Γενικό -  Ποια είναι η γνώμη σας για την Α' Λυκείου;

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
κατ' αρχάς σε εμάς υπάρχει ισότητα 5-5 είναι οι ώρες:)... κατα 2ον γιώργο επειδή εσύ βρίσκετε ότι τα μαθηματικά και η φυσική είναι απόλυτα χρήσιμα ενώ παραγκωνίζετε τα άλλα μαθήματα για δικούς σας λόγους.... οπότε δεν τίθεται θέμα..

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με την άνεση και την εμπειρία του τελειόφοιτου, μπορώ να πω ότι ίσως ήταν η αθλιότερη τάξη και των 6 χρόνων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Αρκετά μικρός για να μην περνάει το δικό σου, αρκετά μεγάλος για να έχεις τις υποχρεώσεις του Λυκείου. Αίσχος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
και πολύ σημαντικό είναι το γεγονός οτι ενώ η τάξη είναι κρίσιμη εσύ δεν είσαι ακόμα αρκετά ώριμος και συνηθισμένος στην ιδέα των πανελλαδικών οπότε δεν διαβάζεις όσο θα έπρεπε
!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ακριβως!Συμφωνω απολυτα με miv και z0itCa !
Ρε παιδια ομως εφοσον του αλλου δεν τον ενδιαφερουν οι λογοτεχνιες και τα αρχαια ή μαθηματικα και φυσικη γιατι να αναγκαζεται ουσιαστικα να τα κανει??
Οταν χωριζεις τα παιδια σε 3 κατευθυνσεις , χωριζεις και τα μαθηματα!
Εγω πιστευω πως θα ηταν πολυ καλυτερα να κανουμε μονο τα μαθηματα της κατευθυνσεις ωστε να εξασκουμαστε περισσοτερο και οχι να προχωραμε σαν σιφουνες με αποτελεσμα να εμφανιζονται καποια κενα και να υπαρχει γενικα πολυ πιεση?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
υπ' όψη ότι το λύκειο είναι στην ουσία για γενικές γνώσεις...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
υπ' όψη ότι το λύκειο είναι στην ουσία για γενικές γνώσεις...:D

Εγω πιστευω οτι μονο στην Α'Λυκειου ειναι γενικες οι γνωσεις γιατι εφοσον μετα επιλεξεις πχ Θετικη κατευθυνση .. θα αφοσιωθεις σε αυτα τα μαθηματα και οχι Αρχαια , Λογοτεχνια κλπ
Που ουσιαστικα για τις πανελληνιες δε θα σου χρειαστουν!
Δηλαδη τι εννοω....αν ηθελαν γενικες γνωσεις ας μας εβαζαν ολα τα μαθηματα γενικης μεσα μαζι με της κατευθυνσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Σε μία κοινωνία που χαρακτηρίζεται ο λ ο κ λ η ρ ω τ ι κ ά από την εξειδίκευση, το ''γενικές γνώσεις'' μου προκαλεί γέλιο. Ιδίως όταν προσπαθείτε να με πείσετε πως το Λύκειο και ο τρόπος διδασκαλίας αυτού τολμούν να διεκδικούν τα δικαιώματα του φορέα υπεύθυνου για τις ''γενικές γνώσεις''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ελα ρε γιωργο ... αυτο λεω και εγω .... εφοσον ο στοχος ειναι οι πανελληνιες , οι γενικες γνωσεις δεν ειναι αναγκαιες σε αυτο το Ελληνικο συστημα !
Δηλαδη ελεος.....ειναι χασιμο χρονο να κανεις αλλα μαθηματα εκτος κατευθυνσης!
Αντι πχ να κανεις αυτες τις ωρες επιπλεον τα μαθηματα της κατευθυνσης...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ελα ρε γιωργο ... αυτο λεω και εγω .... εφοσον ο στοχος ειναι οι πανελληνιες , οι γενικες γνωσεις δεν ειναι αναγκαιες σε αυτο το Ελληνικο συστημα !
Δηλαδη ελεος.....ειναι χασιμο χρονο να κανεις αλλα μαθηματα εκτος κατευθυνσης!
Αντι πχ να κανεις αυτες τις ωρες επιπλεον τα μαθηματα της κατευθυνσης...!!!

