Πληροφορική Ιωαννινων vs Πληροφορική ΑΣΟΕΕ

tasosatha

Νεοφερμένος

Ο tasosatha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Φετος έδωσα για δευτερη φορα πανελλήνιες και σκεφτομαι να δηλωσω μια απο τις επομενες σχολες. Πληροφορική Ιωαννινων ή Πληροφορική ΑΣΟΕΕ? Θα ήθελα να με βοηθησετε. Ειδα τα μαθηματα των δυο σχολων αλλα επειδη δεν γνωριζω καλα το αντικειμενο του καθε μαθηματος θα ηθελα να μου πειτε αν εχουν διαφορες τα δυο τμηματα...Ακομη αυτο που με προβληματιζει ειναι η ζωη στην Αθηνα στην οποια εμενα για ενα εξαμηνο (λογω της σχολης που ειχα περασει:P ) και μπορω να πω πως δεν ενθουσιαστηκα.Θα παρακαλούσα οποιος μπορει να με βοηθησει σχετικα με τα δυο τμηματα...

Μπορει να βοηθησει κανενας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Φίλε νομίζω ότι των Ιωαννίνων είναι καθαρά πάνω στους Η/Υ και όλα τα συναφή. Για την ακρίβεια είναι "Επιστήμης Υπολογιστών" ανεξάρτητα από τον ελληνικό τίτλο του Τμήματος. Της ΑΣΟΕΕ επικεντρώνει κυρίως σε θέματα θεωρητικής Πληροφορικής και παράλληλα συγχέει και οικονομικά. Ωστόσο το καλύτερο που έχεις να κάνεις θα ήταν να δεις τα προγράμματα σπουδών.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Eίμαι φοιτητρια στο ΟΠΑ, αλλα δεν εχω ψαξει καθολου το τμημα των Ιωαννινων. Κοιταζοντας τον οδηγο σπουδων τους βλεπω πως έχουν μαθηματα Φυσικης και επεξεργασιας σήματος τα οποια δεν εχουμε καθολου εμεις. Δεν ξερω αν σε ενδιαφερει καθολου το συγκεκριμενο κομματι, προσωπικα θα ηθελα να δω επεξεργασία σηματος.
Δεν εχουν σχεδον καθολου μαθηματα πανω σε πληροφοριακα συστηματα στα οποια το ΟΠΑ ειναι φουλ. Τωρα που το κοιταω, φαινεται να εχουν πολυ περισσοτερες επιλογες αν θες να δεις βαρια μαθηματα θεωρητικης πληροφορικης, αυτο ομως το κρινω απλα από του fancy τιτλους τους, δεν ξερω αν οντως διδασκονται (μερικες φορες οι οδηγοι σπουδων ειναι σκετη παραπλανηση).
Αλλα κριτηρια στην αναζήτηση σου δεν εχεις; Το οικονομικο δεν ειναι θεμα; ΔΝΤ ερχεται ισως να χρειαζεται να σκεφτεις κι αυτην την παραμετρο. Για φοιτητικη ζωη παντως το ΟΠΑ δεν ενδεικνυται ιδιαιτερα. Και η Αθηνα γενικα...
Τελος στα θετικα του ΟΠΑ: ευκαιρια να δεις κατι πιο μοντερνο και να το συνδυασεις με οικονομικα αν θες, νεοι καθηγητες, οδηγος σπουδων που ανανεωνεται συχνα.
Μαλλον πρεπει να δεις και τι σου αρεσει περισσοτερο οταν σκεφτεσαι Πληροφορικη. Απο τα μαθηματα επιλογης που προσφερουν τα Ιωαννινα αν γουσταρεις θεωρια και δικτυοκατασταση φαινεται τελειο. Συγκρινε ενα ενα τα μαθηματα και δες τις περιγραφες τους, μου κανει εντυπωση που καποια μαθηματα τους ειναι αυτονομα, ενω εμεις τα βλεπουμε σε ενα μονο μαθημα. Επισης τσεκαρε αν υπαρχει φορουμ φοιτητων των Ιωαννινων και ζητα τους ειλικρινεις αποψεις, μονο απο αυτους θα καταλαβεις τι αληθεια τρεχει.
Για εμας δες εδω https://venus.cs.aueb.gr/forum , μεγαλο plus αυτο το forum, βοηθαει απιστευτα πολυ εναν φοιτητη.

