Γενικό -  Ποια είναι η γνώμη σας για την Α' Λυκείου;

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ενταξει,αλλα μη λενε τωρα οι θεωρητικοι οτι ειναι και ριγμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Φυσική/Χημεία 5ώρες.
Μαθηματικά 5 ώρες.
Σύνολο 10.

Αρχαία 6 ώρες.
Κείμενα 2 ώρες.
Σύνολο 8.

Θεωρητικό και η ιστορία; Άντε 10 ώρες. ΊΣΑ είναι. Αμάν πια. Εγώ δεν βγήκα ποτέ να παραπονεθώ για τις ώρες των θετικών μαθημάτων. (βασικά μάλλον λάθος post έκανα παράθεση, αλλά επειδή λέει για ώρες ο Ηλίας είπα να κάνω σ'αυτό να φανούν κάπως.)

Ω ναι; Τα καημενούλια μου οι θεωρητικοί.

Κοίτα, είναι γελοίο να προσπαθείς να τους(σας) βγάλεις αδικημένους την ίδια στιγμή που τα στατιστικά που παραθέτεις σε αφήνουν ξεκρέμαστη. Στις ίδιες ώρες που εσύ με ζαλίζεις μιλώντας μου συνεχώς για Σπαρτιάτες, Αθηναίους, ποίηση και φιλολογικές αναλύσεις εγώ σου διδάσκω πως να μη σε κλέβει ο μανάβης της γειτονιάς, πως μπορείς να υπολογίσεις την απόσταση ενός πλοίου που θα δεις το καλοκαίρι όταν θα κάθεσαι στην παραλία χωρίς την χρήση συντεταγμένων, τι γίνεται στο στομάχι σου και τι είναι αυτό που βλέπεις στην κατσαρόλα όταν μαγειρεύεις και τέλος, γιατί όταν θα σου μείνει το αυτοκίνητο στις διακοπές και θα χρειαστεί να σπρώξεις έπειτα από λίγο θα κουραστείς και για να συνεχίσεις θα χρειαστεί να φας. Σου μαθαίνω να γράφεις και καλύτερες εκθέσεις και γενικά, να μιλάς ορθώς δομημένα κ.λπ.

Και πρόσεξε, μιλάω μόνο για το ξερό πρακτικό ενδιαφέρον των ''φυσικών επιστημών'' που διδασκόμαστε, κάτι που πολύ λίγο είναι μπροστά στην συνολική μαγεία τους και κάτι που σαφώς δεν ανακαλύπτεις μαθαίνοντας έναν τόμο μετάφρασης και ποιητικής ανάλυσης, μιας ποιητικής ανάλυσης που στην τελική μπορεί και να μη σε εκφράζει.

Πάψτε λοιπόν να μου μιλάτε για αδικίες την ίδια στιγμή που εσείς κατηγορείτε εμάς ότι ξεκινάμε δήθεν πολέμους και αντιπαραθέσεις. Δεν έχω καμία όρεξη να τσακωθώ, ειδικά για λόγους όπως η προσωπικές επιλογές και πεποιθήσεις του άλλου. Όταν όμως βλέπω βλακείες που αναφέρονται στις δικές μου επιλογές, λυπάμαι, δεν θα κάτσω έτσι. Καλό σου απόγευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι θεωρητικό ούτε φιλολογικό μάθημα η Έκθεση, ξεκολλάτε.