Όχι, πρόσεξε δε λέω αυτό. Μάλλον, παλιά το έλεγα αυτό. Ωστόσο σκέψου το, δε γίνεται και όλη μέρα με μαθήματα κατεύθυνσης. Οι γενικές γνώσεις δεν είναι χάσιμο χρόνου, μη φτάνουμε στα άκρα. Μπορεί όντως να μη μας χρειαστούν μετά αλλά μας χρειάζονται τώρα για την ευρύτερη διαμόρφωση του πνεύματος και οι σχετικές βλακείες. :P

Απλά τους λέω πως είναι γελοίο να μου μιλούν για γενικές γνώσεις τη στιγμή που δεν κάθονται να σκεφτούν πως θα έπρεπε να μεταδίδονται οι γνώσεις αυτές. Σίγουρα όχι όπως μεταδίδονται τώρα.

Και προς τον Ηλία που μίλησε για ''εξαγκωνισμό'': Φίλε Ηλία, ποτέ δεν αρνήθηκα ότι εξαγκωνίζω τα Αρχαία. Θα έχεις ακούσει για τη θεωρία της εξέλιξης των ειδών μέσω της φυσικής επιλογής, τη θεωρία του Δαρβίνου. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με εμάς. Τα ζώα που επιβίωσαν τα κατάφεραν γιατί προσασμόστηκαν καλύτερα από τα άλλα στις εκάστοτε συνθήκες άλλωτε αποκτώντας τα απαραίτητα και άλλωτε αποβάλλοντας τα περιττά. Και εμείς αυτό κάνουμε, αποβάλλουμε τα περιττά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
με πρόλαβε ο άτιμος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
με πρόλαβε ο άτιμος:P

Είμαι, είμαι. :P

(δε ξέρω σε ποιόν αναφέρεσαι, υποθέτω πως αναφέρεσαι σε μένα και συνεχίζω να γελώ):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Είμαι, είμαι. :P

(δε ξέρω σε ποιόν αναφέρεσαι, υποθέτω πως αναφέρεσαι σε μένα και συνεχίζω να γελώ):P

είχα κάνει απάντηση για το προηγούμενο σου ποστ αλλά είχες προλάβει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
είχα κάνει απάντηση για το προηγούμενο σου ποστ αλλά είχες προλάβει:P

Μπουαχαχαχα :P:P

Τόμος ήταν; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ευτυχώς όχι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
η α λυκειου μου αρεσει τοσο πολυ που νομιζω οτι θα την ξανακανω του χρονου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoO

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Στο γυμνάσιο μου άρεσαν η Α' και η Γ'....
Φέτος η Α' Λυκειου μου αρέσει αλλα στα μάτια μου μοιάζει πολύ με την Γ' Γυμνασίου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos123

Νεοφερμένος

Ο manos123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ωραία η Α' Λυκείου, νομίζω θα το συνηδητοποιήσουμε και τα επόμενα χρόνια, ωστόσο, υπάρχει ένα θέμα μέχρι να προσαρμοστείς στο λυκειακό επίπεδο. Στο Β΄τετράμηνο, γενικά, δεν βαριέστε κάπως να διαβάζετε; Εγώ πάντως πολύ... αν και μου φαίνεται πως και οι καθηγητές χαλαρώνουν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel!n@

Νεοφερμένος

Η μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
νομιζω πως επρεπε να μας ειχαν προετοιμασει καλυτερα γ την α' απο τ γυμνασιο. εγω προσωπικα ειδα κ επαθα γ να προσαρμοστω με τοοσα απροειδοποιητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulucky

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
νομιζω πως επρεπε να μας ειχαν προετοιμασει καλυτερα γ την α' απο τ γυμνασιο. εγω προσωπικα ειδα κ επαθα γ να προσαρμοστω με τοοσα απροειδοποιητα!


δε νομιζω να τιθεται θεμα προσαρμογης με τα απροειδοποιητα!παει αναλογα με τον καθηγητη αυτο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top