Προαιρετικό το μάθημα των Θρησκευτικών - Με περισσότερες διευκολύνσεις

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι στο βιβλιο της Γ' λυκειου εκει που λεει για τον Νιτσε. Ακομα και το χωρίο που παραθετει δεν ειναι σωστα αντιγραμμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εδώ να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Έτσι όπως γίνεται η παρουσίαση του μαθήματος δε σου μαθαίνει τόσο όσο σου κάνει πλύση εγκεφάλου και δε σου επιτρέπει να κρίνεις και να αποφασίσεις.


μα ναι αν θες να κρινεις και να αποφασισεισ γιατι δν σ εκφραζει η θρησκεια να ψαξεις μονος και να δδεις πια θρησκεια σε εκφραζει...ο ρολος του σχολειου δεν ειναι αυτος..μν τα μπερδευουμε ολα ..γτ τοσα χρονια δν παραπονηθηκε κανεις; μολις εβγαλαν το μετρο ολοι εναντιοθηκαν για τα θρησκευτικα...ε,λοιπον εγω δν θελω τν ιστορια για να νπουμε ολοι την δν θελουμε και να τ κανουμε προαιρετικο..αν ειναι δυνατον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
μα ναι αν θες να κρινεις και να αποφασισεισ γιατι δν σ εκφραζει η θρησκεια να ψαξεις μονος και να δδεις πια θρησκεια σε εκφραζει...ο ρολος του σχολειου δεν ειναι αυτος..μν τα μπερδευουμε ολα ..γτ τοσα χρονια δν παραπονηθηκε κανεις; μολις εβγαλαν το μετρο ολοι εναντιοθηκαν για τα θρησκευτικα...ε,λοιπον εγω δν θελω τν ιστορια για να νπουμε ολοι την δν θελουμε και να τ κανουμε προαιρετικο..αν ειναι δυνατον!


Ο ρολος του σχολειου ειναι ακριβως αυτος. Να αναπτυσσει την κριτικη ικανοτητα (περαν των αλλων ικανοτητων) των παιδιων. Αν θελουν οι πιστοι να μαθουν για τη θρησκεια τους μπορουν να πανε στην Εκκλησια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ο ρολος του σχολειου ειναι ακριβως αυτος. Να αναπτυσσει την κριτικη ικανοτητα (περαν των αλλων ικανοτητων) των παιδιων. Αν θελουν οι πιστοι να μαθουν για τη θρησκεια τους μπορουν να πανε στην Εκκλησια.

και γτ τοσα χρονια δεν αντεδρασε κανεις?ολοι ξεσπασαν τωρα..αλλα δν ειναι υποκειμενικο το βιβλιο των θρησκευτικων..στην Α΄λυκ μαθαμαι γεια τους διαφορους συμβολισμους των μυστηριων(ολοι δν βαπτιζομαστε,ολοι δν παντρευομαστε;)στη Β' λυκ μαθαμε και για αλλες θρησκειες....αλλα δικη σ ειναι η επιλογη για να αλλαξεις θρησκεια,να ψαξεις,να ενημερωθεις οπως κανεις για τοσα αλλα στη ζωη σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
ειναι βλακεια παντως να παρεις απαλλαγη απο το μαθημα χωρις σοβαρο λογο γιατι σου ανεβαζει το Μ.Ο.

Ειδικά απ' του χρόνου ξεκινάει περίοδος εκπτώσεων: "Αν μπεις στο μαγαζί, ό,τι πάρεις 20". :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
και γτ τοσα χρονια δεν αντεδρασε κανεις?ολοι ξεσπασαν τωρα..αλλα δν ειναι υποκειμενικο το βιβλιο των θρησκευτικων..στην Α΄λυκ μαθαμαι γεια τους διαφορους συμβολισμους των μυστηριων(ολοι δν βαπτιζομαστε,ολοι δν παντρευομαστε;)στη Β' λυκ μαθαμε και για αλλες θρησκειες....αλλα δικη σ ειναι η επιλογη για να αλλαξεις θρησκεια,να ψαξεις,να ενημερωθεις οπως κανεις για τοσα αλλα στη ζωη σου..


Παντα υπηρχαν αντιδρασεις φυσικα, απλως η τωρινη κυβερνηση αποφασισε επιτελους να κανει κατι. Το θεμα ειναι οτι το μαθημα των θρησκευτικων, ειδικα οπως γινεται τωρα δεν εχει θεση στο σχολειο, εχει θεση στην Εκκλησια. Και οχι, δε βαπτιζομαστε ουτε παντρευομαστε ολοι. Εγω ειχα και αβαπτιστο συμμαθητη (τον οποιο ζηλευα καλοπροαιρετα μπορω να πω). Το πως μαθαμε για τις αλλες θρησκειες αστο.... απο τη σκοπια του Χριστιανισμου ηταν κι αυτο. Το προβλημα ξερεις ποιο ειναι; Οτι θα επρεπε να ηταν "δικαιωμα σου να επιλεξεις θρησκεια" οχι "να αλλαξεις θρησκεια" αλλα δεν ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
guyz, αυτο το μετρο θα εφαρμοστει την σχολικη χρονια που ερχεται? οπως προαναφερθηκε, πολλα παιδια θα προτιμησουν, να παρουν απαλλαγη απο αυτο το μαθημα λογω υπερβολικης κουρασης απο τα υπολοιπα.

