Ποιο είναι το επίπεδο των Αγγλικών στις Πανελλαδικές;

Mammy Nun

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 815 μηνύματα.

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Είναι σίγουρο; μου φαίνεται πολύ μεγάλο αβαντάζ τα Αγγλικά. Δηλαδή με 15-16 στα βασικά μαθήματα και ένα 18 Αγγλικά περνάς Αγγλική φιλολογία;
Ναι, σίγουρα. Τα τελευταία χρόνια έχουν πέσει οι βάσεις της Αγγλικής Φιλολογίας. Μάλιστα φέτος για Αγγλική φιλολογία του ΕΚΠΑ , αν έχει κάποιος στα τέσσερα βασικά μαθήματα 15, ένα επίσης 15 στα Αγγλικά είναι αρκετό για την εισαγωγή.
 

Mammy Nun

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Θα το μεταφέρω στην κόρη μου που έχει αγχωθεί γιατί τη δυσκολεύουν τα αρχαία αλλά είναι άριστη στα Αγγλικά. Έχει το Cambridge Proficiency με Β. Όποτε μάλλον το χει
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Για όσους δώσανε αγγλικά στις πανελλήνιες
Ποτε αρχίσατε να διαβάζετε; Εκτός από τα θέματα προηγούμενων ετών τι άλλη προετοιμασία κάνετε και αν υπάρχει κάποιο βιβλίο ειδικό με ασκήσεις
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Για όσους δώσανε αγγλικά στις πανελλήνιες
Ποτε αρχίσατε να διαβάζετε; Εκτός από τα θέματα προηγούμενων ετών τι άλλη προετοιμασία κάνετε και αν υπάρχει κάποιο βιβλίο ειδικό με ασκήσεις
Εξαρτάται από το επίπεδο που έχεις ήδη. Εγώ η αλήθεια είναι ότι τα έδωσα φέτος χωρίς ιδιαίτερο λόγο, απλά για να είχα ανοιχτές πόρτες αν δεν πετύχαινα Νομική οπότε δεν είχα ανοίξει βιβλίο. Από θέμα επιπέδου είχα πάρει το Certificate of Proficiency in English τον Δεκέμβριο του 2019 (στην Α' Λυκείου) και τελικά έγραψα 16,9.

Παρ' όλ' αυτά αν θες σχολή με αγγλικά ως πρώτη επιλογή καλό είναι να εξασκηθείς με θέματα προηγούμενων ετών. Μία συμμαθήτριά μου στο φροντιστήριο που στόχευε σε Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών πήγαινε τους τελευταίους μήνες και κάποιες ώρες την εβδομάδα φροντιστήριο.
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Εξαρτάται από το επίπεδο που έχεις ήδη. Εγώ η αλήθεια είναι ότι τα έδωσα φέτος χωρίς ιδιαίτερο λόγο, απλά για να είχα ανοιχτές πόρτες αν δεν πετύχαινα Νομική οπότε δεν είχα ανοίξει βιβλίο. Από θέμα επιπέδου είχα πάρει το Certificate of Proficiency in English τον Δεκέμβριο του 2019 (στην Α' Λυκείου) και τελικά έγραψα 16,9.

Παρ' όλ' αυτά αν θες σχολή με αγγλικά ως πρώτη επιλογή καλό είναι να εξασκηθείς με θέματα προηγούμενων ετών. Μία συμμαθήτριά μου στο φροντιστήριο που στόχευε σε Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών πήγαινε τους τελευταίους μήνες και κάποιες ώρες την εβδομάδα φροντιστήριο.
Εχω πάρει το lower δεν είχα δώσει καν για proficiency όμως έχω κρατήσει πιστεύω καλή επαφή και θυμάμαι πχ πως γράφαμε έκθεση και αρκετή γραμματική
Άρα καλύτερα να αρχίσω μετά τα Χριστούγεννα;
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Το ειδικό μάθημα Αγγλικά δεν αστειεύεται όντως έχει κυμαινόμενο επίπεδο B2-C1
έχει και διπλές ΕΒΕ, οι διπλές ΕΒΕ ήταν αιτία πέρυσι για παράπονα από υποψηφίους που έγραψαν
γενικότερα πολύ καλά και τους έκοψε η ΕΒΕ των ειδικών μαθημάτων, νομίζω λόγω των παραπόνων
είχε δώσει απάντηση η υπουργός. Τα λέγαμε και με την @Ion. που είναι καλή στα Αγγλικά και
έχει γράψει και σε αυτό το thread οτι έχει C1? σε περασμένη σελίδα..
 

