Πληροφορική με εφαρμογές στη Βιοϊατρική ή Διαχείριση Περιβάλλ.κ Φυσικών Πόρων?

-maria-

Νεοφερμένος

Η -maria- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας σχετικά με αυτά τα 2 τμήματα. Κατ' αρχάς εγώ πάντα ήθελα να ασχοληθώ με τη Βιολογία και ειδικότερα τη γενετική.. Πιο συγκεκριμένα με την έρευνα όσον αφορά την κλωνοποίηση ανθρωπινων οργάνων , την έρευνα ασθενειών όπως ο καρκίνος,τη δημιουργία νέων φαρμάκων κλπ Δυστυχώς η χαμηλή μου βαθμολογία στα Μαθηματικά και τη Φυσική καταπάτησε τους άριστους βαθμούς μου στα υπόλοιπα 4 μαθήματα και δεν μου επέτρεψε να συμπληρώσω τα απαιτούμενα μόρια. Ψάχνω λοιπόν παραθυράκια απο κάποια άλλη σχολή. Θα ήθελα να ρωτησω αν ο απόφοιτος της Πληροφορικής με εφαρμογές στη Βιοϊατρική ασχολείται μόνο με την δημιουργία ιατρικών προγραμμάτων και το χειρισμό ιατρικών μηχανημάτων (αξονικων τομογράφων κλπ) ή μπορεί με κάποιο μεταπτυχιακό στη Βιολογία/Βιοχημεία να ξεφύγει απο τους υπολογιστές και να ασχοληθεί με το κομμάτι του Βιολόγου. Απλά δεν θα ήθελα να έχω μια εργασία που θα απαιτεί να εργαζομαι όλη την ώρα αποκλειστικά και μόνο μπροστά σε έναν υπολογιστή . Επίσης αν κάποιος γνωρίζει μεταπτυχιακά που μπορει να ακολουθήσω θα εκτιμούσα να με πληροφορήσει. Ή αλλη επιλογή που εχω σκεφτεί ειναι η Διαχείριση Περιβάλλοντος κ Φυσικών Πόρων στο Αγρίνιο με έδρα το πανεπιστήμιο Πατρών που αν και είναι αρκετά πιο κάτω απο τη βαθμολογία μου την εχω ξεχωρίσει γιατί απ' όσο εχω καταλάβει ο Περιβαλλοντολόγος σχετίζεται κάπως με τη βιολογία (αν και εμενα με ενδιαφέρει η Βιολογία του ανθρώπου απλα ένα διδακτορικό με τιτλο Αντίδραση ζωικών κυττάρων έναντι νέων αντικαρκινικών ουσιών και δυνητικών φυτοφαρμάκων μου τράβηξε την προσοχή). Βέβαια μου λένε συνεχως να δηλώσω σχολές του Γεωπονικού (Ζωικής παραγωγής,Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων & Γεωργικής Μηχανικής) όπως και το ΤΕΙ ιατρικών εργαστηρίων αλλά χωρίς να ξέρω τι μπορεί να γίνει με τα μεταπτυχιακά νομίζω ότι είναι τελείως εκτός αυτού που θέλω.
Επιπλέον θα ήθελα να ρωτησω αν απ' την Πληροφορική με εφαρμογές στη Βιοϊατρική ή τη Διαχείριση Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων εισάγεσαι με κατατακτήριες στο δεύτερο ετος Βιολογίας.
Ευχαριστώ :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,795 μηνύματα.
Nαι, η πληροφορική κάπως έτσι είναι. Τώρα για μεταπτυχιακό από αυτή τη σχολή σε κάτι καθαρά βιολογικό είναι κάπως δύσκολο, ειδικά στην Ελλάδα. Για μεταπτυχιακό πρέπει να έχεις παρεμφερές πτυχίο, αλλά συχνά είναι δυνατό να εισαχθείς αν έχεις προϋπηρεσία στο αντικείμενο ή δημοσιεύσεις, που το βρίσκω χλωμό στη περίπτωσή σου. Τώρα να μπεις στο Διαχείριση περιβάλλοντος, να κάνεις μεταπτυχιακό και μετά ΑΝ μπορέσεις για διδακτορικό, πάλι τραβηγμένο μου φαίνεται. Με κατατακτήριες μάλλον στο Β εξάμηνο εισάγεσαι (χρωστάς του πρώτου). Aπό τα Ιατρικά εργαστήρια μπορείς να δουλέψεις στους τομείς αυτούς με το βασικό πτυχίο ως Research Technician (ακόμα κ ως φοιτητής μπορείς να κάνεις πρακτική σε κάποιο κέντρο) και μετά με κάποιο μεταπτυχιακό στη μοριακή βιολογία (έχουμε 3-4 και στην Ελλάδα) or smth να έχεις ακόμα πιο ενεργό-ερευνητικό ρόλο. Πιο κοντά σε αυτόν τον κλάδο που θέλεις είναι τα ιατρικά εργαστήρια(είναι κ εύκολη σχολή), αλλά δεν είναι ό,τι πιο εύκολο να καταλήξεις σε τέτοιες ερευνητικές θέσεις. Θέλει ενασχόληση στη σχολή με βαθμούς ή/και δημοσιεύσεις, μεταπτυχιακά, σκατά και τα λοιπά. Αν για κάποιο λόγο δε τα καταφέρεις, θα ξεμείνεις σε ένα επάγγελμα ρουτινιάρικο χωρίς ιδιαίτερες απολαβές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-maria-

