[Προβλήματα του πλανήτη] Πού οδεύουμε πλέον;

kobe bryant

Νεοφερμένος

Ο kobe bryant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
μαλλον κοπελια ξεμεινα απο σπιρτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ελπίδα πεθαίνει πάντα προτελευταία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Γιατί όλοι (ΜΜΕ) μιλάνε σαν να δημιουργήσαμε εμείς (οι απλοί άνθρωποι) τα προβλήματα στον πλανήτη;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει τελικά. Το σίγουρο όμως είναι ότι η αρχή των προβλημάτων είναι ο ίδιος ο άνθρωπος και τα πάθη του. Μόνο όταν θα καταφέρουμε να μην φαγωνόμαστε ο ένας με τον άλλον τότε ίσως και τα πράγματα να καλυτερεύσουν αν και εδώ που φτάσαμε δίκιο έχει ένας που το είπε σε προηγούμενη σελίδα: Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα:focus:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Γιατί όλοι (ΜΜΕ) μιλάνε σαν να δημιουργήσαμε εμείς (οι απλοί άνθρωποι) τα προβλήματα στον πλανήτη;;;;


Για να μας δημιουργήσουν ενοχές. Ο ενοχοποιημένος άνθρωπος ελέγχεται ευκολότερα.

Για να μας αποπροσανατολίσουν από την εστίαση στο πραγματικό πρόβλημα, οι θεωρίες είναι πιο εύπεπτες.

Κριτική σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α εντάξει.
Όλοι φταίνε και κανένας δεν φταίει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Γιατί όλοι (ΜΜΕ) μιλάνε σαν να δημιουργήσαμε εμείς (οι απλοί άνθρωποι) τα προβλήματα στον πλανήτη;;;;

Γιατί, υπάρχουν οι απλοί και οι ''σύνθετοι'' άνθρωποι; Οι ''ανώτεροι'', ας το πούμε;

Όχι. Όπως το διάβασα μου φάνηκε κάπως υποτιμητικό μάλιστα. Όλοι έχουμε μερίδιο ευθύνης για τα πράγματα του κόσμου/πλανήτη μας. Και εσύ, και εγώ, και η γιαγιά μου, και όλοι. Τα ΜΜΕ δραματοποιούν την κατάσταση, όντως. Αυτό όμως δε σημαίνει πως εμείς δεν ευθυνόμαστε για τίποτα. Αλίμονο, αποδιοπομπαίοι τράγοι ίσως βρίσκονται εύκολα. Είμαστε έτοιμοι να τους αφήσουμε κατά μέρος και να αναλογιστούμε το δικό μας μερίδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Ε; Είμαστε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Εμμ, άφησα την απάντηση σε εσάς γιατί τη βρήκα προφανέστατη. :P

Όχι, δυστυχώς. Όχι ακόμα.

edit: ψιλοάκυρο post. Κατάλαβα καλύτερα τον εμπαιγμό, ύστερα από την απάντηση βέβαια. Ε, εντάξει, νυστάζω κιόλας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Δεν πειράζει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Την γρίππη την έχουν περάσει δεκάδες φίλοι μου κι εγώ κι επειδή ειναι ένα παραμύθι σκέτο μπορείς να τη βγάλεις απ'τη λίστα σου.
Όσο για την οικονομική ύφεση (ύφεση γαμώ, ύφεση, κρίση ειναι το ΑΝΤΙΘΕΤΟ της ύφεσης), δεν είναι ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία κι όπως όλα τα στοιχεία του οικονομικού κύκλου, είναι παροδική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
υπαρχει και μια ενδιαμεση κατασταση μεταξυ τελειου και απολυτου χαους.αυτη φρονω οτι υπηρξε κατα τη δεκαετια του ΄90

Πότε; Και για ποιόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kobe bryant

