Προλαβαίνω να καλύψω τώρα τα κενά;

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,609 μηνύματα.
Παιδιά υπάρχει περίπτωση με εντατικό διάβασμα από αύριο να καλύψω τα κενά που έχω σε όλα τα μαθήματα? Την ιστορία και τα αρχαία δεν τα αντέχω με τίποτα... Εσείς πώς καταφέρνετε να θυμάστε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το βιβλίο ιστορίας?
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Παιδιά υπάρχει περίπτωση με εντατικό διάβασμα από αύριο να καλύψω τα κενά που έχω σε όλα τα μαθήματα? Την ιστορία και τα αρχαία δεν τα αντέχω με τίποτα... Εσείς πώς καταφέρνετε να θυμάστε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το βιβλίο ιστορίας?
Να καλύψεις τα κενά για να μπεις που;
Στην Νομική που έχει 18.000 μόρια;
Στο τμήμα Ιστορίας της Κέρκυρας που είχε 8.000 μόρια;

Θες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη;

Anyway, ναι γνώμη μου είναι να δώσεις. Στο χειρότερο σενάριο απλά δεν περνάς αλλά θα έχεις καλύψει κάποια κενά ώστε να κάνεις εντατική προετοιμασία για να είσαι έτοιμη στις επόμενες πανελλήνιες.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,609 μηνύματα.
Να καλύψεις τα κενά για να μπεις που;
Στην Νομική που έχει 18.000 μόρια;
Στο τμήμα Ιστορίας της Κέρκυρας που είχε 8.000 μόρια;

Θες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη;

Anyway, ναι γνώμη μου είναι να δώσεις. Στο χειρότερο σενάριο απλά δεν περνάς αλλά θα έχεις καλύψει κάποια κενά ώστε να κάνεις εντατική προετοιμασία για να είσαι έτοιμη στις επόμενες πανελλήνιες.
Είναι η δεύτερη φορά που δίνω.. θέλω να γράψω 13.000-14.000 μόρια, είναι εφικτό να τα καλύψω μέσα σε τρείς μήνες?
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Εφόσον είσαι θεωρητική είναι μια χαρά εφικτό, αφού τα πάντα εκτός του αδίδακτου στα αρχαία είναι παπαγαλία. Εγώ θυμάμαι όταν έδινα πανελλήνιες από θεωρητική, κάθισα και έλιωσα για έναν μήνα την Ιστορία και από κει που δεν είχα ανοίξει βιβλίο σε όλον τον χρόνο πήρα 19.

Τώρα για αδίδακτο αρχαία μάλλον δεν προλαβαίνεις, αλλά τα βασικά τουλάχιστον για να τσιμπήσεις έναν υποφερτό βαθμό τα προλαβαίνεις.

Είναι η δεύτερη φορά που δίνω.. θέλω να γράψω 13.000-14.000 μόρια, είναι εφικτό να τα καλύψω μέσα σε τρείς μήνες?
'Ανετα, αν λιώσεις και αν είσαι και λίγο τυχερή με τα θέματα μπορεί να φτάσεις και τα 17.000 μόρια. Τα 13-14 τα πιάνεις σίγουρα πάντως αν όντως διαβάσεις σοβαρά.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.
Παιδιά υπάρχει περίπτωση με εντατικό διάβασμα από αύριο να καλύψω τα κενά που έχω σε όλα τα μαθήματα? Την ιστορία και τα αρχαία δεν τα αντέχω με τίποτα... Εσείς πώς καταφέρνετε να θυμάστε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το βιβλίο ιστορίας?
Δεν θέλω να πω ότι μου φαίνεται απίθανο να καλύψεις όλα σου τα κενά σε όλα τα μαθήματα μέσα σε 3 μήνες, αλλά σίγουρα είναι εξαιρετικά δύσκολο (για όλες τις κατευθύνσεις).
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ότι είναι λίγο περίεργο να υπάρχει μια τέτοια απορία από την άποψη ότι ο καθενας εδω μεσα θα σου πει τα βιωματά του, είτε από τον ιδιο του τον εαυτό είτε από γνωστούς. Πιάσε διάβασε και βρες την αυτοπεποίθηση μονη σου. Μη περιμενεις να σου πω εγω ή ο καθενας εδδω μεσα " ναι καλυπτονται τα κενα, γιατι ειχα ενα φιλο που μια φορα το εκανε"
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
μηπως μπορειτε να δωσετε τιπς για θεωρητικη κατευθηνση
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,609 μηνύματα.