Νεοφερμένος

Η -maria- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Nαι, η πληροφορική κάπως έτσι είναι. Τώρα για μεταπτυχιακό από αυτή τη σχολή σε κάτι καθαρά βιολογικό είναι κάπως δύσκολο, ειδικά στην Ελλάδα. Για μεταπτυχιακό πρέπει να έχεις παρεμφερές πτυχίο, αλλά συχνά είναι δυνατό να εισαχθείς αν έχεις προϋπηρεσία στο αντικείμενο ή δημοσιεύσεις, που το βρίσκω χλωμό στη περίπτωσή σου. Τώρα να μπεις στο Διαχείριση περιβάλλοντος, να κάνεις μεταπτυχιακό και μετά ΑΝ μπορέσεις για διδακτορικό, πάλι τραβηγμένο μου φαίνεται. Με κατατακτήριες μάλλον στο Β εξάμηνο εισάγεσαι (χρωστάς του πρώτου). Aπό τα Ιατρικά εργαστήρια μπορείς να δουλέψεις στους τομείς αυτούς με το βασικό πτυχίο ως Research Technician (ακόμα κ ως φοιτητής μπορείς να κάνεις πρακτική σε κάποιο κέντρο) και μετά με κάποιο μεταπτυχιακό στη μοριακή βιολογία (έχουμε 3-4 και στην Ελλάδα) or smth να έχεις ακόμα πιο ενεργό-ερευνητικό ρόλο. Πιο κοντά σε αυτόν τον κλάδο που θέλεις είναι τα ιατρικά εργαστήρια(είναι κ εύκολη σχολή), αλλά δεν είναι ό,τι πιο εύκολο να καταλήξεις σε τέτοιες ερευνητικές θέσεις. Θέλει ενασχόληση στη σχολή με βαθμούς ή/και δημοσιεύσεις, μεταπτυχιακά, σκατά και τα λοιπά. Αν για κάποιο λόγο δε τα καταφέρεις, θα ξεμείνεις σε ένα επάγγελμα ρουτινιάρικο χωρίς ιδιαίτερες απολαβές.

