Προβληματισμοί για μεταπτυχιακά κτλ.

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Έχω κάποιους προβληματισμούς σε ο,τι αφορά το μέλλον μου μιας και μπαίνω στο 3ο έτος των σπουδών μου οποτε νιώθω λίγο το άγχος να με κυριεύει σε ότι αφορά το αβέβαιο μέλλον. Είμαι φοιτήτρια στο Παντειο στο τμήμα της πολιτικης επιστημης και ιστοριας. Καταλαβαίνετε ότι ως πτυχίο δεν έχει και ιδιαίτερες επαγγελματικές προοπτικές οποτε κοιτάω πως να το «χτίσω» με μεταπτυχιακά και ξένες γλώσσες. Μετά από ψάξιμο αποφάσισα πως θα με ενδιέφερε ο τομέας της θάλασσας και ιδιαίτερα αυυος της ναυτιλίας. Με ένα μικρό ψάξιμο βρήκα κάποια μεταπτυχιακά τόσο στο παπει, όσο και στο εκπα. Στο εκπα συγκεκριμένα βρήκα ένα που αφορά το εμπορικό δικαιο. Θεωρείτε πως είναι δυνατόν να με δεχτούν σε τέτοιο τομέα μέσω του πτυχίου που θα διαθέτω; Θα ήθελα γενικότερα να ακούσω τις απόψεις σας πάνω στο ζήτημα γιατί οι προβληματισμοί μου είναι αρκετοί. Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Lifelong Learner

Νεοφερμένος

Ο Lifelong Learner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα.Συνήθως,στις περιγραφές των μεταπτυχιακών,αναγράφονται οι κατηγορίες πτυχιούχων που γίνονται δεκτοί.Άλλα ,πάλι μεταπτυχιακά ,κάνουν δεκτούς υποψηφίους κατόπιν εξετάσεων σε συγκεκριμένα μαθήματα.Έχεις διαβάσει την προκήρυξη των συγκεκριμένων μεταπτυχιακών απο προηγούμενα έτη;
Αυτό που θα συμβούλευα να κάνεις ,ώστε να έχεις έγκυρες πληροφορίες στα χέρια σου ,είναι να στείλεις mail στον διευθυντή του μεταπτυχιακού ή σε κάποιον καθηγητή/τρια που συμμετέχει στο μεταπτυχιακό και να τον ρωτήσεις αν μπορείς να γίνεις δεκτή με το συγκεκριμένο πτυχίο και αν αυτό δεν γίνεται,τι μπορείς να κάνεις ώστε να γίνεις δεκτή.Θα μπορούσες ,π.χ. ,να εκπονήσεις κάποια πτυχιακή εργασία σε συναφές αντικείμενο,με αυτό του μεταπτυχιακού.
Καλή επιτυχία σε ό,τι και αν κάνεις.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Έχω κάποιους προβληματισμούς σε ο,τι αφορά το μέλλον μου μιας και μπαίνω στο 3ο έτος των σπουδών μου οποτε νιώθω λίγο το άγχος να με κυριεύει σε ότι αφορά το αβέβαιο μέλλον. Είμαι φοιτήτρια στο Παντειο στο τμήμα της πολιτικης επιστημης και ιστοριας. Καταλαβαίνετε ότι ως πτυχίο δεν έχει και ιδιαίτερες επαγγελματικές προοπτικές οποτε κοιτάω πως να το «χτίσω» με μεταπτυχιακά και ξένες γλώσσες. Μετά από ψάξιμο αποφάσισα πως θα με ενδιέφερε ο τομέας της θάλασσας και ιδιαίτερα αυυος της ναυτιλίας. Με ένα μικρό ψάξιμο βρήκα κάποια μεταπτυχιακά τόσο στο παπει, όσο και στο εκπα. Στο εκπα συγκεκριμένα βρήκα ένα που αφορά το εμπορικό δικαιο. Θεωρείτε πως είναι δυνατόν να με δεχτούν σε τέτοιο τομέα μέσω του πτυχίου που θα διαθέτω; Θα ήθελα γενικότερα να ακούσω τις απόψεις σας πάνω στο ζήτημα γιατί οι προβληματισμοί μου είναι αρκετοί. Ευχαριστω εκ των προτερων.
καλη ιδεα ... αν μαθεις και κινεζικα πιο καλα ακομα και θα εχεις το επανω χερι. Θα φταχνεις και θα επισκευαζεις καραβια
Το εμπορικο δικαιο αν ειναι το εδω δεν λεει...εχουν ναυτικο εμπορικο δικαιο?
 