Επισης κατι που ειδα τωρα, η πτυχιακη τους πιανει δυο εξαμηνα και μετραει για 2 μαθηματα, οταν σ'εμας ειναι ενα εξαμηνο (δουλεια ομως επισης ενος χρονου) και μετραει για ενα. Too bad και για τα δυο τμηματα που ειναι προαιρετικη.
Εχουν και διδακτικες μοναδες για τη ληψη πτυχιου, ενω εμεις παμε με αριθμο μαθηματων, οποτε δεν ξερω να συγκρινω στο κατα ποσο ειναι δυσκολο να τελειωσεις λογω φορτου το ενα η το αλλο.

Τελος (μπας και σταματησω) τσεκαρε τους καθηγητες τους, το ιδανικο ειναι να εχουν βγει για σπουδες εκτος Ελλαδας σε αξιολογα πανεπιστημια, προς το παρον οσους ειδα με διδακτορικα απο ΕΜΠ ειναι, νισαφι πια με αυτην την εγχωρια ανακυκλωση. Τουλαχιστον ειναι σχεδον ολοι νεοι. Ξερεις τι σημαινει αυτο; Ορεξη ;)


@Infexion, κρινοντας απο τον οδηγο σπουδων μαλλον εχεις δικιο για το τμημα Ιωαννινων, για το ΟΠΑ καμια σχεση ομως. Δυστυχως δεν εχει πολλη θεωρητικη πληροφορικη, οχι τοση οσο θα θελα (θα θελα??) και εχει στα Ιωαννινα. Ειναι ενα καλο προγραμμα για Πληροφορικη καθως δινει μια πρωτη γευση σχεδον σε ολους τους τομεις της. Ταυτοχρονα για οποιον θελει δινει τα δυνατοτητα να τα συνδυασει με οικονομικα, αλλα απο οσο εχω καταλαβει (εχω αποφυγει να παρω οποιοδηποτε σχετικο μαθημα περαν των δυο υποχρεωτικων του πρωτου ετους) μην περιμενεις και θαυματα. μανατζεριστικα κολπακια μαλλον για να συνδυασεις διοικηση και υπολογιστες το κοβω. Παντως για Πληροφοριακα Συστηματα (που μεταξυ μας στην Ελλαδα αυτο πουλαει) ειναι μανουλα το ΟΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tasosatha

Νεοφερμένος

Ο tasosatha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Βασικά εγω παντα ηθελα να ασχοληθω με πληροφορικη, αλλα πολλοι καθηγητες μου 'λεγαν να παω οικονομικα. Με βαση την υπαρχουσα κατασταση της χωρας μας θεωρω πως τα οικονομικα ειναι απαραιτητα και ανοιγουν πολλες εργασιακες πορτες. Ειναι ομως επαρκη αυτα τα οικονομικα μαθηματα που προσφαιρει το ΟΠΑ? Μπορουν οι αποφοιτοι να εγγραφουν και στο οικονομικο επιμελητηριο? Τέλος, μπορω μετα τις σπουδες με καταλληλο μεταπτυχιακο να ασχοληθω αποκλειστικα με μια απο τις δυο επιστημες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Θυμαμαι οταν ειχα περασει μου ειχαν στειλει ενα γραμμα απο το οικονομικο επιμελητηριο ηρακλειου για να με καλωσορισουν. Ελπιζω να μην κανω λαθος δηλαδη και να ηταν απο εκει. Καλυτερα ρωτα στο φορουμ του τμηματος, δεν ξερω καθολου τι παιζει με τα οικονομικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickpro

Νεοφερμένος

Ο nickpro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Βασικά εγω παντα ηθελα να ασχοληθω με πληροφορικη, αλλα πολλοι καθηγητες μου 'λεγαν να παω οικονομικα. Με βαση την υπαρχουσα κατασταση της χωρας μας θεωρω πως τα οικονομικα ειναι απαραιτητα και ανοιγουν πολλες εργασιακες πορτες. Ειναι ομως επαρκη αυτα τα οικονομικα μαθηματα που προσφαιρει το ΟΠΑ? Μπορουν οι αποφοιτοι να εγγραφουν και στο οικονομικο επιμελητηριο? Τέλος, μπορω μετα τις σπουδες με καταλληλο μεταπτυχιακο να ασχοληθω αποκλειστικα με μια απο τις δυο επιστημες?

