Ποια μέρη στον κόσμο (Ελλάδα και μη) θέλετε να επισκεφθείτε;

Κ...

Νεοφερμένος

Η Κ... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ασχετο θεμα με αυτο που ειχα πρωτογραψει σε αυτη την πλατφορμα, αλλα ποια μερη στον κοσμο (Ελλαδα και μη) θελετε να επισκεφτειτε και γιατι;
Εγω ψωφαω για εδιμβουργο και τοσκανη, κυριως για την ολη dark academia- cottage core αισθητικη τους.

Πειτε να παρω και αλλες ιδεες για ταξιδιαα
 

Tirotrelas

Νεοφερμένος

Ο Tirotrelas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Εγώ θέλω να πάω Βοστώνη για να δω το MIT από κοντά και γενικότερα στην Αμερική . Αλλιώς μετά Φινλανδία , Ισλανδία και Ιαπωνία . Βέβαια αυτά είναι μελλοντικά σχέδια 😂😂😂
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 10,518 μηνύματα.
Πολλά μέρη θέλω να επισκεφτώ, αλλά όνειρό μου είναι να πάω στην Ιαπωνία. Βέβαια το υπολογίζω μετά τα 25 που θα είμαι πιο ώριμη (πνευματικά και ψυχικά), μιας και δε νιώθω ότι είμαι ακόμη έτοιμη για ένα τέτοιο ταξίδι.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Πολλά μέρη θέλω να επισκεφτώ, αλλά όνειρό μου είναι να πάω στην Ιαπωνία. Βέβαια το υπολογίζω μετά τα 25 που θα είμαι πιο ώριμη (πνευματικά και ψυχικά), μιας και δε νιώθω ότι είμαι ακόμη έτοιμη για ένα τέτοιο ταξίδι.

ναι μια ωριμότητα θα σου την ζητήσουν στο γιαπωνέζικο τελωνείο...

τι λες!! :D
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 10,518 μηνύματα.
ναι μια ωριμότητα θα σου την ζητήσουν στο γιαπωνέζικο τελωνείο...

τι λες!! :D
Δε θέλω να πάω για πέντε μέρες και να φύγω, θέλω να τη ζήσω. Δε λέω να καθήσω χρόνια, αλλά έναν μήνα οπωσδήποτε. Και σε καμία περίπτωση δεν είμαι έτοιμη να το κάνω αυτό τώρα. Δεν έχω όρεξη να το εξηγήσω περαιτέρω, αν δε γίνομαι αντιληπτή κλαιν :P
 

Κ...

Νεοφερμένος

Η Κ... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δεν εχετε και την περιέργεια να πατε βορεια Κορέα;
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,730 μηνύματα.
Δεν εχετε και την περιέργεια να πατε βορεια Κορέα;
γιατι εσυ εχεις καμια περιεργεια να πας στην χωματερη των λιοσιων
το θεμα ειναι οτι δεν κανουν τιποτα να τον σταματισουν αυτον τον εγκληματια που βασανιζει ανθρωπους
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Δε θέλω να πάω για πέντε μέρες και να φύγω, θέλω να τη ζήσω. Δε λέω να καθήσω χρόνια, αλλά έναν μήνα οπωσδήποτε. Και σε καμία περίπτωση δεν είμαι έτοιμη να το κάνω αυτό τώρα. Δεν έχω όρεξη να το εξηγήσω περαιτέρω, αν δε γίνομαι αντιληπτή κλαιν :P

Λένε για εμάς τους δυτικούς η Ιαπωνία είναι καλά μόνο για διακοπές, αρκετοί που προσπαθούν
να ζήσουν εκεί, στο τέλος μισούν την καθημερινότητα τους.
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Πολλά μέρη θέλω να επισκεφτώ, αλλά όνειρό μου είναι να πάω στην Ιαπωνία. Βέβαια το υπολογίζω μετά τα 25 που θα είμαι πιο ώριμη (πνευματικά και ψυχικά), μιας και δε νιώθω ότι είμαι ακόμη έτοιμη για ένα τέτοιο ταξίδι.
Πω πωω, φαντάσου πώς θα είναι τα sushi εκεί :baby::popcorn:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 7,260 μηνύματα.
Αμερική. Τώρα που το σκέφτομαι ίσως να πήγαινα και μόνιμα.
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Σίγουρα στην Ιαπωνία, Αμερική, Ιταλία, Αυστραλία, Αγγλία και γενικά σε μέρη που μπορώ να πάθω πολιτισμικό σοκ.
 

