Ποια red flags εχετε παρατηρήσει σε καθηγητές φροντιστηρίου;

Paladin

Νεοφερμένος

Ο Paladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Δεν είναι ρεντ φλανγκ, αλλά είχα καθηγητή ιδιαίτερα στα μαθηματικά που έλεγε στην μάνα μου (αλλά το άκουσα και εγω) λίγο πριν τις πανελλήνιες ότι "είναι αδύναμος δεν είναι για πολλά πολλά". Το λάθος του ήταν ότι δεν το είπε από την αρχή ωστε να μου δώσει κίνητρο, την στιγμή που το είπε δεν πρόλαβα να αλλάξω πολλά
 

Paladin

Νεοφερμένος

Ο Paladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 119 μηνύματα.
δεν το λέω μόνο από την άποψη ότι θα τον άλλαζα αν και ήταν τραγικός για 3 λυκείου. Αλλά θα είχα κίνητρο να γράψω καλά
 

Reader

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,145 μηνύματα.
Όταν ήμουν πρώτη λυκείου, στο φροντιστήριο που πήγαινα ο φυσικός μας έλεγε ότι δεν πειράζει να μας λύνουν τις ασκήσεις οι γονείς μας.
Τρεις βδομάδες μετά βρήκα μια καθηγήτρια και άρχισα ιδιαίτερα...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,131 μηνύματα.
Όταν ήμουν πρώτη λυκείου, στο φροντιστήριο που πήγαινα ο φυσικός μας έλεγε ότι δεν πειράζει να μας λύνουν τις ασκήσεις οι γονείς μας.
Εγώ θα του έλεγα να με υιοθετήσει τότε :hehe:.
 

Reader

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,145 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,131 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,131 μηνύματα.
Οπότε αναμένεται να δω τι θα ακούσω και στη σχολή :dance3:
Που είπαμε οτι πέρασες ;
Well fun fact is, ήξερα παλιότερα ένα παλικάρι που σπούδαζε στην ίδια σχολή με τον πατέρα του. Ο ορισμός του αιώνιου φοιτητή :bleh:. Μόνο που σε αυτή την περίπτωση τα πράγματα ήταν αντεστραμένα : ο γιός έκανε τις ασκήσεις του πατέρα. Μόνο στην Ελλάδα μπορούν να συμβούν αυτά :loltooth: .
 

Reader

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,145 μηνύματα.
Που είπαμε οτι πέρασες ;
Ιστορικό αρχαιολογικό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Well fun fact is, ήξερα παλιότερα ένα παλικάρι που σπούδαζε στην ίδια σχολή με τον πατέρα του. Ο ορισμός του αιώνιου φοιτητή :bleh:. Μόνο που σε αυτή την περίπτωση τα πράγματα ήταν αντεστραμένα : ο γιός έκανε τις ασκήσεις του πατέρα. Μόνο στην Ελλάδα μπορούν να συμβούν αυτά :loltooth: .
Δεν έπρεπε να διαβάσω το μήνυμα πίνοντας νερό. Φτηνά τη γλίτωσε το κινητό.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,131 μηνύματα.
Ιστορικό αρχαιολογικό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Congrats !
Έχεις δύο μήνες πριν αρχίσεις, οπότε γέμισε μπαταρίες. Θα το χρειαστείς για να αποφύγεις το burnout του πρώτου εξαμήνου εξαιτίας των πανελληνίων.
Δεν έπρεπε να διαβάσω το μήνυμα πίνοντας νερό. Φτηνά τη γλίτωσε το κινητό.
Yup, ο κόσμος τείνει να αντιδράει έτσι όταν το ακούει αυτό, αλλά είναι πέρα για πέρα πραγματικό :bleh:.
 

Reader

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,145 μηνύματα.
Congrats !
Έχεις δύο μήνες πριν αρχίσεις, οπότε γέμισε μπαταρίες. Θα το χρειαστείς για να αποφύγεις το burnout του πρώτου εξαμήνου εξαιτίας των πανελληνίων.
Ευχαριστώ για τη συμβουλή!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Yup, ο κόσμος τείνει να αντιδράει έτσι όταν το ακούει αυτό, αλλά είναι πέρα για πέρα πραγματικό :bleh:.
Φαντάζομαι πόσο κόσμο έχεις ξεκάνει έτσι
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,131 μηνύματα.