το αστεράκι

Νεοφερμένος

Η το αστεράκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπέρα, θέλω να δώσω αγγλικά για να ανοίξω κάποιες σχολές σε περίπτωση που δεν καταφέρω να πιάσω την πρώτη μου επιλογή και κοίταξα τα θέματα που πέφτουν. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η άσκηση με τις εκφράσεις που δεν πρέπει να αλλάζει το νόημα. Ξέρετε κανέναν τρόπο να βελτιωθώ εκεί, εκτός του να λύσω παλιότερα θέματα; Ή να το ψιλό-αφήσω μιας που δεν στοχεύω να γράψω 18+;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.
Καλησπέρα, θέλω να δώσω αγγλικά για να ανοίξω κάποιες σχολές σε περίπτωση που δεν καταφέρω να πιάσω την πρώτη μου επιλογή και κοίταξα τα θέματα που πέφτουν. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η άσκηση με τις εκφράσεις που δεν πρέπει να αλλάζει το νόημα. Ξέρετε κανέναν τρόπο να βελτιωθώ εκεί, εκτός του να λύσω παλιότερα θέματα; Ή να το ψιλό-αφήσω μιας που δεν στοχεύω να γράψω 18+;
Έχοντας ρίξει μια ματιά στα θέματα (κάτοχος Proficiency) μπορώ με βεβαιότητα να πω πως τα Αγγλικά στις πανελλήνιες είναι πιο κάτω από επίπεδο Lower.

Οποιοσδήποτε εν έτει 2023 έχει μια στοιχειώδη τριβή με τα αγγλικά, είτε μέσω σειρών είτε με ανάγνωση αγγλικής λογοτεχνίας είτε μέσω videogames, γράφει 100άρι με ελάχιστο κόπο.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Καλησπέρα, θέλω να δώσω αγγλικά για να ανοίξω κάποιες σχολές σε περίπτωση που δεν καταφέρω να πιάσω την πρώτη μου επιλογή και κοίταξα τα θέματα που πέφτουν. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η άσκηση με τις εκφράσεις που δεν πρέπει να αλλάζει το νόημα. Ξέρετε κανέναν τρόπο να βελτιωθώ εκεί, εκτός του να λύσω παλιότερα θέματα; Ή να το ψιλό-αφήσω μιας που δεν στοχεύω να γράψω 18+;
Δες σίγουρα θέματα από προηγούμενες χρονιές. Μετά μπορείς ίσως να ψάξεις στο διαδίκτυο εκφράσεις στα αγγλικά
 

ZENIA

Νεοφερμένος

Η ZENIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
καλησπερα, έχεις κανείς θέματα που έχουν πέσει? δεν μπορώ να τα βρω..
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Έχοντας ρίξει μια ματιά στα θέματα (κάτοχος Proficiency) μπορώ με βεβαιότητα να πω πως τα Αγγλικά στις πανελλήνιες είναι πιο κάτω από επίπεδο Lower.

