Ποιο είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο της Αθήνας;

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
το μετσοβιο ειναι πολυτεχνειο δεν ειναι πανεπιστημιο:)και ειναι το καλυτερο της ελλαδας


ε?

που τις στηριζεις τις μπαρουφες που λες? εχεις παρακολουθησει αναλυτικα μαθηματα σε ολα τα πολυτεχνια - πολυτεχνικα τμηματα της ελλαδας για να κρινεις ποιο ειναι το καλυτερο? ελεος!

η εννοια "καλυτερο" ειναι αστοχη για να κριθει στον πραγματολογικο χωρο. Ειναι εννοια σχετικη και υποκειμενικη και επιδεχεται παραλλαγες απο ατομικοτητα σε ατομικοτητα.

τωρα αν μιλαμε για το..."ονομα" των πανεπιστημιων, ε σιγουρα το μετσοβιο εχει το καλυτερο ονομα. Απο κει και περα το ιδιο πραγμα βγαινεις ειτε σπουδασεις μια σχολη στο μετσοβιο, ειτε στην περιφερεια.
Τα ιδια δικαιωματα επαγγελματικα θα χεις, τα ιδια πραγματα μαθαινεις, το ιδιο γινεσαι.

Θα λεγα εδω οτι ισως το μοναδικο πραγμα που να μετρησει καπου, ειναι ο βαθμος πτυχιου. (για ολα τα πολυτεχνεια ο βαθμος διπλωματος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
ε?

που τις στηριζεις τις μπαρουφες που λες? εχεις παρακολουθησει αναλυτικα μαθηματα σε ολα τα πολυτεχνια - πολυτεχνικα τμηματα της ελλαδας για να κρινεις ποιο ειναι το καλυτερο? ελεος!

η εννοια "καλυτερο" ειναι αστοχη για να κριθει στον πραγματολογικο χωρο. Ειναι εννοια σχετικη και υποκειμενικη και επιδεχεται παραλλαγες απο ατομικοτητα σε ατομικοτητα.

τωρα αν μιλαμε για το..."ονομα" των πανεπιστημιων, ε σιγουρα το μετσοβιο εχει το καλυτερο ονομα. Απο κει και περα το ιδιο πραγμα βγαινεις ειτε σπουδασεις μια σχολη στο μετσοβιο, ειτε στην περιφερεια.
Τα ιδια δικαιωματα επαγγελματικα θα χεις, τα ιδια πραγματα μαθαινεις, το ιδιο γινεσαι.

Θα λεγα εδω οτι ισως το μοναδικο πραγμα που να μετρησει καπου, ειναι ο βαθμος πτυχιου. (για ολα τα πολυτεχνεια ο βαθμος διπλωματος).

