Ποιο πτυχίο να επιλέξω;

Aptaliko

Νεοφερμένος

Ο Aptaliko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας ως προς την κατεύθυνση που πρέπει να ακολουθήσω. Είμαι υπάλληλος σε εταιρεία, μεγάλος σε ηλικία (38) και θα χρειαστώ σίγουρα στο άμεσο μέλλον επικοινωνία με τα αφεντικά της εταιρίας που είναι Γερμανοί. Με ενδιαφέρει να μάθω λοιπόν τα Γερμανικά, γνωρίζω Αγγλικά επιπέδου Lower αλλά κυρίως με ενδιαφέρουν 2 πράγματα:

1ον Ταχύρυθμη εκπαίδευση όπου στο μυαλό μου σε βάθος 2-3 χρόνια να έχω το αντίστοιχο πτυχίο του Lower στα Γερμανικά αλλά και

2ον αν μπορούσα να δώσω προτεραιότητα ανάμεσα στα γραπτά-ανάγνωση-ομιλία θα προτιμούσα πρώτα από όλα και κατά κύριο λόγο την ομιλία μετά την ανάγνωση και τελευταίο τα γραπτά. Σίγουρα δεν μπορείς να πεις μαθαίνω να μιλάω αλλά δεν ξέρω να γράφω ή να διαβάζω αλλά θα ήθελα η προτεραιότητα μου να είναι η λεκτική επικοινωνία.

Θα ήθελα την γνώμη σας για το πως θα πρέπει να ξεκινήσω, τι είδους τμήμα να επιλέξω και τι πτυχία να δώσω δεδομένου ότι δεν υπάρχει πολυτέλεια χρόνου (δουλειά, οικογένεια κ.λ.π) και θα ήθελα την πιο αποτελεσματική επιλογή. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας ως προς την κατεύθυνση που πρέπει να ακολουθήσω. Είμαι υπάλληλος σε εταιρεία, μεγάλος σε ηλικία (38) και θα χρειαστώ σίγουρα στο άμεσο μέλλον επικοινωνία με τα αφεντικά της εταιρίας που είναι Γερμανοί. Με ενδιαφέρει να μάθω λοιπόν τα Γερμανικά, γνωρίζω Αγγλικά επιπέδου Lower αλλά κυρίως με ενδιαφέρουν 2 πράγματα:

1ον Ταχύρυθμη εκπαίδευση όπου στο μυαλό μου σε βάθος 2-3 χρόνια να έχω το αντίστοιχο πτυχίο του Lower στα Γερμανικά αλλά και

2ον αν μπορούσα να δώσω προτεραιότητα ανάμεσα στα γραπτά-ανάγνωση-ομιλία θα προτιμούσα πρώτα από όλα και κατά κύριο λόγο την ομιλία μετά την ανάγνωση και τελευταίο τα γραπτά. Σίγουρα δεν μπορείς να πεις μαθαίνω να μιλάω αλλά δεν ξέρω να γράφω ή να διαβάζω αλλά θα ήθελα η προτεραιότητα μου να είναι η λεκτική επικοινωνία.

Θα ήθελα την γνώμη σας για το πως θα πρέπει να ξεκινήσω, τι είδους τμήμα να επιλέξω και τι πτυχία να δώσω δεδομένου ότι δεν υπάρχει πολυτέλεια χρόνου (δουλειά, οικογένεια κ.λ.π) και θα ήθελα την πιο αποτελεσματική επιλογή. Ευχαριστώ.

Η ηλικία δεν παίζει ρόλο στο να μάθεις μια ξένη γλώσσα, αρκεί να το θες!
Για να φτάσετε στο επίπεδο Β2 που είναι αντίστοιχο με το Lower των αγγλικών και με εντατικά μαθήματα, πιστεύω ότι μπορεί να σας πάρει 1,5 με 2 χρόνια το πολύ, αρκεί να γίνεται και συστηματικό διάβασμα από την πλευρά σας.
Για να γίνει σωστή δουλειά θα σας πρότεινα να κάνατε ιδιαίτερα μαθήματα, αλλά και σε φροντιστήριο να πάτε, θα πρέπει να προσέξετε ώστε να είναι κάποιο που να γίνεται σωστή δουλειά.
Όποια από τις 2 περιπτώσεις επιλέξετε (ιδιαίτερα ή φροντιστήριο) θα πρέπει να τους αναφέρετε ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ για ποιο λόγο ακριβώς χρειάζεστε τα γερμανικά, δηλ. για τη δουλειά σας και σε πόσο χρόνο θα πρέπει να είστε έτοιμος ώστε να τα μιλήσετε εκεί με τους Γερμανούς (αυτό που αναφέρατε πιο πάνω, δηλ. το πολύ σε 3 χρόνια). Και σας λέω να τους κάνετε τέτοια διευκρίνηση επειδή γνωρίζω ότι γερμανικοί εκδοτικοί οίκοι κυκλοφορούν στο εμπόριο διδακτικά βιβλία γερμανικών τα οποία είναι αποκλειστικά για άτομα που τα θέλουν τα γερμανικά για τη δουλειά τους.

