Προετοιμασία για το B2

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Επίσης θα ήθελα να μάθω τι πρέπει να προσέξω.

Τώρα στην αρχή να προσεξεις τα εξής:

1) Στη Γερμανική έχουμε άρθρα όπως στα ελληνικά (der για αρσενικό, die για θηλυκό και das για ουδέτερο). Επειδή όμως δεν είναι όλα το ίδιο με τα ελληνικά (π.χ. Η μπάλα --> der Ball ) θα πρέπει να μαθαίνεις τα ουσιαστικά πάντα με το άρθρο τους, γιατί θα σου χρειαστεί αυτό σε διάφορα άλλα γραμματικά φαινόμενα στη συνέχεια.)

2) Όταν συναντάς ανώμαλα ρήματα, καλό θα ήταν να τα μαθαίνεις καλά και να σου "μένουν". Ένας τρόπος για να το πετύχεις αυτό, είναι να τα έχεις όλα μαζεμένα με την κλίση τους. Εγώ π.χ. στους μαθητές μου έχω μοιράσει φυλλάδια στα οποία έχω φτιάξει κάμποσα πινακάκια και όταν συναντάμε κάποιο ανώμαλο ρήμα τους λέω να το γράφουν και να το κλίνουν εκεί ώστε να ανατρέχουν εκεί και να το διαβάζουν όταν χρειάζεται.

3) Θα πρότεινα στην κασετίνα σου να έχεις χρωματιστά στυλό για να τονίζεις κάποια πράγματα σημαντικά και να σου "μένουν" καλύτερα.

Τώρα που θα είσαι στην αρχή θα συναντάς βατά γραμματικά φαινόμενα, οπότε μην αγχώνεσαι. Το παν όμως είναι να οργανώσεις το διάβασμά σου σωστά και θα δεις ότι ούτε δύσκολα θα σου φανούν ούτε θα έχεις πρόβλημα στο να τα μάθεις. :iagree:

Καλό ξεκίνημα!!! :no1: Ό,τι χρειαστείς, μη διστάσεις να ρωτήσεις το οτιδήποτε!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Prokopis22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Prokopis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Παιδια δηνω 6/9 το Β2 στην Θεσσαλονικη και τωρα το καλοκαιρι κανω την προετοιμασια μου.Παρατηρησα πως ειναι αρκετα πιο δυσκολο
απο το Β1 το οποιο εδωσα περυσι αλλα αφου το περασα με αρκετα καλο βαθμο σκεφτικα να κανω μια προσπαθεια για το Β2!Τα μερη στα οποια δυσκολευομαι ειναι το 2ο μερος απο το γραπτο και το 4ο μερος απο το leseverstehen.Μπορειτε να μου δωσεται μερικες συμβουλες για να βελτιωθω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρώτα-πρώτα καλή σου επιτυχία!!
Στο 4ο μέρος του leseverstehen δεν υπάρχει κάτι που μπορώ να σου προτείνω. Ίσως να προσέχεις το θέμα του κειμένου και να βρίσκεις πρώτα το μέρος του λόγου το οποίο λείπει (ουσιαστικό, επίθετο, άρθρο κλπ)
Τώρα στην άσκηση που υπάρχει αμέσως μετά την έκθεση... Εδώ έχω γράψει μια λίστα με το τι προσέχουμε:
1) τα ρήματα: είναι στο σωστό πρόσωπο-αριθμό-χρόνο;
2) τις καταλήξεις επιθέτων
3) τη σύνταξη: είναι στη σωστή θέση το ρήμα, το υποκείμενο, ο χρονικός προσδιορισμός (δευτερεύουσα-κύρια); Συμφωνεί το υποκείμενο με το ρήμα;
4) την πτώση και τον αριθμό των ουσιαστικών ή αντωνυμιών (μετά από προθέσεις, ρήματα κίνησης κλπ)
5) τις προθέσεις
6) ορθογραφία (πχ 2 m εκεί που κανονικά έχει 1)

