχεις ναι.
Και αμα προσεξεις εκθεσεις που ειναι διορθωμενες και με comments απο το Michigan δεν ειναι ουτε αριστα ανεπτυγμενες ουτε χρησιμοποιουν τρελά δυσκολο-περιπλοκο λεξιλογιο και εχουν High-Pass!Ετσι απλα!Εγω πιστευω η πρωτοτυπια μετράει!Οχι οι τυποποιημενες εκφρασεις και τα "χτυπητα" επιχειρηματα. https://www.lsa.umich.edu/UMICH/eli/Home/Test Programs/ECPE/Test Takers/ECPEAnnotatedBenchmarkA2.pdf

Δες εδω και θα καταλαβεις πως βαθμολογουν στο Michigan!:no1:

hey!και γω την ιδια εκθεση ειχα για οδηγο μου!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n1kous

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
καλη επιτυχια!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n1kous

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
καλη επιτυχια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.

Dreamon

Νεοφερμένος

Ο Dreamon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλημέρα,

έδωσα επιτυχώς εξετάσεις FCE τον Ιούνιο 1999 (τέλος Γ' Γυμωασίου).
Εν συνεχεία έκανα τις τάξεις PA, σε καλοκαιρινά εντατικά (έδωσα CAE Δεκέμβρη 1999 χωρίς να το πάρω) και PB τον Ιούνιου 2000. Δυστυχώς το φροντιστήριο παρότι πολύ γνωστό στην ευρύτερη περιοχή που μένω και με πολλά παραρτήματα και στις γύρω περιοχές, ήταν εντελώς κερδοσποπική επιχείρηση! Το πτυχίο δυστυχώς δεν το πήρα CPE! Είμαστε 13-14 άτομα στην τάξη και η προετοιμασία δεν ήταν καλή, αν είναι δυνατόν! Και σαν τάξη όλοι συνεχίσαμε καλοκαιρινό για να ξαναδώσουμε Δεκέμβρη 2000. Τόσα άτομα σε εντατικό! Κρίμα τα λεφτά που δίναμε.... Και διαβάζαμε και τα καημένα!

Τώρα που πέρασαν τα χρόνια και χρειάζομαι το χαρτί κυρίως για τυπικούς λόγους (είμαι μεταπτυχιακή φοιτήτρια και σύντομα θα είμαι υποψήφια διδάκτορας), τα αγγλικά μου είναι σε αρκετά καλό επίπεδο (λόγω των σπουδών μου, διαβάζω καθημερινά πολλές δημοσιεύσεις, σε πληροφορική, βιολογία και ιατρική).

Αυτό που θα ήθελα είναι να δώσω το ECPE (Proficiency Michigan), το Δεκέμβρη, νομίζω πώς είναι εφικτός στόχος. Πήγα σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών ενηλίκων και μου πρότειναν μαθήματα μέχρι τέλη Ιουλίου, σύνολο 16 ώρες με κόστος 250 ευρώ (γύρω στα 15ευρώ η ώρα βγαίνει). Και από Σεπτέμβρη θα κάνω περισσότερες ώρες...

Τα μαθήματα θα είναι σχεδόν ιδιαίτερο. Θα είμαι μόνο με έναν ακόμη κύριο.

Πώς σας φαίνεται σαν πακέτο; Σίγουρα θα είναι ένας τρόπος να καλύψω τα κενά μου, αλλά και πάλι δεν ξέρω, εσείς τι λέτε; Προτείνετε καθαρά ιδιαίτερο ή μεγαλύτερο γκρουπ σε φροντιστήριο;

Είναι εφικτός ο στόχος; Ακούω ότι ναι μεν το michigan είναι πιεστικό ως προς τον χρόνο, αλλά μάλλον είναι πιο τεχνικό και μου ταιριάζει, έχω δει τα final test του griva και μου φαίνονται βατα!

Ευχαριστώ και σόρρυ για το εκτενές (πρώτο μου) μήνυμα.

