Πληροφορίες για σχολές κανείς; Πάω Β' Λυκείου

Kanastasia_5883

Νεοφερμένος

Η Kanastasia_5883 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Θα πάω β λυκείου και δεν εχ ιδέα από σχολές και γενικά τι θέλω να περάσω οπότε λέω να το ψάξω λίγο τώρα το καλοκαίρι
Από πού να βρω πληροφορίες για σχολές,τμήματα , προγράμματα σπουδών, επαγγελματική αποκατάσταση , επαγγελματικα δικαιώματα κτλπ;;;
Υπαρχει κανενα καλό σάιτ που να τα έχει όλα συγκεντρωμένα;;;
Ότι διαθέτετε είναι ευπρόσδεκτο
Ενδιαφέρομαι για 2ο και 3ο πεδίο από γελ
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό καλό καλοκαίρι 🌴🥥
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19,783 μηνύματα.
Για όλες τις σχολές/τμήματα μπορείς να μπεις στο aeiteigr που τις έχει ταξινομημένες ανά πεδίο. Για πιο συγκεκριμένες πληροφορίες όπως πρόγραμμα σπουδών, αποκατάσταση και δικαιώματα πρέπει να μπεις στην επίσημη ιστοσελίδα κάθε τμήματος και να δεις εκεί.

Αν και τα περί επαγγελματικής αποκατάστασης όλοι γράφουν το ποιηματάκι τους που αν το δεις εκ πρώτης όψεως θα νομίζεις πως βρήκες την χρυσή ευκαιρία αλλά είναι βιτρίνα απλά.
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 872 μηνύματα.
Μπορείς να τα βρεις όλα για κάθε σχολη στο Google
Αν βαριέσαι, υπάρχουν και βιβλία, είχα αγοράσει ένα όταν το φροντιστήριο μου έκανε μια εκδήλωση με σύμβουλο σπουδών και καριέρας
Δες εδώ
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20240704-065230_Chrome.jpg
    Screenshot_20240704-065230_Chrome.jpg
    332.1 KB · Εμφανίσεις: 34
  • Screenshot_20240704-065222_Chrome.jpg
    Screenshot_20240704-065222_Chrome.jpg
    347.1 KB · Εμφανίσεις: 36

Kanastasia_5883

Νεοφερμένος

Η Kanastasia_5883 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Για όλες τις σχολές/τμήματα μπορείς να μπεις στο aeiteigr που τις έχει ταξινομημένες ανά πεδίο. Για πιο συγκεκριμένες πληροφορίες όπως πρόγραμμα σπουδών, αποκατάσταση και δικαιώματα πρέπει να μπεις στην επίσημη ιστοσελίδα κάθε τμήματος και να δεις εκεί.

Αν και τα περί επαγγελματικής αποκατάστασης όλοι γράφουν το ποιηματάκι τους που αν το δεις εκ πρώτης όψεως θα νομίζεις πως βρήκες την χρυσή ευκαιρία αλλά είναι βιτρίνα απλά.
Ναι το γνωρίζω απλά ψάχνω κάτι πιο συγκεντρωτικό κ
Για όλες τις σχολές/τμήματα μπορείς να μπεις στο aeiteigr που τις έχει ταξινομημένες ανά πεδίο. Για πιο συγκεκριμένες πληροφορίες όπως πρόγραμμα σπουδών, αποκατάσταση και δικαιώματα πρέπει να μπεις στην επίσημη ιστοσελίδα κάθε τμήματος και να δεις εκεί.

Αν και τα περί επαγγελματικής αποκατάστασης όλοι γράφουν το ποιηματάκι τους που αν το δεις εκ πρώτης όψεως θα νομίζεις πως βρήκες την χρυσή ευκαιρία αλλά είναι βιτρίνα απλά.
Ναι το γνωρίζω απλά ψάχνω κάτι πιο συγκεντρωτικό και επεξηγηματικό για να διευκολύνει την κατάσταση 😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπορείς να τα βρεις όλα για κάθε σχολη στο Google
Αν βαριέσαι, υπάρχουν και βιβλία, είχα αγοράσει ένα όταν το φροντιστήριο μου έκανε μια εκδήλωση με σύμβουλο σπουδών και καριέρας
Δες εδώ
Ναι τα είχα στουαλο μου αυτά τα βιβλία.Εγώ θα δώσω το 2026. αξιζει να πάρω του 2024-2025;;;
Ο μόνος μου δισταγμος είναι ότι μέχρι να δώσω ίσως να έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα και οι πληροφορίες του βιβλίου να μην ανταποκρίνονται πλέον πλήρως στην πραγματικότητα
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 872 μηνύματα.
Ναι το γνωρίζω απλά ψάχνω κάτι πιο συγκεντρωτικό κ

