Γενικό -  Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Τώρα αυτό που λες είναι να το πω αμπελοφιλόσοφιες ή να το πω """"αμπελοανθρωπισμός""""? Αν για παράδειγμα μια κοπέλα δε από θεωρητική δε περάσει νομική αλλά ξέρει τι είναι εμβαδόν σε αντίθεση με αυτές που πέρασαν νομική τι σημασία θα έχει?:whistle: Όσο νωρίτερα ξεκινήσει κάποιος το διάβασμα για τις πανελλήνιες τόσο το καλύτερο, οι κόποι του αποκλείεται να πάνες χαμένοι εκτός αν δε διαβάζει τίποτα.

Οντως...Σε αυτο που λες εχεις δικιο...
Αλλα και νομικη να παει δε σημαινει οτι πρεπει να ειναι τελειως τουβλο στα μαθηματικα....
Οπως εγω και εσυ ξερουμε τι ειναι υποκειμενο, αντικειμενο, κατηγορουμενο κ.τ.λ ετσι και αυτη πρεπει να ξερει τι ειναι εμβαδο, περιμετρος κ.τ.λ....Ειπαμε να εχουμε εξειδικευμενες γνωσεις αλλα οχι και ετσι...
Αυτα στο δημοτικο τα μαθαινεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νasia212

Νεοφερμένος

Η Νasia212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας!! Του χρονου θα παω δευτερα Λυκειου και θα ηθελα να μαθω αν στην αρχιτεκτονικη μπαινεις απο Θετικη κατευθυνση αλλα και αν υπαρχει επαγγελματικη αποκατασταση στην χωρα μας στον συγκεκριμενο κλαδο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Γεια σας!! Του χρονου θα παω δευτερα Λυκειου και θα ηθελα να μαθω αν στην αρχιτεκτονικη μπαινεις απο Θετικη κατευθυνση αλλα και αν υπαρχει επαγγελματικη αποκατασταση στην χωρα μας στον συγκεκριμενο κλαδο. :)

Μπαίνεις χωρίς απώλεια μορίων και από θετική και από τεχνολογική. :)

Για την αποκατάσταση, δε νομίζω να μπορεί να στο εγγυηθεί κάποιος αυτό με δεδομένη την κατάσταση της χώρας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
καλησπέρα σας
Λοιπόν φέτος θα πάω Β Λυκείου και δεν είμαι και πολύ καλός μαθητής γενικά βγάζω γύρο στο 16 χωρίς φροντιστήρια ...Σκέφτομαι να πάω τεχνολογική κατεύθυνση αλλα πολλά άτομα μου προτείνουν πως αν σκέφτομαι να στρωθώ στο διάβασμα να πάω πρώτα θετική και μετά τεχνολογική, βοηθείστε με αρχικά λίγο με αυτό το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Καταρχας καλο θα ηταν να σκεφτεις σε ποια σχολη στοχευεις(πολυτεχνεια, φυσικομαθηματικα, ιατρικε κ.τ.λ)...Αν δε σε ενδιαφερουν οι ιατρικες και παραιατρικες σχολες, καλυτερα πηγαινε τεχνολογικη απο 2α Λυκειου.... Θα κανεις και λιγοτερα φροντιστηρια και ειναι και πιο ευκολη κατευθυνση απο την θετικη....Συν οτι πολλοι καθηγητες στο σχολειο(ο δικος μας τουλαχιστον) στη 2α Λυκειου δε μας εκανε τεχνολογια επικοινωνιων ή οπως αλλιως λεγεται αυτο το μαθημα αλλα μας ειχε ξεκινησει ΑΕΠΠ, οποτε ειχαμε αρκετες βασεις για την 3η Λυκειου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου .. ;)
Όχι όχι δεν με ενδιαφέρει kt τέτοιο απλά στο δικό μας λύκειο η τεχνολογική είναι κάπως παραμελημένη οι καθηγητές δεν κάνουνε μάθημα σε αντίθεση με τα θετική που οι μαθητές είναι λιγότεροι διότι πάνε μονο εκείνοι που θέλουν να παρακουλουθησουν σοβαρό μάθημα και οι καθηγητές εξίσου δίνουνε περισσότερη βάση και βοηθάνε κάπως τους μαθητές μιας και εγώ δηλαδή που δεν είμαι τόσο καλός μαθητής εκεί θα μπορούσα να μάθω κάποια πράγματα παραπάνω ..
εσύ στην Β Λυκείου τι κατεύθυνση πήγαινες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Εγω ημουν τεχνολογικη απο τη 2α Λυκειου...Οι καθηγητες θα κανουν το μαθημα τους, και αμα δουνε οτι μερικοι μαθητες ενδιαφερονται τοτε θα δειξουν και αυτοι ενδιαφερον προς αυτους τους μαθητες, οποτε μην ανησυχεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
καλησπέρα σας
Λοιπόν φέτος θα πάω Β Λυκείου και δεν είμαι και πολύ καλός μαθητής γενικά βγάζω γύρο στο 16 χωρίς φροντιστήρια ...Σκέφτομαι να πάω τεχνολογική κατεύθυνση αλλα πολλά άτομα μου προτείνουν πως αν σκέφτομαι να στρωθώ στο διάβασμα να πάω πρώτα θετική και μετά τεχνολογική, βοηθείστε με αρχικά λίγο με αυτό το θέμα




