Πιστεύετε ότι τα παιδιά των καθηγητών είναι πιο "ευνοημένα" από τα άλλα παιδιά;

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Ευνοημένα μόνο από την άποψη ότι πάντα υπάρχει σπίτι κάποιος να τους βοηθήσει εάν συναντήσουν δυσκολία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsakellakis

Νεοφερμένος

Ο george sakellakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κάρπαθος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι ειναι γιατι περσι στιν γ γυμνασιου ηταν η κορη του διευθηντη και ι κρη ενος καθηγητη και πηγαν πολι ευκολα 3μερη ενω φετοσ που ειμαι γ γυμνασιου πηγαινουμε το 5 μελες συχνα στον διευυθηντη να τον ρωτισουμε τι γινετε με την 3μερη και μας λεει πολυ λιγες οι πιθανοτιτες να παμε !!!!!!!!11
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου τα παιδια των καθηγητων καθε αλλο παρα ευνοιμενα δεν ειναι. Και αυτο γιατι οι καθηγητες τους συμπεριφερονται καλυτερα μεσα στην ταξη και αυτο προκαλει τον ζηλο των υπολοιπων μαθητων. Για φανταστειτε λοιπον την θεση σας στην θεση αυτων των παιδιων.Ολοι να σας πανε κοντρα μονο και μονο επειδη εχετε καποια ιδιαιτερη μεταχειριση απο τους καθηγητες σας.Μερικα παιδια αυτο δεν το θελουν αλλα οι καθηγητες δεν μπορουν να το καταλαβουν,οτι τα φερνουν σε δυσκολη θεση!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Συμφωνώ με την edweimaste,αυτά τα παιδιά κάθε άλλο παρά ευνοημένα είναι!!!Φανταστείτε να έχετε τον μπαμπά σας ή την μαμά σας για καθηγητή/καθηγήτρια!!!Να κάνω όμως μία ερώτηση:Απ'ότι ήξερα,στο γυμνάσιο δεν επιτρέπεται να είσαι να έχεις καθηγητή έναν γονιό σου.Ισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Εγώ είχα τη μάνα μου στο γυμνάσιο γυμνάστρια. Μπορώ να πω πως με πέθαινε σε σχέση με τους άλλους :P Και για να μην γκρινιάζουν οι άλλοι πάντα ήμουν πιο αδικημένη. Άρα υποθέτω πως γίνεται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
woohoogirl προσωπικα πιστευω πως η μαμα σου σιγουρα δεν ηθελε το κακο σου αλλα ειναι αυτο που αναφερθηκε και παραπανω.Αν η μαμα σου σού συμπριφεροταν καπως καλυτερα τοτε τα αλλα παιδια θα ειχαν μια αρνητικη σταση απεναντι σου!ειναι απλο καλυτερα να ημουν η χειροτερη μαθητρια του σχολειου παρα κορη καθηγητή/τριας:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αυτό που αναφέρει η wooko το έχω ακούσει κι από άλλους μαθητές, οι οποίοι έτυχε να έχουν ως καθηγητές τους κάποιον γονιό τους. Οι γονείς-καθηγητές, προκειμένου να μην έχει κανένας τίποτε να πει γι' αυτούς, ότι δηλαδή μεροληπτούν υπέρ του παιδιού τους, ή όπως είπε και η εδωείμαστε, προκειμένου να προφυλάξουν το παιδί τους από το φθόνο (ζήλεια κι όχι ζήλος, ζητώ συγνώμη για τη διόρθωση) των συμμαθητών τους, έφταναν στο άλλο άκρο, να είναι δηλαδή πολύ πιο αυστηροί με το παιδί τους, απ' ό,τι με τ' άλλα παιδιά. Έχω ακούσει μάλιστα, ότι κάποιοι εξ αυτών των "διπλοθεσιτών" :P γονέων, ζητούν από τους συναδέλφους τους να είναι εξίσου αυστηροί με το παιδί τους, για τους ίδιους λόγους. Δεν κατανοούν όμως ότι με αυτόν τον τρόπο πάλι ξεχωρίζουν το παιδί τους, έστω κι εκ του αντιθέτου, με αποτέλεσμα το παιδί να χαρακτηρίζεται από τους συμμαθητές του ως "το καημένο".

Προσωπικά, δεν θα ήθελα να είμαι ούτε ψύλλος στον κόρφο ενός τέτοιου παιδιού, δηλαδή να φοιτώ στο ίδιο σχολείο, όπου ένας γονιός μου εργάζεται ως καθηγητής, είτε μ' ευνοούσε, είτε ήταν πιότερο αυστηρός μαζί μου, για τους λόγους που προανέφερα. Πέραν αυτών, είναι άθλιο κατά τη γνώμη μου, να έχεις το γονιό σου όλη την ημέρα πάνω απ' το κεφάλι σου, από το σχολείο στο σπίτι και τανάπαλιν. Μ' αυτόν τον τρόπο δεν μπορεί το παιδί σε καμμία περίπτωση ν' ανεξαρτητοποιηθεί και να ξεφύγει από τη σκιά της Μαμάς ή του Μπαμπά. Τέλος, φανταστείτε τη δύσκολη θέση του παιδιού, να εισπράττει καθημερινά τη συνήθη δυσαρέσκεια των άλλων μαθητών προς το γονιό του, ή να ακούει να τον βρίζουν και να τον σατιρίζουν, πίσω απ' την πλάτη του. Η δε περίπτωση συμμετοχής σε κατάληψη, μάλλον μου φαίνεται η δυσκολότερη απ' όλες.