Νεοφερμένος

Ο kobe bryant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
για την πλειοψηφία των ελληνων φιλε μου που δεν ειχαν να αντιμετωπισουν την κριση, ουτε εβγαζαν πανεπιστημια κ επεφταν στην ανεργια η στην ημιαπασχοληση με μηδαμινες απολαβες.και να σου πω και κατι .........το προβλημα πηγαζει απο το γεγονος οτι ολοι σνομπαρουν πλεον τις χειρωνακτικες εργασιες.ολοι θελουν να εχουν χαρτι τριτοβαθμιας εκπαιδευσης ,ομως βλεπω και κατι σουβλατζηδες που εχουν διπλασιο τζιρο απο νεους γιατρους η μηχανικους(βρωμισε ο τοπος πλεον απο δαυτους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
για την πλειοψηφία των ελληνων φιλε μου που δεν ειχαν να αντιμετωπισουν την κριση, ουτε εβγαζαν πανεπιστημια κ επεφταν στην ανεργια η στην ημιαπασχοληση με μηδαμινες απολαβες.και να σου πω και κατι .........το προβλημα πηγαζει απο το γεγονος οτι ολοι σνομπαρουν πλεον τις χειρωνακτικες εργασιες.ολοι θελουν να εχουν χαρτι τριτοβαθμιας εκπαιδευσης ,ομως βλεπω και κατι σουβλατζηδες που εχουν διπλασιο τζιρο απο νεους γιατρους η μηχανικους(βρωμισε ο τοπος πλεον απο δαυτους)
Το προβλημα οολου του κοσμου πηγαζει απ το οτι υποτιμησαμε τις χειρωνακτικες αγαπητε φοιτητη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δηλαδή η δεκαετία του '90 στην Ελλάδα με τα αμέτρητα οικονομικά σκάνδαλα ήταν το ίδιο κοντά στο τέλειο και στο χάος? Η περίοδος όπου αναπτύχθηκε όλος αυτός ο χαμός που υπάρχει σήμερα με τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ στην Κολοπετινίτσα και την άκρατη κατανάλωση ήταν περίοδος εφημερίας? Και τί έπρεπε να κάνουμε δηλαδή? Να χώσουμε κι άλλα προβλήματα κάτω από το χαλί μπας και συνεχιστεί η'ευημερία'?
Η δεκαετία του '90 ήταν η φαινομενική ηρεμία πριν τη φουρτούνα, και μάλιστα αυτή που προκάλεσε τη φουρτούνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
ο ανίατος καταναλωτισμός, η άρνηση στην ουσιαστική γνώση - μάθηση και η αποκοινωνικοποίηση των ανθρώπων δεν είναι μερικές από τις πιθανές αιτίες για τα κοινωνικά προβλήματα του πλανήτη;

Να κάνω μια ερώτηση απορίας;

Σε παλιότερες εποχές στην ιστορία της ανθρωπότητας, ο κόσμος δεν είχε προβλήματα; Ο πλανήτης δεν μαστιζόταν από ασθένειες και από συνεχείς πολέμους; Υποτίθεται τώρα, ότι με την τεχνολογική και επιστημονική πρόοδο θα έπρεπε να έχουν λυθεί τα "προβλήματα" του πλανήτη. Παρ' όλα αυτά έμειναν στάσιμα ή διογκώθηκαν (χειροτέρεψαν) όπως και οι ασθένειες πολλαπλασιάστηκαν (και χειροτέρεψαν). Γιατί; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Γιατι δεν ειναι τα μεσα που μας λειπουν. Απλα σκεψου οτι εκατομυρια ανθρωπων και παιδιων δε θα πεθαιναν αν ειχαν προσβαση σε απλο νερακι και φαι, σε μια ασπριρινη που ανακαλυφτηκε πριν ''χιλιετιες''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
Γιατι δεν ειναι τα μεσα που μας λειπουν. Απλα σκεψου οτι εκατομυρια ανθρωπων και παιδιων δε θα πεθαιναν αν ειχαν προσβαση σε απλο νερακι και φαι, σε μια ασπριρινη που ανακαλυφτηκε πριν ''χιλιετιες''.

η ασπιρίνη ανακαλύφθηκε το 1905...
το εμβόλιο της πολιομυελίτιδας το 1956 νομίζω...

