Ποια σχολή να επιλέξω και γιατί

lampgd

Νεοφερμένος

Ο lampgd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών Θράκης. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, ελπίζω όλοι να είστε καλά. Όπως θα διαπιστώσετε, δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την πορεία που πρέπει να ακολουθήσω. Είμαι απόφοιτος του τμήματος Γλώσσας, Φιλολογίας & Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών. Το πτυχίο δε μου χρησίμευσε σε κάτι, άρα αναγκαστικά πρέπει να αλλάξω κάποια πράγματα για να έχω τουλάχιστον ένα καλύτερο μέλλον. Αρχικά, 3 είναι οι σχολές που προκαλούν το ενδιαφέρον μου και μπορώ να σπουδάσω λόγο απόστασης. Οι σχολές αυτές είναι : 1. Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης (Αλεξανδρούπολη), 2. Εργοθεραπείας (Κομοτηνή, ελπίζω να ανοίξει όπως λένε από το 2025) και τέλος, Νοσηλευτικής (Διδυμότειχο). Μπορείτε να μου γράψετε εσείς τι θα επιλέγατε και γιατί; Ένας από τους λόγους που είμαι αναποφάσιστος, είναι ο φόβος για να μην ξανακάνω τη λάθος επιλογή και χάσω χρόνια από τη ζωή μου με ένα άχρηστο πτυχίο. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, ελπίζω όλοι να είστε καλά. Όπως θα διαπιστώσετε, δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την πορεία που πρέπει να ακολουθήσω. Είμαι απόφοιτος του τμήματος Γλώσσας, Φιλολογίας & Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών. Το πτυχίο δε μου χρησίμευσε σε κάτι, άρα αναγκαστικά πρέπει να αλλάξω κάποια πράγματα για να έχω τουλάχιστον ένα καλύτερο μέλλον. Αρχικά, 3 είναι οι σχολές που προκαλούν το ενδιαφέρον μου και μπορώ να σπουδάσω λόγο απόστασης. Οι σχολές αυτές είναι : 1. Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης (Αλεξανδρούπολη), 2. Εργοθεραπείας (Κομοτηνή, ελπίζω να ανοίξει όπως λένε από το 2025) και τέλος, Νοσηλευτικής (Διδυμότειχο). Μπορείτε να μου γράψετε εσείς τι θα επιλέγατε και γιατί; Ένας από τους λόγους που είμαι αναποφάσιστος, είναι ο φόβος για να μην ξανακάνω τη λάθος επιλογή και χάσω χρόνια από τη ζωή μου με ένα άχρηστο πτυχίο. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Καλημερα
Εγω τωρα θα σε μιλησω σαν αντρας γιατι δεν ξερω και διαφορετικα.
Οκ καναμε το ταξιδι μας στην ωραια φιλολογια πηραμε την καλλιέργεια της και τωρα τι? τωρα θελουμε κατι πιο χειροπιαστο.
Αρχιζουμε με προβλημα ομως διοτι και τα τρια που αναφερεις ειναι δυσκολα λειτουργηματα.
Δασκαλος
Εξαιρετικο λειτουργημα γραφεις καθε μερα σε ''λευκο'' χαρτι παιδων..μεσα στην χαρα και την ελπιδα γινεσαι και εσυ παιδι... μεγαλες ταξεις θα εχεις.
Τι δεν εχει ? χρηματα δεν εχεις και ταξιδια αναπληρωσης εχει ,απο εδω και απο εκει για πολλα χρονια, εκτος και εισαι απο μικρη επαρχια.
Εργοθεραπευτης
Μοντερνο επαγγελμα , μπλεκεται καπως με τους φυσικοθεραπευτες αλλα οχι ..αυτοι ασχολουνται με την εκπαιδευση των μυων ενω οι εργο με την εκπαιδευση του μυαλου χρησιμοποιοντας τους μυες.
Ειναι σε ανοδο διοτι παγκοσμιως αλλα και εδω δίνεται η αρμοζουσα προσοχη ( την τελευταια δεκαετια) στα ατομα αμεα.
Μονο 2 οι σχολες και οι αναγκες πολλες..και δημοσιο αλλα και σε ιδιωτικο ιατρειο.
Ειναι ψυχοφθορο επαγγελμα
Νοσηλευτης
Εδω αστα οι αντρες ειναι ακαταλληλοι για την δουλεια αυτη... ειναι χωρος μονο υπομονετικων γυναικων με ειδικα χαρισματα.
Πηγαινε και κατσε σε μια παθολογικη κλινική ή σε ενα γηροκομειο να το δεις.

