Προγράμματα Προπτυχιακών Σπουδών Πολυτεχνικών Σχολών

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Μα δεν ήταν σειρά προτεραιότητας :P
Με το Beng πάντως ισχύει μια ενδιάμεση κατάσταση, δηλαδή μπορεί να μην στο αναγνωρίζουν στον εργασιακό τομέα, αλλά ξέρω πολλούς που έχουν συνεχίσει κατευθείαν για διδακτορικό, φαντάζομαι θα ισχύει και για άλλα τμήματα/πόλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Jack, μην ισοπεδώνεις έτσι το δίπλωμα του πολυτεχνείου και μην λες ανακρίβειες. Το δίπλωμα πολυτεχνείου είναι ισοδύναμο με προπτυχιακό 4ετές MEng και όχι με προπτυχιακό 3ετές BEng των ευρωπαϊκών πανεπιστημίων της αλλοδαπής κι αυτό το αναγνωρίζουν όλα τα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια. Ορισμένα μάλιστα το αναγνωρίζουν ως ισοδύναμο με μεταπτυχιακό MSc αλλά όχι όλα. Το πιστοποιητικό ισοδυναμίας με master εξασφαλίζει πλέον την ισοδυναμία με MEng και όχι με MSc. Το πρώτο βήμα για την αναβάθμιση του διπλώματος πολυτεχνείου έγινε. Πλέον είναι ισοδύναμο με MEng. Και πάλι όμως πρόκειται για υποβάθμιση. Ίσως κάποια στιγμή το 5ετές δίπλωμα των ελληνικών πολυτεχνείων να πάρει τη θέση που του αξίζει στην Ευρώπη.

Η αντιστοιχία που υφίσταται αυτή τη στιγμή μεταξύ των προπτυχιακών τίτλων σπουδών των πολυτεχνικών σχολών και των σχολών τεχνολογικών εφαρμογών των ΤΕΙ με τους προπτυχιακούς τίτλους σπουδών των ευρωπαϊκών πανεπιστημίων της αλλοδαπής είναι η εξής:

Δίπλωμα Μηχανικού Πολυτεχνικής Σχολής <=> Master of Engineering (MEng)
Πτυχίο ΤΕΙ Μηχανικού Τεχνολογικής Εκπαίδευσης <=> Bachelor of Engineering (BEng)

Και στις δύο περιπτώσεις συμβαίνει υποβάθμιση.

Οποιαδήποτε προσπάθεια εξομοίωσης του 5ετούς διπλώματος μηχανικού με 3ετές BEng είναι τουλάχιστον αστεία και εκτός πραγματικότητας. Είναι σαν να υποστηρίζει κάποιος ότι ένα καρπούζι και ένα πορτοκάλι έχουν το ίδιο μέγεθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
μα με αυτο που λεει ακυρωνει το δικο του το πτυχιο . αντε εμεις αναγνωριζομαστε σαν Beng, τοτε οι μηχανικοι των τει σαν τι αναγνωριζονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το πιστοποιητικό ισοδυναμίας διπλώματος με master το χορηγούν σίγουρα:

1) Το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο
2) Η Πολυτεχνική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
3) Η Πολυτεχνική Σχολή του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης
4) Η Πολυτεχνική Σχολή του Πανεπιστημίου Πατρών
5) Η Πολυτεχνική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
6) Το Πολυτεχνείο Κρήτης

Δεν γνωρίζω αν το χορηγούν:

1) Η Πολυτεχνική Σχολή του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας
2) Τα Τμήματα Μηχανικών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
3) Τα Τμήματα Μηχανικών του Πανεπιστημίου Αιγαίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,565 μηνύματα.
1)Μα δεν ήταν σειρά προτεραιότητας :P
Με το Beng πάντως ισχύει μια ενδιάμεση κατάσταση, δηλαδή μπορεί να μην στο αναγνωρίζουν στον εργασιακό τομέα, αλλά ξέρω πολλούς που έχουν συνεχίσει κατευθείαν για διδακτορικό, φαντάζομαι θα ισχύει και για άλλα τμήματα/πόλεις.

1)Με συγχωρείς,είχα αυτή την αίσθηση!:P

2)Αυτό που συμβαίνει είναι ότι η κάθε χώρα (πλην Ελλάδας μιλάμε πάντα) αλλά και το κάθε πανεπιστήμιο έχει τους δικούς του κανόνες...