Αν έχετε οποιαδήποτε απορία, ρωτήστε με πάλι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aptaliko

Νεοφερμένος

Ο Aptaliko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Η ηλικία δεν παίζει ρόλο στο να μάθεις μια ξένη γλώσσα, αρκεί να το θες!
Για να φτάσετε στο επίπεδο Β2 που είναι αντίστοιχο με το Lower των αγγλικών και με εντατικά μαθήματα, πιστεύω ότι μπορεί να σας πάρει 1,5 με 2 χρόνια το πολύ, αρκεί να γίνεται και συστηματικό διάβασμα από την πλευρά σας.
Για να γίνει σωστή δουλειά θα σας πρότεινα να κάνατε ιδιαίτερα μαθήματα, αλλά και σε φροντιστήριο να πάτε, θα πρέπει να προσέξετε ώστε να είναι κάποιο που να γίνεται σωστή δουλειά.
Όποια από τις 2 περιπτώσεις επιλέξετε (ιδιαίτερα ή φροντιστήριο) θα πρέπει να τους αναφέρετε ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ για ποιο λόγο ακριβώς χρειάζεστε τα γερμανικά, δηλ. για τη δουλειά σας και σε πόσο χρόνο θα πρέπει να είστε έτοιμος ώστε να τα μιλήσετε εκεί με τους Γερμανούς (αυτό που αναφέρατε πιο πάνω, δηλ. το πολύ σε 3 χρόνια). Και σας λέω να τους κάνετε τέτοια διευκρίνηση επειδή γνωρίζω ότι γερμανικοί εκδοτικοί οίκοι κυκλοφορούν στο εμπόριο διδακτικά βιβλία γερμανικών τα οποία είναι αποκλειστικά για άτομα που τα θέλουν τα γερμανικά για τη δουλειά τους.

Αν έχετε οποιαδήποτε απορία, ρωτήστε με πάλι :)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, τα ιδιαίτερα μαθήματα σίγουρα είναι πιο αποδοτικά παρότι πιο ακριβά αλλά αυτό που με απασχολεί είναι σε πιο δάσκαλο θα πέσεις αφου φαντάζομαι ότι κανείς δεν θα αφήσει να του φύγει ένας μαθητής που ζητάει συγκεκριμένα πράγματα ακόμα και αν δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σ' αυτά. Ήδη έκανα μία έρευνα σε κεντρικά φροντιστήρια και μου είπαν ότι για το Β1 θα χρειαστώ 8 μήνες (3 φορές την εβδομάδα από 3,5 ώρες) ενώ για το Β2 άλλο ένα χρόνο ακόμα. Δεν πήρα όμως συγκεκριμένες πληροφορίες για την κατεύθυνση που θέλω για Γερμανικά για τη δουλειά μου και προσανατολισμένα στη λεκτική επικοινωνία. Πάντως αυτό για τα βιβλία των γερμανικών εκδοτικών οίκων που είναι αποκλειστικά για άτομα που θέλουν τα Γερμανικά για τη δουλειά τους δεν το ήξερα και το βρίσκω πολύ καλό για εμένα. Επίσης τα περισσότερα φροντιστήρια έχουν ήδη ξεκινήσει από μέσα Οκτωβρίου έως αρχές Νοεμβρίου κάτι που εγώ δεν θα προλάβω τα συγκεκριμένα groups που έχουν δημιουργηθεί. Φαντάζομαι όμως από το καινούργιο χρόνο θα υπάρχουν νέα τμήματα. Αν υπάρχουν κατευθύνσεις ή προτάσεις θα τις εκτιμούσα πάρα πολύ.

Υ.Γ. Σίγουρα jenny η ηλικία δεν παίζει και τόσο ρόλο απλά αυτή δυστυχώς συμβαδίζει με αντίστοιχες αυξημένες υποχρεώσεις και απαιτήσεις από τον ελεύθερο χρόνο σου :bye:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
παιδια φετος θα δωσω β1 στα γερμανικα ......ειναι δυσκολο? ποιο να δωσω? το κρατικο ή το γκετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
το γκετε εννοειται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
το κρατικό:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
:hmm: εχετε αντιθετες αποψεις.......δεν με βοηθατε και πολυ.....:P
για πειτε μου τα επιχηριματα σας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
:hmm: εχετε αντιθετες αποψεις.......δεν με βοηθατε και πολυ.....:P
για πειτε μου τα επιχηριματα σας.....
εγώ δεν είπα το κρατικό αλλά το καρατικό...
κοίτα,θα σε συμβούλευα να δώσεις για Β1 goethe και για Β2 ΚΠΓ...και μετά βλέπεις!αλλά για Β2 δώσε ΚΠΓ,είναι καλό πίστεψε με...Β1 όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
εγώ δεν είπα το κρατικό αλλά το καρατικό...
κοίτα,θα σε συμβούλευα να δώσεις για Β1 goethe και για Β2 ΚΠΓ...και μετά βλέπεις!αλλά για Β2 δώσε ΚΠΓ,είναι καλό πίστεψε με...Β1 όχι...
με οσους εχω μιλησει το κρατικο β1 μου προτεινουν.....εισαι ο πρωτος που μου το λεει.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
με οσους εχω μιλησει το κρατικο β1 μου προτεινουν.....εισαι ο πρωτος που μου το λεει.....:P
κοίτα,εγώ γενικά προτείνω το ΚΠΓ αλλά κατά τη γνώμη μου ως Β1 δώσε το goethe που είναι και λίγο πιο δύσκολο έτσι ώστε η μετάβαση στο ΚΠΓ Β2 να σου φανεί ηπιότερη αφού για Β1 θα έχεις κάνει τη δυσκολότερη δυνατή προσπάθεια.Αλλά εννοείται πως από Β2 και Γ1 ΚΠΓ...τα συστήνω και με το παραπάνω...ή αν ήθελες θα μπορούσες να προετοιμαστείς για GOETHE και να δώσεις ΚΠΓ....εγώ έκανα έτσι στα γαλλικά και στο ΚΠΓ έσκισα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
οκ! συμφωνω μαζι σου!:no1:
εγω θα προετημαστω και για τα 2, και μετα βλεπουμε....πιο θα δωσω........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εγώ έδωσα τον Ιούνιο το Γκέτε το πήρα και τώρα θα δώσω και το κρατικό!! Καλύτερα 2 παρα 1!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top