πολυ επιθετικος εισαι....παντως συμφωνω μαζι σου οτι δεν υπαρχει καλυτερο πανεπιστημιο αλλα καλυτερο ονομα.....το ΕΜΠ εχει το καλυτερο ονομα στην ελλαδα και μαλλον δεν καταλαβα καλα τον σκοπο του θεματος γτ υπεθεσα ο δημιουργος αναζητουσε το πανεπιστημιο που θα διευκολυνει την επαγγελματικη του πορει οσο το δυνατον περισσοτερο...παιρνω πισω λοιπον την λεξη καλυτερο και την αντικαθιστω με τις λεξεις δημοφιλεστερο και "πιο σιγουρο"(χωρις να υποβαθμιζω τα υπολοιπα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Παντως το ΕΜΠ ειναι χαλια ως προς το χωρο... Εχω βρεθει σε δυο αμφιθεατρα του ενα εκ των οποιων πρεπει να ειναι το μεγαλυτερο και πραγματικα τα εδρανα ειναι παμπαλαια, φθαρμενα και ΚΥΡΙΩΣ αβολα... Φανταστειτε να ειναι Οκτωβρης μηνας και η ζεστη να ειναι αφορητη... :P Αλλα δεν εχουν αυτα σημασια αλλα το επιπεδο της εκπαιδευσης...
Aμα λες άβολα τα έδρανα στο ΕΜΠ για έλα και από φιλοσοφική μεριά και μετά πες μου...Εγώ όσα μαθήματα παρακολούθησα απο ΗΜΜΥ,μηχ μηχ και ναυπηγούς, θα σου έλεγα ότι το πολυτεχνείο απλά τα σπάει...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
πολυ επιθετικος εισαι....παντως συμφωνω μαζι σου οτι δεν υπαρχει καλυτερο πανεπιστημιο αλλα καλυτερο ονομα.....το ΕΜΠ εχει το καλυτερο ονομα στην ελλαδα και μαλλον δεν καταλαβα καλα τον σκοπο του θεματος γτ υπεθεσα ο δημιουργος αναζητουσε το πανεπιστημιο που θα διευκολυνει την επαγγελματικη του πορει οσο το δυνατον περισσοτερο...παιρνω πισω λοιπον την λεξη καλυτερο και την αντικαθιστω με τις λεξεις δημοφιλεστερο και "πιο σιγουρο"(χωρις να υποβαθμιζω τα υπολοιπα)

δεν γινομαι καθολου επιθετικος. Απλα ειμαι ειλικρινης.

Δεν πιστευω οτι το ποιο πανεπιστημιο τελειωσες καθοριζει και την επαγγελματικη σου ανελιξη. Εφοσον εχεις τις ιδιες γνωσεις, ειναι δικο σου θεμα το πως θα τις αξιοποιησεις για την ανελιξη σου. Τα δικαιωματα ειναι 100% ιδια. Οι ευκαιριες το ιδιο. Στο καθε ατομο ειναι θεμα υποκειμενικο το πως θα εξελιχθει επαγγελματικα.
Αλλωστε οι φοιτητες κανουν τα πανεπιστημια και οχι τα πανεπιστημια τους φοιτητες.
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
δεν γινομαι καθολου επιθετικος. Απλα ειμαι ειλικρινης.

Δεν πιστευω οτι το ποιο πανεπιστημιο τελειωσες καθοριζει και την επαγγελματικη σου ανελιξη. Εφοσον εχεις τις ιδιες γνωσεις, ειναι δικο σου θεμα το πως θα τις αξιοποιησεις για την ανελιξη σου. Τα δικαιωματα ειναι 100% ιδια. Οι ευκαιριες το ιδιο. Στο καθε ατομο ειναι θεμα υποκειμενικο το πως θα εξελιχθει επαγγελματικα.
Αλλωστε οι φοιτητες κανουν τα πανεπιστημια και οχι τα πανεπιστημια τους φοιτητες.
;)

μακαρι να ειναι ετσι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
μακαρι να ειναι ετσι;)

ετσι ειναι κατα τη γνωμη μου.

εμεις δημιουργουμε καταστασεις με το μυαλο μας πολλες φορες πιστευω . Οχι απο κακια ή κατι, απλα ισως φταιει ολος αυτος ο ανταγωνισμος, ολο αυτο το εμποριο γνωσης και το αγχος των πανελληνιων, που μας φερνει στο σημειο να κανουμε επιδειξη μεσα σε εναν αλαζονικο ενθουσιασμο για εκει που πετυχαμε (δεν αναφερομαι σε σενα, μην το παρεις σαν προσωπικη επιθεση, γενικα μιλαω).
Ευτυχως , μεγαλυτεροι και ωριμοτεροι που τελειωσαν σχολες και βγηκαν και στην αγορα εργασιας μου λενε οτι ολα αυτα τα "ψωνισματα" για τα πανεπιστημια-πολυτεχνεια περιοριζονται μονο για την ψευτο-επιδειξη μεταξυ καθηγητων και φοιτητων, και δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα στην ευρεση εργασιας.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
ετσι ειναι κατα τη γνωμη μου.