Οποιοσδήποτε εν έτει 2023 έχει μια στοιχειώδη τριβή με τα αγγλικά, είτε μέσω σειρών είτε με ανάγνωση αγγλικής λογοτεχνίας είτε μέσω videogames, γράφει 100άρι με ελάχιστο κόπο.
το 100 δεν είναι ποτέ δεδομένο καθώς είναι πολύ εύκολο με μικρολαθάκια και παραλείψεις να πεσει ο βαθμος πχ στο 90
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
Γεια σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξερετε σε τι επίπεδο κυμαίνονται τα αγγλικα στις πανελληνιες. Πριν 3 χρονια πηρα λοουερ, αλλα απο τοτε δεν εκατα να ασχοληθω με αυτα. Αποφάσισα τωρα να δωσω στις πανελληνιες αγγλικα ωστε να παρω επιπλέον μορια για την σχολη που θελω. Το θεμα ειναι οτι εκατσα ειδα παλαιότερα θεματα και μου φαίνονται σρκετα δύσκολα. Δεν θυμάμαι καν πως να γράφω έκθεση στα αγγλικα. Γενικα πιστεύετε οτι με ενα απλο διάβασμα (λεξιλογιο, γραμματική) μπορω να γραψω πανω απο βαση, ή πρέπει να το πάρω πιο αυστηρά? Επειδή κάποιοι λένε οτι τα αγγλικα είναι εύκολα και αλλοι λενε το αντίθετο. Πλέον, μετα τις αποτυχίες μου στα υπόλοιπα μαθήματα, βασίζομαι στα αγγλικα.
Καλησπερα. Το επιπεδο των αγγλικων εκτιμω οτι ειναι γυρω στο advanced. Λιγο πανω απο λοουερ δηλαδη. Ημουν ακριβως ιδια περιπτωση με σενα οταν εδινα. Ειχα παρει λοουερ 3 χρονια πριν και δεν ειχα ασχοληθει απο τοτε. Εγω προσωπικα δεν ειχα καμια μα καμια επαφη με αγγλικα, ουτε ξενες σειρες εβλεπα, ουτε ξενη μουσικη ακουγα. Δεν ειχα, επομενως, την παραμικρη επαφη. Εγω λοιπον δυσκολευτηκα αρκετα. Εβλεπα παλαιοτερα θεματα και ελεγα πού παω ετσι; τελικα εκανα φροντιστηριο και εγραψα αξιοπρεπως (αν δεν κανω λαθος γυρω στο 14). Φετος εδωσα παλι πανελλαδικες για δευτερο πτυχιο αλλα επειδη δεν με εκαιγαν τοσο τα αγγλικα, ειπα να το παω μονος μου κι οπου βγει. Διαβασα στο διαστημα απο τη ληξη των βασικων μαθηματων για τις πανελληνιες μεχρι τη μερα των αγγλικων (καμια 10ρια μερες αποσταση νομιζω) και εγραψα μετα βιας 10,9 (χαρη στον δευτερο βαθμολογητη που με εστειλε σε τριτο, να ναι καλα ο ανθρωπος😂). Οπότε μην το παρεις αψηφιστα. Για το επιπεδο που βρισκεσαι εσυ, οχι δεν ειναι ευκολα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.
Καλησπερα. Το επιπεδο των αγγλικων εκτιμω οτι ειναι γυρω στο advanced. Λιγο πανω απο λοουερ δηλαδη. Ημουν ακριβως ιδια περιπτωση με σενα οταν εδινα. Ειχα παρει λοουερ 3 χρονια πριν και δεν ειχα ασχοληθει απο τοτε. Εγω προσωπικα δεν ειχα καμια μα καμια επαφη με αγγλικα, ουτε ξενες σειρες εβλεπα, ουτε ξενη μουσικη ακουγα. Δεν ειχα, επομενως, την παραμικρη επαφη. Εγω λοιπον δυσκολευτηκα αρκετα. Εβλεπα παλαιοτερα θεματα και ελεγα πού παω ετσι; τελικα εκανα φροντιστηριο και εγραψα αξιοπρεπως (αν δεν κανω λαθος γυρω στο 14). Φετος εδωσα παλι πανελλαδικες για δευτερο πτυχιο αλλα επειδη δεν με εκαιγαν τοσο τα αγγλικα, ειπα να το παω μονος μου κι οπου βγει. Διαβασα στο διαστημα απο τη ληξη των βασικων μαθηματων για τις πανελληνιες μεχρι τη μερα των αγγλικων (καμια 10ρια μερες αποσταση νομιζω) και εγραψα μετα βιας 10,9 (χαρη στον δευτερο βαθμολογητη που με εστειλε σε τριτο, να ναι καλα ο ανθρωπος😂). Οπότε μην το παρεις αψηφιστα. Για το επιπεδο που βρισκεσαι εσυ, οχι δεν ειναι ευκολα.
Παίζει να είσαι εξαίρεση.

Μιλάμε σήμερα ο μισός κόσμος ξέρει ήδη αγγλικά επιπέδου Λόουερ μόνο από σειρές και videogames.

Φροντιστήριο για αγγλικά πανελληνίων; Δε μου δίνεις εμένα 3500€ να τα παίξω κουμάρια; Πιο πολύ τόπο θα πιάσουν.
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
Παίζει να είσαι εξαίρεση.

Μιλάμε σήμερα ο μισός κόσμος ξέρει ήδη αγγλικά επιπέδου Λόουερ μόνο από σειρές και videogames.

Φροντιστήριο για αγγλικά πανελληνίων; Δε μου δίνεις εμένα 3500€ να τα παίξω κουμάρια; Πιο πολύ τόπο θα πιάσουν.

Ισως να ειμαι η εξαιρεση. Αλλα ναι εκανα φροντιστηριο. Να επαιζα κορωνα γραμματα το αν θα περναγα καλυτερα θα ηταν;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.
Ισως να ειμαι η εξαιρεση. Αλλα ναι εκανα φροντιστηριο. Να επαιζα κορωνα γραμματα το αν θα περναγα καλυτερα θα ηταν;
Ε τι να σου πω:dance3:

Εγώ αύριο να έγραφα αγγλικά θα έπιανα άνετα 95+ (δε σου λέω 100, γιατί πάντα κάνω λάθη απροσεξίας όταν μια εξέταση την έχω σίγουρη).
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
Ε τι να σου πω:dance3:

Εγώ αύριο να έγραφα αγγλικά θα έπιανα άνετα 95+ (δε σου λέω 100, γιατί πάντα κάνω λάθη απροσεξίας όταν μια εξέταση την έχω σίγουρη).
Κι εγω πιθανως αν ειχα επαφη με αγγλικα ισως να εγραφα πολυ καλυτερα. Αλλα οπως ειπα ουτε μου αρεσαν ποτε οι ξενες σειρες, ουτε η ξενη μουσικη, ουτε τιποτα απο αυτα με τα οποια ασχολουνται σημερα οι νεοι και μπορουν να βοηθηθουν στα αγγλικα.
 

Hased Babis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μπάμπης Παπαθανασίου αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Εγώ πάντως είμαι ικανοποιημένος με τον βαθμό μου στα αγγλικά, και ας μην τα πήγα πολύ καλά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top