Ποδιατρική στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο

Dimitraptlkf

Νεοφερμένος

Η Dimitraptlkf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μόλις τελείωσα το λύκειο και εφόσον δεν τα πήγα καλά στις πανελλήνιες σκέφτομαι μα παω στο μητροπολιτικο κολλεγιο να σπουδάσω ποδιατρικη. Θα μου δώσουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για να μπορώ να ανοίξω δικό μου ποδιατρειο η οχι; υπάρχει κάποιος που να σπούδασε εκεί να μας πει να μας πει την εμπειρία του;
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Μόλις τελείωσα το λύκειο και εφόσον δεν τα πήγα καλά στις πανελλήνιες σκέφτομαι μα παω στο μητροπολιτικο κολλεγιο να σπουδάσω ποδιατρικη. Θα μου δώσουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για να μπορώ να ανοίξω δικό μου ποδιατρειο η οχι; υπάρχει κάποιος που να σπούδασε εκεί να μας πει να μας πει την εμπειρία του;
Θα βλεπεις ποδια και θα πληρωνεσαι ; Η χαρα του ποδολαγνου
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,720 μηνύματα.
Μόλις τελείωσα το λύκειο και εφόσον δεν τα πήγα καλά στις πανελλήνιες σκέφτομαι μα παω στο μητροπολιτικο κολλεγιο να σπουδάσω ποδιατρικη. Θα μου δώσουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για να μπορώ να ανοίξω δικό μου ποδιατρειο η οχι; υπάρχει κάποιος που να σπούδασε εκεί να μας πει να μας πει την εμπειρία του;
δεν υπαρχει αυτη η ιατρικη που λες .Οι ιατρικες ειδικοτητες που ασχολουνται με τα ποδια ειναι ορθοπεδικη αλλα εδω ειδικα ειναι δερματολογια.
αυτο που λες εσυ δεν χρειαζεται αδεια και ειναι μανικιουρ πεντικιουρ με ειδικευση στους καλους, χοντρα νυχια και χωρις να μπορεις να ακουμπησεις υγιή ιστο.
Δεν υπαρχουν επαγγελματικα δικαιωματα για αυτο και περι αδειας μαλλον δεν θες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα βλεπεις ποδια και θα πληρωνεσαι ; Η χαρα του ποδολαγνου
ναι αυτα που θα βλεπει δεν ειναι καθολου λαγνα
 

Dimitraptlkf

Νεοφερμένος

Η Dimitraptlkf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Υπάρχει απλά δεν είναι καθόλου γνωστό στη χώρα μας αμα ψάξεις υπάρχουν αρκετοί ποδιατροι και ειδικεύονται στο να θεραπεύουν τις παθήσεις του ποδιού όπως το διαβητικο ποδι κλπ
δεν υπαρχει αυτη η ιατρικη που λες .Οι ιατρικες ειδικοτητες που ασχολουνται με τα ποδια ειναι ορθοπεδικη αλλα εδω ειδικα ειναι δερματολογια.
αυτο που λες εσυ δεν χρειαζεται αδεια και ειναι μανικιουρ πεντικιουρ με ειδικευση στους καλους, χοντρα νυχια και χωρις να μπορεις να ακουμπησεις υγιή ιστο.
Δεν υπαρχουν επαγγελματικα δικαιωματα για αυτο και περι αδειας μαλλον δεν θες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων: 25 λεπτά
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρων τομέας!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υπάρχει απλά δεν είναι καθόλου γνωστό στη χώρα μας αμα ψάξεις υπάρχουν αρκετοί ποδιατροι και ειδικεύονται στο να θεραπεύουν τις παθήσεις του ποδιού όπως το διαβητικο ποδι κλπ
Ισχύει και στο εξωτερικό έχουν δικαίωμα εκτέλεσης μικροχειρουργικων επεμβάσεων στο πόδι κυρίως κάτω από τον αστράγαλο καθώς και δικαίωμα χορήγησης τοπικής ενέσιμης αναισθησίας .
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Είναι πολύ εστιασμένο για προπτυχιακό αυτό το πράγμα πιστεύω. Σίγουρα αυτό θες ; Γιατί δεν δοκιμάζεις καμιά εργοθεραπεία/φυσικοθεραπεία/νοσηλευτική ;
 

