Προσπάθεια για Proficiency μετά από χρόνια

spirit

Νεοφερμένος

Η spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλημέρα,

έδωσα επιτυχώς εξετάσεις FCE τον Ιούνιο 1999 (τέλος Γ' Γυμωασίου).
Εν συνεχεία έκανα τις τάξεις PA, σε καλοκαιρινά εντατικά (έδωσα CAE Δεκέμβρη 1999 χωρίς να το πάρω) και PB τον Ιούνιου 2000. Δυστυχώς το φροντιστήριο παρότι πολύ γνωστό στην ευρύτερη περιοχή που μένω και με πολλά παραρτήματα και στις γύρω περιοχές, ήταν εντελώς κερδοσποπική επιχείρηση! Το πτυχίο δυστυχώς δεν το πήρα CPE! Είμαστε 13-14 άτομα στην τάξη και η προετοιμασία δεν ήταν καλή, αν είναι δυνατόν! Και σαν τάξη όλοι συνεχίσαμε καλοκαιρινό για να ξαναδώσουμε Δεκέμβρη 2000. Τόσα άτομα σε εντατικό! Κρίμα τα λεφτά που δίναμε.... Και διαβάζαμε και τα καημένα!

Τώρα που πέρασαν τα χρόνια και χρειάζομαι το χαρτί κυρίως για τυπικούς λόγους (είμαι μεταπτυχιακή φοιτήτρια και σύντομα θα είμαι υποψήφια διδάκτορας), τα αγγλικά μου είναι σε αρκετά καλό επίπεδο (λόγω των σπουδών μου, διαβάζω καθημερινά πολλές δημοσιεύσεις, σε πληροφορική, βιολογία και ιατρική).

Αυτό που θα ήθελα είναι να δώσω το ECPE (Proficiency Michigan), το Δεκέμβρη, νομίζω πώς είναι εφικτός στόχος. Πήγα σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών ενηλίκων και μου πρότειναν μαθήματα μέχρι τέλη Ιουλίου, σύνολο 16 ώρες με κόστος 250 ευρώ (γύρω στα 15ευρώ η ώρα βγαίνει). Και από Σεπτέμβρη θα κάνω περισσότερες ώρες...

Τα μαθήματα θα είναι σχεδόν ιδιαίτερο. Θα είμαι μόνο με έναν ακόμη κύριο.

Πώς σας φαίνεται σαν πακέτο; Σίγουρα θα είναι ένας τρόπος να καλύψω τα κενά μου, αλλά και πάλι δεν ξέρω, εσείς τι λέτε; Προτείνετε καθαρά ιδιαίτερο ή μεγαλύτερο γκρουπ σε φροντιστήριο;

Είναι εφικτός ο στόχος; Ακούω ότι ναι μεν το michigan είναι πιεστικό ως προς τον χρόνο, αλλά μάλλον είναι πιο τεχνικό και μου ταιριάζει, έχω δει τα final test του griva και μου φαίνονται βατα!

Ευχαριστώ και σόρρυ για το εκτενές (πρώτο μου) μήνυμα.

Καλώς σας βρήκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Καλώς μας βρήκες:bye:


Λοιπόν αφού όπως είπες και εσύ τα αγγλικά σου είναι σε καλό επίπεδο, δεν πιστεύω να αντιμετωπίσεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Τώρα για το φροντιστήριο αν νομίζεις ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις που έχει ένα group καθώς οι μαθητές δεν θα έχουν σταματήσει και συνεπώς δεν θα έχουν τα κενά που χρειάζεται να αναπληρώσεις εσύ, πήγαινε σε group. Αν πάλι νομίζεις ότι χρειάζεσαι να φρεσκάρεις κάποια πράγματα από την αρχή μην πας σε group γιατί δεν θα μπορέσεις. Αν νοιώθεις ότι έχεις ελλείψεις, κάνε το ιδιαίτερο όπου θα σου δίνεται και περισσότερη προσοχή και θα έχεις τη δυνατότητα να αρχίσεις κάποια πράγματα από την αρχή. Και έτσι πληροφοριακά, το proficiency του michigan δίνεται το Νοέμβριο και έχουν καταργηθεί και τα προκαταρκτικά. Πηγαίνεις κατευθείαν στο final,