Το ότι οι πτυχιούχοι Ελληνικών πολυτεχνείων κάνουν διδακτορικά στο Εξωτερικό επειδή είναι κάτοχοι MEng είναι απλά ένα παραμύθι που χρησιμοποιείται από συμπλεγματικούς διπλωματούχους ως "αντεπιχείρημα" σε αυτό που λέω πιο πάνω...
Οι πτυχιούχοι Ελληνικών πολυτεχνείων κάνουν διδακτορικά στο Εξωτερικό σε χώρες που η κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου ΔΕΝ είναι προαπαιτούμενη και τα όποια μαθήματα που απαιτούνται για την απόκτηση του διδάσκονται ΕΝΤΟΣ του προγράμματος!
Είναι πολύ απλά τα πράγματα...πολλές Ευρωπαϊκές χώρες κάνουν δεκτούς κατόχους Bachelor για διδακτορικά,βάζοντας τους να παρακολουθήσουν όσα μαθήματα χρειάζεται για να καλύψουν τα κενά που πιθανώς έχουν!
Αμερική πρώτη διδάξασα και ακολουθούν και πολλές Ευρωπαϊκές...στην Αγγλία μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό χωρίς καν πτυχίο!;)

Από εκεί και πέρα,οι διπλωματούχοι μηχανικοί λόγω μεγάλου φόρτου σπουδών και πολλών μαθημάτων (συγκριτικά με έναν κάτοχο 3ετούς-4ετούς BEng των 32-40 μαθημάτων) κατά περίπτωση αντιστοιχίζουν και γλυτώνουν την παρακολούθηση μαθημάτων που έχουν διδαχθεί ήδη!Αυτό όμως είναι ΑΛΛΗ ιστορία και φυσικά μπορεί να ισχύει για τον οποιονδήποτε πτυχιούχο,ακόμη και για μένα π.χ. που απ'τα 8 μαθήματα ενεργειακού τομέα όλο και κάποιο μπορεί θα βρω να αντιστοιχίσω!
μα με αυτο που λεει ακυρωνει το δικο του το πτυχιο . αντε εμεις αναγνωριζομαστε σαν Beng, τοτε οι μηχανικοι των τει σαν τι αναγνωριζονται?
Σαν BEng αναγνωρίζονται ΟΛΑ,είτε προέρχονται από Τ.Ε.Ι. είτε από Πολυτεχνεία είτε από Κολέγια κι αυτό γιατί το Ελληνικό κράτος δεν έχει εφαρμόσει πλήρως τη συνθήκη της Bologna κι έτσι δημιουργείται αυτή η "αδικιά" εδώ και χρόνια...
Το πιστοποιητικό ισοδυναμίας διπλώματος με master το χορηγούν σίγουρα...
Γιώργο μου με όλο το σεβασμό,μη γράφεις σαν κάτι παιδάκια που μπήκαν τώρα στις πολυτεχνικές!
Ξέρουμε καλά και οι δύο (πιστεύω) ότι αυτά τα χαρτιά από τη στιγμή που δεν αναγνωρίζονται από το Υπουργείο Παιδείας έχουν όση αξία θα είχε ένα χαρτί που βγάζω μόνος μου τώρα στο γραφείο,το υπογράφω και λέει ότι είμαι κάτοχος MEng!:lol:
Jack, μην ισοπεδώνεις έτσι το δίπλωμα του πολυτεχνείου και μην λες ανακρίβειες.
Θα έψαχνα κάποιες λίστες που είχα να το επιβεβαιώσω,αλλά βλέπεις δεν έχω πια το χρόνο που είχα κάποτε εδώ μέσα!:)

Η κατάσταση έτσι έχει και δεν ισοπεδώνω τίποτα,το Υπουργείο φέρει την ευθύνη και μπορείς να "παραπονεθείς" εκεί φαντάζομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,329 μηνύματα.
Γεια σας. Από την πλευρά των ΔΕΠ του ΕΜΠ έτυχε να το δω την προηγούμενη εβδομάδα: https://www.youtube.com/watch?v=xGUwa4zySSs

πολλές Ευρωπαϊκές χώρες κάνουν δεκτούς κατόχους Bachelor για διδακτορικά,βάζοντας τους να παρακολουθήσουν όσα μαθήματα χρειάζεται για να καλύψουν τα κενά που πιθανώς έχουν!
Αμερική πρώτη διδάξασα και ακολουθούν και πολλές Ευρωπαϊκές...στην Αγγλία μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό χωρίς καν πτυχίο!;)

Αυτό για τις Η.Π.Α. το επιβεβαιώνω, αλλά εκεί το κάνουν είτε είσαι μόνο με πτυχίο (ακόμα και 5ετές) ή/και με ΜΔΕ. Δηλαδή στο ΔΔ θα τα κάνεις όπως και να έχει τα σχετικά μαθήματα (και μόνον) με το θέμα της ΔΔ ακόμα και αν έχεις ΜΔΕ. Για την ακρίβεια (δεν ξέρω αν το κάνουν όλα τα unis στις Η.Π.Α., αλλά τα γνωστά με departments για γεωπόνους ισχύει) σε δέχονται για ΜΔΕ και στο καπάκι περνάς από τη ΓΣΕΣ τους (παρομοιώσεις με τα Ελληνικά δεδομένα, για να μην μπερδευόμαστε) στο ΔΔ.