Κ...

Νεοφερμένος

Η Κ... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
γιατι εσυ εχεις καμια περιεργεια να πας στην χωματερη των λιοσιων
το θεμα ειναι οτι δεν κανουν τιποτα να τον σταματισουν αυτον τον εγκληματια που βασανιζει ανθρωπους
ισχυει, υπαρχουν μερικα ερωτηματα που σε εμας τους απλους πολιτες θα μεινουν αναπαντητα.
Αλλα το λεω επειδη εχουν πολυ διαφορετικο τροπο ζωης και δεν ξερω παντα μου κινουσε το ενδιαφερον απο κτοκιμαβτερ που εβλεπα... αν και φοβαμαι να παω γιατι οπως ειπε και ο
Ναι, αλλά έχω και την περιέργεια να γυρίσω :D
ποιος ξερει αν θα γυρισω...
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Ιδανικά θα ήθελα να πηγαίνω συνέχεια ταξίδια, τα βρίσκω μία από τις κορυφαίες εμπειρίες στη ζωή του ατόμου. Οι χώρες λοιπόν που επιθυμώ διακαώς να επισκεφθώ είναι οι εξής:

Ευρώπη
Γαλλία: Εντάξει, έχω μεγάλη αγάπη για αυτή τη χώρα, για τη γλώσσα της, για τον πολιτισμό της, για όλα. Σίγουρα λοιπόν είναι η χώρα που θέλω περισσότερο να επισκεφθώ.
Ισπανία: Θέλω να επισκεφθώ φυσικά τις βασικές πόλεις (Βαρκελώνη, Μαδρίτη), ιδιαίτερα όμως θέλω να επισκεφθώ τη χώρα των Βασκών αλλά και το Τολέδο. Η επιθυμία αυτή πηγάζει από βιβλία, την τριλογία της Λευκής Πόλης, της Ευα Γκάρθια Σάενθ Ντε Ουρτούρι, η πλοκή της οποίας διαδραματίζεται σε αυτές τις περιοχές και οι περιγραφές της αρχιτεκτονικής και των πόλεων μου έχουν δημιουργήσει την επιθυμία να τις δω και από κοντά.
Ηνωμένο Βασίλειο: Εδώ βασικοί πρωταγωνιστέες είναι το Βρετανικό Μουσείο και το Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων!
Σκανδιναβία: Εννοείται και εδώ θέλω να πάω σε πόλεις όπως η Στοκχόλμη, αλλά θα ήθελα πολύ να πάω, για παράδειγμα, στα νορβηγικά φιόρδ (αυτά τα μικρά σκιουράκια!!) και στην Ισλανδία (όχι ακριβώς Σκανδιναβία βέβαια) με την απίστευτη φυσική της ομορφιά.

Πάω και σε άλλες χώρες βέβαια στην Ευρώπη, παντού θέλω να πάω αλλά κυρίως εδώ.

Πιο μακρινά ταξίδια
Η.Π.Α.: Ε εντάξει, μία Νέα Υόρκη, ένα Σικάγο σαφώς και θέλω να επισκεφθώ. Τα κέντρα όλου του κόσμου είναι ένα ταξίδι ζωής και σίγουρα μία εμπειρία που εντός Ευρώπης δεν μπορούμε να τη βιώσουμε.
Καναδάς: Απίστευτη φυσική ομορφιά!
Αυστραλία: Ακριβό ταξίδι, αλλά θα το κάνω σίγουρα κατά τη διάρκεια της ζωής μου για να γνωρίσω τους συγγενείς που έχω εκεί.
Αίγυπτος: Καλά όχι και τόσο μακρινό, αλλά δεν είχα που να το εντάξω. Διαφορετικός πολιτισμός και τρόπος ζωής και απίστευτη ιστορία. Στο πλαίσιο αυτό θα ήθελα να επισκεφθώ γενικά χώρες της Βόρειας Αφρικής καθώς και την Τουρκία.
Άπω Ανατολή: Νότια Κορέα/Ιαπωνία για να φάω σούσι που ειπώθηκε και πιο πάνω αλλά κυρίως για να γνωρίσω αυτόν τον τόσο διαφορετικό και συνάμα όμορφο πολιτισμό. Το ωραιότερο με αυτά τα ταξίδια είναι ότι σε βγάζουν εντελώς έξω από τη ζωή που κάνεις τώρα και βλέπεις τον κόσμο διαφορετικά.

