Ποιοι είναι οι πραγματικοί λόγοι που σας οδήγησαν στην επιλογή της σχολής σας;

Για ποιον λόγο σπουδάζετε/θέλετε να σπουδάσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 235)
  • Με ενδιαφέρει το αντικείμενο της σχολής

    Ψήφοι: 181 77.0%
  • Λόγο κύρους της σχολής

    Ψήφοι: 9 3.8%
  • Επιθυμώ να αποκτήσω χρήματα/δόξα

    Ψήφοι: 14 6.0%
  • Γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση

    Ψήφοι: 17 7.2%
  • Mε πιέσαν οι γονείς μου

    Ψήφοι: 6 2.6%
  • Πέρασα τυχαία

    Ψήφοι: 6 2.6%
  • Πέρασα επειδή ήταν κοντά στον τόπο κατοικίας μου

    Ψήφοι: 2 0.9%

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Χμμμ..και γω που νόμιζα ότι είχε να κάνει το θέμα με τα επαγγέλματα των γονιών μας...
Και τελικά κατάλαβες πως όχι;;;

Πάντως από τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας ως τώρα φαίνονται δύο πράγματα:
α)Στο forum αυτό γράφει μία πολύ μικρή μειοψηφία
β)η μειοψηφία αυτή είναι πολύ ραφιναρισμένη τελικά!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Και τελικά κατάλαβες πως όχι;;;

Πάντως από τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας ως τώρα φαίνονται δύο πράγματα:
α)Στο forum αυτό γράφει μία πολύ μικρή μειοψηφία
β)η μειοψηφία αυτή είναι πολύ ραφιναρισμένη τελικά!:P
Εμμμ..σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο απλά νόμιζα πως στην ψηφοφορία θα ρώταγε για το θέμα των γονιών..! Μην με παίρνεις απ'τα μούτρα....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Σπυδάζω στη Φιλοσοφική....πραγματοποιώ το δικό μου όνειρο(να γίνω φιλόλογος-αρχαιολόγος)....τολμώ να πω ότι ψάχνω τη δική μου νεφελοκοκκυγία...χαμένος μέσα σε βιβλία που με γεμίζουν σαν οντότητα,μου δείχνουν καινούργια και ''υψηλά'' μονοπάτια του πνεύματος.Λατρεύω υη σχολή μου...δε θα την άλλαζα με καμία άλλη!!!:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Η ιατρική είναι ένα όνειρο ζωής. Μου αρέσει να εξερευνώ το ανθρώπινο σώμα, που το θεωρώ ένα θαύμα της φύσης. Επίσης, μου αρέσει να μου εμπιστεύονται το σώμα τους για να γιατρέψω την ασθένειά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ασ'τα αυτά.
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
χαχα, αν περιμένω από την ιατρική να βγάλω λεφτά, μετά τα 35 σίγουρα ;) Οι γονείς μου δεν ειναι γιατροί. Και επίσης, δε θα πήγαινα κλασική ιατρική αλλά στρατιωτική που έχει δουλειά αμέσως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στα λόγια μου έρχεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
εεμ, δηλαδη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Geork7

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Μμε, γιατί απλά το ήθελα. Ήταν η σχολή που εδώ και δύο χρόνια είχα ξεχωρίσει, και που αν δεν γίνω δημοσιογράφος, εκτείνεται και σε συναφή πεδία που τα βρίσκω αρκετά ενδιαφέροντα (γενικά την επικοινωνία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Παντως το poll πολυ εγκυρο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μέχρι τη δευτέρα γυμνασίου διάβαζα όλα τα μαθήματα. Όλα! Μετά στην τρίτη γυμνασίου άρχισα να τσινάω με τα αρχαία. Τι σχέση έχει αυτό με το συγκεκριμένο τόπικ; Πολύ απλά άρχισα να συνειδιτοποιώ πως απλούσαστα δε θα μπορούσα να μπω σε κάποιες σχολές. Όπα! Είπα τη λέξη "σχολή". Μέχρι τότε δεν είχα πολυασχοληθεί. Αποκλείοντας έτσι τα αρχαία και γενικά τα "φιλοσοφικά μαθήματα" , έφυγαν από μπροστά μου κάποιες σχολές( είπα αντίο στην ψυχολογία που θυμάμαι πως έλεγα ότι μου αρέσει). Ήμουν τρίτη γυμνασίου και ο αδελφός μου μού είχε μάθει για τις κατευθύνσεις και για τις σχέσεις τους με τις σχολές. Στην τρίτη γυμνασίου είπα πως μου άρεσε η ιατρική(πόσα θα μπορούσε να ξέρει ένας 15χρονος από ιατρική όμως;)