Και σταματήστε να χαρακτηρίζετε και ν'αποχαρακτηρίζετε μαθήματα. Έλεος, αυτό το κομπλεξάκι δεν μπορεί να πηγαίνει πιο πέρα απ'το Γυμνάσιο. Καταντάει γελοίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
+1Όπως είπα ας ασχοληθεί ο καθένας με την κατεύθυνση του και ας μην τρωγόμαστε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Duh. Δεν θα κάτσω να παραθέσω τις απόψεις μου. Θα πω απλά το εξής: όπως μερικοί ζαλίζεστε όταν σας μιλάνε για τους Σπαρτιάτες και τους Αθηναίους, έτσι ζαλίζομαι κι εγώ όταν μου δίνουν 893750135 τύπους. Και το πως να μην με κλέβει ο μανάβης δεν είναι ούτε συστήματα, ούτε απόλυτα, ούτε τίποτα. Αριθμητική είναι, δεν είναι μαθηματικά. Για να τελειώνουμε, δεν σας αρέσουν τα θεωρητικά; Με γεια σας με χαρά σας, χέστηκα. Όπως κι εγώ δεν αντέχω να μου μιλάνε για τύπους και πράξεις κι ένα σωρό τέτοια, δεν σας αρέσει κι εσάς να σας λένε για α και β κλίση. Γούστα είναι αυτά, τι να κάνουμε; Η διαφορά είναι ότι εγώ δεν βγαίνω να κλάψω ή να παραπονεθώ, εν αντιθέσει με την πλειονότητα των θετικών/τεχνολογικών, απλά το βουλώνω και στην τάξη και στο όποιο φόρουμ. Δεν στερώ ποτέ από κάποιον το δικαίωμα να προσέξει στην τάξη, παρότι στο σχολείο μου επειδή οι περισσότεροι θα πάνε θετική και τεχνολογική στα αρχαία κάνουν ΤΗΝ φασαρία. Α! Τα στατιστικά δεν με αφήνουν ξεκρέμαστη, 10-10 είναι. Δεν σκόπευα ποτέ μου να ξεφτυλίσω τόσο πολύ ένα τόσο απλό θέμα, αλλά άλλοι ωρύονται για τις 6 ώρες αρχαίων.

Για το μάθημα της έκθεσης με κάλυψε ο Miv.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Duh. Δεν θα κάτσω να παραθέσω τις απόψεις μου. Θα πω απλά το εξής: όπως μερικοί ζαλίζεστε όταν σας μιλάνε για τους Σπαρτιάτες και τους Αθηναίους, έτσι ζαλίζομαι κι εγώ όταν μου δίνουν 893750135 τύπους. Και το πως να μην με κλέβει ο μανάβης δεν είναι ούτε συστήματα, ούτε απόλυτα, ούτε τίποτα. Αριθμητική είναι, δεν είναι μαθηματικά. Για να τελειώνουμε, δεν σας αρέσουν τα θεωρητικά; Με γεια σας με χαρά σας, χέστηκα. Όπως κι εγώ δεν αντέχω να μου μιλάνε για τύπους και πράξεις κι ένα σωρό τέτοια, δεν σας αρέσει κι εσάς να σας λένε για α και β κλίση. Γούστα είναι αυτά, τι να κάνουμε; Η διαφορά είναι ότι εγώ δεν βγαίνω να κλάψω ή να παραπονεθώ, εν αντιθέσει με την πλειονότητα των θετικών/τεχνολογικών, απλά το βουλώνω και στην τάξη και στο όποιο φόρουμ. Δεν στερώ ποτέ από κάποιον το δικαίωμα να προσέξει στην τάξη, παρότι στο σχολείο μου επειδή οι περισσότεροι θα πάνε θετική και τεχνολογική στα αρχαία κάνουν ΤΗΝ φασαρία. Α! Τα στατιστικά δεν με αφήνουν ξεκρέμαστη, 10-10 είναι. Δεν σκόπευα ποτέ μου να ξεφτυλίσω τόσο πολύ ένα τόσο απλό θέμα, αλλά άλλοι ωρύονται για τις 6 ώρες αρχαίων.

Για το μάθημα της έκθεσης με κάλυψε ο Miv.


+1(από ένα θετικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μάλιστα, ας ξεκαθαρίσουμε λοιπόν κάποια πράγματα. Πρώτ' απ' όλα, η Άλγεβρα της Α είναι αριθμητική μέχρι και τις συναρτήσεις, από την ύλη που διδασκόμαστε. Εκτός κι αν σου(σας) είναι πια τόσο δύσκολο να κάνεις προσθαφαιρέσεις (μου αναφέρεις συστήματα), ή να ακολουθήσεις απλή λογική επίλυσης εξισώσεων, γνωστή από την Α γυμνασίου. Στη συνέχεια, προτιμώ να μου δίνουν 893750135 τύπους οι οποίοι θα ξέρω ρε γαμώτο ότι από κάπου προκύπτουν, ότι κάπως αποδεικνύονται και ότι κάποτε θα είμαι σε θέση να μάθω τον έναν που τους αντικαθιστά όλους, παρά να μου δίνουν 893750135 ρήματα με άλλους τόσους αρχικούς δίχως λογική και αποδεικτική συνέχεια. Στην τελική, δεν ξέρω ''σε ποιόν δίνουν'' να μάθει, όπως λες. Τρίτο και τελευταίο, εσύ το βουλώνεις, συγχαρητήρια είναι άποψή σου. Εγώ(εμείς) όχι. Και για να αναφερθώ και στο πρόβλημά σου (η φασαρία της τάξης), δεν έχει να κάνει καθόλου με το θέμα μας. Καθόλου όμως. Στο χέρι σου είναι να αντιδράσεις. Προσωπικά, έχω δει πολλούς εδώ μέσα να κατηγορούν αυτό το ηλίθιο 6ωρο στην Α, μέσα κι εγώ. Δεν έχω δει κανέναν να λέει ''θα κάνω σαματά γιατί με εκνευρίζει το μάθημα''.