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Μεταπτυχιακό θα μπορούσα να κάνω και στο εξωτερικό αν υπάρχει κάποια προοπτική απο το τμήμα πληροφορικής με εφαρμογές στη βιοιατρική να κάνω αυτο που θελω.. Ξέρω οτι μεταπτυχιακό μπορείς να κάνεις σε οποιοδήποτε αντικείμενο,ακόμα και ανεξάρτητο απο το πτυχίο σου (πχ παιδαγωγός με μεταπτυχιακό στα οικονομικά) απλά φοβάμαι πώς ότι μεταπτυχιακό και να κάνω εφ' όσον θα εχω σπουδάσει πληροφορική θα είμαι "καταδικασμένη" να δουλεύω στον υπολογιστη ακόμα και με την ειδίκευση του μεταπτυχιακού μου.. Δηλαδή αν κάνω μεταπτυχιακό στη Βιολογία και τη Γενετική θα δημιουργώ προγράμματα για τους βιολόγους και τους γιατρούς αναφορικά με αυτό το αντικείμενο ή θα χειρίζομαι τα μηχανήματα τους. Δεν νομίζω ότι θα είμαι σε θέση να χειριστώ ένα μικροσκόπιο και ακόμα και να είμαι δεν νομίζω ότι θα μου δοθεί ποτέ αυτή η ευκαιρία όταν υπάρχουν τόσοι βιολόγοι άνεργοι...Αλλά όλα αυτά είναι απλές υποθέσεις
.
Τωρα για το ΤΕΙ ιατρικών εργαστηρίων πρέπει να ανοίξω το τρίτο πεδίο μόνο γι αυτή τη σχολή.Δεν ξέρω κατα πόσο με συμφέρει..Μου λες και ότι η αποκατάσταση είναι δύσκολη. Δεν νομίζω ότι πρέπει να τη δηλώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Πήγαινε στο ζωικής του ΓΠΑ . Θα βρείς αρκετή βιολογία εκεί . Και θα έχεις και άλλες προοπτικές .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-maria-

Νεοφερμένος

Η -maria- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πήγαινε στο ζωικής του ΓΠΑ . Θα βρείς αρκετή βιολογία εκεί . Και θα έχεις και άλλες προοπτικές .
Αυτό το τμήμα μου το έχουν ξανά αναφέρει γιατί πιθανότατα το πιάνω και είναι και Αθήνα.. Όπως και το τμήμα Αξιοποίησης Φυσικών πόρων και Γεωργικής Μηχανικής. Απο το τμήμα Ζωϊκής μπορώ να ασχοληθώ με κάτι απο αυτά που θέλω?? Γιατι απ' οτι εχω καταλάβει δεν εχει σχέση... Στο πρόγραμμα σπουδών αναφέρει για εκτροφή αγροτικών ζώων,υδρόβιους οργανισμούς,κτηνοτρόφους κλπ Επίσης ξέρεις κάτι για το τμήμα ιχθυολογίας και υδάτινου περιβαλλοντος στο βόλο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Το τμήμα του Βόλου είναι μόνο ιχθυολογία , οπότε είναι κομμάτι του τμήματος της Αθήνας . Είτε πας ζωική , είτε αξιοποίηση έχεις όλα τα δικαιώματα του γεωπόνου . Δηλαδή φυτά , ζώα , τρόφιμα , αρδεύσεις , γεωργικά κτίρια και μηχανήματα , βιοτεχνολογικά κλπ .

Δες τα site του πανεπιστημίου και των τμημάτων . Από φέτος όμως , μόνο τα φυτικής , ζωικής και αξιοποίησης παίρνουν την άδεια του γεωπόνου με αυτά τα δικαιώματα και μόνο αυτά παραμένουν 5ετή .

Στην αξιοποίηση θα κάνεις πολλά μαθήματα μηχανικού , πέραν των βιολογικών , χημικών και γεωπονικών .
Οι σχολές αυτές είναι δύσκολες με πολλά μαθήματα και εργαστήρια .

Μικροσκόπιο θα δουλέψεις από το πρώτο έτος , στην μικροβιολογία και στην βοτανική .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-maria-

Νεοφερμένος

Η -maria- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Το τμήμα του Βόλου είναι μόνο ιχθυολογία , οπότε είναι κομμάτι του τμήματος της Αθήνας . Είτε πας ζωική , είτε αξιοποίηση έχεις όλα τα δικαιώματα του γεωπόνου . Δηλαδή φυτά , ζώα , τρόφιμα , αρδεύσεις , γεωργικά κτίρια και μηχανήματα , βιοτεχνολογικά κλπ .

Δες τα site του πανεπιστημίου και των τμημάτων . Από φέτος όμως , μόνο τα φυτικής , ζωικής και αξιοποίησης παίρνουν την άδεια του γεωπόνου με αυτά τα δικαιώματα και μόνο αυτά παραμένουν 5ετή .

Στην αξιοποίηση θα κάνεις πολλά μαθήματα μηχανικού , πέραν των βιολογικών , χημικών και γεωπονικών .
Οι σχολές αυτές είναι δύσκολες με πολλά μαθήματα και εργαστήρια .