Τελικά πέρασα ιατρική. Η προετοιμασία για την ιατρική είχε αρχίσει από πρώτη λυκείου(φροντιστήριο στη χημεία που ήξερα ότι θα μου χρειαστεί και φυσικά διάβασμα όλα τα απαραίτητα για μένα μαθήματα). Θέλω να πω πως προσωπικά, η σχολή μου μού ήρθε όχι επειδή έβγαλα αρκετά μόρια και είπα ας τα αξιοποιήσω για να μπω σε μια σχολή με πρεστίζ. Μου άρεσε από τότε η ιατρική(επαναλαμβάνω: πόσα θα μπορούσα να ήξερα τότε;). Ναι, θέλω να βοηθάω, θέλω να βάζω τα δυνατά μου για να κάνω τους άλλους να νιώσουν καλύτερα. Αρκετά επαγγέλματα προσφέρουν αυτά που ζητούσα. Μαζί τους κι η ιατρική. Με την ιατρική θα εξερευνήσω το ανθρώπινο σώμα, θα μάθω τις λειτουργίες του, τι παθαίνει και νοσεί και πως θα γίνει καλά. Απλά πράγματα που πολλές φορές όλοι σκεφτόμαστε.

Σιγουρεύτηκα για το πόσο μου αρέσει η ιατρική τη στιγμή που θα έπρεπε να κάνω το μηχανογραφικό. Νταξει, πρώτα οι ιατρικές. Μετά; Τι θα με γέμιζε; Δάσκαλος; Ναι, γιατί όχι. Ωραία τα παιδιάκια και η εμφύσηση γνώσεων αλλά για μένα δε συγκρίνεται με την ιατρική.

Το κύρος της σχολής δε με ενδιαφέρει καθόλου(αν και πρόσφατα κατάλαβα τη εστί να το κύρος με τα συγχαρητιλίκια και τα σχετικά που συνοδεύονται από φράσεις του τύπου "Α μεγαλογιατρός" και τα σχετικά). Επίσης, δεν το κάνω για τα χρήματα. Δεν ξέρω καν μισθούς και τα σχετικά. Το μόνο που με νοιάζει είναι οι σπουδές μου. Θέλω να μπω στον κόσμο της ιατρικής. Όσο για τους γονείς μου, δε με πίεσαν να πάω στη σχολή αυτή. Αντίθετα, ήταν χαρούμενοι όταν έβαλα αυτόν τον στόχο(όχι βρε, δεν είναι γιατροί). Ποτέ δε μου είπαν "Σπούσασε ιατρική" ούτε μου είπαν "Μην πας ιατρική". Μπορώ να πω όμως πως μου είπαν "Όχι, μην πας φυσιοθεραπεία'' όταν είπα να βάλλω στο πρόορο μηχανογραφικό, μετά τις ιατρικοδοντιατρικές τη φυσιοθεραπεία. Δεν ήξερα τα μόρια μου και μου έλεγαν: "Δηλαδή τι; Διάβαζες τόσο καιρό, αγχωνόσουν, έκλαιγες, έκανες τόσα φροντηστήρια και θες με τα μόρια ου έβγαλες(που δεν τα ξέραμε αλλά ήμασταν σίγοροι πως ήταν πάνω από 18000) να πας σε ΤΕΙ Φυσιοθεραπέιας σε περίπτωση που δε θα πιάσεις τις ιατρικοδοντιατρικές''; Άρα ναι, το ήξερα και το επιβεβαίωσα πως υπάρχει και από μικρούς κι από μεγάλους αυτό το κόλλημα του τύπου: ''Έβγαλα πολλά μόρια; Βουρ για ιατρικές, φαρμακευτικές, κτηνιατρικές, νομικές, ψυχολογιές, πολυτεχνεία και δε συμμαζείεται". Σε αυτό το σημείο πάντα θίγω το ΣΕΠ αλλά θα βγω εντελώς off topic. Κι έτσι απλούστατα κατέληξα στο συμπέρασμα πως αν δεν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο που σπουδάζεις, τότε κατά πάσα πιθανότητα θα είσαι ξένος ως προς το επάγγελμά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
βασικη ( κ παραπανω ) γνωση πολλων απαραιτητων επιστημων οπως μαθηματικα,φυσικη,πληροφορικη,μηχανικη και ταυτοχρονα μεγαλη εμβαθυνση στην επιστημη που θα διαλεξεις (μαθηματικα,φυσικη)..επισης με γοητευσε το γεγονος οτι δινεται βαση στο εφαρμοσμενο κομματι των μαθηματικων τα οποια ειναι κ μια απο τις μεγαλυτερες αγαπες μ ..ειχα ακουσει πλ καλα λογια απο αποφοιτους της σχολης κ πανεπιστημιακους και μου αρεσε κ η ιδιεα του εμπ ..θεωρω τους σεμφιτες πιο ολοκληρωμενους επιστημονες λογω των βασεων σε πολλες επιστημες π εχουν .. αυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
βασικη ( κ παραπανω ) γνωση πολλων απαραιτητων επιστημων οπως μαθηματικα,φυσικη,πληροφορικη,μηχανικη και ταυτοχρονα μεγαλη εμβαθυνση στην επιστημη που θα διαλεξεις (μαθηματικα,φυσικη)..επισης με γοητευσε το γεγονος οτι δινεται βαση στο εφαρμοσμενο κομματι των μαθηματικων τα οποια ειναι κ μια απο τις μεγαλυτερες αγαπες μ ..ειχα ακουσει πλ καλα λογια απο αποφοιτους της σχολης κ πανεπιστημιακους και μου αρεσε κ η ιδιεα του εμπ ..θεωρω τους σεμφιτες πιο ολοκληρωμενους επιστημονες λογω των βασεων σε πολλες επιστημες π εχουν .. αυτα :)
Απ οτι φαινεται σκεφτηκες μονο το πως θα περασεις τα 4 χρονια της σχολης. Αλλα το μετα ειναι πολυ σημαντικοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Απ οτι φαινεται σκεφτηκες μονο το πως θα περασεις τα 4 χρονια της σχολης. Αλλα το μετα ειναι πολυ σημαντικοτερο.
5 χρονια ειναι η σχολη μ καταρχας..κατα δευτερον μονο στοχο εχω να φυγω απο την ελλαδα κ στο εξωτερικο δεν ειμαι μαθηματικος αλλα μηχανικος θετικων επιστημων με μεγαλη απορροφηση ..αλλα αν εμενα φιλε μ επρεπε να με απασχολει τ μετα εσενα πρεπει να σε καιει με την ανεργια που δυστυχως πληττει την σχολη σ :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Νοσηλευτική.