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

maril8na

Νεοφερμένος

Η maril8na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εφόσον είσαι θεωρητική είναι μια χαρά εφικτό, αφού τα πάντα εκτός του αδίδακτου στα αρχαία είναι παπαγαλία. Εγώ θυμάμαι όταν έδινα πανελλήνιες από θεωρητική, κάθισα και έλιωσα για έναν μήνα την Ιστορία και από κει που δεν είχα ανοίξει βιβλίο σε όλον τον χρόνο πήρα 19.

Τώρα για αδίδακτο αρχαία μάλλον δεν προλαβαίνεις, αλλά τα βασικά τουλάχιστον για να τσιμπήσεις έναν υποφερτό βαθμό τα προλαβαίνεις.


'Ανετα, αν λιώσεις και αν είσαι και λίγο τυχερή με τα θέματα μπορεί να φτάσεις και τα 17.000 μόρια. Τα 13-14 τα πιάνεις σίγουρα πάντως αν όντως διαβάσεις σοβαρά.
Πως το έκανες αυτό😭 δίνω φέτος και δεν έχω ανοίξει ιστορία μου μένουν δυο μήνες και δεν ξέρω αν προλαβαίνω θέλω να γράψω 11.000 μόρια αλλά μου φαίνεται απίθανο..
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ο στόχος που έχεις θέσει πιστεύω πως είναι εφικτός (κάνε ανάγνωση οσες περισσότερες φορές μπορείς την ιστορία , ορισμένες πληροφορίες θα σου μεινουν , απλά ξεκίνα από τωρα)
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,286 μηνύματα.
Πως το έκανες αυτό😭 δίνω φέτος και δεν έχω ανοίξει ιστορία μου μένουν δυο μήνες και δεν ξέρω αν προλαβαίνω θέλω να γράψω 11.000 μόρια αλλά μου φαίνεται απίθανο..
Γενικά αν λιώσεις για κανα-δυο μήνες κάνεις θαύματα που κάποιος άλλος που δεν έλιωσε δεν μπορεί να κάνει σε 8 μήνες αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Για αρχή χώρισε την ύλη της ιστορίας σε υποδιαστήματα τα οποία θα ολοκληρώσεις μέσα σε ένα πλαίσιο πχ. ένα μήνα. Μετά χώρισέ την ξανά αλλά για να την βγάλεις σε δύο εβδομάδες. Μετά για μία εβδομάδα. Μετά για 3 ημέρες. Προσπάθησε να τα λες μόνη σου (ή να τα γράφεις αν αυτό προτιμάς) όσο πιο κοντά στο βιβλίο γίνεται. Όπου κολλάς, δες το από το βιβλίο και πάνε παρακάτω.

Όπως αντιλαμβάνεσαι, ο χρόνος πλέον δεν είναι με το μέρος σου. Πρέπει να είσαι γρήγορη και πειθαρχημένη.
 

maril8na

Νεοφερμένος

Η maril8na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γενικά αν λιώσεις για κανα-δυο μήνες κάνεις θαύματα που κάποιος άλλος που δεν έλιωσε δεν μπορεί να κάνει σε 8 μήνες αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Για αρχή χώρισε την ύλη της ιστορίας σε υποδιαστήματα τα οποία θα ολοκληρώσεις μέσα σε ένα πλαίσιο πχ. ένα μήνα. Μετά χώρισέ την ξανά αλλά για να την βγάλεις σε δύο εβδομάδες. Μετά για μία εβδομάδα. Μετά για 3 ημέρες. Προσπάθησε να τα λες μόνη σου (ή να τα γράφεις αν αυτό προτιμάς) όσο πιο κοντά στο βιβλίο γίνεται. Όπου κολλάς, δες το από το βιβλίο και πάνε παρακάτω.

Όπως αντιλαμβάνεσαι, ο χρόνος πλέον δεν είναι με το μέρος σου. Πρέπει να είσαι γρήγορη και πειθαρχημένη.
Πειθαρχημένη σίγουρα δεν είμαι αλλιώς θα είχα βγάλει την ύλη.. όπως καταλαβαινεις πρέπει κυριολεκτικά να μην σηκώσω κεφάλι για δυο μήνες πράγμα που ακόμα και τώρα που μιλάμε δεν έχω ξεκινήσει, το μοναδικό πράγμα που με καθησυχάζει ειναι ότι θέλω σχολη με λίγα μόρια πιο λίγα και από 11.000 απλά είπα αυτόν τον αριθμό για να είμαι καλυμμένη. Οι καθηγητές μου μου είπαν πως ακόμα και αν τα γράψω με δικα μου λόγια πιάνω κάτι από το τίποτα στην ιστορία συγκεκριμένα θέλω ένα 6-7
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top