Για ευρωπαϊκές χώρες δεν έχω υπόψη μου καμία που να ακολουθεί αυτό το αμερικανικό σύστημα στα ΔΔ. Αν θες πες ένα παράδειγμα.

Αυτό με την Αγγλία στο ότι "χωρίς πτυχίο κάνεις μεταπτυχιακό" είμαι λίγο επιφυλακτικός, γιατί ειδικά οι Άγγλοι έχουν πάρα πολλά είδη προγραμμάτων που τα χαρακτηρίζουν "postgraduates". Για να πω την αλήθεια δεν το ξέρω το θέμα, αλλά διερωτάμαι αν εδώ νοείται τo/τα "Postgraduate diploma/certificates", τα οποία είναι διάρκειας max 9 μηνών (παρακολουθείς μόνο μαθήματα και ΔΕΝ κάνεις μελέτη), τα οποία ξεκίνησαν από το χώρο των παιδαγωγικών τμημάτων (ας το πούμε κάτι σαν το δικό μας ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ) και σιγά-σιγά "εξαπλώθηκαν" και σε άλλες ειδικότητες. Σημειώνεται, ότι αυτά ΔΕΝ αναγνωρίζονται "μεταπτυχιακά" με αυτό που νοείται το ΜΔΕ (πρέπει να είναι τουλάχιστον 12 μηνών με μελέτη), όπως θεωρούνται στην Αγγλία τα MSc, MPhil, ΜΒΑ, ΜΑ κ.λ.π. κ.λ.π.. Πρόκειται για κάτι τέτοιο? Αν θες να το αναλύσεις λίγο παραπάνω...

Στα άλλα συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,565 μηνύματα.
VouDou καταλαβαίνεις ότι δεν είμαι σε φάση "αναλύσεων" κι εσύ σαφώς ως εκπαιδευτικός έχεις ένα λόγο παραπάνω,οπότε τα σχετικά τα αφήνω σε σένα!

Στην Αγγλία σίγουρα γίνεται αυτό που λέω (ίσως όχι στο 100% των περιπτώσεων) για άλλες χώρες δυστυχώς δεν έχω κάνει έρευνα μια που δε με αφορά και το θέμα καθώς στην παρούσα φάση ούτε είμαι σε θέση από άποψης υποχρεώσεων και υποβάθρου ούτε έχω να κερδίσω κάτι ακολουθώντας το δρόμο αυτό!:)

Αυτό που γίνεται είναι ότι αν πάμε π.χ. εγώ κι ο Civilaras στην Αμερική να κάνουμε διδακτορικό την ίδια χρονιά,εγώ μπορεί να παρακολουθήσω 15 μαθήματα εντός του PhD κι αυτός 5,γιατί τα άλλα 10 τα είχε διδαχθεί στο 4ο-5ο έτος της ειδίκευσης του στο πολυτεχνείο και κατάφερε να έρθει σε συνεννόηση με τους επιβλέποντες ώστε να απαλλαγεί από αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γιώργο μου με όλο το σεβασμό,μη γράφεις σαν κάτι παιδάκια που μπήκαν τώρα στις πολυτεχνικές!
Ξέρουμε καλά και οι δύο (πιστεύω) ότι αυτά τα χαρτιά από τη στιγμή που δεν αναγνωρίζονται από το Υπουργείο Παιδείας έχουν όση αξία θα είχε ένα χαρτί που βγάζω μόνος μου τώρα στο γραφείο,το υπογράφω και λέει ότι είμαι κάτοχος MEng!:lol:

Θα έψαχνα κάποιες λίστες που είχα να το επιβεβαιώσω,αλλά βλέπεις δεν έχω πια το χρόνο που είχα κάποτε εδώ μέσα!:)

Η κατάσταση έτσι έχει και δεν ισοπεδώνω τίποτα,το Υπουργείο φέρει την ευθύνη και μπορείς να "παραπονεθείς" εκεί φαντάζομαι...


Αυτό σου το ύφος Jack. Καλό είναι να ενημερώνεται ο κόσμος. Γι αυτό το έγραψα.