Θα σε συμβούλευα να μη πας θετική γιατί στη χημεία κατ θα τα βρεις "σκούρα" αν δεν κάνεις φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Αρχικά "Φρεντο" όσο αφορά την τεχνολογική στη B λυκείου δεν είναι μονο ότι οι καθηγητές που δεν δίνουν σημασία απλά υπάρχει και άλλος ένας αρνητικός παράγοντας αυτός των συμμαθητών μου όπου πολύ πιθανόν να επηρεάζουνε και εμενα και να μην μπορώ να επικεντρωθώ στα μαθήματα μου .. (αν με καταλαβαίνεις βεβαια, λίγο θα θέλει και θα με πάρει και εμενα η μπάλα :( ) ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αρχικα θα πρεπει οντως να σκεφτεις τι σχολες θελεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Oι σχολες που με ενδιαφέρουν είναι στα πεδία 2, 4 και 5

A ok ...
Εσύ τι κατεύθυνση πήγαινες στην B?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
A ok ...
Εσύ τι κατεύθυνση πήγαινες στην B?
Ιδια ηλικια εχουμε , κι εγω τωρα Β' θα παω :)
Επελεξα θετικη κατευθυνση με γνωμονα τις σχολες που με ενδιαφερουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Παντως καλυτερα να πας τεχνολογικη γιατι στη Θετικη θα χρειαστεις να κανεις και χημεια και θα σου βγει πιο ακριβα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
- Α ναι μια χαρα ... Στη Γ εσυ θα αλλαξεις η οχι ? (Παρεπιπτοντος ειπες αντι για φυσικη κατ. καλητερα γενικης .. ναι αλλα μηπως τα βρω σκουρα στη κατ. :( )

- Αυτο σκευτομαι "Φρεντο" ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
- Α ναι μια χαρα ... Στη Γ εσυ θα αλλαξεις η οχι ? (Παρεπιπτοντος ειπες αντι για φυσικη κατ. καλητερα γενικης .. ναι αλλα μηπως τα βρω σκουρα στη κατ. :( )

- Αυτο σκευτομαι "Φρεντο" ...