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
καλη ιδεα ... αν μαθεις και κινεζικα πιο καλα ακομα και θα εχεις το επανω χερι. Θα φταχνεις και θα επισκευαζεις καραβια
Το εμπορικο δικαιο αν ειναι το εδω δεν λεει...εχουν ναυτικο εμπορικο δικαιο?
Γιάννη τι κανεις;; Χαχαχαχαχα πέρυσι σε έπρηζα με την μετεγγραφή τώρα έπιασα τα μεταπτυχιακά. Δεν γνωρίζω ακριβώς. Εγώ απλά ψάχνω τρόπους ώστε να πάρω μια κατεύθυνση προς τα ναυτιλιακά.
Γερμανικά κάνω τώρα για Β1 και μάλλον δεν θα το πάω Β2. Είναι αρκετά βαρετά απλά ήθελα ένα πτυχίο για να δείξω μια άλφα γνώση σε συνδυασμό με τον προφισενσι στα αγγλικά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Γιάννη τι κανεις;; Χαχαχαχαχα πέρυσι σε έπρηζα με την μετεγγραφή τώρα έπιασα τα μεταπτυχιακά. Δεν γνωρίζω ακριβώς. Εγώ απλά ψάχνω τρόπους ώστε να πάρω μια κατεύθυνση προς τα ναυτιλιακά.
Γερμανικά κάνω τώρα για Β1 και μάλλον δεν θα το πάω Β2. Είναι αρκετά βαρετά απλά ήθελα ένα πτυχίο για να δείξω μια άλφα γνώση σε συνδυασμό με τον προφισενσι στα αγγλικά.
Ρε μαρια ,,πωπω εδεσε η μετεγγραφη ?,,,ωραια χαιρομαι πολυ...

Τα ναυτηλιακα ειναι καλη φαση ,,δεν εχει πολλα λευτα του χιλιαρικου+ ειναι
Αλλα αν στροφαρεις εξω απο αυτα που σου λενε στο πανεπιστημιο εχει δουλεια, διοτι υπαρχει χαος
Οι γλωσσες που κανουν κρα στην ναυτηλια ειναι
κινεζικα, κορεατικα,τουρκικα ,ρωσικα και αραβικα... τα γερμανικα ειναι για λουκανικα
Ακου να δεις ξερω ενα παιδι της αγγλικης φιλολογιας με μαστερ στο παπει που ειναι οικονομικος σε ναυτηλιακη πρακτορευση και ιδιοκτησια.
 

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Ρε μαρια ,,πωπω εδεσε η μετεγγραφη ?,,,ωραια χαιρομαι πολυ...

Τα ναυτηλιακα ειναι καλη φαση ,,δεν εχει πολλα λευτα του χιλιαρικου+ ειναι
Αλλα αν στροφαρεις εξω απο αυτα που σου λενε στο πανεπιστημιο εχει δουλεια, διοτι υπαρχει χαος
Οι γλωσσες που κανουν κρα στην ναυτηλια ειναι
κινεζικα, κορεατικα,τουρκικα ,ρωσικα και αραβικα... τα γερμανικα ειναι για λουκανικα
Ακου να δεις ξερω ενα παιδι της αγγλικης φιλολογιας με μαστερ στο παπει που ειναι οικονομικος σε ναυτηλιακη πρακτορευση και ιδιοκτησια.
Ναιιι αμε έδεσε ευτυχώς. Η αλήθεια είναι ότι έχει καλη επαγγελματική αποκατάσταση και ο μισθός κομπλέ συγκριτικά με το τι επικρατεί στις μέρες μας. Πω πω, όλες αυτές τις ξένες γλώσσες δεν τις μπορώ καθόλου. Γενικά δεν το κατέχω το σπορ με τις ξένες γλώσσες χαχαχαχα. Εγώ θα ήθελα να αναλάβω έναν τομέα δικαίου-νομικού σε ναυτιλιακή. Καπως έτσι το έχω φανταστεί τουλάχιστον. Είπα να μην ξεφύγω πολύ από το πτυχίο μου και επειδή οι πολιτικες επιστημες έχουν μαθήματα δικαίου μέσα αποφάσισα να το συνδέσω έτσι. Και βρήκα στο εκπα εμπορικό δικαιο και έχει και κατευθύνση ναυτικό δικαιο. Το θέμα είναι θα με πάρουν; Δεν ξέρω.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Ναιιι αμε έδεσε ευτυχώς. Η αλήθεια είναι ότι έχει καλη επαγγελματική αποκατάσταση και ο μισθός κομπλέ συγκριτικά με το τι επικρατεί στις μέρες μας. Πω πω, όλες αυτές τις ξένες γλώσσες δεν τις μπορώ καθόλου. Γενικά δεν το κατέχω το σπορ με τις ξένες γλώσσες χαχαχαχα. Εγώ θα ήθελα να αναλάβω έναν τομέα δικαίου-νομικού σε ναυτιλιακή. Καπως έτσι το έχω φανταστεί τουλάχιστον. Είπα να μην ξεφύγω πολύ από το πτυχίο μου και επειδή οι πολιτικες επιστημες έχουν μαθήματα δικαίου μέσα αποφάσισα να το συνδέσω έτσι. Και βρήκα στο εκπα εμπορικό δικαιο και έχει και κατευθύνση ναυτικό δικαιο. Το θέμα είναι θα με πάρουν; Δεν ξέρω.
ωραια ωραια ...καλα ειναι στο παντειο
οχι δεν εχει νοημα το δικαιο ,,αυτο το εχουν οι νομικοι και αγγλομαθεις
και κυριως ειναι ουτσορσινκ
εσυ με το ναυτικο εμπορικο δικαιο θα ξεψαχνιζεις τα ναυλοσύμφωνα που ειναι πολλα
ε τι ομορφια να εχουν τα αραβικα ..τιποτα... για δουλεια μιλαμε ομως.