Μικροσκόπιο θα δουλέψεις από το πρώτο έτος , στην μικροβιολογία και στην βοτανική .

Το θέμα είναι ότι δεν θα ήθελα να ασχοληθώ με τα φυτά και τα ζώα αλλά με τον άνθρωπο και νομίζω ότι είναι αρκετά δύσκολο απο αυτές τις σχολές.. Μπορώ με κάποιο μεταπτυχιακό?? Όταν λες με τρόφιμα εννοείς ότι μπορείς να εργαστείς ως χημικός τροφίμων όπως ο αποφοιτος του Γεωπονικού Θεσ/νικης? ? Πιστεύεις ότι η ζωϊκή παραγωγή και η αξιοποιηση φυσικών πορων αναγνωρίζεται περισσοτερο απο το τμήμα Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων (πενταετή φοίτηση επισης με εδρα την πολυτεχνική σχολή) ?
Εσυ σπουδάζεις σε κάποιο απο αυτά τα τμήματα?

Συγγνωμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά η προθεσμία του μηχανογραφικού λήγει την Παρασκευή κι εγώ παραμένω αναποφάσιστη μεταξύ των Γεωπονικών σχολών,της πληροφορικής με εφαρ. στη βιοιατρική και της Διαχείρισης Περιβαλλ. Πατρών .Πιάνω επίσης τη σχολή Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος Αθηνών ή Πατρών αλλά νομίζω ότι είναι τελειως ασχετη με αυτό που θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

-maria-

Νεοφερμένος

Η -maria- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Επίσης βρήκα τη σχολή περιβάλλοντος στη Μυτιλήνη η οποία αν και είναι αρκετά κάτω απο τα μορια μου εχει αρκετά μαθήματα που σχετίζονται με τη Βιολογία.. Το προγραμμα σπουδών της μοιάζει με το προγραμμα της Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων Πατρών... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Τα τμήματα περιβάλλοντος και τα διαχείρισης περιβάλλοντος ΔΕΝ έχουν επαγγελματικά δικαιώματα .
Από τις γεωπονικές σχολές ΓΠΑ - ΑΠΘ -ΔΠΘ -ΠΘ μπορείς να ασχοληθείς με όλο το φάσμα του γεωπόνου .
Ετσι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης του ΓΠΑ , 93 χρόνια ιστορία , τρίτο παλαιότερο ίδρυμα στην χώρα , με τις σχολές περιβάλλοντος που αναφέρεις .

Με τον άνθρωπο μπορείς να ασχοληθείς από την ιατρική . Από τα βιολογικά ασχολείσαι με όλη την φύση , όχι μόνο με τον άνθρωπο , αλλά σε βιολογικό επίπεδο .
Από τα γεωπονικά ασχολείσαι με όλη την φύση , εκτός από τον άνθρωπο , αλλά και με τα τρόφιμα .
Το τμήμα της Λαμίας είναι πληροφορική , ενώ υπάρχει και το τμήμα βιοιατρικής τεχνολογίας στο τει Αθήνας που ασχολείται με όλα τα ιατρικά μηχανήματα .

Γενικά μην μπλέξεις με τμήματα που δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα γιατί μόνο τα πτυχία δίνουν τέτοια , ενώ τα μεταπτυχιακά δεν δίνουν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,795 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι δεν θα ήθελα να ασχοληθώ με τα φυτά και τα ζώα αλλά με τον άνθρωπο και νομίζω ότι είναι αρκετά δύσκολο απο αυτές τις σχολές.. Μπορώ με κάποιο μεταπτυχιακό??
Δύσκολο έως απίθανο μου φαίνεται, το γεωπονικό πάντως έχει τις καλύτερες προοπτικές(παράδειγμα μεταπτυχιακού στο θέμα σου https://www.liu.se/utbildning/pabyggnad/MMEM1?l=en ,δες στο entry requirements) Το μόνο καλό με αυτές τις σχολές(συγκριτικά με αυτό που θες) είναι πως αν πας για κατατακτήριες μετά σε καθαρά βιολογικό ίσως σου αναγνωριστούν κάποια μαθήματα, αλλά αν είναι να ακολουθήσεις αυτό τον δρόμο θα πάνε 5 χρόνια χαμένα ή θα μείνεις σε ένα επάγγελμα που πιθανόν δε θα σου αρέσει. Γενικά σε αυτό που θες βγαίνεις από τις σχολές(πέρα των ιατρικών) ή μετά μεταπτυχιακού από:
Βιολογικό, Μοριακής Βιολογίας, Βιολογικών Εφαρμογών, Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας, Φαρμακευτική
Χημικό(=> βιοχημεία), ίσως Φυσικό (=> βιοφυσική), Ιατρικών εργαστηρίων (=> Μοριακή βιολογία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