Dimitraptlkf

Νεοφερμένος

Η Dimitraptlkf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Είναι πολύ εστιασμένο για προπτυχιακό αυτό το πράγμα πιστεύω. Σίγουρα αυτό θες ; Γιατί δεν δοκιμάζεις καμιά εργοθεραπεία/φυσικοθεραπεία/νοσηλευτική ;
Θα θελα να ανοίξω επιχείρηση ποδιατρικη και να κανω και νυχια
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Θα θελα να ανοίξω επιχείρηση ποδιατρικη και να κανω και νυχια
I see, έχεις κάποιο σχέδιο οπότε στο μυαλό σου.
Το ερώτημα είναι αν αυτό το πτυχίο έχει κάποια ισχύ στην χώρα μας. Διότι απο ότι καταλαβαίνω αυτή η ειδικότητα επιτρέπει να κάνεις χειρουργία απο οτι είδα.Το οποίο είναι περίεργο διότι δεν έχω ξανακούσει ποτέ για ιατρική ειδικότητα επί της ουσίας, απο Ελληνικό κολλέγιο, και τα προγράμματα που τσέκαρα φαίνεται να έχουν ελλιπές πρόγραμμα προς αυτή την κατεύθυνση καθώς λείπουν βασικά μαθήματα που γίνονται σε ιατρικές. Βέβαια δεν είμαι γιατρός,ας το δει και κάποιος πιο σχετικός, αλλά μου φαίνεται ψηλο-μούφα η φάση.
 

Dimitraptlkf

Νεοφερμένος

Η Dimitraptlkf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
I see, έχεις κάποιο σχέδιο οπότε στο μυαλό σου.
Το ερώτημα είναι αν αυτό το πτυχίο έχει κάποια ισχύ στην χώρα μας. Διότι απο ότι καταλαβαίνω αυτή η ειδικότητα επιτρέπει να κάνεις χειρουργία απο οτι είδα.Το οποίο είναι περίεργο διότι δεν έχω ξανακούσει ποτέ για ιατρική ειδικότητα επί της ουσίας, απο Ελληνικό κολλέγιο, και τα προγράμματα που τσέκαρα φαίνεται να έχουν ελλιπές πρόγραμμα προς αυτή την κατεύθυνση καθώς λείπουν βασικά μαθήματα που γίνονται σε ιατρικές. Βέβαια δεν είμαι γιατρός,ας το δει και κάποιος πιο σχετικός, αλλά μου φαίνεται ψηλο-μούφα η φάση.
Στο εξωτερικό περα από τα 4 χρόνια της σχολής κάνουν και εξειδίκευση αλλά 4 χρόνια που μαθαίνουν να κάνουν μικροεγχειρησεις κλπ στην ελλαδα υπάρχει σύλλογος ποδιατρων αλλά δν ξερω τι κάνουν ακριβώς επισης αποτι ξερω το μητροπολιτικο είναι το μόνο κολλεγιο που διδάσκει ποδολογια
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 814 μηνύματα.
Καλησπέρα , έχοντας πάει σε ποδίατρο και γω ο ίδιος να σου πω ότι θα κάνεις πεντικιούρ - μανικιούρ κυρίως και θα θεραπεύεις παθήσεις των νυχιών επιφανειακά όμως. Αν χρειαστεί μεγαλύτερη επέμβαση (πχ για ονυχοκρύπτωση ή είσφρυση όνυχος) θα στέλνεις τους πελάτες σε χειρουργό.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,907 μηνύματα.
Θα βλεπεις ποδια και θα πληρωνεσαι ; Η χαρα του ποδολαγνου
Thick Toenails | Clinical Blog | ACE Feet in Motion
:ok: :ok: :ok: :ok:
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,907 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 7,260 μηνύματα.
Top