Λόγοι :

- δύσκολο επάγγελμα.
- προκατάληψη στην Ελλάδα, και ειδικά στους άντρες νοσηλευτές (θέλω να σπάσω αυτό το ταμπού).
- άμεση επαφή με τον ασθενή.
- καλό πτυχίο για το εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου αρέσει που το έχετε σίγουρο ότι θα φύγετε από τη χώρα... Χωρίς καν να έχετε τελειώσει τη σχολή, χωρίς να φάτε πόρτα από εργοδότε, χωρίς να ψάξετε εδώ κι εκεί... Δε λέω να μη φύγετε. Αλλά πού ξέρεις; Μπορεί να είσαι και τυχερός/η.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Μου αρέσει που το έχετε σίγουρο ότι θα φύγετε από τη χώρα... Χωρίς καν να έχετε τελειώσει τη σχολή, χωρίς να φάτε πόρτα από εργοδότε, χωρίς να ψάξετε εδώ κι εκεί... Δε λέω να μη φύγετε. Αλλά πού ξέρεις; Μπορεί να είσαι και τυχερός/η.
κοιταξε λιγο παλι τ μηνυμα μ ..λεω ΣΤΟΧΟΣ μου ειναι να φυγω..δεν ειπα ααα εγω θα φυγω ..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Σημείωση Συντονιστή

Στην ψηφοφορία προστέθηκαν δύο νέες επιλογές

  • Mε πιέσαν οι γονείς μου
  • Πέρασα τυχαία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Για τα λεφτά και τις γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Σημείωση Συντονιστή

Στην ψηφοφορία προστέθηκαν δύο νέες επιλογές

  • Mε πιέσαν οι γονείς μου
  • Πέρασα τυχαία

Και τωρα ολοι θα τρολλαρουν :hehe: :hehe: :hehe:

Εμενα με οδηγησε το ερευνητικο μου ενδιαφερον,καθως και το γενικο ενδιαφερον για την επιστημη.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top