εμεις δημιουργουμε καταστασεις με το μυαλο μας πολλες φορες πιστευω . Οχι απο κακια ή κατι, απλα ισως φταιει ολος αυτος ο ανταγωνισμος, ολο αυτο το εμποριο γνωσης και το αγχος των πανελληνιων, που μας φερνει στο σημειο να κανουμε επιδειξη μεσα σε εναν αλαζονικο ενθουσιασμο για εκει που πετυχαμε (δεν αναφερομαι σε σενα, μην το παρεις σαν προσωπικη επιθεση, γενικα μιλαω).
Ευτυχως , μεγαλυτεροι και ωριμοτεροι που τελειωσαν σχολες και βγηκαν και στην αγορα εργασιας μου λενε οτι ολα αυτα τα "ψωνισματα" για τα πανεπιστημια-πολυτεχνεια περιοριζονται μονο για την ψευτο-επιδειξη μεταξυ καθηγητων και φοιτητων, και δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα στην ευρεση εργασιας.:)

σου ευχομαι καλη σταδιοδρομια:):):)και για να μην με θεωρεις ψωνιο να πω οτι δεν ειμαι στο εμπ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Περικλής Δημητρολόπουλος για τα Νέα
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Πέμπτη 9 Οκτωβρίου 2008

Ένα ελληνικό ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα, το Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, βρίσκεται για πρώτη φορά στη λίστα των 200 καλύτερων Πανεπιστημίων. Στην κορυφή της λίστας, που δημοσιεύθηκε σήμερα για το 2008 από τη λογοτεχνική επιθεώρηση των «Τimes», βρίσκεται ακόμη μία φορά το Πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ στις ΗΠΑ.

Σαράντα οκτώ θέσεις σε σχέση με τη λίστα του 2007 ανέβηκε στην κατάταξη το Πανεπιστήμιο της Αθήνας, κερδίζοντας για πρώτη φορά μια θέση στα 200 καλύτερα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα του κόσμου. Μιλώντας στα «ΝΕΑ» ο επικεφαλής της ομάδας που συντάσσει τη λίστα, Μπεν Σόουτερ, σημειώνει ότι η είσοδος του ελληνικού πανεπιστημίου στον κατάλογο οφείλεται στην καλύτερη οργάνωση του ακαδημαϊκού και φοιτητικού δυναμικού του ιδρύματος. «Προφανώς κατέβαλαν μεγαλύτερη προσπάθεια με αποτέλεσμα να συγκεντρώσουν, σε παγκόσμιο επίπεδο για την Αθήνα, αναφορές εκτίμησης του ακαδημαϊκού προϊόντος και το επιπέδου σπουδών που προσφέρει», σημειώνει ο Βρετανός επικεφαλής του Ινστιτούτου Έρευνας και Ανάλυσης QS Quacquarelli Symonds, το οποίο είναι επιφορτισμένο με τη σύνταξη του καταλόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
σου ευχομαι καλη σταδιοδρομια:):):)και για να μην με θεωρεις ψωνιο να πω οτι δεν ειμαι στο εμπ...:)

ευχαριστω, να σαι καλα. Επισης καλη σταδιοδρομια. Τονιζω, ουδεποτε εννοησα οτι εσυ εισαι ψωνιο ή κατι. Γενικα μιλουσα. Που περασες αν επιτρεπεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
ευχαριστω, να σαι καλα. Επισης καλη σταδιοδρομια. Τονιζω, ουδεποτε εννοησα οτι εσυ εισαι ψωνιο ή κατι. Γενικα μιλουσα. Που περασες αν επιτρεπεται?

ειμαι στο 2ο ετος του λογιστικης και χρηματοοικονομικης της ασοεε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
ειμαι στο 2ο ετος του λογιστικης και χρηματοοικονομικης της ασοεε

ωραια. καλη συνεχεια με τη σχολη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top