Ποιο Proficiency να επιλέξω;

Paladin

Νεοφερμένος

Ο Paladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ποιος θέλει να κάνει τη ζωή του δύσκολη σε προφορικά ξένης γλώσσας;
η απάντηση είναι εγώ. Αλλά σοβαρα τώρα αν λέει βλακείες ο άλλος δεν μπορώ να πω "i agree", ακόμα και φίλος μου να είναι ο άλλος θα το δω σίγουρα ανταγωνιστικά
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,216 μηνύματα.

Paladin

Νεοφερμένος

Ο Paladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ξέρει κάποιος τεστάκια Αγγλικών Online για υψηλό επίπεδο;
Εαν δεν επιτρέπονται λινκ δεν πειράζει θα ψάξω μόνος μου
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,813 μηνύματα.
πρόσφατα είχα δει ένα βίντεο στο youtube από speaking cambridge c2 και μου άρεσαν πάρα πολύ οι ερωτήσεις. Προφανώς δεν σκέφτομαι να το δώσω αλλά οι ερωτήσεις ήταν φανταστικές (όποιος θέλει να το ψάξει, είναι το πρώτο αποτέλεσμα, Derk και Anick)
Οσο για το Michogan, είχα κάνει προετοιμασία για lower και με ενδιαφέρε, αλλά τελικά πήγα με Esb γιατί όλα τα παιδιά δίναμε αυτό οπότε μας βόλεψε
Αν είναι να δώσεις κάτι δώσε απευθείας Cambridge.
Θα σου χρειαστεί και στο εξωτερικό, το δέχονται σχεδόν όλα τα πανεπιστήμια σε αντίθεση με τα άλλα που είναι κορόνα γράμματα.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,282 μηνύματα.
Στο δικο μου φροντιστήριο οταν εδινα οι περισσοτεροι πηγαιναν για Michigan. Καποιοι ειχαμε δωσει Michigan και Cambridge, προσωπικα μου αρεσε περισσοτερο η δομη του Cambridge. Δες τα και τα 2 κανε test κλπ και επελεξε αναλογα το ποιο σου ταιριαζει. (Εκτος και αν τελικα πεις οτι θα τα δωσεις και τα 2). Γενικα το Cambridge ειναι πιο δυσκολο και κατα την γνωμη μου το βαζω πανω απο το Michigan σε θεμα κυρους και αναγνωρισιμοτητας οχι οτι θα εχεις θεμα με το αλλο φυσικά.
 

Paladin

Νεοφερμένος

Ο Paladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Στο δικο μου φροντιστήριο οταν εδινα οι περισσοτεροι πηγαιναν για Michigan. Καποιοι ειχαμε δωσει Michigan και Cambridge, προσωπικα μου αρεσε περισσοτερο η δομη του Cambridge. Δες τα και τα 2 κανε test κλπ και επελεξε αναλογα το ποιο σου ταιριαζει. (Εκτος και αν τελικα πεις οτι θα τα δωσεις και τα 2). Γενικα το Cambridge ειναι πιο δυσκολο και κατα την γνωμη μου το βαζω πανω απο το Michigan σε θεμα κυρους και αναγνωρισιμοτητας οχι οτι θα εχεις θεμα με το αλλο φυσικά.
μπορώ να βρω υλικό από τις ιστοσελίδες (cambridge,michigan,esb κλπ) για επανάληψη;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν είναι να δώσεις κάτι δώσε απευθείας Cambridge.
Θα σου χρειαστεί και στο εξωτερικό, το δέχονται σχεδόν όλα τα πανεπιστήμια σε αντίθεση με τα άλλα που είναι κορόνα γράμματα.
να σου την αλήθεια είμαι περίεργος να δω πόσο δύσκολο είναι και με ιντριγκάρει, αλλά καλύτερα να προτιμήσω κάτι πιο βατό
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,813 μηνύματα.
να σου την αλήθεια είμαι περίεργος να δω πόσο δύσκολο είναι και με ιντριγκάρει, αλλά καλύτερα να προτιμήσω κάτι πιο βατό
Κοίτα αν με το ζόρι μπορείς τα αγγλικά, τότε πάνε σε κάποιο βατό.
Αν είσαι οκ πήγαινε για Cambridge.
Δηλαδή και εγώ το μετάνιωσα που δεν έδωσα Cambridge τότε, επειδή όλη η τάξη έδινε άλλο πτυχίο.
Άνετα θα μπορούσα να το πάρω.
Προσπάθησέ το.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,282 μηνύματα.
μπορώ να βρω υλικό από τις ιστοσελίδες (cambridge,michigan,esb κλπ) για επανάληψη;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


