Ποια είναι η αγαπημένη σας πολεμική τέχνη ;

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Χωρις να βλαψεις τον αλλο οχι.Το παγκρατειο ομως και ολα τα ειδη kung fu ειναι καθαρα αμυντικες τεχνες.

Στο kungfu πάντως θυμάμαι προσπαθούσαμε (σε θεωριτικό επίπεδο, στον αέρα :P) να βγάλουμε εκτός μάχης τον άλλο όσο πιο γρήγορα γίνόταν χτυπώντας διαγράγματα, καροτίδες, μάτια, @@. Δεν μου φάνηκε και τόσο αμυντικό.

Στο παγκράτειο δεν είναι αυτό που ο ένας τρίβει τη μούρη του άλλου και μετά του βάζει φωτιά; Ούτε αυτό μου φαίνεται και τόσο αμυντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Στο kungfu πάντως θυμάμαι προσπαθούσαμε (σε θεωριτικό επίπεδο, στον αέρα :P) να βγάλουμε εκτός μάχης τον άλλο όσο πιο γρήγορα γίνόταν χτυπώντας διαγράγματα, καροτίδες, μάτια, @@. Δεν μου φάνηκε και τόσο αμυντικό.
Εννοω οτι οι τεχνικες του Kung Fu δεν ειναι επιθετικες.Δηλαδη ειναι καποιες τεχνικες που σε προετοιμαζουν για το τι θα κανεις αν σου επιτεθει καποιος.Στο Kung Fu δεν επιτιθεσαι,αλλα περιμενεις τον αλλο να σου επιτεθει.
Στο παγκράτειο δεν είναι αυτό που ο ένας τρίβει τη μούρη του άλλου και μετά του βάζει φωτιά; Ούτε αυτό μου φαίνεται και τόσο αμυντικό.
Οχι ρε καμια σχεση.Εχει να κανει με λαβες,πιασιματα κλπ.Ειναι η αρχαιοτερη πολεμικη τεχνη απο την οποια γεννηθηκαν ολες οι υπολοιπες.Μαλλον την Ελληνορωμαικη παλη λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εννοω οτι οι τεχνικες του Kung Fu δεν ειναι επιθετικες.Δηλαδη ειναι καποιες τεχνικες που σε προετοιμαζουν για το τι θα κανεις αν σου επιτεθει καποιος.Στο Kung Fu δεν επιτιθεσαι,αλλα περιμενεις τον αλλο να σου επιτεθει.

Aυτό είναι το καράτε που λες.

Στο k-f (στο στυλ που έκανα εγώ τουλάχιστον) προσπαθείς να του προκαλέσεις όση περισσότερη ζημιά μπορείς το γρηγορότερο δυνατό και έχει τόσο "αμυντικές" κινήσεις (ουσιαστικά εκμεταλλέυεσαι το άνοιγμα του) όσο και τελείως επιθετικές (έχουν πλάκα, 6-7 κινήσεις στην σειρά και όποια τον πάρει)

Οι "κοινές κλειδαριές" και η "έμφραξη κρατούν" ήταν κοινές τεχνικές. Σήμερα αυτές οι τεχνικές θα μεταφράζονταν ως λαβές εξάρθρωσης σημείων όπως αυχένας, ώμος, αγκώνας, καρπός, μηρός, αστράγαλος και αλλα.

Aυτό δεν είναι το παγκράτιο; Μάλλον βίαιο μου φαίνεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Aυτό είναι το καράτε που λες.

Στο k-f (στο στυλ που έκανα εγώ τουλάχιστον) προσπαθείς να του προκαλέσεις όση περισσότερη ζημιά μπορείς το γρηγορότερο δυνατό και έχει τόσο "αμυντικές" κινήσεις (ουσιαστικά εκμεταλλέυεσαι το άνοιγμα του) όσο και τελείως επιθετικές (έχουν πλάκα, 6-7 κινήσεις στην σειρά και όποια τον πάρει)
Οχι ρε συ καμια σχεση με καρατε.Δεν ξερω συγκεκριμενα ολα τα ειδη kung fu(τις παραλλαγες δηλαδη,και το πως το διδασκουν στην Ελλαδα και στις χωρες μακρια απ'την Κινα)αλλα το παραδοσιακο saolin kung fu που ξεφευγει απο τα ορια της πολεμικης τεχνης εχει τη φιλοσοφια οτι περιμενω τον αλλον να μου επιτεθει και τον σαπιζω ωντας αμυνομενος:PΤο καρατε εχει αρκετα επιθετικη φιλοσοφια.Και δεν νομιζω το kung fu να εχει κινησεις του στυλ "οποιον παρει ο χαρος" γιατι ειναι η πιο ψαγμενη πολεμικη τεχνη.