Καλή επιτυχία!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spirit

Νεοφερμένος

Η spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

βασικά σίγουρα έχω ξεχάσει αρκετό μέρος του λεξιλογίου γενικής χρήσης, αλλά είμαι σε φάση να κατανοώ άνετα κείμενα των σπουδών μου, οπότε θεωρώ οτί μπορεί να τα καταφέρω. Επειδή τα ιδιαίτερα είναι ένα ρίσκο και δεν έχω υπόψην μου καμία καλή καθηγήτρια, σκέφτηκα τη λύση του φροντιστηρίου (στο οποίο πήγα συστημένη από φίλη που κάνει Ιαπωνικά εκεί). Πιστεύω το μάθημα μαζί με ένα ακόμη παιδί θα με βοηθήσει να μάθω κι από τα δικά μου λάθη, να καλύψω τα κενά μου και να μάθω κι από τα λάθη του άλλου. (Βέβαια αν ο δεύτερος ενήλικας/μαθητής έχει το ίδιο επίπεδο με εμένα δεν το γνωρίζω). Εσύ πώς το βλέπεις; (το χρηματικό κόστος είναι σαν ιδιαίτερο πάντως νομίζω)...

Απ'ότι βλέπω οι περισσότεροι διαλέγεται να δώσετε 2 και 3 πτυχία, φαντάζομαι όμως πώς στη φάση τη δική μου το να επικεντρωθώ σε ένα θα είναι το ιδανικό...

Μήπως γνωρίζεις πόσα περίπου είναι τα ποσοστά των εξεταζόμενων που επιτυγχάνουν πόσα είναι περίπου σε κάθε πτυχίο (CPE, ECPE κτλ);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Λοιπον καταρχάς σου ευχομαι καλο κουραγιο στο εγχειρημά σου και σου ευχομαι καλη επιτυχία στις εξετάσεις.
Κατα την γνωμη μου ειναι καλή επιλογη να κανεις ιδιαιτερο με ενα αλλο ατομο γιατι αυτο θα σε βοηθησει πάρα πολύ κατα την γνωμη μου.Απο αποψη τιμης θεωρω οτι ειναι καλή.Αυτο φυσικα ειναι στο χερι σου για να αποφασισεις αν σε συμφερει ή οχι.
Τωρα θεωρω οτι καλά θα κανεις και θα ακολουθήσεις και θα επικεντρωθεις σε ενα certificate οπως το ΕCPE γιατί έτσι θα προσαρμοστεις με ενα τυπο εξετασεων (στο ECPE Μultiple Choice) και δεν θα αντιμετωπίσεις προβληματα σχετικα με τον τροπο απαντησεων σε αυτες τις ερωτησεις.
Εν συνεχεια τα ποσοστα διαφερουν δυστυχώς ανάλογα με την δυσκολια των θεμάτων.Γενικα κυμαινετε γυρω στο 50% και στα δυο πτυχια.
Για περισσοτερες λεπτομερειες δες https://www.lsa.umich.edu/umich/v/in...tNameBegin=ECPE Technical ReportsassetNameEnd

και

https://www.cambridgeesol.org/resources/teacher/cpe.html

Τελος θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι τα εξεταστρα θα ειναι στα 175 ευρω.Και τα σχετικα με τις ημερομηνιες εξετάσεων κτλ θα ανακοινωθουν στο www.hau.gr

Και παλι καλη επιτυχια και καλο κουραγιο!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον teol20, τα ιδιαίτερα στην περίπτωση σου είναι ότι καλύτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spirit

Νεοφερμένος

Η spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Σήμερα έκανα το δεύτερο δίωρο μάθημα μου. Μπορώ να πω πως μου φαίνεται βατό ό,τι έχουμε κάνει μέχρι σήμερα, πέρα από κάτι ασκήσεις αποκλειστικά και μόνο πάνω σε phrasal verbs και ιδιωματισμούς που με παίδεψαν λιγουλάκι...

Στο πρώτο practice test που κάναμε, listening πιάνω ~= 40/50, ενώ, gcvr: grammar 32/40, cloze 27/30, vocab. 31/40 και reading 17/20. Νομίζω πώς είναι εφικτό να το πάρω το ecpe στην επόμενη εξεταστική. Πώς βλέπετε τα scores μου;

Τώρα περιμένω να διορθώσει και την έκθεση μου και να μου πει τι 'ψάρια' έπιασα κι εκεί.

