Προαιρετικό το μάθημα των Θρησκευτικών - Με περισσότερες διευκολύνσεις

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Επκρατούσα σημαίνει ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων πολιτών (αρκετά πάνω από το 90%, συμφωνα με τα στατιστικά βαπτίσεων), επίσημα, την ακολουθούν. Δεν τίθεται θέμα καλύτερης/χειρότερης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
χμμμ θα προτιμούσα να βελτιώσουν λίγο τα βιβλία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Άσχετο, μήπως σας έχει περάσει από το μυαλό πόσοι θα δηλώσουν φέτος απαλλαγή στα σχολεία για να συμπληρώσουν με μία παραπάνω ώρα κατεύθυνση; Ακόμη κι εγώ έχω αρχίσει να το σκέφτομαι πολύ σοβαρά μιας και το σχολείο μου έμαθα ότι συντονισμένα θα μας πει να δηλώσουμε απαλλαγή για να κάνουμε παραπάνω κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epistaths

Νεοφερμένος

Ο epistaths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αυτό έπρεπε να είχε εφαρμοστεί αρκετά χρόνια πρίν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Αυτό έπρεπε να είχε εφαρμοστεί αρκετά χρόνια πρίν.
ναι, αλλα εφαρμοστηκε μην ειμαστε και πεσιμιστες ουτε να κοιταμε το παρελθον μονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Βασικά να μην πω τί θα έπρεπε να εφαρμόσουν γιατί πρέπει να γίνουν πολλά ακόμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Βασικά να μην πω τί θα έπρεπε να εφαρμόσουν γιατί πρέπει να γίνουν πολλά ακόμα...
δεν διαφωνω στο οτι πρεπει να γινουν και άλλα αλλά να μην φωναζουμε για το οτι κατι δεν γινοταν παλιοτερα γιατι τοτε και εγω μπορω να διαμαρτηρηθω για το οτι παλιοτερα στην ελλαδα υπηρχε δικτατορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
ΟΚ τότε! Θα συμφωνήσω μαζί σου. Αλλά πολλές φορές λέω κι εγώ ότι κάτι θα έπρεπε να είχε γίνει καιρό πριν για να εκφράσω τη δυσαρέσκειά μου για άλλα πράγματα που θα έπρεπε να έχουν γίνει καιρό πριν και δεν έχουν γίνει ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
το σχολείο μου έμαθα ότι συντονισμένα θα μας πει να δηλώσουμε απαλλαγή για να κάνουμε παραπάνω κατεύθυνση.
σοβαρα μιλας??? μακαρι να εκανε κατι παρομοιο και το δικο μας σχολειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kwnstantina6302

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ παιδιά ξέρω οτι απαλλαγή θα δικαιούνται μόνο όσοι είναι αλλόθρησκοι ή έχουν μεγάλο πρόβλημα με το μάθημα...(το άκουσα ένα πρωί που το είπε ο Στυλιανίδης σε μια εκπομπή)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το είπε απλώς για να μην κακοκαρδίσει όσους θεωρούν το μέτρο κατά της θρησκείας. Ο οποιοσδήποτε δεν επιθυμεί να διδάσκεται το μάθημα και για λόγους που δεν αναγράφει στην αίτηση, θα απαλλάσσεται. Η προηγούμενη εγκύκλιος αφορούσε τους αλλόθρησκους και μόνο και μάλιστα όσους το δήλωναν. Αυτή αφορά όλους όσους, για δικούς τους λόγους, δεν επιθυμούν να διδάσκονται το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Το είπε απλώς για να μην κακοκαρδίσει όσους θεωρούν το μέτρο κατά της θρησκείας. Ο οποιοσδήποτε δεν επιθυμεί να διδάσκεται το μάθημα και για λόγους που δεν αναγράφει στην αίτηση, θα απαλλάσσεται. Η προηγούμενη εγκύκλιος αφορούσε τους αλλόθρησκους και μόνο και μάλιστα όσους το δήλωναν. Αυτή αφορά όλους όσους, για δικούς τους λόγους, δεν επιθυμούν να διδάσκονται το μάθημα.
ελπιζω να ειναι ετσι οπως τα λες γιατι και εμενα κατι τετοια μου ελεγαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kwnstantina_93 :
Εγώ παιδιά ξέρω οτι απαλλαγή θα δικαιούνται μόνο όσοι είναι αλλόθρησκοι ή έχουν μεγάλο πρόβλημα με το μάθημα...(το άκουσα ένα πρωί που το είπε ο Στυλιανίδης σε μια εκπομπή)!!!

δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο ισχύει..Από το μάθημα μπορεί να πάρει απαλλαγή οποιοσδήποτε δεν θέλει για οποιοδήποτε λόγο να το παρακολουθήσει. Είτε επειδή βαριέται, είτε επειδή είναι αλλόθρησκος, είτε επειδή είναι άθεος, είτε επειδή είναι άθρησκος, επειδή του τη δίνει το μάθημα. Δεν θα δώσει εξηγήσεις κάπου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kwnstantina6302

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο ισχύει..Από το μάθημα μπορεί να πάρει απαλλαγή οποιοσδήποτε δεν θέλει για οποιοδήποτε λόγο να το παρακολουθήσει. Είτε επειδή βαριέται, είτε επειδή είναι αλλόθρησκος, είτε επειδή είναι άθεος, είτε επειδή είναι άθρησκος, επειδή του τη δίνει το μάθημα. Δεν θα δώσει εξηγήσεις κάπου...

Απλά πιστεύω οτι αν δεν ίσχυε αυτό, δεν θα έβγαινε στα κανάλια να το διαλαλεί και να λέει πως καταλάβαμε λαθος.Έτσι δεν είναι;;;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Απλά πιστεύω οτι αν δεν ίσχυε αυτό, δεν θα έβγαινε στα κανάλια να το διαλαλεί και να λέει πως καταλάβαμε λαθος.Έτσι δεν είναι;;;:)
Οχι δεν είναι καθόλου έτσι, ο καθένας λέει ο,τι θέλει στην τηλεόραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zidane4ever

Νεοφερμένος

Ο zidane4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
και παραθέτω:
οι υπόλοιποι, μάθημα ανάλογο με τις μαθησιακές τους ανάγκες)."

πηγή: alfavita.gr

δηλαδη?μπορει να κανω εκθεση??ή αρχαια που εχω τεραστια κενα?μαθηματικα?καποιος να μου πει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
δηλαδη?μπορει να κανω εκθεση??ή αρχαια που εχω τεραστια κενα?μαθηματικα?μπορει καποιος να μου πει?

Εντάξει, μη νομίζεις ότι θα φτιάξουν και προσωποποιημένο πρόγραμμα. Τα παιδιά μεταναστών θα διδάσκονται υποχρεωτικά νέα ελληνικά την ώρα των Θρησκευτικών, ενώ για τους Έλληνες πολίτες θα λαμβάνεται γενική απόφαση. Μαντεύω ότι μάλλον θα συμπληρώνονται τα μαθήματα Κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Το υπουργείο προφανώς έβγαλε τη δεύτερη εγκύκλιο επειδή μυρίστηκε ότι πολλοί θα προτιμήσουν να τη βγάζουν στο προαύλιο και λόγω των αντιδράσεων από τους θεολόγους προσπαθεί να τα μπαλώσει. Η πλάκα όμως είναι ότι αν όντως ισχύσει αυτό που μαντεύει ο miv, τα αποτελέσματα θα είναι τα ακριβώς αντίθετα από αυτά που θέλει το υπουργείο. Τουλάχιστον στις τελευταίες τάξεις του Λυκείου τα θρησκευτικά δεν θα γίνουν απλώς προαιρετικά, μου φαίνεται περισσότερο σαν οριστική κατάργηση. Οι μόνοι πελάτες των θεολόγων θα είναι αυτοί που ζουν στον κόσμο τους και δεν έχουν πάρει είδηση τι παίζει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μπα...Κάθε σχολείο χρειάζεται ανθρώπους για τη γραφική του εργασία. Λυπάμαι που το λέω, αλλά εκεί τους βλέπω να καταλήξουνε. Κακώς γιατί απαξιώνουν το μάθημα, βέβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Είναι γνωστό πως στην Ελλάδα αν καταφέρεις να μπεις στο δημόσιο όλοι οι υπόλοιποι είναι υποχρεωμένοι να σε πληρώνουν μέχρι να πεθάνεις. Δουλεύεις, δεν δουλεύεις, δεν έχει σημασία. Αν ήταν οι θεολόγοι να ασχοληθούν με γραφική εργασία θα μου φαινόταν σαν βελτίωση. Τουλάχιστον θα παράγουν ένα μικρό μέρος του μισθού τους. Αφού με τα πεπερασμένα σου χρήματα δεν μπορείς να τους αντικαταταστήσεις με κάποιους καλύτερους για τη δουλειά που θέλεις, συμβιβάζεσαι με ό,τι έχεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top