Χημεία -  Ποιό θα είναι το μέλλον ;

internet_robber

Νεοφερμένος

Ο internet_robber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Έχω αρχίσει να σκέφτομαι τι πραγματικά θέλω να ακολουθήσω μετά τις πανελλήνιες .. Θεωρούμε αμελητέα τα μόρια τις βάσεις των σχολών κτλ κτλ .. έχω στο μυαλό μου κάποια επαγγέλματα και απλά θέλω να μάθω ποιό θα είναι η πορεία μου αν τα ακολουθήσω ..

1.Ιατρική
2.Οικονομικά
3.Πληροφορική
~
Ποιές σπουδές μπορώ να ακολουθήσω ? τι θα κάνω μετά το πανεπηστήμιο ΄? υπάρχει ανεργία ? "ως τι" μπορώ να δουλέψω αφού πάρω το πτυχίο μου ? είναι ικανοιποιητικός ο μισθός σε κάθε περίπτωση ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Λοιπόν θα σου πω ότι ξέρω για την ιατρική:
Απαιτούνται 6 χρόνια σπουδών στο τμήμα Ιατρικής, 1 χρόνος σε αγροτικό ιατρείο και 2-7 χρόνια για την ειδικότητα. Υπάρχουν 37 αναγνωρισμένες ειδικότητες. Μετά το πανεπιστήμιο μπορείς να εργαστείς:
1) ως νοσοκομειακός γιατρός σε νοσοκομείο ή σε κέντο Υγείας
2) ως ελεύθερος επαγγελματίας
3) ως έμμισθος γιατρός (ιατρείο + θέση σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα)
4) σε μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς

Σχετικά με το μισθό σε κάθε περίπτωση είναι το λιγότερο ικανοποιητικός αν και εξαρτάται και απο την ειδικότητα.
Τέλος όσον αφορά την ανεργία εξαρτάται κυρίως από την ειδικότητα που θα επιλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mafiozos_16

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Φίλε μου Ιατρική καλύτερα να την αφήσεις στην άκρη και πολλά μόρια και 6 χρόνια σπουδών...
Θα σου έλεγα κάτι σε Πληροφορική επειδή λογικά σε ενδιαφέρει...
Τα μόρια δεν είναι υπερβολικά πολλά,κανονικά 4 χρονάκια και το κυριότερο θα κάνεις αυτό που σου αρέσει...
Όαο για την ανεργία ελπίζω τώρα που μπήκε η Πληροφορική και στα δημοτικά να αποκατασταθούν πολλοί...
Αλλά μην σε απασχολεί η ανεργία από τώρα, απλά καταστάλαξε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Ποιές σπουδές μπορώ να ακολουθήσω ? τι θα κάνω μετά το πανεπηστήμιο ΄? υπάρχει ανεργία ? "ως τι" μπορώ να δουλέψω αφού πάρω το πτυχίο μου ? είναι ικανοιποιητικός ο μισθός σε κάθε περίπτωση ?
Να σκεφτείς τι είναι αυτό που θα σου άρεσε πιο πολύ! Ο μόνος δρόμος για την "επιτυχία" είναι να αγαπάς αυτό που κάνεις!!! Στο τέλος όλα θα πάνε καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έχω αρχίσει να σκέφτομαι τι πραγματικά θέλω να ακολουθήσω μετά τις πανελλήνιες .. Θεωρούμε αμελητέα τα μόρια τις βάσεις των σχολών κτλ κτλ .. έχω στο μυαλό μου κάποια επαγγέλματα και απλά θέλω να μάθω ποιό θα είναι η πορεία μου αν τα ακολουθήσω ..

1.Ιατρική
2.Οικονομικά
3.Πληροφορική
~
Ποιές σπουδές μπορώ να ακολουθήσω ? τι θα κάνω μετά το πανεπηστήμιο ΄? υπάρχει ανεργία ? "ως τι" μπορώ να δουλέψω αφού πάρω το πτυχίο μου ? είναι ικανοιποιητικός ο μισθός σε κάθε περίπτωση ?