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω πώς με μια καλή προσπάθεια μπορώ να το καταφέρω άνετα, χρειάζεται μόνο να θυμηθώ/ξεσκονίσω λίγα πράγματα ακόμα, γραμματική, λεξιλόγιο κτλ.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω για τα βιβλία όμως, η καθηγήτρια μας δίνει υλικό και δε μας έχει αναγκάσει να αγοράσουμε βιβλίο, δεδομένου ότι ο "συμμαθητής" μου θέλει να δώσει για το cpe. Βέβαια η προετοιμασία γίνεται για το ecpe. Μου πρότεινε για το ecpe τα βιβλία:

Michigan Proficiency Skills Builder NEW EDITIONS by Piniaris
και "Words you need to know" by Silvia Kar
"Advanced language practice", by Michael Vince


Τα έχετε δουλέψει;

Νομίζω πώς είναι καλά, ποια είναι η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ρε κοπελιά χειρίζεσαι με άνεση τη γλώσσα, τα 'χεις καταφέρει με τις σπουδές σου, δεν θέλει και πολύ προσπάθεια συνεπώς...

Δες καμία ταινία στ' Αγγλικά, διάβασε κανένα βιβλίο, μουσική...

Έτσι μαθαίνετε γλώσσες παιδιά, καθημερινή επαφή. Έχω CPE στην πρώτη λυκείου με την πρώτη και δεν διάβασα ποτέ τίποτα, απλά όλη μέρα ζούσα μέσα στ' Αγγλικά (Παιχνίδια, Internet, μουσική, αυτά που είπα πιο πάνω και άλλα πολλά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spirit

Νεοφερμένος

Η spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Dythor,

δε διαφωνώ με αυτά που λες, απλά τα τυπικά/καθημερινά αγγλικά τα έχω αφήσει στην άκρη, διαβάζω μόνο δημοσιεύεις πλέον και επειδή για πολλαπλούς λόγους χρειάζεται να πάρω το ecpe με την 1η, ανησυχώ μήπως και δεν τα καταφέρω...

Στην ηλικία που έδωσες κι εσύ cpe, έδωσα κι εγώ και 2 φορές μάλιστα και κόπηκα. Ταινίες, ξέρω πώς βοηθάνε και προσπαθώ να βλέπω, με αγγλικούς υπότιτλους, αλλά ρε γμτ, είτε το πιστεύεις είτε όχι, δεν είμαι fan των ταινιών!!!!

Από internet και μουσική άλλο τπτ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Oι ταινιες χρησιμεύουν μόνο και μόνο για την συντήρηση των αγγλικών σου.Δεν μαθαινεις κατι τρελό απο τις ταινιες.Αυτο που θα σε βοηθησει στην προκειμενη στιγμη ειναι να επικεντρωθεις στο course σου και μόνο αυτο!

Απο πλευράς των βαθμολογιών που επιασες στο Practice Test εισαι μια χαρά για αρχή!
Στο LST εισαι κάπου στο Pass(80%-40/50)
Στο GCVR εισαι πάλι κάπου στο Pass (107/120)

Συνεχισε ετσι και εχεις το πτυχιο στο τσεπάκι σου!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Σήμερα έκανα το δεύτερο δίωρο μάθημα μου. Μπορώ να πω πως μου φαίνεται βατό ό,τι έχουμε κάνει μέχρι σήμερα, πέρα από κάτι ασκήσεις αποκλειστικά και μόνο πάνω σε phrasal verbs και ιδιωματισμούς που με παίδεψαν λιγουλάκι...

Στο πρώτο practice test που κάναμε, listening πιάνω ~= 40/50, ενώ, gcvr: grammar 32/40, cloze 27/30, vocab. 31/40 και reading 17/20. Νομίζω πώς είναι εφικτό να το πάρω το ecpe στην επόμενη εξεταστική. Πώς βλέπετε τα scores μου;

Τώρα περιμένω να διορθώσει και την έκθεση μου και να μου πει τι 'ψάρια' έπιασα κι εκεί.

