Προβλέψεις - εκτιμήσεις για τις Βάσεις 2024

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

jorito

Νεοφερμένος

Η jorito αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πιστεύετε πως θα υπάρξει κάποια άνοδος σε τμήματα όπως κοινωνική εργασία παδα και αγγλικής φιλολογίας εκπα ; Ακόμη μήπως έχουμε κάποια ιδέα για τις βάσεις της ψυχολογίας στο Διδυμότειχο και αν υπάρχουν άλλα τμήματα εκεί από οποιοδήποτε πεδίο;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,084 μηνύματα.
Πιστεύετε πως θα υπάρξει κάποια άνοδος σε τμήματα όπως κοινωνική εργασία παδα και αγγλικής φιλολογίας εκπα ; Ακόμη μήπως έχουμε κάποια ιδέα για τις βάσεις της ψυχολογίας στο Διδυμότειχο και αν υπάρχουν άλλα τμήματα εκεί από οποιοδήποτε πεδίο;
Κοινωνικη εργασια παδα μειον 200
Αγγλικη φιλολογια αθηνα μειον 300 ( εκτος και βαλουν πολυ ευκολα αγγλικα)
Ψυχολογια Διδυμότειχο 15800
Στο Διδυμότειχο υπαρχει μονο για φετος και η νοσηλευτικη απο το 3ο πεδιο με μια βαση να καθεται καπου στο 11400 και να μενει αδεια .( παρακατω εχει κοφτη εβε)
Καλα δεν πανε καλα οι ανθρωποι ..εχουν αδεια σχολη χρονια τωρα και εκαναν μειωση συντελεστη εβε απο 1.0 στο 0.95... μηπως ειναι πολιτικος δακτυλος..?μπα
 
Τελευταία επεξεργασία:

jorito

Νεοφερμένος

Η jorito αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Κοινωνικη εργασια παδα μειον 200
Αγγλικη φιλολογια αθηνα μειον 300 ( εκτος και βαλουν πολυ ευκολα αγγλικα)
Ψυχολογια Διδυμότειχο 15800
Στο Διδυμότειχο υπαρχει μονο για φετος και η νοσηλευτικη απο το 3ο πεδιο με μια βαση να καθεται καπου στο 11400 και να μενει αδεια .( παρακατω εχει κοφτη εβε)
Ήταν όντως πιο εύκολα από πέρυσι τα θέματα των αγγλικών ( για εμένα τουλάχιστον ) . Οπότε λες να ανέβει πολύ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,084 μηνύματα.
Ήταν όντως πιο εύκολα από πέρυσι τα θέματα των αγγλικών ( για εμένα τουλάχιστον ) . Οπότε λες να ανέβει πολύ;

Οχι να ανεβει ..αν ηταν κατι πιο ευκολα τα αγγλικα το πολυ να ισοφαρισουν τις απωλειες της ιστοριας.. δηλαδη στα ιδια ..παροτι αυτα εχουν και διπλασια δυναμη απο την ιστορια.
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Εν το μεταξυ για σχολες πληροφορικής δε μιλάνε καθόλου που είναι οι και καλα περιζήτητες. Μόνο για ιατρικες νομικές και πολυτεχνικές είδα να γράφουν
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,084 μηνύματα.
Εν το μεταξυ για σχολες πληροφορικής δε μιλάνε καθόλου που είναι οι και καλα περιζήτητες. Μόνο για ιατρικες νομικές και πολυτεχνικές είδα να γράφουν
Μπα οχι πολυτεχνικες..ετυχε τωρα με τις αναγνωρισεις.
Λιγο προς πολυ μιλαμε για νομικες .
Βασικα ειμαστε ενα ιατρικο φορουμ.. εγω πηρα σημερα ενα πιεσομετρο..
απο βδομαδας θα παρω στηθοσκόπιο
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,263 μηνύματα.
Οι βάσεις καθορίζονται απο τους πιο "νορμάλ" μαθητές που δεν ανήκουν στην κατηγορία των ελάχιστων παιδιών που θα έγραφαν 20 οτι και να έπεφτε(θεωρητικά
Εδώ θεωρώ πως είσαι λάθος.