Καλώς σας βρήκα
Θα σου πρότεινα να κάνεις ιδιαίτερα με σκοπό να δουλέψεις την έκθεση και τα προφορικά και τα υπόλοιπα μόνη σου. Μπορείς λόγου χάρη να πάρεις προσομοιωμένα τεστ για τις εξετάσεις του Μίτσιγκαν και να δουλέψεις μόνη απο'κει το λεξιλόγιο και το ακουστικό μέρος (κυρίως βέβαια για να δεις τη μορφή των ερωτήσεων, αφού, όπως λες, παρακολουθείς ταινίες κλπ). Επίσης έχε υπόψη σου πως γενικά είναι καλύτερα τα μαθήματα με διάρκεια παρά τα εντατικά. Δηλαδή καλύτερα να καλύψεις την ίδια ύλη σε 4 μήνες παρά σε 2. Με αυτό τον τρόπο, επειδή ο εγκέφαλος, που αποθηκεύει πληροφορίες (λεξιλόγιο πχ) μέχρι ένα σημείο, θα έχεις στο τέλος περισσότερες γνώσεις. Λάβε δε υπόψη σου ότι επίσης κατά την ώρα της παράδοσης επίσης από ένα σημείο και μετά δυσκολεύουν τα πράγματα. Ο εγκέφαλος κουράζεται και δεν μπορείς από ένα σημείο και μετά να παρακολουθείς και να αφομοιώνεις 100%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
LOL!
Δικιο εχεις!Σε μας ειχε ενα υπεροχο θεμα στο ECCE.Για το αν επιτρεπετε να χρησιμοποιουντα τα κινητα στα ΜΜΜ.Εγραψα τελεια.Χρησιμοποίησα οτι γραμματικο φαινομενο που μπορουσα να βαλω και σχετικα καλο λεξιλογιο.Ασε που εκανα εξ ολοκληρου δικια μου εισαγωγή και τελος.Πεταξα και 2-3 επιχειρήματα που να στηρίζουν την γνωμη μου και πιστευω να εχω ενα PASS.
Το Listening φοβαμαι λιγο.Τπτ αλλο...

απο οτι θυμαμαι το θεμα της εκθεσης ηταν για τους δημοσιους χωρους γενικα... ελπιζω να μην εχω βγει off topic...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
απο οτι θυμαμαι το θεμα της εκθεσης ηταν για τους δημοσιους χωρους γενικα... ελπιζω να μην εχω βγει off topic...:)

Εμενα μου φανηκε οτι ηταν public transportation
Tεσπα!Ελπιζω να μην ειμαστε offtopic!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
και εγω....:papas::papas::papas::scared::scared:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εμενα μου φανηκε οτι ηταν public transportation
Tεσπα!Ελπιζω να μην ειμαστε offtopic!!

και εγω....:papas::papas::papas::scared::scared:


Βρε τώρα οτι και να ταν ειναι πλέον αργά!
Τα αποτελέσματα βγαίνουν όπου ναναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n1kous

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
ασχετο τελειως...αλλα πηρα Ηοnours στην εκθεση στο proficiency....:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
ασχετο τελειως...αλλα πηρα Ηοnours στην εκθεση στο proficiency....:'(:'(:'(:'(:'(

Συγχαρητήρια βρε!:no1::no1:;););):xixi::xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n1kous

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Συγχαρητήρια βρε!:no1::no1:;););):xixi::xixi:

φχαριστωωωω!!!!:D

αλλα επειδη "βγηκα" λιγο εκτος θεματος,ελπιζω να μη με κανει :ban: ο καλος θεουλης....:magic:

:dance:

:sorry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrischarmedfan

Νεοφερμένος

Ο Chris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Πρόσθατα ξεκίνησα προετοιμασία για το Proficiency του Michigan και παω αρκετά καλά!Συμφωνα με τα αποτελέσματα που μας δινεις εχεις κρατησει την γλωσσα σου σε ενα πολυ καλο επίπεδο και δν θα ναι δυσκολο να δωσεις ακομα και στην εξεταστικη που ερχεται!!!Απλα προσπαθησε και δν θα αποτυχεις:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spirit

Νεοφερμένος

Η spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Αρχικά, συγχαρητήρια σε όσους πήραν το proficiency.

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τα μηνύματα με τις συμβουλές σας κτλ. Έχω εντάξει το cnn στο πρόγραμμα μου και προσπαθώ να παρακολουθώ τουλάχιστον για 15 λεπτά την ημέρα. Επίσης διαβάζω λεξιλόγιο από το "words you need" της Sylvia Kar. Με τις ταινίες δεν τα πάω πολύ καλά, τις ψιλοβαριέμαι, όχι ό,τι δεν καταλαβαίνω. Επίσης όποτε μου δίνεται ευκαιρία να μιλήσω την αγγλική γλώσσα το κάνω...

Όσο για το φροντιστήριο κάναμε practice tests από διάφορα βιβλία, κάποια tests μου φάνηκαν λίγο δύσκολα, άλλα πάντα κατάφερνα και τα πέρναγα. :jumpy:

Με την έκθεση έχω ένα πρόβλημα, αλλά θα προσπαθήσω να βελτιωθώ. Πού θα μου πάει, άλλωστε στο fce (πριν 8 χρόνια είχα και έπαινο στην έκθεση).

chrischarmedfan, καλώς ήρθες στο forum και καλό κουράγιο και στην δική σου προσπάθεια! Όπως φαίνεται όλα θα πάνε καλά για σένα, ελπίζω και για μένα φυσικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Αυτό το πακετάκι που σου' κατσε είναι ότι πρέπει για την περίπτωσή σου! Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να κάνεις μάθημα σε κλειστό τμήμα..Είναι σαν ιδιαίτερο !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top