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω πώς με μια καλή προσπάθεια μπορώ να το καταφέρω άνετα, χρειάζεται μόνο να θυμηθώ/ξεσκονίσω λίγα πράγματα ακόμα, γραμματική, λεξιλόγιο κτλ.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω για τα βιβλία όμως, η καθηγήτρια μας δίνει υλικό και δε μας έχει αναγκάσει να αγοράσουμε βιβλίο, δεδομένου ότι ο "συμμαθητής" μου θέλει να δώσει για το cpe. Βέβαια η προετοιμασία γίνεται για το ecpe. Μου πρότεινε για το ecpe τα βιβλία:

Michigan Proficiency Skills Builder NEW EDITIONS by Piniaris
και "Words you need to know" by Silvia Kar
"Advanced language practice", by Michael Vince


Τα έχετε δουλέψει;

Νομίζω πώς είναι καλά, ποια είναι η γνώμη σας;


εχοντας διδαχθει το advanced language practise στο σχολειο , εχω να πω οτι ειναι ενα πολυ απαιτητικο βιβλιο με πολλες λεξεις το οποιο βεβαια δν ανταποκρινεται καθολου στα σημερινα δεδομενα των εξετασεων...( πρωτοεκδοθηκε το 1990!) Ακομα τα βιβλια της Κar ειναι πολυ ΣΟΣ επειδη ηταν παλια στην επιτροπη που εβαζε τα θεματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spirit

Νεοφερμένος

Η spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Teol20 και ilias_o_ σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

εχοντας διδαχθει το advanced language practise στο σχολειο , εχω να πω οτι ειναι ενα πολυ απαιτητικο βιβλιο με πολλες λεξεις το οποιο βεβαια δν ανταποκρινεται καθολου στα σημερινα δεδομενα των εξετασεων...( πρωτοεκδοθηκε το 1990!) Ακομα τα βιβλια της Κar ειναι πολυ ΣΟΣ επειδη ηταν παλια στην επιτροπη που εβαζε τα θεματα...

Εκπλήσσομαι γιατί εμείς στο σχολείο κάναμε εντελώς χαζά βιβλία αγγλικών... Επιπέδου lower και πιθανόν και λίγο κατώτερα ίσως.

Βασικά το "advanced language practice" θα το χρησιμοποιήσω για τη γραμματική του κυρίως, ξέρεις μια επανάληψη στη σύνταξη και στη γλώσσα. Νομίζω πώς για αυτό θα είναι καλό! :)

Για το "Michigan Proficiency Skills Builder NEW EDITIONS" by Piniaris μου έχει πει ότι κι αυτό είναι πολύ καλό και πιο ανεβασμένο σε επίπεδο λεξιλογίου από τα άλλα.

Γενικώς θέλω κάτι που να με προετοιμάσει στα σίγουρα, ώστε να μου φανούν εύκολα τα θέματα των εξετάσεων...! Χιχι!

Για έκθεση και final tests έχετε να προτείνετε κάποιο που να σας άφησε ευχαριστημένους;

Thanks in advance
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Λοιπόν!
Καλό θα ήταν να δεις και τα βιβλία της Ελληνοαμερικανικης Ενωσης σχετικα για την εκθεση,γιατι αρκετα δεν καλύπτουν όλα τα πιθανα θεματα.
Για final tests οι επιλογες ειναι αμετρητες!:jumpy:Γενικα όλα τα βιβλία της Sylvia Kar, και της New Editions ειναι αρκετα καλα και ανταποκρίνονται στο επιπεδο.Eπισης το Super Final της Super Course εκαναν τα παιδια που εδωσαν τωρα το Μαιο Proficiency και επεσε αρκετο λεξιλογιο απ αυτο το βιβλιο.