ενας απο αυτος ειμαι και εγω, μονο που ο κυριοτερος λογος που θελω να παρω απαλλαγη ειναι οτι δεν γουσταρω να ακουω οπισθοδρομικες μαλακιες απο εναν γεματο κομπλεξ θεολογο(δεν ειναι ολοι ετσι, αλλα... οι περισσοτεροι... και στο σχολειο μου ειναι.). Αν εσεις αυτο το θεωρειται μαθηση της θρησκειας μας, εγω το θεωρω ΜΑΛΑΚΥΝΣΗ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ.Ασχετως το τι πιστευω για τον θεο, πιστευω πως μπορω να κρινω τον τροπο διδασκαλιας των θρησκευτικων. Ο χριστιανισμος, και η καθε θρησκεια, ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΠΑΓΑΛΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΠΡΩΤΑ Ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΡΗΞΕΙ! ΟΥΤΕ ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΕΠΙΤΥΧΩΣ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΑ Σ/Λ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗΣΕΙΣ!(συγγνωμη για τα caps)

Καταλαβετε επιτελους πως μερικα πραγματα ειναι ΛΑΘΟΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Χμμμ θα προτιμούσα να επιλέξω να μην παρακολουθήσω το μάθημα, αλλά μετά θα έχω να αντιμετωπίσω τη διευθύντρια. Φαντάζομαι τη σκηνή στην ώρα της προσευχής (αλήθεια, εσείς κάνετε κάθε πρωί; ) να μου λέει : "Εσύ βγες από τη γραμμή, είσαι άθεη! Έτσι δεν είναι;".
Ε ρε γλέντια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
guyz, αυτο το μετρο θα εφαρμοστει την σχολικη χρονια που ερχεται? οπως προαναφερθηκε, πολλα παιδια θα προτιμησουν, να παρουν απαλλαγη απο αυτο το μαθημα λογω υπερβολικης κουρασης απο τα υπολοιπα.

ενας απο αυτος ειμαι και εγω, μονο που ο κυριοτερος λογος που θελω να παρω απαλλαγη ειναι οτι δεν γουσταρω να ακουω οπισθοδρομικες μαλακιες απο εναν γεματο κομπλεξ θεολογο(δεν ειναι ολοι ετσι, αλλα... οι περισσοτεροι... και στο σχολειο μου ειναι.). Αν εσεις αυτο το θεωρειται μαθηση της θρησκειας μας, εγω το θεωρω ΜΑΛΑΚΥΝΣΗ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ.Ασχετως το τι πιστευω για τον θεο, πιστευω πως μπορω να κρινω τον τροπο διδασκαλιας των θρησκευτικων. Ο χριστιανισμος, και η καθε θρησκεια, ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΠΑΓΑΛΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΠΡΩΤΑ Ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΡΗΞΕΙ! ΟΥΤΕ ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΕΠΙΤΥΧΩΣ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΑ Σ/Λ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗΣΕΙΣ!(συγγνωμη για τα caps)

Καταλαβετε επιτελους πως μερικα πραγματα ειναι ΛΑΘΟΣ!

Ναι θα εφαρμοστει απο τη νεα σχολικη χρονια. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Παντα υπηρχαν αντιδρασεις φυσικα, απλως η τωρινη κυβερνηση αποφασισε επιτελους να κανει κατι. Το θεμα ειναι οτι το μαθημα των θρησκευτικων, ειδικα οπως γινεται τωρα δεν εχει θεση στο σχολειο, εχει θεση στην Εκκλησια. Και οχι, δε βαπτιζομαστε ουτε παντρευομαστε ολοι. Εγω ειχα και αβαπτιστο συμμαθητη (τον οποιο ζηλευα καλοπροαιρετα μπορω να πω). Το πως μαθαμε για τις αλλες θρησκειες αστο.... απο τη σκοπια του Χριστιανισμου ηταν κι αυτο. Το προβλημα ξερεις ποιο ειναι; Οτι θα επρεπε να ηταν "δικαιωμα σου να επιλεξεις θρησκεια" οχι "να αλλαξεις θρησκεια" αλλα δεν ειναι.

τι θρησκεια δεν στην οριζει ο γονεας σου οταν γεννηθεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ο γονεας βαφτιζει ναι, αλλα αυτο δεν ειναι η ουσια. Το οτι ειμαι βαφτισμενη δε σημαινει οτι πιστευω στο χριστιανισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ο γονεας βαφτιζει ναι, αλλα αυτο δεν ειναι η ουσια. Το οτι ειμαι βαφτισμενη δε σημαινει οτι πιστευω στο χριστιανισμο.