-maria-

Νεοφερμένος

Η -maria- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τα τμήματα περιβάλλοντος και τα διαχείρισης περιβάλλοντος ΔΕΝ έχουν επαγγελματικά δικαιώματα .
Από τις γεωπονικές σχολές ΓΠΑ - ΑΠΘ -ΔΠΘ -ΠΘ μπορείς να ασχοληθείς με όλο το φάσμα του γεωπόνου .
Ετσι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης του ΓΠΑ , 93 χρόνια ιστορία , τρίτο παλαιότερο ίδρυμα στην χώρα , με τις σχολές περιβάλλοντος που αναφέρεις .

Με τον άνθρωπο μπορείς να ασχοληθείς από την ιατρική . Από τα βιολογικά ασχολείσαι με όλη την φύση , όχι μόνο με τον άνθρωπο , αλλά σε βιολογικό επίπεδο .
Από τα γεωπονικά ασχολείσαι με όλη την φύση , εκτός από τον άνθρωπο , αλλά και με τα τρόφιμα .
Το τμήμα της Λαμίας είναι πληροφορική , ενώ υπάρχει και το τμήμα βιοιατρικής τεχνολογίας στο τει Αθήνας που ασχολείται με όλα τα ιατρικά μηχανήματα .

Γενικά μην μπλέξεις με τμήματα που δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα γιατί μόνο τα πτυχία δίνουν τέτοια , ενώ τα μεταπτυχιακά δεν δίνουν .

Σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοηθεια σου.. Αναζήτησα για τα επαγγελματικά δικαιωματα του τμηματος διαχειρισης περιβαλλοντος και βρήκα αυτα:
https://www.env.upatras.gr/files/announcements/epaggelmatika_dikaiwmata.pdf

https://www.esos.gr/article/eidisis-...ύπανσης-και-γ-φυσικών-πόρων-και-περιβάλλοντος

Ωστόσο δεν κατάλαβα αν τα δικαιώματα κατοχυρώθηκαν ή το διάταγμα δεν έχει δημοσιευθεί ακόμα στην εφημερίδα της κυβερνήσεως. Για τα δικαιώματα του τμήματος Περιβαλλοντος δεν βρήκα καμία αναφορά! Λέω να τηλεφωνήσω αύριο στα παν/μια...
Ξέρω ότι οι Βιολόγοι είναι εκείνοι που είναι εξειδικευμένοι στην εργαστηριακή έρευνα και ασχολούνται με τη γενετική (αφου κανουν το αντίστοιχο μεταπτυχιακο) και με οτιδήποτε άλλο αφορά τη μελέτη των ασθενειών,τα φαρμακα, την κλωνοποίηση κλπ

Τελικά λέω να δηλώσω και το Γεωπονικής Φυτ. Παρ του Βολου. Η Αξιοποιηση Φυσ. Πόρων Αθηνας είδα ότι ασχολείται περισσότερο με κατασκευές και διαχείριση υδάτινων πόρων και μάλλον δε θα τη δηλώσω. Σε περίπτωση που η Ζωική Αθηνας και η Φυτική Βόλου ανέβουν πιστεύεις ότι δεν πρεπει να προτιμήσω το τμημα διαχείρισης περιβάλλοντος απο την ιχθυολογία ή την Πληροφορική λόγω των δικαιωμάτων ?