Και παλι καλη επιτυχια στο εγχειρημα σου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Προτείνω το All Star Final Practise Tests by Peter Kipling & Diane Flanel Piniaris μαζί με το αντίστοιχο Glossary. Μετά από όλο αυτό το λεξιλόγιο που έχει το βιβλίο, δεν υπήρχε λέξη που να μην ήξερα στις εξετάσεις. Έχει μετάφραση στα ελληνικά, συνώνυμα στα αγγλικά και αντιπροσωπευτικά παραδείγματα. Αρκεί να το μάθεις απ'έξω :P
Στο Michigan όλη η δυσκολία έγκειται στην έκθεση νομίζω.. Τα θέματα πλέον δεν είναι τόσο κοινότυπα (advertising, global warming etc). Δεν αποκλείεται να πέσει κάτι τέτοιο, αλλά τα έχουν βάλει τόσες φορές που προσπαθούν να τα διαφοροποιήσουν. Απο κει κ πέρα ο χρόνος δεν είναι τόσο πιεστικός, με λίγη συγκέντρωση και εξάσκηση τα καταφέρνεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n1kous

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Σήμερα έκανα το δεύτερο δίωρο μάθημα μου. Μπορώ να πω πως μου φαίνεται βατό ό,τι έχουμε κάνει μέχρι σήμερα, πέρα από κάτι ασκήσεις αποκλειστικά και μόνο πάνω σε phrasal verbs και ιδιωματισμούς που με παίδεψαν λιγουλάκι...

Στο πρώτο practice test που κάναμε, listening πιάνω ~= 40/50, ενώ, gcvr: grammar 32/40, cloze 27/30, vocab. 31/40 και reading 17/20. Νομίζω πώς είναι εφικτό να το πάρω το ecpe στην επόμενη εξεταστική. Πώς βλέπετε τα scores μου;

Τώρα περιμένω να διορθώσει και την έκθεση μου και να μου πει τι 'ψάρια' έπιασα κι εκεί.

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω πώς με μια καλή προσπάθεια μπορώ να το καταφέρω άνετα, χρειάζεται μόνο να θυμηθώ/ξεσκονίσω λίγα πράγματα ακόμα, γραμματική, λεξιλόγιο κτλ.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω για τα βιβλία όμως, η καθηγήτρια μας δίνει υλικό και δε μας έχει αναγκάσει να αγοράσουμε βιβλίο, δεδομένου ότι ο "συμμαθητής" μου θέλει να δώσει για το cpe. Βέβαια η προετοιμασία γίνεται για το ecpe. Μου πρότεινε για το ecpe τα βιβλία:

Michigan Proficiency Skills Builder NEW EDITIONS by Piniaris
και "Words you need to know" by Silvia Kar
"Advanced language practice", by Michael Vince


Τα έχετε δουλέψει;

Νομίζω πώς είναι καλά, ποια είναι η γνώμη σας;
λοιπον ακου να δεις πως εχει το πραγμα!
το πανεπιστημιο του michigan exei word-bank-δηλ.εχει μια λιστα απο λεξεισ που χρησιμοποιουνατι περισσοτερο στην καθομιλουμενη και απο εκει μεσα διαλεγουν καθε φορα και βαζουν τισ λεξεις στις εξετασεις.
τωρα η Κα diane flannel piniaris(κυριως)και η Κα silvia karr εχοθν με καποιο τροπο εισχωρισει σε αυτη τη λιστα και εχουν γραψει τα αναλογα βιβλια για το
prof.
εμεισ καναμε μονο τα βιβλια της piniari (final/preliminary practice tests) και οταν δωσαμε η ταξη μου,δεν ξεραμε μονο ενα απο τα 40 multiple choice στο vocabulary!!!:thanks:

p.s.:αν θελει κανενας οποιαδηποτε πληροφορια επανω σε οτιδηποτε που αφορα στισ εξετασεις του prof(cambridge/michigan) ρωτησει.η κατηγητρια μας μας εχει κανει ξεφτερια και μασ εχει πει πολλα μυστικα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Θα σε εχουμε στα υποψιν μας n1kous για το Proficiency που λες οτι ξερεις πολλα Tips!
Οταν θα δωσουμε φυσικα!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n1kous