(10-10 μοιρασμένες σε άνισο αριθμό μαθημάτων)

Ah και αν θεωρείς ''ξεφτίλα'' τη συζήτηση, κακώς κάθομαι και σου μιλάω. Περιφρονείς τόσο την ίδια όσο και εμένα. Προτιμώ να χαραμίσω λίγο χρόνο παραπάνω για να πω αυτά που οι άλλοι λένε όταν ''ωρύονται'', παρά να ''ωρύομαι'' κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Εσύ προτιμάς τους τύπους. Εγώ τους αρχικούς χρόνους. Πού είναι το ΤΟΣΟ δύσκολο πια να το καταλάβεις;

Ναι, την θεωρώ ανούσια γιατί συγκρίνουμε ανόμια πράγματα. Γιατί όπως είπε και ο miv έχετε ακόμα αυτή την άποψη από το Γυμνάσιο πως το ένα είναι καλύτερο από το άλλο. Θέλετε να θεωρείτε το ένα ανώτερο; Καλύτερο; Τέλειο; Εγώ σε αυτό το τρυπάκι δεν μπαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μάλιστα, ας ξεκαθαρίσουμε λοιπόν κάποια πράγματα. Πρώτ' απ' όλα, η Άλγεβρα της Α είναι αριθμητική μέχρι και τις συναρτήσεις, από την ύλη που διδασκόμαστε. Εκτός κι αν σου(σας) είναι πια τόσο δύσκολο να κάνεις προσθαφαιρέσεις (μου αναφέρεις συστήματα), ή να ακολουθήσεις απλή λογική επίλυσης εξισώσεων, γνωστή από την Α γυμνασίου. Στη συνέχεια, προτιμώ να μου δίνουν 893750135 τύπους οι οποίοι θα ξέρω ρε γαμώτο ότι από κάπου προκύπτουν, ότι κάπως αποδεικνύονται και ότι κάποτε θα είμαι σε θέση να μάθω τον έναν που τους αντικαθιστά όλους, παρά να μου δίνουν 893750135 ρήματα με άλλους τόσους αρχικούς δίχως λογική και αποδεικτική συνέχεια. Στην τελική, δεν ξέρω ''σε ποιόν δίνουν'' να μάθει, όπως λες. Τρίτο και τελευταίο, εσύ το βουλώνεις, συγχαρητήρια είναι άποψή σου. Εγώ(εμείς) όχι. Και για να αναφερθώ και στο πρόβλημά σου (η φασαρία της τάξης), δεν έχει να κάνει καθόλου με το θέμα μας. Καθόλου όμως. Στο χέρι σου είναι να αντιδράσεις. Προσωπικά, έχω δει πολλούς εδώ μέσα να κατηγορούν αυτό το ηλίθιο 6ωρο στην Α, μέσα κι εγώ. Δεν έχω δει κανέναν να λέει ''θα κάνω σαματά γιατί με εκνευρίζει το μάθημα''.

(10-10 μοιρασμένες σε άνισο αριθμό μαθημάτων)

Ah και αν θεωρείς ''ξεφτίλα'' τη συζήτηση, κακώς κάθομαι και σου μιλάω. Περιφρονείς τόσο την ίδια όσο και εμένα. Προτιμώ να χαραμίσω λίγο χρόνο παραπάνω για να πω αυτά που οι άλλοι λένε όταν ''ωρύονται'', παρά να ''ωρύομαι'' κι εγώ.

Εσύ προτιμάς. Η άλλη προτιμάει αλλιώς. Γιατί να έχεις εσύ δίκιο και όχι αυτή και γιατί στην τελική κάποιος πρέπει να έχει δίκιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Εσύ προτιμάς τους τύπους. Εγώ τους αρχικούς χρόνους. Πού είναι το ΤΟΣΟ δύσκολο πια να το καταλάβεις;

Ναι, την θεωρώ ανούσια γιατί συγκρίνουμε ανόμια πράγματα. Γιατί όπως είπε και ο miv έχετε ακόμα αυτή την άποψη από το Γυμνάσιο πως το ένα είναι καλύτερο από το άλλο. Θέλετε να θεωρείτε το ένα ανώτερο; Καλύτερο; Τέλειο; Εγώ σε αυτό το τρυπάκι δεν μπαίνω.