Όχι δα. Αν πας σε ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο με το πιστοποιητικό ισοδυναμίας με MEng που το έχουν υπογράψει ο πρόεδρος του τμήματος και ο κοσμήτορας της σχολής με σφραγίδα του πανεπιστημίου θα του δώσουν μεγαλύτερη αξία από το αν είχε την δική σου υπογραφή. Δε νομίζεις; Το ξέρουμε πολύ καλά κι οι δύο Jack ότι το δίπλωμα του πολυτεχνείου είναι υψηλού επιπέδου και τουλάχιστον επιπέδου MEng. Αυτή είναι η αλήθεια και κάποιοι απλά δεν το παραδέχονται. Επίσης ξέρουμε πολύ καλά γιατί το κράτος δεν το αναγνωρίζει ως ισοδύναμο με ΜΔΕ της ημεδαπής και MSc της αλλοδαπής. Το ότι δεν το κάνει δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει να γίνει.

Εγώ προσωπικά με 1 MEng και 2 MSc δεν θα παραπονεθώ αλλά αυτό είναι δικό μου θέμα.

Αυτό που γίνεται είναι ότι αν πάμε π.χ. εγώ κι ο Civilaras στην Αμερική να κάνουμε διδακτορικό την ίδια χρονιά,εγώ μπορεί να παρακολουθήσω 15 μαθήματα εντός του PhD κι αυτός 5,γιατί τα άλλα 10 τα είχε διδαχθεί στο 4ο-5ο έτος της ειδίκευσης του στο πολυτεχνείο και κατάφερε να έρθει σε συνεννόηση με τους επιβλέποντες ώστε να απαλλαγεί από αυτά!

Εδώ μιλάς πολύ λογικά. Με επιπλέον 2 MSc ίσως και να με απαλλάξουν από όλα τα μαθήματα:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,565 μηνύματα.
Το ότι δεν το κάνει δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει να γίνει.
Κάτι παθαίνεις μερικές στιγμές,συγχύζεσαι και βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα!Χώρια που βάζεις λόγια στο στόμα μου...

Κάτσε διάβασε ξανά τι έγραψα κι αν βρεις μισή σειρά που να λέω κάτι σχετικό εμένα να με...ξέρεις!
Αυτό σου το ύφος Jack. Καλό είναι να ενημερώνεται ο κόσμος. Γι αυτό το έγραψα.
Μα τους πασάρεις ψευδή ενημέρωση,ότι το δίπλωμα του πολυτεχνείου είναι τυπικά ισότιμο με MEng!
Όχι δα. Αν πας σε ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο με το πιστοποιητικό ισοδυναμίας με MEng που το έχουν υπογράψει ο πρόεδρος του τμήματος και ο κοσμήτορας της σχολής με σφραγίδα του πανεπιστημίου θα του δώσουν μεγαλύτερη αξία από το αν είχε την δική σου υπογραφή.
Όλοι αυτοί που περιγράφεις ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ να ΑΥΤΟΑΝΑΚΗΡΥΞΟΥΝ το δίπλωμα που παρέχουν ως MEng!Πόσο πιο απλά να στο πω για να το καταλάβεις;
Όπως ΟΥΤΕ ΕΓΩ έχω αρμοδιότητα να βγάλω βεβαίωση που να αυτοαποκαλούμαι "κάτοχος MEng"!Γιατί και να βγάλω δε θα έχει καμία εγκυρότητα,όπως ακριβώς και των πολυτεχνείων!

Τα πολυτεχνεία στην ουσία αυτό έκαναν,ήθελαν και την πίτα ολόκληρη (διατήρηση ενιαίου 5ετούς κύκλου σπουδών) και το σκύλο χορτάτο (ισοτίμηση με MEng),είδαν ότι το Υπουργείο δεν τους κάνει το χατίρι και ξύπνησαν ένα πρωί και "αυτοανακηρύχθηκαν" κάτοχοι MEng!

Δεν πάει έτσι το πράγμα φίλε,υπάρχουν ΚΑΝΟΝΕΣ και αυτοί οι κακομαθημένοι και παραχαϊδεμένοι πρυτάνεις και τα τσιράκια τους πρέπει κάποτε να μάθουν να τους σέβονται και να τους ακολουθούν όπως όλοι οι υπόλοιποι...
Εδώ μιλάς πολύ λογικά. Με επιπλέον 2 MSc ίσως και να με απαλλάξουν από όλα τα μαθήματα:).
Αυτό έχει να κάνει με το πόσο επιεικείς θα είναι οι επιβλέποντες και το πανεπιστήμιο που θα πας για να σε διευκολύνουν,αν έχουν κανονισμό που επιτρέπει τέτοιες αντιστοιχίες κ.λπ. δεν μπορούμε να το προκαταβάλουμε σε καμία περίπτωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ArnakiAsproPaxi