Aυτό δεν είναι το παγκράτιο; Μάλλον βίαιο μου φαίνεται :P
Ολες οι π.τ. ειναι:P
Οταν εκανα παγκρατειο μου ειχε πει ο δασκαλος οτι μπορεις να αφησεις ανετα καποιον αναπηρο.Αλλα οι τεχνικες ηταν αμυντικες.Δηλαδη σου εκανε καποιος κλωτσια,εσυ επρεπε να στριψεις καπως συγκεκριμενα το σωμα σου,να πιασεις το ποδι του και παει λεγοντας.Ακομα και οι παλιοι μαθητες,μου ελεγαν οτι ολες οι τεχνικες ειναι ουσιαστικα το πως θα αντιδρασεις αν καποιος προσπαθησει να σε χτυπησει με οποιονδηποτε τροπο.Το ιδιο μου ειχε πει και ο δασκαλος τοσο για το παγκρατειο οσο και για το kung fu.Και στις 2 αυτες π.τ. εχει παρακολουθησει σεμιναρια σε Ελλαδα και Κινα αντιστοιχα.Μου εχει πει χαρακτηριστικα οτι:"Στο αληθινο kung fu απαγορευεται να χτυπησεις τον αντιπαλο,πρωτου σε χτυπησει",εκτος βεβαια αν μιλαμε για αγωνες.Στους οποιους και παλι δεν χρησιμοποιηται kung fu αλλα οι διαφορες παραλλαγες αυτου.Εξου και τα κλωτσομπουνιδια:Pπου φυσικα δεν εχουν καμια σχεση με kung fu.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
καμία...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Εμένα καμία, προτιμώ να σας βλέπω να χτυπιόσαστε σαν μανιακά και να γελάω με την Έλενα:P

Τα θηλυκά μικρά ανθρώπου αρχίζουν ήδη να μπαίνουν ήδη στο νόημα της ύπαρξής τους. Παρακολουθούν την ανάδειξη του δυνατότερου αρσενικού και από 'κει αρχίζει η μακροσκελής και ευχάριστη διαδικασία του χορού της αναπαραγωγής.

Mammals today - The Discovery Channel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ντυθόρ θα φωνάξω το Νίκο (που κάνει 4-5 χρόνια καράτε, λάθος μου που είπα 1 ;) ) να σε μαυρίσει στο ξύλο :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Κοίταξε, αν θες να βρεις τρόπο να ζητήσεις συγγνώμη απ' το φίλο σου που σε βρήκε στο σχολείο και απαίτησε να γράψεις ότι κάνει 5 χρόνια καράτε μη χρησιμοποιείς το post μου γι' αυτό, καν' το απροκάλυπτα, επιδεικνύει και το τι κότα είσαι :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Κοίταξε, αν θες να βρεις τρόπο να ζητήσεις συγγνώμη απ' το φίλο σου που σε βρήκε στο σχολείο και απαίτησε να γράψεις ότι κάνει 5 χρόνια καράτε μη χρησιμοποιείς το post μου γι' αυτό, καν' το απροκάλυπτα, επιδεικνύει και το τι κότα είσαι :).

όχι ρε σοβαρά μιλάω. Έκανε από την πρώτη μέχρι την τετάρτη, μετά πήγε χαλκίδα και μετά ξανάρχισε. Σήμερα είδα κάτι φωτογραφίες από επιδειξεις στο τέλος της 3ης και ήταν κι αυτός μέσα...



(σιγά μη με εκβιάσει ο νικολάκης ρε, κούλαρε... )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν αμφισβήτησα ποτέ το ότι έκανε 5 χρόνια καράτε :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ε τότε τι αμφισβήτησες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ε καλά drop it, δεν είναι αστείο πια, ό,τι κατάλαβες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εχμ πάντως δε με εκβίασε... απλά μου είπε ότι έκανε πιο παλιά και όταν πήγα σπίτι μου είδα τη φώτο... that's all
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Τα θηλυκά μικρά ανθρώπου αρχίζουν ήδη να μπαίνουν ήδη στο νόημα της ύπαρξής τους. Παρακολουθούν την ανάδειξη του δυνατότερου αρσενικού και από 'κει αρχίζει η μακροσκελής και ευχάριστη διαδικασία του χορού της αναπαραγωγής.

Mammals today - The Discovery Channel
Πφφφ :lol::lol::lol:
Αν τους έβλεπες, τότε θα καταλάβαινες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
πολυ αγριος μας το παιζεις τελικα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Εγώ είμαι σε σύλλογο muay thai με street fight rules . αλλά για να ασχοληθείς σοβαρά μόνο αν το βλέπεις επαγγελματικά γίνεται .. διαφορετικά δεν αξίζει και πολύ μόνο για την τρέλα :P

Muay thai είναι τρέλα. Έκανα για ένα διάστημα. Τώρα δεν έχω ξανακούσει με street fight rules.. φαίνεται ωραίο πάντως! https://www.ischool.gr/images/Xsmilies/veryhappy.gif

Πάντως το πιο απίστευτο είναι το Kick Boxing. Το Muay thai δεν έχει τόσα ευθεία χτυπήματα. Προτιμάς αγκώνα! +στο Kick Boxing μαθαίνεις καλύτερα άμυνα. Αλλά δεν χριάζεται να το πάρεις μονο για επαγγελματικά. Εγω έχω τρέλα και κατέβηκα σε μερικούς αγώνες αλλά σταμάτησα λόγω χρόνου. Κατσε να τελειώσω σχολείο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RockyRabo

Νεοφερμένος

Ο βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Το ταεκ βο ντο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xaris!!!

Νεοφερμένος

Ο xaris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
kanw 7 xronia judo ### pragmatika axizei tn kopo...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μη γραφεις με greeklish.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xaris!!!

Νεοφερμένος

Ο xaris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ξεχάστικα συγγνώμη ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top