Γενικό -  Ποια είναι η γνώμη σας για την Α' Λυκείου;

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Τα λατινικά διδάσκονται από τη 2α οπότε μην ανησυχείς;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Τα λατινικά διδάσκονται από τη 2α οπότε μην ανησυχείς;)
Ουφ,μου έφυγε ένα άνγχος
Ευχαριστώ.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΙΚΑΚΙ36421

Νεοφερμένος

Η Βίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Η Α'Λυκείου δεν είναι εύκολη αλλά ούτε και πολύ δύσκολη.Βέβαια εμένα προσωπικά μου φάνηκε πιο δύσκολη απο την Γ'γυμνασίου...Δεν νομίζω όμως ότι υπάρχει δύσκολο η εύκολο μάθημα.Όλα τα μαθήματα χρειάζονται προσπάθεια πράγμα το οποίο αν δεν το καταλάβεις από την αρχή δεν μπορείς να συνεχίσεις...Στην προκειμένη περίπτωση εξαιρείται το μάθημα επιλογής που είχα δηλαδή τα γαλλικά που δεν χρειαζόταν καμιά προσπάθεια γιατί δεν είχαμε διάβασμα για το σπίτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ 1η λυκείου θα πάω...Έχω σιχαθεί ήδη τα αρχαία και είμαι απο αυτές που πάνε με τρέλα για θετικοτεχνολογική αν και έχω επιλέξει με την βοηθειά σας θετική!!Πιστεύω οτι τα αρχαία είναι εντελώς βλακεία αλλά τέλος πάντων..Εγω πιστεύω ότι άμα διαβάσει κάποιος αρκετά στην 1η λυκείου δεν θα έχει πρόβλημα..Επειδή έκανα καλοκαιρινή προετοιμασία στο φροντηστιριό μου κατάλαβα πως η άλγεβρα είναι η ύλη της 3ης γυμνασίου και η φυσική επανάληψη σχεδόν της 2ας γυμνασίου οπότε...πφφφφ εύκολα πράγματα φένονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
E καλά δεν είναι και σαν τότε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ 1η λυκείου θα πάω...Έχω σιχαθεί ήδη τα αρχαία και είμαι απο αυτές που πάνε με τρέλα για θετικοτεχνολογική αν και έχω επιλέξει με την βοηθειά σας θετική!!Πιστεύω οτι τα αρχαία είναι εντελώς βλακεία αλλά τέλος πάντων..Εγω πιστεύω ότι άμα διαβάσει κάποιος αρκετά στην 1η λυκείου δεν θα έχει πρόβλημα..Επειδή έκανα καλοκαιρινή προετοιμασία στο φροντηστιριό μου κατάλαβα πως η άλγεβρα είναι η ύλη της 3ης γυμνασίου και η φυσική επανάληψη σχεδόν της 2ας γυμνασίου οπότε...πφφφφ εύκολα πράγματα φένονται!

Ναι είναι εντελώς βλακεία να μαθαίνεις για την ιστορία του τόπου σου και τη γλώσσα των προγόνων σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Είναι λίγο άκυρος ο τρόπος που εξετάζεται:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Είναι λίγο άκυρος ο τρόπος που εξετάζεται:iagree:

Άλλο αυτό..Δεν μπορούμε να κρίνουμε τη σοβαρότητα και τη βαρύτητα ενός μαθημάτος ΜΟΝΟ από τον τρόπο διδασκαλίας και εξέτασης.Και εμένα δεν μου αρέσει ο τρόπος που διδάσκεται η Ιστορία αλλά ποτέ δεν την αποκάλεσα βλακεία γιατί σέβομαι τη σημαντικότητα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eίπα εγώ κάτι;:PΕγώ έχω πει τόσες φορές να μην ισοπεδώνεται κανένα μάθημα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Eίπα εγώ κάτι;:PΕγώ έχω πει τόσες φορές να μην ισοπεδώνεται κανένα μάθημα:)

Εσύ είσαι online και βλέπεις το θέμα άρα σε εσένα απαντάω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eγώ βλέπω τα πάντα είτε εκτός είτε εντός σύνδεσης:who:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Ναι είναι εντελώς βλακεία να μαθαίνεις για την ιστορία του τόπου σου και τη γλώσσα των προγόνων σου..




Δεν είπα αυτό καλέ!!Μην παρεξηγούμαστε κιόλας!!Εγώ δεν πάω τα αρχαία ,τα βρίσκω άχρηστα..τι να κάνουμε???Άλλοι βέβαια τα λατρεύουν..Αυτή είναι η δική μου άποψη και σε παρακαλώ μην με ειρωνεύεσαι...Είναι καλό να ξέρεις τα βασικά δεν λέω αλλά οι λεπτομέριες για εμένα στα αρχαία είναι περιττές!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss2009