Ιατρική:
Εντάξει, μπαίνεις από τις διάφορες Ιατρικές σχολές. Η Γενικη Ιατρική είναι 6 χρόνια και 2 το αγροτικό. Μετά το πανεπιστήμιο οι περισσότεροι κάνουν ειδικότητα. Η καλύτερη λύση είναι κάποιο πανεπιστημιο του εξωτερικού, αν φυσικά υπάρχει δυνατότητα. Σαν δημόσιος γιατρός θα ζεις καλά, αλλά φυσικά όχι πλούσια. Αν έχεις κεφάλαια, συνήθως ανοίγεις ιατρείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Το αγροτικό ιατρείο είναι 1 χρόνος και η ειδικότητα είναι υποχρεωτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efiskyros16

Νεοφερμένος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
καποια στιγμη ειχα σκεφτει κ εγω τα οικονομικα.... αλλα δν ξερω σχετικα με την σχολη κ τι επαγγελματα μπορω να ακολουθησω μετα.. ασε που θελω να παρω κ θεωρητικη κατευθυνση.... κανεις να με ενημερωσει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Στο 5ο επιστημονικό πεδίο (δηλαδή εκεί που είναι τα οικονομικά) μπαίνεις απ'όλες τις κατευθύνσεις. Δες και εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα ιατρική αν έχεις καλές επιδόσεις. Πιστεύω είναι από τις λίγες σχολές που αν μετά πάρεις και ειδίκευση τότε θα έχεις σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanoulitsa

Νεοφερμένος

Η Τανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μπορειτε ομως να δωσετε και μερικες πληροφοριες επανω στα οικονομικα και μενα μ αφορουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Βάλια αυτό που λές είναι επιβεβαιωμένο?

Εγώ ξέρω ειδικά για μεγάλες πόλεις (βλ. Αθήνα) ότι έχουν πήξει από γιατρούς. Επαγγελματική αποκατάσταση συνεπάγεται και δουλειά. Για να αρχίσεις να δουλεύεις πρέπει πρώτα υποθέτω να αποκτήσεις κάποιο "όνομα" ώστε να σ'εμπιστευτεί ο κόσμος.
Βέβαια δεν λέω, δουλειά θα βρείς σε καμιά χαζοκλινική αλλά δεν θα είναι πιθανότατα αυτό που θες να κάνεις ως γιατρός. Φυσικά κάτι παρόμοιο ισχύει και για τις άλλες δουλειές, αφού σχεδόν ποτέ δεν θα πάρεις κατευθείαν δουλειά που θές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efiskyros16

Νεοφερμένος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Στο 5ο επιστημονικό πεδίο (δηλαδή εκεί που είναι τα οικονομικά) μπαίνεις απ'όλες τις κατευθύνσεις. Δες και εδώ.[/quote
thanks! αν και επιμενω στην ΣΣΑΣ... μετα σκεφτομαι για παιδαγωγικα(νηπιαγωγος) και μετα οικονομικα.... εσυ τι σκεφτεσαι???:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Στο 5ο επιστημονικό πεδίο (δηλαδή εκεί που είναι τα οικονομικά) μπαίνεις απ'όλες τις κατευθύνσεις. Δες και εδώ.[/quote
thanks! αν και επιμενω στην ΣΣΑΣ... μετα σκεφτομαι για παιδαγωγικα(νηπιαγωγος) και μετα οικονομικα.... εσυ τι σκεφτεσαι???:)

Μιας και σκέφτεσαι για παιδαγωγικά να σου δώσω μια συμβουλή: Για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις χρειάζονται πολύ γερα νεύρα αλλιώς σε μερικά χρονάκια, πελάτισσά μου:D:P (ψυχίατρος θέλω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efiskyros16

Νεοφερμένος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μιας και σκέφτεσαι για παιδαγωγικά να σου δώσω μια συμβουλή: Για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις χρειάζονται πολύ γερα νεύρα αλλιώς σε μερικά χρονάκια, πελάτισσά μου:D:P (ψυχίατρος θέλω).

