Ποια κριτήρια πρέπει να πληροί κανείς για να πάρει υποτροφία;

youresovain

Νεοφερμένος

Η youresovain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα κόσμε του iscool! :)

Είμαι πρωτοετής φοιτήτρια στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης και παρά το γεγονός ότι είναι ακόμα νωρίς, σκέφτομαι ήδη τα μεταπτυχιακά που θα ήθελα να κάνω στο μέλλον. Παρόλα αυτά, θα ήθελα να κάνω το μεταπτυχιακό μου στο εξωτερικό. Η ερώτηση μου, λοιπόν, στηρίζεται κυρίως σε αυτό. Ποια κριτήρια πρέπει να πληρώ για να πάρω υποτροφία, ώστε να είναι πιο εύκολο οικονομικά να μπορέσω να κάνω το μεταπτυχιακό μου στο εξωτερικό; Υπάρχει κάποια διαδικασία που πρέπει να γίνει, κάτι που πρέπει να ξέρω από τώρα για να δουλέψω για αυτό;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

P.S Συγγνώμη αν η ερώτηση μου και το περιεχόμενο μου είναι ασαφές, αλλά πραγματικά δεν γνωρίζω τίποτα για το συγκεκριμένο θέμα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.
Καλησπέρα κόσμε του iscool! :)

Είμαι πρωτοετής φοιτήτρια στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης και παρά το γεγονός ότι είναι ακόμα νωρίς, σκέφτομαι ήδη τα μεταπτυχιακά που θα ήθελα να κάνω στο μέλλον. Παρόλα αυτά, θα ήθελα να κάνω το μεταπτυχιακό μου στο εξωτερικό. Η ερώτηση μου, λοιπόν, στηρίζεται κυρίως σε αυτό. Ποια κριτήρια πρέπει να πληρώ για να πάρω υποτροφία, ώστε να είναι πιο εύκολο οικονομικά να μπορέσω να κάνω το μεταπτυχιακό μου στο εξωτερικό; Υπάρχει κάποια διαδικασία που πρέπει να γίνει, κάτι που πρέπει να ξέρω από τώρα για να δουλέψω για αυτό;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

P.S Συγγνώμη αν η ερώτηση μου και το περιεχόμενο μου είναι ασαφές, αλλά πραγματικά δεν γνωρίζω τίποτα για το συγκεκριμένο θέμα.
Το ιδρυμα μποδοσακη δινει υποτροφιες για διαφορες επιστημες..
10000€ ειναι ..για να μπεις στην επιλογη πρεπει να εχεις απο 8 και πανω πτυχιο. Βεβαια 10Κ δεν ειναι και μεγαλο ποσο για εξω..καλα ουτε και για μεσα ειναι.

ο καναδας δινει καλες υποτροφιες


 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.
ειχα τσιμπλες στα ματια και εβαλα ασκηση εδω ,,σορρυ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 974 μηνύματα.
Καλησπέρα κόσμε του iscool! :)

Είμαι πρωτοετής φοιτήτρια στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης και παρά το γεγονός ότι είναι ακόμα νωρίς, σκέφτομαι ήδη τα μεταπτυχιακά που θα ήθελα να κάνω στο μέλλον. Παρόλα αυτά, θα ήθελα να κάνω το μεταπτυχιακό μου στο εξωτερικό. Η ερώτηση μου, λοιπόν, στηρίζεται κυρίως σε αυτό. Ποια κριτήρια πρέπει να πληρώ για να πάρω υποτροφία, ώστε να είναι πιο εύκολο οικονομικά να μπορέσω να κάνω το μεταπτυχιακό μου στο εξωτερικό; Υπάρχει κάποια διαδικασία που πρέπει να γίνει, κάτι που πρέπει να ξέρω από τώρα για να δουλέψω για αυτό;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

P.S Συγγνώμη αν η ερώτηση μου και το περιεχόμενο μου είναι ασαφές, αλλά πραγματικά δεν γνωρίζω τίποτα για το συγκεκριμένο θέμα.
Καλησπέρα! Το σύνηθες κριτήριο για την λήψη υποτροφίας από την πλειονότητα των φορέων είναι, όπως επισημάνθηκε, το πτυχίο με μέσο όρο ''Άριστα''. Εκτός από αυτό, η γλωσσομάθεια μπορεί να είναι βασικό προαπαιτούμενο και, αν μιλάμε για φορείς που πραγματοποιούν επιστημονικό έργο, ίσως ένα καλό βιογραφικό ή/και μία ερευνητική πρόταση διπλωματικής που έχει ενδιαφέρον και είναι πρωτότυπη.

Σαν ένα γενικό σχόλιο, τα κριτήρια μπορεί να ποικίλουν σημαντικά, αλλά αν επιθυμείς να διεκδικήσεις μια υποτροφία μελλοντικά, καλό είναι να προσπαθήσεις από τώρα για ένα άριστο βαθμό πτυχίο και μία όσο το δυνατόν μεγαλύτερη επαφή με το αντικείμενο σου εκτός σχολής (π.χ. παρακολούθηση συνεδρίων). Θα βοηθούσε πολύ αν μας ανέφερες και τι ακριβώς σπουδάζεις, για πιο στοχευμένες προτάσεις!

Να σημειώσω επίσης ότι πολύ συχνά και το ίδιο το πανεπιστημιακό τμήμα του εξωτερικού στο οποίο θα κάνεις αίτηση μπορεί να προκηρύσσει υποτροφίες (τα λεγόμενα bursaries).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top