Νεοφερμένος

Ο ArnakiAsproPaxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γεια σας παιδια...εδώ φαίνεται να γνωρίζετε πολύ καλά τα πράγματα γι αυτό θα ήθελα να σας ρωτήσω τι παίζει με την πρακτική άσκηση στους πολιτικούς μηχανικούς...(βρήκα στο internet κάτι που έλεγε για πρακτική άσκηση τα καλοκαίρια) Υπάρχουν γενικά, προγράμματα μέσα στη σχολή (για ΑΠΘ μιλάω) που να σου επιτρέπουν να έρχεσαι σε επαφή με το αντικείμενο ή όλα είναι ξερό διάβασμα??? Δεν είμαι φοιτητής αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα μπω πολιτικών μηχανικών απο Οκτώβρη...!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γεια σας παιδια...εδώ φαίνεται να γνωρίζετε πολύ καλά τα πράγματα γι αυτό θα ήθελα να σας ρωτήσω τι παίζει με την πρακτική άσκηση στους πολιτικούς μηχανικούς...(βρήκα στο internet κάτι που έλεγε για πρακτική άσκηση τα καλοκαίρια) Υπάρχουν γενικά, προγράμματα μέσα στη σχολή (για ΑΠΘ μιλάω) που να σου επιτρέπουν να έρχεσαι σε επαφή με το αντικείμενο ή όλα είναι ξερό διάβασμα??? Δεν είμαι φοιτητής αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα μπω πολιτικών μηχανικών απο Οκτώβρη...!!!!

Στη Σχολή Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ, η πρακτική άσκηση επιλέγεται στη θέση ενός μαθήματος επιλογής του τομέα εξειδίκευσης στο 9ο εξάμηνο (υφίσταται ως μάθημα επιλογής και για τους 4 τομείς).

Στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ αποτελεί ελεύθερη επιλογή καθ' υπέρβαση των απαιτήσεων για τη λήψη διπλώματος (αποτελεί προαιρετικό μάθημα επιλογής). Δηλαδή δεν μπορεί να επιλεγεί η πρακτική άσκηση στη θέση κάποιου μαθήματος επιλογής του τομέα. Δικαίωμα να επιλέξουν την πρακτική άσκηση έχουν οι προπτυχιακοί φοιτητές που συμπλήρωσαν το 8ο εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArnakiAsproPaxi

Νεοφερμένος

Ο ArnakiAsproPaxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Μήπως ξέρεις να μου απαντήσεις και για το άλλο που ρωτησα...?? Δηλαδή υπάρχουν στο ΑΠΘ πρακτικά μαθήματα που σε φέρνουν σε επαφή με το "πραγματικό" αντικείμενο(κορμού ή επιλογής) ή μόνο απλό διάβασμα? Ή έστω υπάρχουν προγράμματα μέσα στη σχολή που να κάνουν αυτή τη δουλειά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Μήπως ξέρεις να μου απαντήσεις και για το άλλο που ρωτησα...?? Δηλαδή υπάρχουν στο ΑΠΘ πρακτικά μαθήματα που σε φέρνουν σε επαφή με το "πραγματικό" αντικείμενο(κορμού ή επιλογής) ή μόνο απλό διάβασμα? Ή έστω υπάρχουν προγράμματα μέσα στη σχολή που να κάνουν αυτή τη δουλειά?

Το μόνο μάθημα που μου έρχεται αυτή τη στιγμή είναι εκείνο των "Δομικών Μηχανών" το οποίο ήταν υποχρεωτικό μάθημα στο 4ο εξάμηνο με το παλαιό πρόγραμμα σπουδών και πλέον αποτελεί υποχρεωτικό μάθημα μόνο για τους φοιτητές του Συγκοινωνιακού Τομέα στο 7ο εξάμηνο.

Το παλαιό πρόγραμμα σπουδών εκτός του ότι ήταν πιο "βαρύ" (δηλαδή περισσότερα μαθήματα και περισσότερες πιστωτικές μονάδες ECTS) από το νέο πρόγραμμα σπουδών, ήταν και πιο ορθολογικό (δηλαδή προσέφερε πληρέστερη κατάρτιση πολιτικού μηχανικού). Κατά την γνώμη μου η μοναδική αστοχία του παλαιού προγράμματος σπουδών ήταν το μάθημα "Φωτογραμμετρία-Γεωπληροφοριακά Συστήματα" το οποίο ήταν υποχρεωτικό στο 5ο εξάμηνο για όλους τους φοιτητές. Δεν προσφέρει τίποτα στον πολιτικό μηχανικό παρά μόνο μια μικρή ιδέα για το είναι η φωτογραμμετρία (εγκυκλοπαιδικό μάθημα για τους πολιτικούς μηχανικούς καθώς είναι αντικείμενο των αγρονόμων-τοπογράφων μηχανικών). Οι υπόλοιπες αλλαγές που έγιναν στο παλαιό πρόγραμμα σπουδών οδήγησαν σε χειρότερη κατάρτιση μηχανικού (ταπεινή μου γνώμη).