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Προτείνω το All Star Final Practise Tests by Peter Kipling & Diane Flanel Piniaris μαζί με το αντίστοιχο Glossary. Μετά από όλο αυτό το λεξιλόγιο που έχει το βιβλίο, δεν υπήρχε λέξη που να μην ήξερα στις εξετάσεις. Έχει μετάφραση στα ελληνικά, συνώνυμα στα αγγλικά και αντιπροσωπευτικά παραδείγματα. Αρκεί να το μάθεις απ'έξω :P
Στο Michigan όλη η δυσκολία έγκειται στην έκθεση νομίζω.. Τα θέματα πλέον δεν είναι τόσο κοινότυπα (advertising, global warming etc). Δεν αποκλείεται να πέσει κάτι τέτοιο, αλλά τα έχουν βάλει τόσες φορές που προσπαθούν να τα διαφοροποιήσουν. Απο κει κ πέρα ο χρόνος δεν είναι τόσο πιεστικός, με λίγη συγκέντρωση και εξάσκηση τα καταφέρνεις:)

που σε ξερω?που σε ξερω?!
μην την ακουτε την κοπελα.η εκθεση εξασκηση θελει.βαλ'τε 5-6 φορες το πολυ οριο 30 λεπτων στον εαυτο σας και δε χρειαζεται κατι παραπανω.
εργαστειτε ως εξης:
διααβαστε το θεμα με το που θα σας επιτραψοθν να ανοιξετε τα χαρτια ,διχωσ να περιμενετε να σας το εξηγησει ο invigilator.
αφιερωστε τα πρωτα 5 λεπτα κανοντας τπτ αλλο παρα brainstorming.
τα επομενα 20 ειναι υπεραρκετα αν εχεις προετοιμασμενο ενα καλο πλανο.
αφηστε τα τελευταια 5 για τη διορθωση.

:no1:break a leg or two!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Να σου πω την αληθεια!Εγω σε ολο το τεστ του ECCE την εκθεση σκεφτομουν!Οταν ανοιξαμε τα booklet ειχα ριξει μια κλεφτη ματια και καθομουν και την σκεφτομουν στο GVR.Ειχα κατσει 5 λεπτα στο GVR και εγραφα σημειωσεις τι να γραψω πανω στο Booklet!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n1kous

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Να σου πω την αληθεια!Εγω σε ολο το τεστ του ECCE την εκθεση σκεφτομουν!Οταν ανοιξαμε τα booklet ειχα ριξει μια κλεφτη ματια και καθομουν και την σκεφτομουν στο GVR.Ειχα κατσει 5 λεπτα στο GVR και εγραφα σημειωσεις τι να γραψω πανω στο Booklet!:P

εξαλλου για να σε κοψουν στην εκθεση, πρεπει να κανεις πολυυυυ μεγαλη προσπαθεια...αν ο διορθωτης δει οτι γνωριζεις τη γλωσσα ,δεν υπαρχει περιπτωση να σε κοψει.
ασ μην ξεχναμε οτι ενα παιδι που πηρε honours στο prof του michigan ειχε αφησει μισοτελειωμενο επιλογο,και ειχε και ορθογραφικα λαθη!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To μυστικο στην εκθεση ειναι ΝΟ FORMULAIC EXPRESSIONS!
Πρεπει να χρησιμοποιεις δικες σου λεξεις οσο το δυνατον περισσοτερο και φυσικα πλουσιο λεξιλογιο και γραμματικα φαινόμενα.Τα επιχειρηματα που χρησιμοποιεις δεν παιζουν τεραστια σημασια!:no1:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n1kous

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
To μυστικο στην εκθεση ειναι ΝΟ FROMULAIC EXPRESSIONS!
Πρεπει να χρησιμοποιεις δικες σου λεξεις οσο το δυνατον περισσοτερο και φυσικα πλουσιο λεξιλογιο και γραμματικα φαινόμενα.Τα επιχειρηματα που χρησιμοποιεις δεν παιζουν τεραστια σημασια!:no1:;)

πολυ σωστα!!!
παρ'ολα αυτα αν δειξεισ οτι εχεισ ιδιαιτερες γνωσεισ επανω στο θεμα,το γραπτο σου φτανει στα υψη:Pπ.χ. αν σε ρωτησουν για ψυχολογια,και αναφερεισ ειτε ειδικη ορολογια,ειτε απτα παραδειγματα που να στεκουν ,ο εξεταστης θα ειναι με το μερος σου.
αν παλι εχεισ υπεροχεσ αποψεισ ,και κανεισ λαθη του τυπου "he are","moneys are good",που να χτυπιεσαι κατω,τα γουρουνια δε θα πεταξουν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top