να σου την αλήθεια είμαι περίεργος να δω πόσο δύσκολο είναι και με ιντριγκάρει, αλλά καλύτερα να προτιμήσω κάτι πιο βατό
Εγω τοτε από τα βιβλία που μας έδιναν από το φροντιστήριο διαβαζα και εκανα ασκησεις θέματα κλπ δεν ξερω τι ανεβαζουν αυτοι γιατι εχει 5-6 χρονια απο τοτε που εδωσα. Γενικα πάντως τοτε στο φροντιστήριο όλοι έδιναν μισιγκαν κ οποιος ηθελε το κατι παραπανω προσπαθούσε και για Κέμπριτζ παράλληλα. Πιστευω αξιζει η προσπαθεια αν εισαι καλος. Στο αλλο ναι γενικα θα εισαι πιο safe οτι θα το παρεις.
 

Paladin

Νεοφερμένος

Ο Paladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Εγω τοτε από τα βιβλία που μας έδιναν από το φροντιστήριο διαβαζα και εκανα ασκησεις θέματα κλπ δεν ξερω τι ανεβαζουν αυτοι γιατι εχει 5-6 χρονια απο τοτε που εδωσα. Γενικα πάντως τοτε στο φροντιστήριο όλοι έδιναν μισιγκαν κ οποιος ηθελε το κατι παραπανω προσπαθούσε και για Κέμπριτζ παράλληλα. Πιστευω αξιζει η προσπαθεια αν εισαι καλος. Στο αλλο ναι γενικα θα εισαι πιο safe οτι θα το παρεις.
Βιβλία και αυτά θα δώσουν από το φροντιστήριο απλά έλεγα σαν έξτρα προετοιμασία πριν αρχίσουν τα μαθήματα να κοιτάξω και λίγο το ίντερνετ
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,282 μηνύματα.
Βιβλία και αυτά θα δώσουν από το φροντιστήριο απλά έλεγα σαν έξτρα προετοιμασία πριν αρχίσουν τα μαθήματα να κοιτάξω και λίγο το ίντερνετ
Σιγουρα πιστευω θα εχει πράγματα στο ιντερνετ για να παρεις αρχισεις καπως να μπαινεις στο νοημα. Οσο πιο πολυ ερχεσαι σε επαφη με τη γλωσσα τοσο καλυτερο για σενα
 

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Για εξωτερικό τουλάχιστον, μη δώσεις κανένα. Κατά πάσα πιθανότητα, θα χρειαστεί να δώσεις IELTS μερικά χρόνια μετά anyways. Θα πρότεινα να προετοιμαστείς σαν να δίνεις για Cambridge, με όλες τις ασκήσεις, λεξιλόγιο και απαραίτητη προσπάθεια, απλώς μη δώσεις το κανονικό τεστ. Τζάμπα δίδακτρα, μέχρι να θελήσεις να βγεις έξω θα έχει λήξει. Άσε που πολλά πανεπιστήμια δεν αναγνωρίζουν κάτι άλλο πέρα από IELTS/TOEFL. Για Ελλάδα δεν έχω ιδέα, όλα ίδια είναι έχω ακούσει για το δημόσιο, αρκεί να βρίσκονται στη λίστα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top