Το μάθημα των δομικών μηχανών είναι θεμελιώδες για τον κατασκευαστή μηχανικό (δηλαδή τον εργολάβο). Όποιος δεν γνωρίζει τα δομικά μηχανήματα και ασχοληθεί με κατασκευή (και όχι μελέτη) τεχνικών έργων θα αναγκαστεί να διαβάσει μόνος του καθώς αν δεν τα γνωρίζει δεν θα μπορεί να κάνει τίποτα. Πρόκειται για θεμελιώδεις γνώσεις στο αντικείμενο της κατασκευής τεχνικών έργων.

Μέγα λάθος η κατάργηση του μαθήματος των "δομικών μηχανών" ως υποχρεωτικού μαθήματος κορμού. Γενικά παρατηρώ ότι οι αλλαγές στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματος πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ γίνονται με προχειρότητα και όχι με ορθολογικό τρόπο.

Άλλα 2 πρακτικά μαθήματα είναι εκείνα της Οικοδομικής Ι & ΙΙ. Μπορεί να μην γίνεται άμεσα αντιληπτό, όμως είναι βασικά μαθήματα για τον μηχανικό που ασχολείται με την κατασκευή κτιρίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ArnakiAsproPaxi

Νεοφερμένος

Ο ArnakiAsproPaxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αυτα που μου λες με προβληματίζουν πολύ...Πιστεύεις ότι είναι εύκολο να το κάνω απο μόνος μου αυτό το μαθημα? Θέλω να πω από ποιο έτος να αρχίσω να ασχολούμαι με αυτό το συγκεκριμένο?


Βέβαια θα μου πεις ότι είμαι μικρός ακόμη...όπως το πρόγραμμα σπουδών άλλαξε απο τη μια στιγμή στην άλλη έτσι μπορεί να γίνει και στο μέλλον..Απλά επειδή μέχρι τις βάσεις θα με φαει το άγχος (το πολ.μηχ. είναι σίγουρο.Το ποια πόλη είναι το θέμα) θέλω να ασχολούμαι με τα θέματα που αφορούν στη σχολή και την μετέπειτα πορεία ώστε να εχω μια καλύτερη άποψη για την σχολή των "ονείρων" μου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αυτα που μου λες με προβληματίζουν πολύ...Πιστεύεις ότι είναι εύκολο να το κάνω απο μόνος μου αυτό το μαθημα? Θέλω να πω από ποιο έτος να αρχίσω να ασχολούμαι με αυτό το συγκεκριμένο?

Το ΑΠΘ (στο σύνολο των τμημάτων του) είναι υπέρ της κονσερβοποίησης της γνώσης και εφαρμόζει μία αντιεκπαιδευτική πολιτική. Γενικά οι καθηγητές στο ΑΠΘ είναι "στενόμυαλοι" και εφαρμόζουν τον κανονισμό κατά γράμμα (ακόμα και αν ο κανονισμός γράφει βλακείες). Στο ΕΜΠ οι καθηγητές είναι περισσότερο "ανοιχτόμυαλοι" και πολύ πιο μπροστά, όσον αφορά την εκπαιδευτική νοοτροπία, από τους καθηγητές της πολυτεχνικής σχολής του ΑΠΘ.

Στον εσωτερικό κανονισμό λειτουργίας του ΑΠΘ αναφέρεται ρητά ότι κάθε προπτυχιακός φοιτητής έχει το δικαίωμα να εξεταστεί επιτυχώς το πολύ σε 2 μαθήματα περισσότερα από τα ελάχιστα που απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου/διπλώματος. Αυτό σημαίνει πώς αν ένας φοιτητής εξεταστεί επιτυχώς (για δικούς του λόγους) σε 3 ή περισσότερα μαθήματα του προγράμματος προπτυχιακών σπουδών του τμήματος του τότε θα πρέπει να επιλέξει το πολύ 2 από αυτά τα οποία θα αναγράφονται στο πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας (τα υπόλοιπα δεν θα αναγράφονται πουθενά και δεν θα γίνεται σε κανένα έγγραφο καμία αναφορά γι αυτά), αλλιώς δεν του επιτρέπεται να ορκιστεί (μιλάμε για φοβερή γελοιότητα). Στα υπεράριθμα μαθήματα δεν λαμβάνεται υπόψη ο βαθμός τους στο βαθμό πτυχίου/διπλώματος).

