Πολλά χρωστούμενα στην σχολή

melen09

Νεοφερμένος

Η melen09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα στην ομάδα!! Φοιτώ σε μια σχολη θετικών επιστημών και λόγω εργασίας απο των αρχή έχω φτάσει 5ο έτος με χρωστούμενα πάνω απο 20. Με έχει πάρει πολύ από κάτω χωρίς να μπορώ να κοιμηθώ να φάω και γενικά δεν έχω όρεξη για το οτιδήποτε. Ξέρω ότι εάν πεισμώσω μπορώ να τα καταφέρω αλλά αυτή την στιγμή με έχει πιάσει μια απίστευτη στεναχώρια και άγχος ταυτόχρονα για το τι θα καταφέρω να κάνω. Ξέρω ένα πτυχίο είναι σημαντικό αλλά δεν ξερω πως θα το καταφέρω με αυτή την ψυχολογία και βλέποντας τα όλα βουνό!! Θεωρείτε ότι με πολύ προσπάθεια μπορεί να γίνει κάτι;
 

estrela

Νεοφερμένος

Η estrela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
α ν ε τ α γινεται. η δικη μου συμβουλη ειναι να βρεις ενα study buddy, η να καθιερωσεις ενα συγκεκριμενο σποτ για διαβασμα εκτος σπιτιου. πχ βιβλιοθηκη σχολης/ τμηματος σου, ωστε να συγκεντρωνεσαι ολοκληρωτικα σε αυτο που διαβαζεις. παντως μην απελπιζεσαι, και δωσε ρεαλιστικο αριθμο μαθηματων σε καθε εξεταστικη
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,826 μηνύματα.
Καλησπέρα στην ομάδα!! Φοιτώ σε μια σχολη θετικών επιστημών και λόγω εργασίας απο των αρχή έχω φτάσει 5ο έτος με χρωστούμενα πάνω απο 20. Με έχει πάρει πολύ από κάτω χωρίς να μπορώ να κοιμηθώ να φάω και γενικά δεν έχω όρεξη για το οτιδήποτε. Ξέρω ότι εάν πεισμώσω μπορώ να τα καταφέρω αλλά αυτή την στιγμή με έχει πιάσει μια απίστευτη στεναχώρια και άγχος ταυτόχρονα για το τι θα καταφέρω να κάνω. Ξέρω ένα πτυχίο είναι σημαντικό αλλά δεν ξερω πως θα το καταφέρω με αυτή την ψυχολογία και βλέποντας τα όλα βουνό!! Θεωρείτε ότι με πολύ προσπάθεια μπορεί να γίνει κάτι;
1) πας και μπαίνεις σε καθεστώς μερικής φοίτησης για να έχεις περισσότερα χρόνια όριο σπουδών,
2) θα βάλεις κάτω σε ένα χαρτί μια λίστα με όσα χρωστάς.
Και θα διαλέξεις όσα αντέχεις εσύ να δίνεις ανά εξάμηνο, και θα πεις π.χ αυτά τα 6 μαθήματα θα τα δώσω τώρα το καλοκαίρι.
Το Σεπτέμβρη θα δώσω σε ότι κοπω + κάποια άλλα (θα το δεις ανάλογα με πόσα κοπείς), τον χειμώνα άλλα 6.
Έτσι σιγά σιγά θα μαζευτούν.

Για το διάβασμα, άρχισε με μισή ώρα, και αύξησε ανάλογα με το χρόνο έχεις καθημερινά.
Αν δυσκολεύεσαι να συγκεντρωθεις, βάζεις το κινητό στην δόνηση και το αφήνεις out of arms reach. Αν σου είναι εφικτό, μπορείς να πηγαίνεις και στην βιβλιοθήκη που έχει και ησυχία.

Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top