Αν μιλάμε για τοπ σχολές (Νομικές Ιατρικές κλπ) αυτοί ακριβώς καθορίζουν τις βάσεις.

Το αν πέσουν ή όχι δεν αφορά αυτούς τους μαθητές.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,655 μηνύματα.
Εδώ θεωρώ πως είσαι λάθος.

Αν μιλάμε για τοπ σχολές (Νομικές Ιατρικές κλπ) αυτοί ακριβώς καθορίζουν τις βάσεις.

Το αν πέσουν ή όχι δεν αφορά αυτούς τους μαθητές.
Στο φυσικό και το μαθηματικό που ο πρώτος μπαίνει με 19.000+ μόρια κάθε χρόνο πως ακριβώς επηρεάζει την βάση που είναι πολύ πιο κάτω απο αυτά τα μόρια ; Η απάντηση είναι δεν την επηρεάζει, καθόλου...Θα μου πεις οι σχολές αυτές δεν έχουν ζήτηση. Ναι αλλά...το ποσοστό των φοιτητών που είναι τόσο ιδιάζουσα περίπτωση είναι πάρα πολύ μικρό σε σχέση με το σύνολο των εισακτέων(1% - 5%), και αυτό ισχύει και στην ιατρική και στην νομική και σε όλα τα τμήματα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,084 μηνύματα.
Και τωρα τι?
Η εβδομαδα αυτη που θα τρεξει ειναι πολυ σημαντικη για τα νεουδια των πανελληνιων.
Τι περιμενουμε.
Περιμενουμε το σημαντικο χαρτι των αντιστοιχιων το οποιο θα φερει ρυθμισεις βασεων σε καποιες σχολες , θα βοηθησει στον σχεδιασμο του μηχανογραφικου και θα δωσει ελπιδες μετεγγραφων να παμε σπιτι μας.
( Αβασταχτος ο πονος...ναι μεν περναω στην σχολη που θελω αλλα δεν εχω τα χρηματα να παω ...και θα παω ιεκ)
Περιμενουμε την εναρξη του μηχανογραφικου
Και κυριως πριμενουμε την Παρασκευη στης 1 τα αποτελεσματα βαθμων στα κυρια 4 μαθηματα... καλη θετικη εκπληξη στα παιδια ευχομαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 772 μηνύματα.
Θέλω μια εκτίμηση για Ιατρικές.....😬😬😬
 

sakplat

Νεοφερμένος

Ο sakplat αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

Ως γονιός μαθητή, σεβόμενος την εμπειρία σας, διαβάζοντας κατάλαβα ότι ασχολείστε καιρό με το αντικείμενο, θα παρακαλούσα και εγώ την εκτίμηση σας για τις βάσεις, κυρίως για τα πιθανά σενάρια των νέων "πολυτεχνοποιημενων" σχολών, μιας και ο γιος μου σκέφτεται για ΗΜΜΥ Παπελ. Ευχαριστώ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,084 μηνύματα.
Θέλω μια εκτίμηση για Ιατρικές.....😬😬😬
Ε τωρα μαμμυ βαζεις δυσκολα..πριν με τα μορια ηταν ευκολακι .. ειχα φτιαξει και ενα αλγόριθμο που λενε οι κουμπιουτεραδες λουκουμακι.
Τωρα θα περιμενουμε τα σταστικα βαθμων να δουμε τασεις ...οποτε μετα την παρασκευη να δουμε ποσο κατω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