Ποιός είπε μωρέ πως το ένα είναι καλύτερο απο τ' άλλο; Τράβα δες πως ξεκίνησε η συζήτηση και μετά έλα να μου το ξαναπείς. Έναν διαχωρισμό στην δήθεν ισότητα των ωρών πήγα να κάνω και απ' ό,τι βλέπω μάλλον κακώς την έκανα, με τα άτομα που πάω να συζητήσω.

Εσύ προτιμάς. Η άλλη προτιμάει αλλιώς. Γιατί να έχεις εσύ δίκιο και όχι αυτή και γιατί στην τελική κάποιος πρέπει να έχει δίκιο...

Δεν περιμένω (και ούτε πρόκειται) να την πείσω. Αλλά να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους. Τους δώσαν εκεί πέντε τύπους να μάθουν και βάλαν τα κλάματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Για ακόμα μια φορά μπορείτε να σταματήσετε να ασχολήστε ο ένας με την κατεύθυνση του άλλου?:)Eίναι ανόμοια πράγματα...Και παιδιά δεν είναι όλοι μυαλά για να παίζουν στα δάχτυλα τους τύπους ούτε έχουν όλοι καλή μνήμη για αρχικούς;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Για ακόμα μια φορά μπορείτε να σταματήσετε να ασχολήστε ο ένας με την κατεύθυνση του άλλου?:)Eίναι ανόμοια πράγματα...Και παιδιά δεν είναι όλοι μυαλά για να παίζουν στα δάχτυλα τους τύπους ούτε έχουν όλοι καλή μνήμη για αρχικούς;)

Και πότε θα σταματήσετε κι εσείς όμως να παρερμηνεύετε. Το θέμα είναι ''Ποια είναι η γνώμη σας για την Α' Λυκείου;'' και η συζήτηση έχει να κάνει με τα μαθήματα της Α. Δεν πρέπει να αναφέρθηκε καν η λέξη ''κατεύθυνση'' νομίζω.

Και δεν πρέπει να είσαι μυαλό για να θυμάσαι έναν ριμαδοτύπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bright-minded

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
+1 στον Ηλία!
Ο καθένας κάνει ό,τι του αρέσει και δεν πρέπει να επηρεάζεται από τους άλλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ποιός είπε μωρέ πως το ένα είναι καλύτερο απο τ' άλλο; Τράβα δες πως ξεκίνησε η συζήτηση και μετά έλα να μου το ξαναπείς. Έναν διαχωρισμό στην δήθεν ισότητα των ωρών πήγα να κάνω και απ' ό,τι βλέπω μάλλον κακώς την έκανα, με τα άτομα που πάω να συζητήσω.



Δεν περιμένω (και ούτε πρόκειται) να την πείσω. Αλλά να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους. Τους δώσαν εκεί πέντε τύπους να μάθουν και βάλαν τα κλάματα.

Να την πείσεις για ποιο πράγμα; Για την ανωτερότητα των σχετικών με τις άλλες κατευθύνσεις μαθημάτων; Αφού δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα...
Είναι πολύ δυσκολότερο να προσπαθήσεις να μάθεις απ'εξω 5 μαλακότυπους όταν δεν καταλαβαίνεις τη λογική τους, από το να μάθεις απ'εξω 10 σειρές μετάφραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Να την πείσεις για ποιο πράγμα; Για την ανωτερότητα των σχετικών με τις άλλες κατευθύνσεις μαθημάτων; Αφού δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα...
Είναι πολύ δυσκολότερο να προσπαθήσεις να μάθεις απ'εξω 5 μαλακότυπους όταν δεν καταλαβαίνεις τη λογική τους, από το να μάθεις απ'εξω 10 σειρές μετάφραση.