Αν επιλέξεις τον συγκοινωνιακό τομέα στο 7ο εξάμηνο θα διδαχθείς αυτό το μάθημα έτσι κι αλλιώς εφόσον είναι υποχρεωτικό αυτού του τομέα. Αν επιλέξεις άλλον τομέα τότε μπορείς να επιλέξεις το μάθημα των "δομικών μηχανών" ως υπεράριθμο μάθημα για τη λήψη διπλώματος.

Υπάρχει μία ρύθμιση η οποία προβλέπει ότι σε κάθε ένα από τα εξάμηνα 8, 9 και 10, ο προπτυχιακός φοιτητής μπορεί να επιλέξει το πολύ ένα μάθημα επιλογής του τομέα από άλλον τομέα. Έτσι όταν θα είσαι στο 9ο εξάμηνο και εφόσον έχεις επιλέξει οποιοδήποτε τομέα εκτός του συγκοινωνιακού, τότε θα μπορείς να επιλέξεις το μάθημα των "δομικών μηχανών" του 7ου εξαμήνου στη θέση κάποιου μαθήματος επιλογής του τομέα χωρίς να χρειαστεί να επιλέξεις περισσότερα μαθήματα από τα ελάχιστα απαιτούμενα για την απονομή διπλώματος.

Από το 2013-2014 ο αριθμός των ελάχιστων απαιτουμένων μαθημάτων για το δίπλωμα γίνεται 60 ενώ τα προηγούμενα έτη ήταν 64.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Έπαθα πλάκα με το τμήμα Μηχανικών Περιβάλλοντος του ΔΠΘ!

72 ΕΜ+ΔΕ

Ο Χριστός και η Παναγία! Ας ελπίσουμε για το καλό των φοιτητών τα μαθήματα να είναι χαλαρά στις υποχρεώσεις για την επιτυχή ολοκλήρωσή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αυτο ειναι τμημα, οχι παιζουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αυτο ειναι τμημα, οχι παιζουμε

Ζόρικες καταστάσεις αγαπητέ!

Το δίπλωμα του τμήματος μηχανικών περιβάλλοντος του ΔΠΘ ισοδυναμεί με 330 ECTS (300 ECTS μόνο από τα μαθήματα & 30 ECTS από τη διπλωματική εργασία). Από ότι είδα υπάρχουν αρκετά μαθήματα των 2-3 ECTS που πάει να πει έχουν λίγες ώρες παρακολούθησης και μικρή ποσότητα ύλης. Και πάλι όμως οι 330 ECTS είναι υπερβολικά πολλές σε 10 εξάμηνα και είναι αφύσικο να ολοκληρώσει ο φοιτητής τις σπουδές του σε 10 εξάμηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σύμφωνα με τους πιο πρόσφατους διαθέσιμους οδηγούς σπουδών των τμημάτων της πολυτεχνικής σχολής ΑΠΘ, τα διπλώματα που απονέμει αντιστοιχούν (τουλάχιστον) σε πιστωτικές μονάδες ECTS ως εξής:

1) Δίπλωμα Πολιτικού Μηχανικού ΑΠΘ: 319 ECTS
2) Δίπλωμα Αγρονόμου-Τοπογράφου Μηχανικού ΑΠΘ: 302 ECTS
3) Δίπλωμα Μηχανολόγου Μηχανικού ΑΠΘ: 300 ECTS
4) Δίπλωμα Ηλεκτρολόγου Μηχανικού & Μηχανικού Υπολογιστών ΑΠΘ: 307 ECTS (πιθανή απόκλιση +- 3 ECTS λόγω μαθημάτων επιλογής)
5) Δίπλωμα Χημικού Μηχανικού ΑΠΘ: 307 ECTS

ΥΓ: Με τους Αρχιτέκτονες δε βγάζω άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τα προγράμματα προπτυχιακών σπουδών σε κάποια τμήματα έχουν αλλάξει. Ο επικαιροποιημένος χάρτης παρουσιάζεται παρακάτω:

Τμήματα Πολιτικών Μηχανικών
1) Σχολή Πολιτικών Μηχανικών Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου: 63/64 ΕΜ + ΔΕ
2) Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης: 60 ΕΜ + ΔΕ
3) Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης: 66 ΕΜ + ΔΕ
4) Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών Πανεπιστημίου Πατρών: 53 ΕΜ + ΔΕ
5) Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών Πανεπιστημίου Θεσσαλίας: 54 ΕΜ + ΔΕ

