Πιστεύετε στη μοίρα;

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Με αφορμή μια συζήτηση που είχα με τη μισητή σε όλους Ειμαρμένη, είπα να ανοίξω αυτό το θέμα. :P

Πιστεύετε στη μοίρα; Νομίζετε ότι από τη στιγμή που γεννιόμαστε η ζωή μας είναι καθορισμένη; Υπολογίζετε καθόλου στον παράγοντα "τύχη";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι.Πιστεύω ότι καθορίζω την ζωή μου μόνη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
και εγω το ιδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Οχι.Ο καθε ανθρωπος καθοριζει την πορεια της ζωης του με τις πραξεις του και μονο.
Τιποτα δεν ειναι προκαθορισμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Τύχη = πιθανότητες = αριθμοί Οι αριθμοί φτιάχνονται από τους ανθρώπους .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Παραειμαι ορθολογιστης για να πιστευω κατι τετοιο. Μερικες φορες ομως μου εχουν τυχει περιεργες συμπτωσεις που με βαζουν σε τετοιες φιλοσοφικες σκεψεις. Μετα απο λιγο ομως συνειδητοποιω οτι ολα αυτα ειναι εναντια στην κοσμοθεωρια μου, οποτε τις σταματαω. :P Δεν πιστευω παρ' ολα αυτα οτι καθοριζουμε εμεις εξ' ολοκληρου τη ζωη μας, υπαρχουν τοσοι και τοσοι αλλοι παραγοντες που μας επηρεαζουν. Δεν εννοω μοιρες και τετοια... Απλα αν ηταν η ζωη μας να καθοριζεται αποκλειστικα και μονο απο μας ολα θα 'ταν πολυ πιο ευκολα και ανωδυνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άμα δεν κάτσω μπροστά στην νταλίκα δεν θα με πατήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Μπορει να καθεσαι στη καφετερια και να σου κατσει ο φρεντο στο λαιμο και να πλιγεις :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μπορει να καθεσαι στη καφετερια και να σου κατσει ο φρεντο στο λαιμο και να πλιγεις :S
Αυτο θα ειναι ενα τυχαιο γεγονος.Δεν θα συμβει επειδη ο μαγος Βραχαμπουτρας την καταραστηκε να πνιγει απο fredo.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Πάνω κάτω συμφωνώ με όλους σας.

Άμα πιστεύουμε ότι η ζωή μας καθορίζεται από κάτι ανώτερο, ό,τι και αν είναι αυτό, έχουμε χάσει το παιχνίδι. Υπάρχουν όμως καταστάσεις που μας βάζουν σε σκέψεις, μήπως αυτό ήταν γραφτό να γίνει. Πιστεύω στην τύχη, απλώς πιστεύω ότι κάνει μικρές αλλαγές στη ζωή μας, τις μεγαλύτερες τις κάνουμε εμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Μπορει να πνιγει επειδη ο λαιμος ηταν στεγνος ο λαιμος ηταν στεγνος επειδη δεν ειχε πιει νερο ή καποιο υγρο δεν ηπιε γιατι δεν ειχε λεφτα δεν ειχε λεφτα γιατι κλπ κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Εγώ αυτοαναιρούμαι συνέχεια. Για αυτό δεν δηλώνω δημόσια. Εκεί που καταριέμαι την τύχη μου για αυτό που μου συνέβη, μετά λέω, ΕΓΩ αποφασίζω για το μέλλον μου. Αλλά δεν ειμαι σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
εισαι διχασμενη προσωπικοτητα ψυχανωμαλος λοιπον :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Φυσικα και δεν υπαρχει μοιρα τουλαχιστον για μενα.Επισης πιστευω πως τπτ δεν ειναι προκαθορισμενο,εμεις φτιαχνουμε την μποιρα μας και τη ζωη μας,τωρα αν εμεις κανουμε μαλακιες δεν μας φταιει καμμια μοιρα και κανενα πεπρωμενο.Τωρα για την τυχη πιστευω πως ο Αινστάιν ειχε δικιο οτι δλδ τυχη ειναι αθροισμα συμπτωσεων,το οποιο πιστεω πως ειναι και σωστο συμφωνα με την δικη μου λογικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Στο "αλλοι παραγοντες" εννοω κυριως αλλους ανθρωπους και αλλες καταστασεις που σχετιζονται με μας. Δεν μπορουμε να κανουμε ο,τι μας κατεβει χωρις να υπολογισουμε αυτους τους παραγοντες, οποτε η ζωη μας καθοριζεται κατα ενα μεγαλο μερος απ' αυτους.