Οποτε τι λεμε ...? εργοθεραπευτης λεμε
Για σχολη θα σου ελεγα να δεις προς πτολεμαιδα διοτι στην κομοτηνη και να ανοιξει ...σχολη ταμπελα θα ειναι στην αρχη.

Οι κατατακτηριες δεν φαινονται και ευκολες 1/24 πηρε

Αποτελεσματα κατατακτηριων 2023-24

Υλη μαθηματων κατατακτηριων 2024-25
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 872 μηνύματα.
Ποια γλώσσα έμαθες και έχεις πιστοποίηση μέσα στην σχολή?

Κρίμα 4 Χρόνια να πάνε χαμένα
Εγώ δεν θα διάλεγα καμία από τις τρεις
Θα σκεφτώ να αξιοποιήσω το πτυχίο μου με κάποιο άλλο τρόπο
Θα πήγαινα σε κάποιο ιεκ σε κάτι σχετικό με τον τουρισμό και παράλληλα θα έβλεπα για εργασία σε τουρισμό με την γλώσσα που ξέρω
Εδώ η Χαλκιδική έχει γίνει αποικία βαλκανική
Η θα έκανα ένα μεταπτυχιακό διοίκηση επιχειρήσεων (δύσκολο από θεωρητική)
για να στραφώ σε εταιρείες με Βαλκάνια η Τουρκία
Η και διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού HR
Ή σε κάποιο μεταφραστικό κέντρο
Πάντως το πτυχίο μου δεν θα το ακύρωνα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Ποια γλώσσα έμαθες και έχεις πιστοποίηση μέσα στην σχολή?

Κρίμα 4 Χρόνια να πάνε χαμένα
Εγώ δεν θα διάλεγα καμία από τις τρεις
Θα σκεφτώ να αξιοποιήσω το πτυχίο μου με κάποιο άλλο τρόπο
Θα πήγαινα σε κάποιο ιεκ σε κάτι σχετικό με τον τουρισμό και παράλληλα θα έβλεπα για εργασία σε τουρισμό με την γλώσσα που ξέρω
Εδώ η Χαλκιδική έχει γίνει αποικία βαλκανική
Η θα έκανα ένα μεταπτυχιακό διοίκηση επιχειρήσεων (δύσκολο από θεωρητική)
για να στραφώ σε εταιρείες με Βαλκάνια η Τουρκία
Η και διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού HR
Ή σε κάποιο μεταφραστικό κέντρο
Πάντως το πτυχίο μου δεν θα το ακύρωνα
Βρε καλωστηνα ...που γυριζες και ηρθες φορτσατη?
Ναι σωστα τα λες ... οι γλωσσες απο εκει πανω ειναι σοβαρο επιχειρηματικο πλεονεκτημα... αλλα να ο ανθρωπος το ειπε... δεν ειμαι μαζωχτρα ...θελω να δινω. Θελω να γινω λειτουργος.
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 872 μηνύματα.
Βρε καλωστηνα ...που γυριζες και ηρθες φορτσατη?
Ναι σωστα τα λες ... οι γλωσσες απο εκει πανω ειναι σοβαρο επιχειρηματικο πλεονεκτημα... αλλα να ο ανθρωπος το ειπε... δεν ειμαι μαζωχτρα ...θελω να δινω. Θελω να γινω λειτουργος.
Διακοπές, καλοκαιράκι,μπανακι, μπαράκι, νησάκι :swimming: :swimming: :swimming:
Ε άμα θέλει λειτούργημα ,ευλογήσον :loltooth:
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,943 μηνύματα.
Νοσηλευτική > Εργοθεραπεία > Δάσκαλος.

Με αυτή τη σειρά.

Όπως έγραψε ο @γιαννης_00 το καθένα έχει τα υπέρ και τα κατά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Διακοπές, καλοκαιράκι,μπανακι, μπαράκι, νησάκι :swimming: :swimming: :swimming:
Ε άμα θέλει λειτούργημα ,ευλογήσον :loltooth:
Ναι ...ναι... ετσι μπραβω...μπραβω... τωρα συνεχιζουμε καθημερινα και γερα στα λαδαδικα ( μονο αυτα ξερω) να κανουμε ανοσια στον κοβιτ .
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Για εμένα η νοσηλευτική είναι από τα επαγγελματικά που δεν θα έκανα ποτέ, γιατί πέρα από την σωματική δύναμη που χρειάζεται για να σηκώνεις τους ασθενείς και δεν έχω, έρχεσαι αντιμέτωπος με τον θάνατο και, κυρίως, σιχαίνομαι να αλλάζω/ταΐζω κλπ
Δασκάλα δύσκολα θα με έβλεπα γιατί θέλει υπομονή και μεγάλη αγάπη για τα παιδιά αλλα προς το παρόν η αποκατάσταση είναι καλή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top