ζητώ συγγνώμη αν κάνω λάθος χρονολογικά...:)

μα, στις αρχές του 20ου αιώνα, το νεράκι και το φαγάκι θεωρούνταν "δεδομένα" και η ανθρωπότητα έψαχνε την κυματική φύση του φωτός, την θεωρία χάους,...κτλ...:) τελικά, μήπως είναι η κορυφή του παγόβουνου το φαϊ και το νερό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
η ασπιρίνη ανακαλύφθηκε το 1905...
το εμβόλιο της πολιομυελίτιδας το 1956 νομίζω...

ζητώ συγγνώμη αν κάνω λάθος χρονολογικά...:)

μα, στις αρχές του 20ου αιώνα, το νεράκι και το φαγάκι θεωρούνταν "δεδομένα" και η ανθρωπότητα έψαχνε την κυματική φύση του φωτός, την θεωρία χάους,...κτλ...:) τελικά, μήπως είναι η κορυφή του παγόβουνου το φαϊ και το νερό; :hmm:

Well αυτό με τις χρονολογίες δεν χρειαζόταν... όπως σίγουρα κατάλαβες το 'χιλιετίες' είναι ειρωνικό, από το 1900 μέχρι σήμερα εκατομμύρια θα μπορούσαν να έχουν σωθεί αν είχαν πρόσβαση...

Δεν θεωρούνταν δεδομένα. Θεωρούνταν σχετικά δεδομένα, και μόνο για κάποιες δυτικές χώρες. Σε αυτές τις χώρες αναπτύχθηκαν κυρίως και οι επιστήμες, και σίγουρα όχι γιατί δεν είχαν άλλα προβλήματα... Δεν υπάρχει κάποια σύνδεση της ανάπτυξης της επιστήμης εκείνη την περίοδο, πέρα από ένα βασικό μορφωτικό επίπεδο και μια στοιχειώδη χρηματοδότηση, με τη γενικότερη παγκόσμια ανάπτυξη και επίλυση των στοιχειωδών προβλημάτων...

Το φαΐ και το νερό είναι η κορυφή του παγόβουνου, με την έννοια ότι η έλλειψη τους δείχνει ότι σε διεθνές επίπεδο έχουμε αποτύχει. Είναι όμως η βάση του παγόβουνου, γιατί αυτά τα δύο θα είναι η αιτία για ότι πρόκειται να αλλάξει στον κόσμο. Αυτά τα δύο είναι η ουσία. Τα υπόλοιπα είναι συμπληρωματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
ααπητοι φιλοι,ειναι γνωστο οτι ο πλανητης παντα αντιμετωπιζε προβληματα,πλεον ομως η κατασταση ειναι εξωφρενικη και μιλαω κυριως για τη χωρα μας.απο που να αρχισει κανεις και που να τελειωσει:οικονομικη κριση(ακομα),γριπη των χοιρων(2 εκατ νοσουν και τα σχολεια κλεινουν το ενα μετα το αλλο),βια ,εγκληματικοτητα.......και τα γνωστα.δεν ξερω ειλικρινα τι θα γινει και τι μπορω να κανω εγω για να βοηθησω,πως να συμμαζεψει κανεις τα ασυμμαζευτα?πραγματικα δεν ξερω τι να πω και τι να κανω.τετοια απογοητευση δεν θυμαμαι να ειχα ξανανοιωσει.και μην τολμησει κανεις να πει οτι ειμαι πεσσιμιστης η οτι χρειαζεται θετικη ενεργεια(του κ....ου τα εννιαμερα) γιατι τοτε η τρελος μπορει να χαρακτηριστει η εξαιρετικα αιθεροβαμων(αυτος που περπατα στα συννεφα για οσους δεν καταλαβαν)

Βία και εγκληματικότητα ανέκαθεν υπήρχε.

Κατά τη γνώμη μου, το σημαντικότερο πρόβλημα που πρόκειται να αντιμετωπίσουμε είναι ο υπερπληθυσμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top