Το ξέρω, το είπα και παραπάνω. Να την πείσω πως πνίγονται σε μια κουταλιά νερό.

edit: ίσως, όμως εντάξει δεν έχουμε και Τους τύπους στην Α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ΤΟΥΣ τύπους έχετε και μάλιστα τους μαθαίνετε κι απ'εξω σαν ηλίθια. Όχι ότι μπορείτε να κάνετε και τίποτα άλλο βέβαια, αφού αυτό απαιτείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Έλα ρε χαλάρωσε. Αφήνω την άλγεβρα απ' έξω μιας και όλοι οι τύποι που μαθαίνουμε παρέχονται με απόδειξη. Κρατώ αυτούς της Φυσικής, και μόνο των κινήσεων. Εδώ είναι η μόνη δυσκολία που μπορεί να συναντήσει κανείς. Αν όμως ασχοληθείς με το μάθημα (ασκήσεις) τότε μαθαίνονται και πολύ εύκολα μάλιστα. Όταν όμως μου είσαι όλη τη χρονιά με το μαρκαδόρο και τα πινέλα στο χέρι την ώρα του μαθήματος*, λογικό μου φαίνεται στο τέλος να παραπονιέσαι.

*δεν πάει για κάποιον συγκεκριμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
coolarete! Είναι δυνατόν να συζητάμε κατ'αυτόν τον τρόπο; Μισό, σωστό ο καθένας να παραθέτει τις απόψεις του, αλλά αφού δεν πρόκειται ναλλάξει η γνώμη κανενός, τι το ξεψειρίζουμε το θεμα; Οι περισσότεροι, για τον εαυτό τους έχουν δίκιο, για τους άλλους είναι τελείως υποκειμενικό. Ένας που του αρέσουν τα φιλολογικά μαθήματα, ναι ίσως και να βαρεθεί σε μια ώρα άλγεβρας ή φυσικής, το ίδιο όμως θα κάνει και ο "θετικός". Το λάθος όλων, είναι ότι έχουμε ηδη ξεχωρίσει μέσα μας τα "σημαντικά" από τα "ασήμαντα" για τον καθένα από εμάς μαθήματα, αφιερωνοντας χρόνο μόνο σε αυτά, και παραμερίζοντας λίγο πολύ τα υπόλοιπα. Πάντα βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις. Το θέμα όμως εδω ποιο είναι; Γιατί το 10 ωρο αρχαίων ιστορίας κλπ ή αντίστοιχα γιατί το 10 φυσικοχημείας και μαθηματικών; Φωνάζοντας, τίποτα δεν κάνουμε. Με το να κλαίμε το ίδιο. Και πόσω μάλλον, μέσα από ένα φόρουμ, όπου όλοι μπορούμε να μιλάμε με σχεδόν μηδαμινές συνέπειες (συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου). Όλοι μπορούμε να κάνουμε τους μάγκες πίσω από ένα πληκτρολόγιο. Η μαγκιά όμως, είναι να μην το κάνουμε.

Χαιρετώ, κι ελπίζω να μη θεωρηθεί ότι λέω - πάλι - ασυναρτησίες. Ελπίζω να σταματήσει αυτή η βλακεία-κλαψούρισμα για το κάθε μάθημα, έλεος πια. Δε θέλω να γίνομαι εκνευριστική, αν και πολύ θα εκλάβουν το μήνυμά μου αυτό αλλιώς. Δε θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν, όρεξη είχα να κάθομαι να διαπληκτίζομαι ώρες επειδή στον άλλο αρέσει η ιστορία και όχι η άλγεβρα. Έχω κι άλλα πράγματα να κάνω.

Φιλικά πάντα
Ναυσικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel!n@

Νεοφερμένος

Η μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
α' τετραμηνο:
χημεια:2 ωρες
φυσικη:2 ωρες
αλγεβρα:2 ωρες
γεωμετρια:3 ωρες
συνολο: 9 ωρες
κ στο β' τετραμηνο 1 ωρα γεωμετριας παει στη φυσικη αρα οι ωρες των θετικων μαθηματων παραμενουν 9

αρχαια:6
κειμενα:2
ιστορια:2
συνολο 10 κ οι δυο ωρες γλωσσας που απ τη μια ειναι γ ολους αλλα πιο πολυ συνηθως ενδιαφερει αυτους π θα πανε θεωριτητκη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
ενταξει,ηταν μια ωραια χρονια..θα συμφωνησω παντως ηταν μετρια..ηταν σχετικα χαλαρα αλλα στα κυρια μαθηματα δωθηκε βαση..
παντως ηταν σιγουρα πιο δυσκολη απο την τριτη γυμνασιου..!
αντε να δουμε απο του χρονου τι θα γινει,που θα εχουμε κ κατευθυνσεις!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top