 

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
ωραια ωραια ...καλα ειναι στο παντειο
οχι δεν εχει νοημα το δικαιο ,,αυτο το εχουν οι νομικοι και αγγλομαθεις
και κυριως ειναι ουτσορσινκ
εσυ με το ναυτικο εμπορικο δικαιο θα ξεψαχνιζεις τα ναυλοσύμφωνα που ειναι πολλα
ε τι ομορφια να εχουν τα αραβικα ..τιποτα... για δουλεια μιλαμε ομως.

Μια χαρά θα είναι. Αρκεί εν τελει να μπορέσω να το συνδυάσω καπως. Βέβαια να μου πεις Κατσε να πάρεις το πτυχίο χαχαχαχα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Μια χαρά θα είναι. Αρκεί εν τελει να μπορέσω να το συνδυάσω καπως. Βέβαια να μου πεις Κατσε να πάρεις το πτυχίο χαχαχαχα
οχι η γλωσσα πρεπει να δουλευεται απο τωρα... το μαστερ δεν ειναι το κλειδι..η γλωσσα ειναι
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,270 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Έχω κάποιους προβληματισμούς σε ο,τι αφορά το μέλλον μου μιας και μπαίνω στο 3ο έτος των σπουδών μου οποτε νιώθω λίγο το άγχος να με κυριεύει σε ότι αφορά το αβέβαιο μέλλον. Είμαι φοιτήτρια στο Παντειο στο τμήμα της πολιτικης επιστημης και ιστοριας. Καταλαβαίνετε ότι ως πτυχίο δεν έχει και ιδιαίτερες επαγγελματικές προοπτικές οποτε κοιτάω πως να το «χτίσω» με μεταπτυχιακά και ξένες γλώσσες. Μετά από ψάξιμο αποφάσισα πως θα με ενδιέφερε ο τομέας της θάλασσας και ιδιαίτερα αυυος της ναυτιλίας. Με ένα μικρό ψάξιμο βρήκα κάποια μεταπτυχιακά τόσο στο παπει, όσο και στο εκπα. Στο εκπα συγκεκριμένα βρήκα ένα που αφορά το εμπορικό δικαιο. Θεωρείτε πως είναι δυνατόν να με δεχτούν σε τέτοιο τομέα μέσω του πτυχίου που θα διαθέτω; Θα ήθελα γενικότερα να ακούσω τις απόψεις σας πάνω στο ζήτημα γιατί οι προβληματισμοί μου είναι αρκετοί. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Μια σύντομη συμβουλή από τη δική μου εμπειρία.

Μην προσπαθείς να "patchάρεις" τα εγώ και τα θέλω σου με μεταπτυχιακά αμφιβόλου ποιότητας που δεν σου δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα αφενός και σου στερούν χρήματα αφετέρου.

Αν όντως σε ενδιαφέρει να αλλάξεις επαγγελματική σελίδα, ξεκινάς με δεύτερο πτυχίο (φάση ξανά πανελελε ή κατατακτήριες) Ή αλλάζεις προσανατολισμό όσον αφορά την αναζήτηση εργασίας.

Το μεταπτυχιακό ΔΕΝ δίνει επαγγελματικές προοπτικές, ΟΥΤΕ σε κάνει καλύτερο υποψήφιο. Είναι μια trial έκδοση του διδακτορικού. Αν σε ενδιαφέρει να πας προς τα εκεί, καλώς.

Ειδάλλως, κοίτα αλλού.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top