Ως γονιός μαθητή, σεβόμενος την εμπειρία σας, διαβάζοντας κατάλαβα ότι ασχολείστε καιρό με το αντικείμενο, θα παρακαλούσα και εγώ την εκτίμηση σας για τις βάσεις, κυρίως για τα πιθανά σενάρια των νέων "πολυτεχνοποιημενων" σχολών, μιας και ο γιος μου σκέφτεται για ΗΜΜΥ Παπελ. Ευχαριστώ
Καλως ορισατε και εσεις.
Γενικη εκτιμιση για τις βασεις δεν ξερω... θα περιμενουμε τον στρατηγακη να μας πει.Αυτος τα λεει την αλλη μερα που θα λήξει το μηχανογραφικο
Για την συγκεκριμενη σχολη ομως να την μελετησουμε.
Να δουμε πρωτα ομως τα στατιστικα των βαθμων.
Αλλαγες για στις προτιμήσεις Παπελ και Ελμεπα δεν αναμενω ιδιαιτερα πραματα...για το Παδα ναι
Οι Ημμυ του Παπελ θα παρουν την πολυτεχνειοποιηση συντομα απλα την καθυστερουμε για να κανουμε ''ναζακια'' στην πατρα γενικως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

sakplat

Νεοφερμένος

Ο sakplat αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ε τωρα μαμμυ βαζεις δυσκολα..πριν με τα μορια ηταν ευκολακι .. ειχα φτιαξει και ενα αλγόριθμο που λενε οι κουμπιουτεραδες λουκουμακι.
Τωρα θα περιμενουμε τα σταστικα βαθμων να δουμε τασεις ...οποτε μετα την παρασκευη να δουμε ποσο κατω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Καλως ορισατε και εσεις.
Γενικη εκτιμιση για τις βασεις δεν ξερω... θα περιμενουμε τον στρατηγακη να μας πει.Αυτος τα λεει την αλλη μερα που θα λήξει το μηχανογραφικο
Για την συγκεκριμενη σχολη ομως να την μελετησουμε.
Να δουμε πρωτα ομως τα στατιστικα των βαθμων.
Αλλαγες για στις προτιμήσεις Παπελ και Ελμεπα δεν αναμενω ιδιαιτερα πραματα...για το Παδα ναι
Οι Ημμυ του Παπελ θα παρουν την πολυτεχνειοποιηση συντομα απλα την καθυστερουμε για να κανουμε ''ναζακια'' στην πατρα γενικως.
Σ ευχαριστώ Γιάννη για την απάντηση σου. Αν κ γράφω πρώτη φορά, διαβάζω το forum κάποιο καιρό κ γνωρίζω ότι η βοήθεια σου εδώ προς όλους μας είναι τεράστια. Θα ήθελα πραγματικά την εκτίμηση σου, όταν θα έχεις στοιχεία μετρήσιμα για να τη στηρίξεις.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 772 μηνύματα.
Ε τωρα μαμμυ βαζεις δυσκολα..πριν με τα μορια ηταν ευκολακι .. ειχα φτιαξει και ενα αλγόριθμο που λενε οι κουμπιουτεραδες λουκουμακι.
Τωρα θα περιμενουμε τα σταστικα βαθμων να δουμε τασεις ...οποτε μετα την παρασκευη να δουμε ποσο κατω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Καλως ορισατε και εσεις.
Γενικη εκτιμιση για τις βασεις δεν ξερω... θα περιμενουμε τον στρατηγακη να μας πει.Αυτος τα λεει την αλλη μερα που θα λήξει το μηχανογραφικο
Για την συγκεκριμενη σχολη ομως να την μελετησουμε.
Να δουμε πρωτα ομως τα στατιστικα των βαθμων.
Αλλαγες για στις προτιμήσεις Παπελ και Ελμεπα δεν αναμενω ιδιαιτερα πραματα...για το Παδα ναι
Οι Ημμυ του Παπελ θα παρουν την πολυτεχνειοποιηση συντομα απλα την καθυστερουμε για να κανουμε ''ναζακια'' στην πατρα γενικως.
Τι δύσκολα ρε Johnny boy ...... να σου πω εγώ τι πιστεύω; θα πέσουν αλλά όχι τόσο πολύ όσο λένε. Μάλλον θα φτάσουν εκεί που ήταν το 2022
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 442 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,084 μηνύματα.
Τι δύσκολα ρε Johnny boy ...... να σου πω εγώ τι πιστεύω; θα πέσουν αλλά όχι τόσο πολύ όσο λένε. Μάλλον θα φτάσουν εκεί που ήταν το 2022
Οσα ξερει μια μαμμυ δεν τα ξερει ο κοσμος ολος.
ναι 2022 και ισως ενα κλικ παρακατω..κατω των 18Κ
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 772 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,916 μηνύματα.
Πάντως και πέρσι προέβλεπαν πτώσεις βάσεων στις ιατρικές αν θυμάμαι καλά και είδαμε τη βάση στην Ιατρική ΕΚΠΑ 19.000 μόρια. Εγώ λέω πως ποτέ δεν μπορούμε να ξέρουμε. Σίγουρα, χρονιές όπως το 2019 ήταν εύκολα προβλέψιμες ως προς την πτώση βάσεων. Όμως, δεν έχω ακούσει κάποια χρόνια να λέγεται ότι θα ανέβουν.