Για όλους αυτούς τους λόγους, η καλύτερη επιλογή για έναν μαθητή που έχει γονείς καθηγητές, είναι να γράφεται σε άλλο σχολείο, από εκείνο στο οποίο εργάζονται οι δικοί του.

Αντίθετα, στο πανεπιστήμιο όλοι μας θα θέλαμε να είμαστε γόνοι καθηγητών. Υψηλή βαθμολογία με το "έτσι θέλω" και βέβαιη επαγγελματική αποκατάσταση βεβαίως βεβαίως (σε πάρα πολλές περιπτώσεις, ανάληψη "κληρονομικώ δικαίω" της θέσης του γονιού, στο μέλλον).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για όλους αυτούς τους λόγους, η καλύτερη επιλογή για έναν μαθητή που έχει γονείς καθηγητές, είναι να γράφεται σε άλλο σχολείο, από εκείνο στο οποίο εργάζονται οι δικοί του.

Ή τουλάχιστον να παίρνει ο γονιός κάποιο άλλο τμήμα. Θυμάμαι στο σχολείο που εμείς είχαμε και κάποια παιδιά καθηγητών, οι γονείς τους έπαιρναν άλλα τμήματα, τουλάχιστον για τους τύπους.

Το ότι ενίοτε φτάνουμε στο άλλο άκρο το 'χω δει και στο Πανεπιστήμιο... Η κόρη ενός καθηγητή στη σχολή μου πασχίζει να περάσει κάποια μαθήματα του κορμού. Παρά το ότι είναι κόρη καθηγητού, οι συνάδελφοι του καθηγητή αυτού δεν την περνάνε!
Φυσικά στο μάθημα του μπαμπά ήταν η μόνη που 'χε 10 στρογγυλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ φίλε Γιώργο έχω δει να βάζουν άπαντες οι συνάδελφοι του μπαμπά ή της μαμάς -αναφέρομαι στο πανεπιστήμιο- τα δεκάρια με τη σέσουλα στο τέκνο το μοσχαναθρεμμένο. Ειδικά στο χώρο της ιατρικής, το ότι ο γιος του καθηγητή θα πάρει την έδρα, θεωρείται σχεδόν ως δεδομένο. Τις κόρες συχνότερα (χωρίς να είναι και απόλυτο) τις προικίζουν με πολλά και βαρύγδουπα "αντικειμενικά προσόντα", χαρτιά, χαρτούδια, πιστοποιητικά, αποδεικτικά, ώστε να διοριστούν σε θέση στο δημόσιο, από εκείνες που καλύπτονται με προσόντα, όχι με εξετάσεις. Η καλύτερη δουλειά όμως, είναι να είσαι γαμπρός καθηγητή. Η έδρα αποτελεί μέρος ή και το σύνολο της προίκας :(:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έχω δει κι εγώ φωτογραφική πρόσληψη στη σχολή, Όττο.
Είχε βγάλει ο μπαμπάς-καθηγητής που λες μια ωραιότητα προκυρηξούλα που ζήταγε ό,τι περίεργο διδακτορικό - πεδίο ενδιαφέροντος - δημοσίευση μπορείς να φανταστείς.
Από τους ... 5 υποψηφίους (ίσως και περισσότεροι), οι 2 βρέθηκαν εντελώς εκτός γνωστικού αντικειμένου και οι άλλοι 2 μερικώς εκτός γνωστικού αντικειμένου.

Ως εκ θαύματος, ο μόνος που ήταν 100% εντός... ήταν ο γιος του. :rolleyes:
Ένας άλλος καθηγητής που κυνήγησε το θέμα και κατήγγειλε την "οικογενειοκρατία" ποτέ δεν βρήκε το δίκιο του.

Πάντως σε σχολές Ιατρικής κι εγώ το 'χω ακούσει ότι η "οικογενειοκρατία" κρατά καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Γενικοτερα το θεμα των παιδιων των καθηγητων ποικιλλει και εξαρταται και απο το σχολειο και τους καθηγητες που διδασκουν σε αυτο!!!Παντως σε καμια περιπτωση δεν αποφευγουν το να ειναι συνεχως στο στοχαστρο....παντα συμβαινει αυτο!!!