Επισης υπαρχει ο παραγοντας "τυχη" (κωλοφαρδια η γκαντεμια, αναλογως :P) που κι αυτος μπορει να καθορισει καποια πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Πάνω κάτω συμφωνώ με όλους σας.

Άμα πιστεύουμε ότι η ζωή μας καθορίζεται από κάτι ανώτερο, ό,τι και αν είναι αυτό, έχουμε χάσει το παιχνίδι. Υπάρχουν όμως καταστάσεις που μας βάζουν σε σκέψεις, μήπως αυτό ήταν γραφτό να γίνει. Πιστεύω στην τύχη, απλώς πιστεύω ότι κάνει μικρές αλλαγές στη ζωή μας, τις μεγαλύτερες τις κάνουμε εμείς.

μπορεις να φανταστεις ποσες διαφορετικες...αποφασεις παιρνει ενας ανθρωπος κατα τη διαρκεια ενος λεπτου; φαντασου ποσοι "διαφορετικοι" δρομοι θα μπορουσαν να προκυψουν και πως αυτοι αλληλεπιδρουν μεταξυ τους. αλλα δεν οριζουμε ετσι την τυχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Μπορεί η τύχη να μας κάνει πλούσιους, μπορεί όμως εμείς να μη θέλουμε τα πλούτη και να τα απαρνηθούμε (ουτοπικό βέβαια αλλά σαν παράδειγμα στέκει). Γι' αυτό λέω ότι τις μεγάλες αποφάσεις τις παίρνουμε εμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
εγώ πιστεύω πως τίποτα δεν είναι τυχαίο...όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο αλλα δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα όπως η μοίρα. Είναι η δικαιολογία όλων όσων βαριούνται να προσπαθήσουν να βελτιώσουν τη ζωή τους και να πετύχουν τα όνειρά τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Μπορεί η τύχη να μας κάνει πλούσιους, μπορεί όμως εμείς να μη θέλουμε τα πλούτη και να τα απαρνηθούμε (ουτοπικό βέβαια αλλά σαν παράδειγμα στέκει). Γι' αυτό λέω ότι τις μεγάλες αποφάσεις τις παίρνουμε εμείς.

η τυχη ομως που σε εκανε πλουσιο, ειναι η διασταυρωση πολλων αποφασεων και πολλων δρασεων που εγιναν. (αν δεν αγοραζες αυτο το λαχειο αλλα το διπλανο δεν θα γινοσουν πλουσιος. αν φοραγες ενα διαφορετικο λιγο τσαλακωμενο πουκαμισο τοτε δε θα σε ειχαν παρει στη δουλεια που τελικα εγινες τοσο επιτυχημενος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αν σου ερθει αυτο το "κλικ" και λυσεις μια ασκηση στα Μαθηματικα στις πανελληνιες, μπορει να περασεις σε μια αλλη σχολη απο αυτη που θα περναγες αν κολλαγες (με τις ιδιες γνωσεις και την ιδια προσπαθεια). Μια στιγμη μπορει να καθορισει το αντικειμενο που θα σπουδασεις. Αυτο δεν ειναι κατι που εξαρταται μονο απο σενα (τουλαχιστον αμεσα).

Επειδη εχω προσφατες τις εξετασεις, μολις ειδα το θεμα, αυτο το παραδειγμα σκεφτηκα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top