Ενδεικτικά λέω πως στην έκθεση πήρα 21/25 και είχα βγει εκτός θέματος στο ένα Punkte και στα κείμενα 18/25
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Prokopis22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Prokopis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Πρώτα-πρώτα καλή σου επιτυχία!!
Στο 4ο μέρος του leseverstehen δεν υπάρχει κάτι που μπορώ να σου προτείνω. Ίσως να προσέχεις το θέμα του κειμένου και να βρίσκεις πρώτα το μέρος του λόγου το οποίο λείπει (ουσιαστικό, επίθετο, άρθρο κλπ)
Τώρα στην άσκηση που υπάρχει αμέσως μετά την έκθεση... Εδώ έχω γράψει μια λίστα με το τι προσέχουμε:
1) τα ρήματα: είναι στο σωστό πρόσωπο-αριθμό-χρόνο;
2) τις καταλήξεις επιθέτων
3) τη σύνταξη: είναι στη σωστή θέση το ρήμα, το υποκείμενο, ο χρονικός προσδιορισμός (δευτερεύουσα-κύρια); Συμφωνεί το υποκείμενο με το ρήμα;
4) την πτώση και τον αριθμό των ουσιαστικών ή αντωνυμιών (μετά από προθέσεις, ρήματα κίνησης κλπ)
5) τις προθέσεις
6) ορθογραφία (πχ 2 m εκεί που κανονικά έχει 1)

Ενδεικτικά λέω πως στην έκθεση πήρα 21/25 και είχα βγει εκτός θέματος στο ένα Punkte και στα κείμενα 18/25
Συγχαριτηρια!Και ενα μεγαλο ευχαριστω για τις συμβουλες σου :clapup:.Εγω στα κειμενα πιανω συνηθως 16-17/25 αλλα αυτο που φοβαμαι περισσοτερο ειναι οι δυο αυτες ασκησεις!Με πολυ διαβασμα και υπομονη ελπιζω να τα παω καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγχαριτηρια!Και ενα μεγαλο ευχαριστω για τις συμβουλες σου :clapup:.Εγω στα κειμενα πιανω συνηθως 16-17/25 αλλα αυτο που φοβαμαι περισσοτερο ειναι οι δυο αυτες ασκησεις!Με πολυ διαβασμα και υπομονη ελπιζω να τα παω καλα!

ευχαριστώ πολύ :D Το Teil 2 του γραπτού να προσέξεις περισσότερο, αφού αυτό δέχεται περισσότερη βελτίωση. Η άλλη άσκηση πάλι, έχει θάψει πολύ κόσμο, οπότε μη βασίζεσαι σε αυτή, γιατί ποτέ δεν είναι σίγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Prokopis22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Prokopis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ :D Το Teil 2 του γραπτού να προσέξεις περισσότερο, αφού αυτό δέχεται περισσότερη βελτίωση. Η άλλη άσκηση πάλι, έχει θάψει πολύ κόσμο, οπότε μη βασίζεσαι σε αυτή, γιατί ποτέ δεν είναι σίγουρη.

Πολυ κοσμο ε? :/:.Ενταξει εχω παρατηρησει βελτιωση στην ασκηση μετα το γραπτο καθως σε δυο ακομα που ελυσα επιασα απο 7/10 στο καθενα.Τωρα οσο μπορω περισσοτερο διαβασμα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολυ κοσμο ε? :/:.Ενταξει εχω παρατηρησει βελτιωση στην ασκηση μετα το γραπτο καθως σε δυο ακομα που ελυσα επιασα απο 7/10 στο καθενα.Τωρα οσο μπορω περισσοτερο διαβασμα :clapup:

Οι ασκήσεις αυτές έχουν σχέση με την εξάσκηση περισσότερο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Prokopis22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Prokopis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Φιλε στα προφορικα παλι οταν μπαινουμε πρεπει να συστηθουμε οπως στο β1?Δηλαδη ερωτησεις τυπου πως σε λενε τι ταξη πηγαινεις ποσα χρονια μαθαινεις γερμανικα κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top