Vera

Νεοφερμένος

Η Vera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Στην πρώτη Λυκείου οι γονείς μου αποφάσισαν να με γράψουν σε ένα φροντιστήριο μαθηματικών για να αποκτήσω βάσεις ,καθώς θα ακολουθούσα την θετική κατεύθυνση (μέχρι τότε λάτρευα τα μαθηματικά και πάντα μου έβγαζαν νόημα).Ξεκίνησα μαθήματα τέλη Αυγούστου και ήταν όλα καλά καθώς έκανα μόνη μου μάθημα και η καθηγήτρια είχε καταλάβει οτι ήμουν καλή .Όμως μετά από 2 εβδομάδες άρχισε να μου λεει (από μόνη της) κουτσομπολιά για άλλους μαθητές τους φροντιστηρίου ,πολλούς από αυτούς τους έκραζε κανονικότατα .Αυτό ήταν το πρώτο red flag που αγνόησα δυστυχώς .
Είναι σημαντικό να αναφερθεί οτι σε εκείνο το φροντιστήριο ήταν και άλλοι 2 μαθηματικοί που έκαναν μάθημα σε μικρότερα παιδιά ,ενώ αυτή έκανε μαθηματικά και φυσική σε παιδιά λυκείου .Με το που άνοιξαν τα σχολεία με ενημέρωσε οτι θα έκανα μάθημα μαζί με άλλη μια κοπέλα (πολύ καλή την γνώριζα από το σχολείο ) ,ενώ είχαμε κανονίσει να κάνω ιδιαίτερα εξ αρχής .Η καθηγήτρια φαινόταν μετά από καιρό οτι δεν με συμπαθούσε και δεν το έκρυβε κιόλας (καθώς ήμουν ένα πολύ εσωστρεφές παιδί ) .Με πρόσβαλε συνεχώς που δεν μιλούσα για κουτσομπολιά ,όταν ήμουν μόνη και μπροστά στους συμμαθητές μου , καθώς και για το γεγονός οτι ήμουν συνεχώς κουρασμένη (εν τελεί στα μέσα γ λυκείου βρήκα οτι είχα έλλειψη βιταμίνης D και χρόνιες αλλεργίες στην σκόνη και σε κάποια χημικά των αρωμάτων και των προϊόντων καθαρισμού ). Μας έλεγε οτι χρειάζεται τουλάχιστον 8 ώρες διαβάσματος πριν κάθε μάθημα του φροντιστηρίου για να ανταποκριθούμε στα μαθηματικά και την φυσική (πάντα α λυκείου) ,ενώ έλυνε 5 ασκήσεις πρόχειρα στον πίνακα και μας έβαζε 20 για το σπίτι + πολλαπλής (!!!) .Μας έλεγε συνέχεια για το πόσο καλή ήταν στα μαθηματικά ,τα βραβεία της και γενικότερα πόσο αξιόλογη μαθηματικός είναι ,δεν εξηγούσε τις απορίες μας λεπτομερώς και αν δεν καταλαβαίναμε κατι μας έλεγε ''Είναι πανεύκολα ! Γιατί δεν τα καταλαβαινετε ?! Βλαμένα είστε ? Δεν κάνετε ότι σας λέω στο σπίτι ?! '' Το σχολικό βιβλίο το είχε προ πολλού γραμμένο ,καθώς ούτε μια φόρα δεν το χρησιμοποιήσαμε .Μας έβαζε ασκήσεις τόσο στα μαθηματικά ,όσο και στην φυσική ,χωρίς να έχουμε λύσει παρόμοιες ,και μετά αναρωτιόταν γιατί δυσκολευόμασταν .Πολλές φορές καθόταν στο instagram και μας άφηνε μονούς να δουλεύουμε ,ενώ αυτή πληρωνόταν για να μας κάνει ''μάθημα'' ,και ήθελε να βγει η ύλη .