Δύσκολο έως απίθανο μου φαίνεται, το γεωπονικό πάντως έχει τις καλύτερες προοπτικές(παράδειγμα μεταπτυχιακού στο θέμα σου https://www.liu.se/utbildning/pabyggnad/MMEM1?l=en ,δες στο entry requirements) Το μόνο καλό με αυτές τις σχολές(συγκριτικά με αυτό που θες) είναι πως αν πας για κατατακτήριες μετά σε καθαρά βιολογικό ίσως σου αναγνωριστούν κάποια μαθήματα, αλλά αν είναι να ακολουθήσεις αυτό τον δρόμο θα πάνε 5 χρόνια χαμένα ή θα μείνεις σε ένα επάγγελμα που πιθανόν δε θα σου αρέσει. Γενικά σε αυτό που θες βγαίνεις από τις σχολές(πέρα των ιατρικών) ή μετά μεταπτυχιακού από:
Βιολογικό, Μοριακής Βιολογίας, Βιολογικών Εφαρμογών, Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας, Φαρμακευτική
Χημικό(=> βιοχημεία), ίσως Φυσικό (=> βιοφυσική), Ιατρικών εργαστηρίων (=> Μοριακή βιολογία)
To ξέρω..Οι σχολές που ήθελα (έδωσα απο τεχνολογική) ήταν της Βιολογίας,της Βιοχημείας,των Βιολογικών Εφαρμογών και της Χημείας!
Το τμήμα της Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής ανήκει στο τρίτο πεδίο το οποιο ανοίγω αλλά με απώλεια μορίων..
Εντάξει, η κατάληξη μου ήταν να γράψω σε όλα Άριστα και Φυσική/Μαθηματικά άστα να πάνε αρα ούτε συζήτηση γι αυτές τις σχολές...
Πολύ καλό το μεταπτυχιακό αλλά δεν είναι κάπως περίεργο Γεωπόνος με ειδίκευση στην Ιατρική Βιολογία? Κατ' αρχας δέχονται τον απόφοιτο του Γεωπονικού? Γιατί δεν είδα να το αναφέρει στο Specific requirements..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
το ΤΕΙ ιατρικών εργαστηρίων αλλά χωρίς να ξέρω τι μπορεί να γίνει με τα μεταπτυχιακά νομίζω ότι είναι τελείως εκτός αυτού που θέλω.

Είναι πολύ πιο σχετικό πάντως με αυτό που θέλεις συγκρίνοντας τα υπόλοιπα τμήματα που ανέφερες τύπου γεωπονικά περιβαντολογικά εκτός και εαν δεν κατάλαβα εγώ ακριβώς το τι θέλεις ν α κάνεις ...

https://www.teiath.gr/seyp/iatrika_ergastiria/articles.php?id=2305&lang=el

https://www.bme.teiath.gr/masters.html#
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Η Γεωπονία είναι Φυσική Επιστήμη .
Το τμήμα ΑΦΠ&ΓΜ έχει πολλά μαθήματα μηχανικού , αλλά έχει τα βασικά γεωπονικά και παίρνει άδεια γεωπόνου , ενώ το ιχθυολογίας του Βόλου , μόνο ιχθυολόγου .
Είναι καλύτερα να πας φυτικής η ζωικής , η ιατρικά εργαστήρια τει αν δεν πιάσεις τα παραδοσιακά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,795 μηνύματα.
Πολύ καλό το μεταπτυχιακό αλλά δεν είναι κάπως περίεργο Γεωπόνος με ειδίκευση στην Ιατρική Βιολογία? Κατ' αρχας δέχονται τον απόφοιτο του Γεωπονικού? Γιατί δεν είδα να το αναφέρει στο Specific requirements..
Γράφει για natural sciences, πιστεύω εκεί υπάγεται. Γενικά δε θα είσαι και η πρώτη τους επιλογή με τέτοιο πτυχίο, αλλά με καλό βιογραφικό θα μπορείς να μπεις. Και εγώ πιστεύω πως η κοντινότερη επιλογή σου είναι τα Ιατρικά εργαστήρια, αν κ σου ανέφερα τα μειονεκτήματα παραπάνω(το να μπεις σε σχετικό μεταπτυχιακό πάντως είναι εύκολο). Πάρε και ένα παράδειγμα Τεχνολόγου ΙΕ με τα δικά σου ενδιαφέρονται: https://www.bmlabs-mag.gr/?p=7125 (έχει και στα comments κάποια χρήσιμα στοιχεία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-maria-