οχι αλλο εννοουσα...οταν γεννηθει καποιος οι γονεις του οταν δηλωνουν το μωρο στ ληξειαρχειο σε δηλωνουν και θρησκευμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
α, δεν ειμαι σιγουρη, μαλλον ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Χμμμ θα προτιμούσα να επιλέξω να μην παρακολουθήσω το μάθημα, αλλά μετά θα έχω να αντιμετωπίσω τη διευθύντρια. Φαντάζομαι τη σκηνή στην ώρα της προσευχής (αλήθεια, εσείς κάνετε κάθε πρωί; ) να μου λέει : "Εσύ βγες από τη γραμμή, είσαι άθεη! Έτσι δεν είναι;".
Ε ρε γλέντια. :P

Μη σε ανησυχεί αυτό. Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα αυτοί που θα είναι "έξω από τη γραμμή" να είναι περισσότεροι απ' αυτούς που θα είναι "μέσα". :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
α, δεν ειμαι σιγουρη, μαλλον ναι.


οποτε το σχολειο δεν σου στερει αυτο το δικαιωμα,να επιλεξεις δηλ ποια θρησκεια σε εκφραζει...οι γονεις σε δηλωνουν και μετα ην ενηλικιωση σου,φανταζομαι,οτι μπορεις να αλλαξεις εσυ τη θρησκεια σου,και να πιστευεις σε οποιο Θεο κρινεις εσυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αυτό είναι σαν σαν λες στο παιδί σου "θα είσαι ολυμπιακός μέχρι τα 18 σου, μετά αν θέλεις άλλαξε ομάδα". Αφού έχει φάει 18 χρόνια ολυμπιακού και πλύσης εγκεφάλου για τον ολυμπιακό στη μάπα, νομίζεις οτι θα κατσει να ψάξει τις άλλες ομάδες να δει μήπως του αρέσει καμία καλύτερα;
Δεν θα έπρεπε να υπάρχει default θρησκεία, όταν και, πάνω απ'όλα αν, νιώσεις την ανάγκη να ακολουθήσεις κάποια θρησκεία, πήγαινε να κάνεις την τελετή της μύησης.

Εγώ είμαι βαφτισμένος, άρα τυπικά μέλος της Εκκλησίας, σωστά; Τι πρέπει να κάνω για να βγω απο το club, ξέρει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αυτό είναι σαν σαν λες στο παιδί σου "θα είσαι ολυμπιακός μέχρι τα 18 σου, μετά αν θέλεις άλλαξε ομάδα". Αφού έχει φάει 18 χρόνια ολυμπιακού και πλύσης εγκεφάλου για τον ολυμπιακό στη μάπα, νομίζεις οτι θα κατσει να ψάξει τις άλλες ομάδες να δει μήπως του αρέσει καμία καλύτερα;
Δεν θα έπρεπε να υπάρχει default θρησκεία, όταν και, πάνω απ'όλα αν, νιώσεις την ανάγκη να ακολουθήσεις κάποια θρησκεία, πήγαινε να κάνεις την τελετή της μύησης.

Εγώ είμαι βαφτισμένος, άρα τυπικά μέλος της Εκκλησίας, σωστά; Τι πρέπει να κάνω για να βγω απο το club, ξέρει κανείς;
αρα ευθυνεται το σχολειο ή ο γονεας που επιλεγει το θρησκευμα του παιδιου του??????το σχολειο απλα μας διδακει καποια πραγματα για την θρησκεια μας,επιδει οι περισσοτεροι πιστευουν στν συγκεκριμενο Θεο και για να μν παραπλανηθουμε απο αιρετικους που ερχονται να σπιλωσουν την θρησκεια μας,να μν γινουμε ερμαια τους...απο εκει και περα δν βαζει το μαχαιρι στ λαιμο σε κανεναν...ολη εχουμε τν ελευθερια της βουλησης...τα αναφερει,δν τα επιβαλει σε κανεναν..οπως ο θεος δν επεβαλε τπτ σε κανεναν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Για τη βρεφική βάφτιση προφανώς φταίνε οι γονείς γιατί υποχωρούν μπροστά στην "απαίτηση" της κοινωνίας για βάφτιση, ακόμα κι αν οι ίδιοι δεν τη θεωρούν απαραίτητη. Εγώ σκοπεύω να μη βαφτίσω τα παιδιά μου πάντως.
Το σχολείο υποτίθεται οτι πρέπει να παρουσιάζει τη γνώση όσο πιο αντικειμενικά γίνεται και να βάζει τον μαθητή να προβληματίζεται. Ε αυτό με τα θρησκευτικά που παρουσιάζουν τον ορθοδοξο χριστιανισμό ως μόνη αληθινή θρησκεία δεν γίνεται. Εδώ σε πολλά σχολεία τα διδάσκουν παπάδες. Ο καλύτερος καθηγητής θρησκευτικών για μένα θα ήταν ένας άθρησκος θεολόγος, είναι ο μόνος που μπορεί να παρουσιάσει κάπως αντικειμενικά τις διάφορες θρησκείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
καλα οκ δν το συνεχιζω,ο καθενας εχει τις αποψεις του και ΚΑΝΕΙΣ δν θα τις αλλαξει αυτες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε κουβέντα κάνουμε.
Οι απόψεις αλλάζουν, δεν είναι κακό αυτό. Αντίθετα δείχνει ανοιχτό μυαλό και εποικοδομητική συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top