μην ανησυχεις!!! τα παω πολυ καλα με τα παιδια... εννοειται οτι δν προκειται να παω γυμνασιο η λυκειο! με τιποτα ομως!!! νηπιαγωγειο θελω.... κανω ταεκβοντο σε παιδια 4-10 κ τα καταφερνω αρκετα καλα... το εχω!!!
:):P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
μην ανησυχεις!!! τα παω πολυ καλα με τα παιδια... εννοειται οτι δν προκειται να παω γυμνασιο η λυκειο! με τιποτα ομως!!! νηπιαγωγειο θελω.... κανω ταεκβοντο σε παιδια 4-10 κ τα καταφερνω αρκετα καλα... το εχω!!!
:):P:)

To πρόβλημα είναι τα παιδιά του νηπιαγωγείου και του δημοικού (ειδικά οι μικρές τάξεις). 20+ τρελά να σε πρίζουν. Anyway άμα σ' αρέσει αυτό βεβαίως και να το κάνεις (δε θέλω να χάσω μελλοντική πελατεία:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efiskyros16

Νεοφερμένος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εχω γερά νεύρα.... ε, αν δν τα καταφέρω θα σε εχω υπ' όψην μου.... εννοειται ομως οτι πρώτα προτιμώ ΣΑΣΣ(στρατολογικο-ψυχολογικό-οικονομικό)! οπότε μπορει να γίνουμε κ συνάδερφοι....!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Εχω γερά νεύρα.... ε, αν δν τα καταφέρω θα σε εχω υπ' όψην μου.... εννοειται ομως οτι πρώτα προτιμώ ΣΑΣΣ(στρατολογικο-ψυχολογικό-οικονομικό)! οπότε μπορει να γίνουμε κ συνάδερφοι....!;)

Busted!!!
Κάτι το οποίο πολλοί μπερδεύουν είναι το ότι η ψυχολογία και η ψυχιατρική είναι το ίδιο. Δεν είναι. Η ψυχολογία είναι κλάδος της φιλοσοφίας και η ψυχιατρική της ιατρικής. Πάντως επειδή συνδέονται μπορείς να μου προμηθεύεις πελάτες (μην περιμένεις το αντίθετο:P, ψυχίατροι είναι για πιο βαριές περιπτώσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Βάλια αυτό που λές είναι επιβεβαιωμένο?

Εγώ ξέρω ειδικά για μεγάλες πόλεις (βλ. Αθήνα) ότι έχουν πήξει από γιατρούς. Επαγγελματική αποκατάσταση συνεπάγεται και δουλειά. Για να αρχίσεις να δουλεύεις πρέπει πρώτα υποθέτω να αποκτήσεις κάποιο "όνομα" ώστε να σ'εμπιστευτεί ο κόσμος.
Βέβαια δεν λέω, δουλειά θα βρείς σε καμιά χαζοκλινική αλλά δεν θα είναι πιθανότατα αυτό που θες να κάνεις ως γιατρός. Φυσικά κάτι παρόμοιο ισχύει και για τις άλλες δουλειές, αφού σχεδόν ποτέ δεν θα πάρεις κατευθείαν δουλειά που θές
Κοίτα εγώ ξέρω ότι γιατροί χρειαζόταν και χρειάζονται πάντα βέβαια πρέπει να έχεις κάνει και κανένα μεταπτυχιακούλι!Αλλιώς το πολύ πολύ σε μια κλινική όπως είπες και εσύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efiskyros16

Νεοφερμένος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
εχεις δικιο! Τώρα το καταλαβα..Εσύ δλδ θα αντέξεις τους πελάτες σου? Δύσκολη δουλεια.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Στο 5ο επιστημονικό πεδίο (δηλαδή εκεί που είναι τα οικονομικά) μπαίνεις απ'όλες τις κατευθύνσεις. Δες και εδώ.

Μπορεί να έχεις δίκιο αλλά είναι τουλάχιστον χαζό να πας θεωρητική και μετά στο οικονομικό.
Θα χρειαστείς σίγουρα ιδιαίτερα μαθήματα στο πανεπηστίμιο για τα μαθηματικά.
Γιατί ένας θεωρητικός όταν ακούει παραγώγους και ολοκληρώματα κάνει το σταυρό του.
Πολύ δύσκολα θα ανταπεξέλθεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top