Ναι το γνωρίζω απλά ψάχνω κάτι πιο συγκεντρωτικό και επεξηγηματικό για να διευκολύνει την κατάσταση 😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι τα είχα στουαλο μου αυτά τα βιβλία.Εγώ θα δώσω το 2026. αξιζει να πάρω του 2024-2025;;;
Ο μόνος μου δισταγμος είναι ότι μέχρι να δώσω ίσως να έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα και οι πληροφορίες του βιβλίου να μην ανταποκρίνονται πλέον πλήρως στην πραγματικότητα
Όχι γιατί εδώ στην Ελλάδα όλα αλλάζουν, καλύτερα τότε που θα δίνεις, βέβαια τα βασικά δεν αλλάζουν, αν θέλεις μια πρόγευση μπορείς να πάρεις ένα
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Ο μόνος μου δισταγμος είναι ότι μέχρι να δώσω ίσως να έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα και οι πληροφορίες του βιβλίου να μην ανταποκρίνονται πλέον πλήρως στην πραγματικότητα
Να αλλάξουν πολύ τα πράγματα δεν πιστεύω (εκτός αν π.χ. γίνουν συγχωνεύσεις τμημάτων κ.ά.).

Κοίτα, η καλύτερη λύση (και πιο φθηνή) είναι να κοιτάξεις στο ίντερνετ για κάθε σχολή. Μπορείς να δεις το μηχανογραφικό δελτίο του 2023 που έχει όλες τις σχολές (του 2024 δεν είναι ακόμη διαθέσιμο απ' όσο είδα), και από εκεί να δεις ποιες σχολές σε ενδιαφέρουν με μια πρώτη ματιά. Έπειτα κάνεις τη δική σου έρευνα εξειδικευμένα για κάθε σχολή.
Μπορεί να ακούγεται και να είναι όντως κάπως χρονοβόρο, όμως για εμένα αυτό είναι το πιο αξιόπιστο και αποτελεσματικό.

Μου κάνει εντύπωση όμως, δε σε ενδιαφέρει κάτι πιο συγκεκριμένα; Μικρή είσαι, εντάξει, αλλά μια ιδέα για το τι θα σε ενδιέφερε δεν έχεις;
 

Abiogenesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Πολύ καλό σαιτ για να μάθεις πληροφορίες για σχολές είναι το eduguide. Σου λέει τα πάντα συνοπτικά για κάθε τμήμα και δεν χρειάζεται να ψάχνεις από δω κι από κει.
 

Kanastasia_5883

Νεοφερμένος

Η Kanastasia_5883 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Να αλλάξουν πολύ τα πράγματα δεν πιστεύω (εκτός αν π.χ. γίνουν συγχωνεύσεις τμημάτων κ.ά.).

Κοίτα, η καλύτερη λύση (και πιο φθηνή) είναι να κοιτάξεις στο ίντερνετ για κάθε σχολή. Μπορείς να δεις το μηχανογραφικό δελτίο του 2023 που έχει όλες τις σχολές (του 2024 δεν είναι ακόμη διαθέσιμο απ' όσο είδα), και από εκεί να δεις ποιες σχολές σε ενδιαφέρουν με μια πρώτη ματιά. Έπειτα κάνεις τη δική σου έρευνα εξειδικευμένα για κάθε σχολή.
Μπορεί να ακούγεται και να είναι όντως κάπως χρονοβόρο, όμως για εμένα αυτό είναι το πιο αξιόπιστο και αποτελεσματικό.

Μου κάνει εντύπωση όμως, δε σε ενδιαφέρει κάτι πιο συγκεκριμένα; Μικρή είσαι, εντάξει, αλλά μια ιδέα για το τι θα σε ενδιέφερε δεν έχεις;

Χαχα πολύ έχουν την ίδια απορία με εσένα. πώς γίνεται να μην σου αρέσει τίποτα;;;
Και όμως.....
Δεν ξέρω τι φάση 😂
Βασικά νομίζω πως φταίει το γεγονός ότι δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα για να ξέρω γιατί απλά από το όνομα ενός τμήματος δεν καταλαβαίνεις και πολλά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολύ καλό σαιτ για να μάθεις πληροφορίες για σχολές είναι το eduguide. Σου λέει τα πάντα συνοπτικά για κάθε τμήμα και δεν χρειάζεται να ψάχνεις από δω κι από κει.
Ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξωω
 
Top