Νεοφερμένος

Η -maria- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Είναι πολύ πιο σχετικό πάντως με αυτό που θέλεις συγκρίνοντας τα υπόλοιπα τμήματα που ανέφερες τύπου γεωπονικά περιβαντολογικά εκτός και εαν δεν κατάλαβα εγώ ακριβώς το τι θέλεις ν α κάνεις ...

https://www.teiath.gr/seyp/iatrika_ergastiria/articles.php?id=2305&lang=el

https://www.bme.teiath.gr/masters.html#

Εψαξα και βρήκα ότι υπάρχουν αρκετά προβλήματα αποκατάστασης με την έννοια ότι έχουν όλα τα προσόντα να στελεχώνουν ανώτερες θεσεις απο αυτές που τους παρέχονται. Εξάλλου όπως είπε και ο fmarulezkd αν κάτι πάει στραβά θα αντιμετωπίσω αρκετά προβλήματα τόσο με τη φύση του επαγγέλματος όσο και με τις απολαβές.

Η Γεωπονία είναι Φυσική Επιστήμη .
Το τμήμα ΑΦΠ&ΓΜ έχει πολλά μαθήματα μηχανικού , αλλά έχει τα βασικά γεωπονικά και παίρνει άδεια γεωπόνου , ενώ το ιχθυολογίας του Βόλου , μόνο ιχθυολόγου .
Είναι καλύτερα να πας φυτικής η ζωικής , η ιατρικά εργαστήρια τει αν δεν πιάσεις τα παραδοσιακά .

Τα ιατρικά εργαστήρια μάλλον δε θα τα δηλώσω τελικά...Τα υπόλοιπα ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

-maria-

Νεοφερμένος

Η -maria- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γράφει για natural sciences, πιστεύω εκεί υπάγεται. Γενικά δε θα είσαι και η πρώτη τους επιλογή με τέτοιο πτυχίο, αλλά με καλό βιογραφικό θα μπορείς να μπεις. Και εγώ πιστεύω πως η κοντινότερη επιλογή σου είναι τα Ιατρικά εργαστήρια, αν κ σου ανέφερα τα μειονεκτήματα παραπάνω(το να μπεις σε σχετικό μεταπτυχιακό πάντως είναι εύκολο). Πάρε και ένα παράδειγμα Τεχνολόγου ΙΕ με τα δικά σου ενδιαφέρονται: https://www.bmlabs-mag.gr/?p=7125 (έχει και στα comments κάποια χρήσιμα στοιχεία).

Οντως αυτό είναι το μεταπτυχιακό που θέλω αλλά στα σχόλια υπάρχουν φοιτητές που κατηγορούν τα ΙΕ λέγοντας ότι θα μπουν στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό και θα αισθάνονται ότι τους πέταξαν στο κλουβί με τα λιοντάρια. Βέβαια αυτό πιστεύω ότι μπορεί να οφείλεται και στα συγκεκριμένα άτομα..να μη διάβασαν στη διάρκεια των σπουδών τους όσο έπρεπε ή να υπήρχαν προβληματα στο συγκεκριμένο ΤΕΙ γιατί υπάρχουν και κάποιοι που λένε ότι οι σπουδές στην Ελλάδα σου δίνουν περισσότερες γνώσεις απ' οτι στη Σουηδία. Δεν ξέρω τι ισχύει γιατί δεν έχω φοιτήσει ποτε εκεί ... Σίγουρα εσύ θα ξέρεις απο προσωπική εμπειρία ποια είναι η κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-maria-

Νεοφερμένος

Η -maria- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σήμερα έχω σκεφτεί κάπως έτσι τη σειρά αλλά συνεχώς την αλλάζω...
Φυτικής Παραγωγής (Αθήνα)
Ζωϊκής Παραγωγής (Αθήνα)
Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων κ Γεωργικής Μηχανικής (Αθήνα)
Γεωπονίας, Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος (Βόλος)
Γεωπονίας (Θεσ/νίκη)
Πληροφορική με εφαρμογές στη Βιοϊατρική (Λαμία)
και αν και θέλω το τμήμα Διαχείρισης Περιβάλλοντος,εξαιτίας της έλλειψης επαγγελματικών δικαιωμάτων, μάλλον θα βάλω Γεωλογία (Αθήνα και Πάτρα)
Πληροφορική και τηλεπικοινωνίες (Τρίπολη)
Επιστήμη των Υλικών (Πατρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top