Εν τέλει η κοπέλα που έκανε μαζί μου μάθημα αναγκάστηκε να πηγαίνει και σε άλλο φροντιστήριο παράλληλα ,για να της εξηγήσουν τι έλεγε αυτή η μαθηματικός ,και τελικά έφυγε από εκείνο το φροντιστήριο ,κάτι που δυστυχώς εγώ δεν έκανα γιατί δεν με άφησαν οι γονείς μου ,καθώς ''γνώριζαν'' την κοπέλα και νόμιζαν οτι εγώ τους έλεγα ψέματα για όσα γίνονταν μέσα στο μάθημα .
Έτσι συνέχισα στο ίδιο φροντιστήριο και στην β λυκείου ,όμως εξελίχθηκε από το κακό στο χειρότερο .Μπήκα σε τμήμα με άλλα δυο παιδιά (τα οποία ΔΕΝ συμπαθούσα) ,τα οποία κουτσομπόλευαν μαζί με την καθηγήτρια όλο τον κόσμο .Τότε άρχισε να κάνει σύγκρισεις σε άτομα μέσα στην αίθουσα ,κάνοντάς με να νιώθω μειονεκτικά ( με έλεγε ανόητη ,οτι βαριέμαι να ζω ,οτι τα μαθηματικά δεν είναι για έμενα και οτι απλα είμαι ένα εμπόδιο στην επιτυχία των άλλων ) ,ενώ επευφημούσε τους άλλους δύο ( η κοπέλα συγκεκριμένα είχε αγοράσει το photomath premium για να μην ζορίζεται και να έχει χρόνο να βγαίνει έξω στα μπαρακια ,ένω το αγόρι ήταν ιδιοφυΐα στα μαθηματικά και ήθελε απλώς να περάσει πολιτικός μηχανικός,ενώ εγώ με όλη αυτήν την κατάσταση που επικρατούσε στο φροντιστήριο δεν ήξερα τι ήθελα να κάνω ).Όταν έφτασε η ώρα να επιλέξω κατεύθυνση για την γ λυκειου ,με πιεζε να παω οικονομικά ,καθώς οι βιολογικές επιστήμες συμφωνα με την ιδια είναι για βλαμμένους και δεν έχουν μέλλον .
Όμως στο σημειό που είχα φτάσει έβλεπα μαθηματικά και εκλεγα ,πηγαινα στο φροντιστήριο και με το που την εβλεπα εβαζα τα κλαματα .Για να επιλέξω κατευθυνση αναγκαστηκα να παω σε ψυχολογο ,ο όποιος μου πρότεινε να αποφύγω την θετική κατεύθυνση και την κατευθυνση των οικονομικών(καθως είχαν μαθηματικά) ,παρόλο που μου άρεσε η πληροφορική σαν μαθημα ,και πηγα ετσι υγείας ...Εφύγα απο εκεινό το φροντηστηριο και ησυχασε η ψυχή μου !!!....Στην συγκεκριμένη κατασταση με κατάστρεψε το γεγονός οτι ήμουν ευαίσθητο άτομο και οτι δεν υπήρχε χημεία μεταξύ μας ...
Πάλι καλά υπήρχαν σχολές στο 3ο πεδίο που μου άρεσαν (ΒΕΤ Ιωαννινων ,Βιοτεχνολογίας Γεωπονικό και Βιοχημεία και Βιοτεχνολογίας στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλιας ,που πέρασα κιόλας ),ένω λατρευα την Χημεία και μου άρεσε η Βιολογία.Τώρα ελπίζω να έκανα την σωστή επιλογή στα 16 μου (Β λυκειου)...
Γενικότερα για όσους έχουν παρόμοια προβλήματα με καθηγητές φροντιστηρίων ,να φύγουν όσο πιο γρήγορα μπορούν από εκεί (αν φυσικά τους δίνεται η δυνατότητα ).Κανένα παιδι που προκειται να υποβληθει στην ψυχοφθόρα διαδικασία των Πανελληνίων δεν αξίζει να έχει τέτοιους δασκάλους !!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top