Αν πάντα ήθελες να ασχοληθείς με πληροφορική τότε γιατί να ασχοληθείς με οικονομικά?? Παίζει μεγάλο ρόλο αν αυτό που θα σπουδάσεις το θες πραγματικά, και σε τι βαθμό το θες. Οι καθηγητές μπορούν να δουν την κλίση σου, όχι όμως τις επιθυμίες σου οι οποίες μετράνε πιο πολύ από όλα. Κάποιο ίσως σε συμβουλέψουν σχετικά με επαγγελματική αποκατάσταση, αλλά δεν πέφτουν πάντα μέσα. Π.χ. όταν εγώ ήθελα να δηλώσω πληροφορική, μου λέγαν ότι δεν έχει αποκατάσταση και άσε το καλύτερα. Όταν μπήκα στην σχολή, διαπίστωσα ότι αποκατάσταση υπάρχει αρκετή και ειδικά αν είσαι και καλός σε αυτό που κάνεις.

Στην πληροφορική ΑΣΟΕΕ, από ότι έμαθα, από φέτος οι απόφοιτοι μπορούν να εγγραφούν στο οικονομικό επιμελητήριο, και με μερικά σεμινάρια να ασκήσουν ακόμα και οικονομικού χαρακτήρα επαγγέλματα.

Τώρα για τα οικονομικά μαθήματα, εγώ δεν είμαι πολύ του οκονομικού, οπότε θα προσπαθήσω να σου δώσω μια σφαιρική εικόνα.Έχει αρκετά οικονομικά μαθήματα, από το 3ο έτος και μετά. Στα 2 πρώτα έχει μόνο 2 μαθήματα εισαγωγικά. Στο 3ο έτος μπορείς να επιλέξεις κύκλους, και ένας από τους κύκλους της Πληροφορικής ΑΣΟΕΕ είναι σχεδόν καθαρά οικονομικός, με αρκετά θεωρητικά μαθήματα πάνω στα οικονομικά, αλλά και μαθήματα συνδιασμού πληροφορικής και οικονομικών. Οι καθηγητές στα οικονομικά μαθήματα είναι πάρα πολύ καλοί.

Πιστεύω ότι πιο εύκολο είναι να έχεις τελειώσει πληροφορική (με ή χωρίς οικονομικό κύκλο) και να κάνεις μεταπτυχιακό στα οικονομικά, παρά να τελειώσεις οικονομικά και να κάνεις μεταπτυχιακό στην πληροφορική. Είναι αρκετά μεγάλο deal να πάρεις μεταπυτυχιακό στην πληροφορική ξεκινώντας από το 0, ενώ στην άλλη περίπτωση, η οικονομία μαθαίνεται πιο εύκολα από την πληροφορική.

Μερικά τελευταία πραγματάκια. Αυτό που λες για την κατάσταση της χώρας και τα οικονομικά δεν υφίσταται. Δεν χρειάζεσαι ένα πτυχείο για να ανταπεξέλθεις σε αυτή την κατάσταση.

2ον, τσέκαρε το https://venus.cs.aueb.gr/forum που είπε και η woochoogirl για περισσότερες πληροφορίες.Τα παιδιά από εκεί θα σε βοηθήσουν σε κάθε σου απορία. Γράφουν και μερικοί καθηγητές εκεί.;)

Καλή επιτυχία σε όποια σχολή και να διαλέξεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zifnab

Νεοφερμένος

Ο zifnab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Με κάλυψαν τα παιδιά επάνω αλλά το Master(MBA) των οικονομικών (αν γίνεις δεκτός σαν Πληροφορικός - αυτό δεν το ξέρω) είναι κάπως ακριβό (>10000Ευρώ). Προφανώς υπάρχουν και της Πληροφρικής αμά είσαι από το Οικονομικό Τμήμα - αλλά γενικά τέτοια παντρέματα είναι κάπως δύσκολα. Έχουμε πάντως ξεχωριστό οικονομικό κύκλο στην Πληροφορική και αν δεις και σου αρέσει μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό ελλάδα ή εξωτερικό. Καλύτερα μιας και τα πράγματα είναι σκούρα να δεις και σχολές με προοπτική στο εξωτερικό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top