Νεοφερμένος

Ο boss2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ 1η λυκείου θα πάω...Έχω σιχαθεί ήδη τα αρχαία και είμαι απο αυτές που πάνε με τρέλα για θετικοτεχνολογική αν και έχω επιλέξει με την βοηθειά σας θετική!!Πιστεύω οτι τα αρχαία είναι εντελώς βλακεία αλλά τέλος πάντων..Εγω πιστεύω ότι άμα διαβάσει κάποιος αρκετά στην 1η λυκείου δεν θα έχει πρόβλημα..Επειδή έκανα καλοκαιρινή προετοιμασία στο φροντηστιριό μου κατάλαβα πως η άλγεβρα είναι η ύλη της 3ης γυμνασίου και η φυσική επανάληψη σχεδόν της 2ας γυμνασίου οπότε...πφφφφ εύκολα πράγματα φένονται!
Και εσύ σαν και εμένα είσαι και εγώ σιχαίνομαι τα αρχαία!!!Οσο για άλγεβρα και φυσική και εγώ όταν ήμουν 3η γυμνασίου αγχονόμουν αλλά όταν έφτασα Α'λυκείου τα είδα και μου φάνηκαν γελοία!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Δεν είπα αυτό καλέ!!Μην παρεξηγούμαστε κιόλας!!Εγώ δεν πάω τα αρχαία ,τα βρίσκω άχρηστα..τι να κάνουμε???Άλλοι βέβαια τα λατρεύουν..Αυτή είναι η δική μου άποψη και σε παρακαλώ μην με ειρωνεύεσαι...Είναι καλό να ξέρεις τα βασικά δεν λέω αλλά οι λεπτομέριες για εμένα στα αρχαία είναι περιττές!;)

Tότε δεν σου αρέσε ο τρόπος διδασκαλίας.Εδώ συμφωνούμε.:no1:

ΥΓ:Συγγνώμη για το ειρωνικό μου ύφος αλλά δεν το ελέγχω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Δεν πειράζει...και εγώ το παθαίνω αυτό..:D
-----------------------------------------
Και εσύ σαν και εμένα είσαι και εγώ σιχαίνομαι τα αρχαία!!!Οσο για άλγεβρα και φυσική και εγώ όταν ήμουν 3η γυμνασίου αγχονόμουν αλλά όταν έφτασα Α'λυκείου τα είδα και μου φάνηκαν γελοία!!!!!!:)



Πιστεύω οτι ο καλύτερος τρόπος να αποδώσεις είναι να μην είσαι αγχωμένος...Το έχω δοκιμάσει:D
Καλό είναι να μην υποτιμάμε όμως κανένα μάθημα γιατί όλα έχουν τις παγίδες τους;)
Άλλο βέβαια αν όλοι θεωρούμε την φυσική και τα μαθηματικά της πρώτης λυκείου αστεία και εύκολα!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς πάντως εγώ δεν τα θεώρησα "αστεία" και εύκολα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λες εσύ εγώ πάντως τα θεώρησα "αστεία" και εύκολα. :)

:p

Επειδή κάποιοι θα πεταχτούν τώρα (ναι, για εσένα μιλάω κύριε πράσινε που θ' αρχίσες παλι), να δηλωσώ ότι το ποστ αυτό έγινε με ένα σκοπό. Ειρωνεύομαι τον ιλιαςο γιατί χρησιμοποιεί πολύ το εγώ. Ilia, με μέτρο καμάρι μου. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Εντάξει,μην υπερβάλλουμε κιόλας.Σε καμία περίπτωση δεν τα χαρακτηρίζεις "αστεία".Χρειάζονται αρκετό διάβασμα και εξάσκηση μέχρι να τα κατανοήσεις πλήρως.Δεν είναι άρπα-κόλλα.Το διάβασα,το κατάλαβα,τελείωσα.Θέλουν δουλειά.Αν γίνει αυτή η "δουλειά",τότε ναι μπορούν να χαρακτηριστούν εύκολα.Αλλά όχι "αστεία".:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς πάντως εγώ δεν τα θεώρησα "αστεία" και εύκολα:)

Δεν ξέρω τι λες εσύ εγώ πάντως τα θεώρησα "αστεία" και εύκολα. :)

:p

Εγώ πάλι κύριοι βρίσκω το προνόμιο να λέει κανείς τη γνώμη του υπό μορφή συμβουλής κάτι το πραγματικά σπουδαίο και αρκετά «καταστροφικό» όταν δεν χρησιμοποιείται υπεύθυνα. Θα προτιμήσω λοιπόν μιλώντας στους μελλοντικούς μαθητές της Α Λυκείου, να δω από το πρίσμα των μέσων μαθητών μιας και αυτοί πρέπει να είναι τα μέτρα σύγκρισής μας. Για τον μέσο μαθητή λοιπόν τα μαθηματικά της Α (άλγεβρα και γεωμετρία) δεν είναι «γελοία» ή «αστεία» (και απορώ πως κανείς χρησιμοποιεί τέτοιες εκφράσεις για το συγκεκριμένο θέμα :emm:). Αλλά επειδή μάλλον θα ξαναδώ το γνωστό «διαφορετικοί άνθρωποι διαφορετικές απόψεις» να πω πως συμφωνώ. Δεν είναι ανάγκη να έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις. Συνεπώς όσοι διαβάζετε το θέμα καλά θα κάνετε να το διαβάσετε συνολικά για να βγάλετε εμπεριστατωμένη και ολοκληρωμένη άποψη. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Επειδή κάποιοι θα πεταχτούν τώρα (ναι, για εσένα μιλάω κύριε πράσινε που θ' αρχίσες παλι), να δηλωσώ ότι το ποστ αυτό έγινε με ένα σκοπό. Ειρωνεύομαι τον ιλιαςο γιατί χρησιμοποιεί πολύ το εγώ. Ilia, με μέτρο καμάρι μου. :p

Τα λέγα εγώ, δεν τα λέγα.

Στο θέμα μας τώρα.

Κανένα μάθημα δεν είναι εύκολο ή αστείο, όλα απαιτούν προσπάθεια, άλλα περισσότερη και άλλα λιγότερη. Για παράδειγμα, άλλη προσπάθεια θα κάνεις για τα Αρχαία και άλλη για τη...Γυμναστική :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top