και οπως ειπε και ο Γιωργος πρωτυτερα η καλυτερη λυση ειναι να αλλαξεις σχολειο οσο και αν δεν αρεσει αυτο στους γονεις σου!!!Εξαρταται η ψυχικη σου υγεια απο αυτο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Έχω δει κι εγώ φωτογραφική πρόσληψη στη σχολή, Όττο.
Είχε βγάλει ο μπαμπάς-καθηγητής που λες μια ωραιότητα προκυρηξούλα που ζήταγε ό,τι περίεργο διδακτορικό - πεδίο ενδιαφέροντος - δημοσίευση μπορείς να φανταστείς.
Από τους ... 5 υποψηφίους (ίσως και περισσότεροι), οι 2 βρέθηκαν εντελώς εκτός γνωστικού αντικειμένου και οι άλλοι 2 μερικώς εκτός γνωστικού αντικειμένου.

Ως εκ θαύματος, ο μόνος που ήταν 100% εντός... ήταν ο γιος του. :rolleyes:
Ένας άλλος καθηγητής που κυνήγησε το θέμα και κατήγγειλε την "οικογενειοκρατία" ποτέ δεν βρήκε το δίκιο του.

Πάντως σε σχολές Ιατρικής κι εγώ το 'χω ακούσει ότι η "οικογενειοκρατία" κρατά καλά.
Το φακελάκι είναι οικογενειακή υπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Έχω δει κι εγώ φωτογραφική πρόσληψη στη σχολή, Όττο..

lol:P


εμενα ο κολλητος μου αλλαξε σχολειο οταν μιλησε ασχημα σε γιο καθηγητη..(ελεος)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
lol:P


εμενα ο κολλητος μου αλλαξε σχολειο οταν μιλησε ασχημα σε γιο καθηγητη..(ελεος)..
ε .... αυτο ειναι παρατραβηγμενο κατα την γνωμη μου φανταζομαι το γιο του καθηγητη φυτοοο για τα καλα !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
α καλα..δεν εχεις ιδεα..πηγε κατω στο γραφειο και ειπε..μπαμπα μπαμπα..ο στεφανος μου μιλησε ασχημα(παιδι 2ας λυκειου τοτε)..και τον φωναξαν τον κολλητο μου στο γραφειο και αλλαγη σχολικου περιβαλλοντος..ουτε καν αποβολη:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
ΕΛΕΟΣΣΣΣ!!!!Θα τον ειχα πιασει αυτον τον μοσχανναθρεμενο και θα τον ειχα κανει τοπιιιιι ειναι κατα πολυ παρατραβηγμενοοο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έχω δει κι εγώ φωτογραφική πρόσληψη στη σχολή, Όττο.
Αυτό που αναφέρεις Γιώργο, είναι τόσο κοινό, που λησμόνησα να το αναφέρω. Εμένα πάλι μου έτυχε το εξής: Διαβάζω σε μια εφημερίδα, προκήρυξη για εκδήλωση ενδιαφέροντος προς ανάληψη διδακτορικής διατριβής, με επιδότηση. Παίρνω τηλέφωνο να ρωτήσω τις λεπτομέρειες, το σηκώνει ο ίδιος ο καθηγητής (του βιολογικού). Μόλις του λέω τι θέλω, αρχίζει να με ρωτάει τι προσόντα έχω. Του λέω λοιπόν κι εκείνος μου απαντάει: "Μην κάνετε καν τον κόπο να έρθετε, υπάρχει υποψήφιος με πολύ περισσότερα προσόντα". Ποιος ήταν ο υποψήφιος; Μα φυσικά ο γιόκας του. Τι δουλειά κάνει σήμερα ο γιόκας; Μα φυσικά καθηγητής του βιολογικού...:whistle:

ΕΛΕΟΣΣΣΣ!!!!Θα τον ειχα πιασει αυτον τον μοσχανναθρεμενο και θα τον ειχα κανει τοπιιιιι ειναι κατα πολυ παρατραβηγμενοοο!!!
Πολύ φοβάμαι αγαπητή μου, ότι αυτός που ήθελε ξύλο της αρκούδας και αλλαγή επαγγέλματος, ήταν ο γονιός "so called" καθηγητής. Το παιδί δεν πήρε τα δικαιώματα από μόνο του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
ΕΛΕΟΣΣΣΣ!!!!Θα τον ειχα πιασει αυτον τον μοσχανναθρεμενο και θα τον ειχα κανει τοπιιιιι ειναι κατα πολυ παρατραβηγμενοοο!!!

εσυ τι λες να τον αφησε ετσι?:whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Άρα τελικά, δεν του βγήκε σε καλό του τύπου το ότι φοιτούσε στο ίδιο σχολείο με τον μπαμπά. Και φλώρος αποδείχτηκε σε όλο το σχολείο, και ξύλο στο τέλος έφαγε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Άρα τελικά, δεν του βγήκε σε καλό του τύπου το ότι φοιτούσε στο ίδιο σχολείο με τον μπαμπά. Και φλώρος αποδείχτηκε σε όλο το σχολείο, και ξύλο στο τέλος έφαγε...
πιστευω οτι δεν τον ενοιαζε και πολυ..ειχε πολυ τουπε και προκαλουσε παρα πολυ γιατι ηξερε οτι οτι και να γινει θα το πει στον μπαμπακα..παντως τον ειχαν δειρει πολυ και ειχε φυγει αρκετες φορες με σπασμενες μυτες δοντια κλπ και το ασθενοφορο απεξω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top