Στη βιολογία π.χ. φέτος, τα θέματα ήταν σαφώς ευκολότερα από το 2023, αν και δεν μ’αρέσει να συγκρίνω γενικά. Στην έκθεση πολύ κομπλέ, όπως κάθε χρόνο, ωστόσο το συγκεκριμένο μάθημα είναι και απρόβλεπτο (don’t come at me for this). Χημεία επίσης. Δεν έβαλαν κάτι τρελό να τραβάς τα μαλλιά σου. Για τη φυσική άκουσα τα χειρότερα, αλλά αυτό είναι ένα μάθημα από τα τρία. Πόσο να επηρεάσει τις βάσεις πια; Πιο πολύ με ανησύχησε το μεγάλο ποσοστό κάτω από τη βάση στην έκθεση.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,084 μηνύματα.
Πάντως και πέρσι προέβλεπαν πτώσεις βάσεων στις ιατρικές αν θυμάμαι καλά και είδαμε τη βάση στην Ιατρική ΕΚΠΑ 19.000 μόρια. Εγώ λέω πως ποτέ δεν μπορούμε να ξέρουμε. Σίγουρα, χρονιές όπως το 2019 ήταν εύκολα προβλέψιμες ως προς την πτώση βάσεων. Όμως, δεν έχω ακούσει κάποια χρόνια να λέγεται ότι θα ανέβουν.

Στη βιολογία π.χ. φέτος, τα θέματα ήταν σαφώς ευκολότερα από το 2023, αν και δεν μ’αρέσει να συγκρίνω γενικά. Στην έκθεση πολύ κομπλέ, όπως κάθε χρόνο, ωστόσο το συγκεκριμένο μάθημα είναι και απρόβλεπτο (don’t come at me for this). Χημεία επίσης. Δεν έβαλαν κάτι τρελό να τραβάς τα μαλλιά σου. Για τη φυσική άκουσα τα χειρότερα, αλλά αυτό είναι ένα μάθημα από τα τρία. Πόσο να επηρεάσει τις βάσεις πια; Πιο πολύ με ανησύχησε το μεγάλο ποσοστό κάτω από τη βάση στην έκθεση.
Ολα σωστα αυτα που λες Joji...αλλα λεω εγω τωρα και χωρις να εχω στατιστικα , οτι μια μοναδα στα 20 κατω σε οποιο μαθημα ειναι 250 μορια.
Ποσες μοναδες αραγε επεσε η φυσικη? ή μηπως δεν επεσε?
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,501 μηνύματα.
Με την ανακοίνωση των στατιστικών πινάκων του ΥΠΑΙΘ, συνέχεια εδώ! :clover:
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top