Τμήματα Μηχανολόγων Μηχανικών
1) Σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου: 64 ΕΜ + ΔΕ
2) Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης: 47 ΕΜ + ΔΕ
3) Τμήμα Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών Πανεπιστημίου Πατρών: 58 ΕΜ + ΔΕ / 57 ΕΜ + ΣΕ + ΔΕ
4) Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών Πανεπιστημίου Θεσσαλίας: 45 ΕΜ + ΔΕ
5) Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας: 58 ΕΜ + ΔΕ

Τμήματα Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών
1) Σχολή Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου: 63 ΕΜ + ΔΕ

Τμήματα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών
1) Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου: 59 ΕΜ + ΔΕ
2) Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης: 61 ΕΜ + ΔΕ
3) Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης: 65 ΕΜ + ΔΕ
4) Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Πανεπιστημίου Πατρών: 64 ΕΜ + ΔΕ
5) Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πανεπιστημίου Θεσσαλίας: 45 ΕΜ + ΠΑ + ΔΕ

Τμήματα Ηλεκτρονικών Μηχανικών
1) Σχολή Ηλεκτρονικών Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνείου Κρήτης: 44 ΕΜ + ΔΕ
2) Τμήμα Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πανεπιστημίου Πατρών: 65 ΕΜ + ΔΕ
3) Τμήμα Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων: 48 ΕΜ + ΔΕ
4) Τμήμα Μηχανικών Τηλεπικοινωνιών & Πληροφορικής Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας: 55 ΕΜ + ΔΕ
5) Τμήμα Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Πανεπιστημίου Αιγαίου: 54 ΕΜ + ΔΕ

Τμήματα Αγρονόμων-Τοπογράφων Μηχανικών
1) Σχολή Αγρονόμων-Τοπογράφων Μηχανικών Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου: 60 ΕΜ + ΔΕ
2) Τμήμα Αγρονόμων-Τοπογράφων Μηχανικών Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης: 56 ΕΜ + ΔΕ

Τμήματα Χημικών Μηχανικών
1) Σχολή Χημικών Μηχανικών Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου: 54 ΕΜ + ΠΑ + ΔΕ
2) Τμήμα Χημικών Μηχανικών Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης: 56 ΕΜ + ΔΕ
3) Τμήμα Χημικών Μηχανικών Πανεπιστημίου Πατρών: 55 ΕΜ + ΔΕ

Τμήματα Μηχανικών Μεταλλείων-Μεταλλουργών
1) Σχολή Μηχανικών Μεταλλείων-Μεταλλουργών Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου: 58 ΕΜ + 2 ΠΑ + ΔΕ

Τμήματα Μηχανικών Παραγωγής & Διοίκησης
1) Σχολή Μηχανικών Παραγωγής & Διοίκησης Πολυτεχνείου Κρήτης: 54 ΕΜ + ΔΕ
2) Τμήμα Μηχανικών Παραγωγής & Διοίκησης Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης: 56 ΕΜ + ΔΕ

Τμήματα Μηχανικών Ορυκτών Πόρων
1) Σχολή Μηχανικών Ορυκτών Πόρων Πολυτεχνείου Κρήτης: 56 ΕΜ + ΔΕ

Τμήματα Μηχανικών Περιβάλλοντος
1) Σχολή Μηχανικών Περιβάλλοντος Πολυτεχνείου Κρήτης: 55 ΕΜ + ΔΕ
2) Τμήμα Μηχανικών Περιβάλλοντος Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης: 72 ΕΜ + ΔΕ

Τμήματα Μηχανικών Πολεοδομίας-Χωροταξίας
1) Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας & Ανάπτυξης Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης: 51 ΕΜ + ΕΘ + ΔΕ
2) Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας, Πολεοδομίας & Περιφερειακής Ανάπτυξης Πανεπιστημίου Θεσσαλίας: 64 ΕΜ + ΠΑ + ΔΕ

Τμήματα Μηχανικών Επιστήμης των Υλικών
1) Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης των Υλικών Πανεπιστημίου Ιωαννίνων: 62 ΕΜ + ΔΕ

Τμήματα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων & Συστημάτων
1) Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων & Συστημάτων Πανεπιστημίου Αιγαίου: 58 ΕΜ + ΠΑ + ΔΕ

Τμήματα Μηχανικών Οικονομίας & Διοίκησης
1) Τμήμα Μηχανικών Οικονομίας & Διοίκησης Πανεπιστημίου Αιγαίου: 55 ΕΜ + ΔΕ[/QUOTE]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top