Αν αποφασισω οτι δε θελω Φαρμακευτικη και Βιοχημεια Λαρισας τοτε ναι , ισως αλλαξω. Αλλα προς το παρρον αυτες οι σχολες ειναι πολυ...ποθητες :P :redface:
Nαι εχω ακουσει οτι ειναι καλυτερα Φυσικη Γενικης...βεβαια σημερα που βγηκα μια φιλη μου (ο θειος της ειναι φυσικος) μου ειπε ακριβως το αντιθετο...πφφφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Χαχα μπερδεμα .. :P
Μηπως ξερεις περιπου ποτε ξεκινανε τα φροντιστιρια διοτι εγω 25 αυγουστου φευγω διακοπες και γυρναω 5 σεπ. ... Θα εχουν ξεκινισει ηδη? και αν ναι τι γινετε τωρα ..
Το φροντιστιριο που πας εσυ πιο ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Χαχα μπερδεμα .. :P
Μηπως ξερεις περιπου ποτε ξεκινανε τα φροντιστιρια διοτι εγω 25 αυγουστου φευγω διακοπες και γυρναω 5 σεπ. ... Θα εχουν ξεκινισει ηδη? και αν ναι τι γινετε τωρα ..
Το φροντιστιριο που πας εσυ πιο ειναι?

Xμμμ εγω θα κανω την πρωτοτυπια να παω σε δυο φροντ . Σε αυτο που πηγαινα περσυ θα κανω Αλγεβρα και Εκθεση και σε ενα αλλο Φυσικη και Χημεια κατ. Το ξερω ειναι μπερδεμα αλλα το μαθηματικο στο φροντ απλα δε μπορω να τον αφησω, ειναι υπεροχος .
Κοιτα τα φροντ ξεκινανε γυρω στις 20κατι του μηνος , αλλα μαλιστα και αρχες Σεπτεμβρη αλλα επειδη κι εγω θα λειπω μεχρι τις 29 διακοπες μου ειπαν οτι δε θα εχω καποιο θεμα καθως στην αρχη ειναι πολυ χαλαρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Xμμμ εγω θα κανω την πρωτοτυπια να παω σε δυο φροντ . Σε αυτο που πηγαινα περσυ θα κανω Αλγεβρα και Εκθεση και σε ενα αλλο Φυσικη και Χημεια κατ. Το ξερω ειναι μπερδεμα αλλα το μαθηματικο στο φροντ απλα δε μπορω να τον αφησω, ειναι υπεροχος .
Κοιτα τα φροντ ξεκινανε γυρω στις 20κατι του μηνος , αλλα μαλιστα και αρχες Σεπτεμβρη αλλα επειδη κι εγω θα λειπω μεχρι τις 29 διακοπες μου ειπαν οτι δε θα εχω καποιο θεμα καθως στην αρχη ειναι πολυ χαλαρα :)

Μπορεις να μου πεις τα ονοματα των φροντιστιριων μηπως υπαρχουν και στην περιοχη μου αυτα για να δω αν ειναι καλα και κτ αλλο εσυ θα κανεις μονο:
Αλγευρα γεν.
Εκθεση
Φυσικη κατ.
Χημεια κατ.

Μαθηματικα κατ. & Φυσικη γεν. δεν θα κανεισ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μπορεις να μου πεις τα ονοματα των φροντιστιριων μηπως υπαρχουν και στην περιοχη μου αυτα για να δω αν ειναι καλα και κτ αλλο εσυ θα κανεις μονο:
Αλγευρα γεν.
Εκθεση
Φυσικη κατ.
Χημεια κατ.

Μαθηματικα κατ. & Φυσικη γεν. δεν θα κανεισ?

Μαθηματικα κατ , Φυσικη κατ. , Χημεια κατ και Εκθεση θα κανω...
Μενω σε ενω χωριο λιγο εξω απο τη Θεσσαλονικη οποτε μαλλον δε θα ειναι γνωστα :/::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Μαθηματικα κατ , Φυσικη κατ. , Χημεια κατ και Εκθεση θα κανω...
Μενω σε ενω χωριο λιγο εξω απο τη Θεσσαλονικη οποτε μαλλον δε θα ειναι γνωστα :/::)

Αλγευρα γενικης και φυσικη γε. δεν θα σου χρειαστει :worry: ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top