Αυτά τα λίγα, μπορώ να συνεχίσω τη λίστα με τις ώρες...
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 637 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 637 μηνύματα.

Guest 874541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1. Νότια Κορέα!! Ω ναι ακούω k-pop/k-rock και όλα τα συναφή :dance3: Επίσης πιστεύω ότι θα μου αρέσει πολύ το φαγητό τους, γενικά θέλω πάρα πολύ να πάω Ασία και μακάρι να καταφέρω να εγκατασταθώ εκεί στο μέλλον, νιώθω ότι θα είμαι ο πιο χαρούμενος εαυτός μου εκεί. Άλλες χώρες που θέλω να πάω είναι Ιαπωνία, Κίνα, Ινδονησία και Ταϊλάνδη
2. Τουρκία! Παρά τις κάκιστες σχέσεις των "μεγάλων κεφαλών", θέλω πολύ να πάω εκεί, πιστεύω θα μου αρέσει πολύ, είχαν πάει οι γονείς μου και η μαμά μου την αγάπησε. Σίγουρα θέλω να φάω πολύ εκεί και να πιω τσάι.. πιστεύω θα έχουν υπέροχο τσάι, δεν ξέρω πόσο φημίζεται για το τσάι της αλλά έχω κολλήσει σε αυτή την εντύπωση και σίγουρα θα δοκιμάσω αν καταφέρω να πάω
3.Οπωσδήποτε μέρη στην Σκανδιναβία..Την λατρεύω δεν ξέρω γιατί αλλά ναι, παρόλο που σιχαίνομαι το κρύο και όμως..! Έχει κάτι το μυστηριώδες και ταυτόχρονα πανέμορφο, δεν ξέρω αν το βλέπει κανείς άλλος έτσι, μου βγάζει ένα υπέροχο κλίμα..
4. Αίγυπτο. Με ενθουσιάζει η αιγυπτιακή μυθολογία..Με ενθουσιάζουν γενικά οι ιστορίες και η μυθολογία που συνοδεύουν έναν τόπο και είναι όνειρό μου να σπουδάσω κάποια στιγμή στο μέλλον κάτι με ιστορία-αρχαιολογία ή εθνολογία και να το συνδυάσω με τον τουρισμό.
5. Κάποια χώρα στην ΒΔ Ευρώπη.. Γερμανία/Ολλανδία/Δανία και Βέλγιο/Ελβετία (βορειοδυτικές ή δυτικές σκέτο? Δεν θυμάμαι κατά πού πέφτουν).. Μου αρέσουν πολύ οι γερμανικές γλώσσες και θεωρώ την προφορές αυτών των γλωσσών γοητευτικές. Σίγουρα θέλω επίσης να δοκιμάσω τα γαλακτοκομικά προϊόντα τους...και last but not least.. Ιταλία! Μελωδική γλώσσα και σίγουρα θέλω να φάω εκεί, να δοκιμάσω τα παγωτά τους, να φάω πολύ τυρί και να έρθω σε επαφή με τις ρίζες μου 😄
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

* Σκανδιναβία την έχω συσχετίσει με τον Άγιο Βασίλη και τα Χριστούγεννα και λατρεύω τα Χριστούγεννα οπότε και αυτό είναι ένας λόγος
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ισλανδια(ρεκιαβικ) μου βγαζει μια γλυκια μελαγχολια
 

Guest 874541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης ξέχασα να γράψω Βουλγαρία. Παρόλο που δεν ξέρω πολλά για αυτήν θέλω πολύ να πάω εκεί
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top