Πιστεύεται είναι παράλογο;

Mernilopa

Νεοφερμένος

Η Mernilopa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σκέφτομαι σοβαρά:
(1) να παρατήσω την σχολή μου, γιατί την απεχθάνομαι. (2ο έτος χρωστάω 20/20 μαθήματα)
(2) Να δώσω ξανά πανελλήνιες 2023-2024.
(3) Να κάνω αίτηση για να σπουδάσω στο Πανεπιστήμιο του Μονάχου.


Ο λόγος που θέλω το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο είναι γιατί έχει προγράμματα σπουδών που ΔΕΝ υπάρχουν στην Ελλάδα και που ΜΕ ενδιαφέρουν πάρα πολύ και είναι ένα πάρα πολύ καλό πανεπιστήμιο γενικότερα. Με μια καλή βαθμολογία στις πανελλήνιες και ξέροντας Γερμανικά, ξέρω ότι είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα εισαχθω. Πλην, θα φύγει το άγχος του ότι χαραμίζω τα καλύτερα μου χρόνια στην Ελλάδα. Είναι πολύ πιο εύκολο αν είσαι εργατικός να προοδεύσεις σε εκείνη την χώρα.


Το μόνο ειλικρινά που σκέφτομαι είναι η ηλικία μου. Όταν θα ξεκινήσω το πρώτο έτος στην σχολή, αν με το καλό περάσω, θα είμαι 24 +3 χρόνια σπουδών, θα τελειώσω στα 27. 5 χρόνια δηλαδή πίσω σε σχέση με τους υπόλοιπους. Τα έχω κάνει λίγο σκατά με τις σπουδές, αλλά θεωρώ ότι μακροπρόθεσμα ίσως με βοηθήσει και να αξίζει.






Θα ήθελα να ακούσω μια δεύτερη γνώμη.
Ευχαριστώ:)

*Πιστεύετε
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 7,261 μηνύματα.
Το μόνο ειλικρινά που σκέφτομαι είναι η ηλικία μου. Όταν θα ξεκινήσω το πρώτο έτος στην σχολή, αν με το καλό περάσω, θα είμαι 24 +3 χρόνια σπουδών, θα τελειώσω στα 27. 5 χρόνια δηλαδή πίσω σε σχέση με τους υπόλοιπους.
Και;
 

Mammy Nun

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Σκέφτομαι σοβαρά:
(1) να παρατήσω την σχολή μου, γιατί την απεχθάνομαι. (2ο έτος χρωστάω 20/20 μαθήματα)
(2) Να δώσω ξανά πανελλήνιες 2023-2024.
(3) Να κάνω αίτηση για να σπουδάσω στο Πανεπιστήμιο του Μονάχου.


Ο λόγος που θέλω το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο είναι γιατί έχει προγράμματα σπουδών που ΔΕΝ υπάρχουν στην Ελλάδα και που ΜΕ ενδιαφέρουν πάρα πολύ και είναι ένα πάρα πολύ καλό πανεπιστήμιο γενικότερα. Με μια καλή βαθμολογία στις πανελλήνιες και ξέροντας Γερμανικά, ξέρω ότι είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα εισαχθω. Πλην, θα φύγει το άγχος του ότι χαραμίζω τα καλύτερα μου χρόνια στην Ελλάδα. Είναι πολύ πιο εύκολο αν είσαι εργατικός να προοδεύσεις σε εκείνη την χώρα.


Το μόνο ειλικρινά που σκέφτομαι είναι η ηλικία μου. Όταν θα ξεκινήσω το πρώτο έτος στην σχολή, αν με το καλό περάσω, θα είμαι 24 +3 χρόνια σπουδών, θα τελειώσω στα 27. 5 χρόνια δηλαδή πίσω σε σχέση με τους υπόλοιπους. Τα έχω κάνει λίγο σκατά με τις σπουδές, αλλά θεωρώ ότι μακροπρόθεσμα ίσως με βοηθήσει και να αξίζει.






Θα ήθελα να ακούσω μια δεύτερη γνώμη.
Ευχαριστώ:)

*Πιστεύετε
Σε ποια σχολή είσαι τώρα, αν δώσεις πανελληνιες ποια σχολή στοχεύεις και ποια είναι η σχολή στο Μόναχο;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top