Περιττά μαθήματα στο Γυμνάσιο

zetoni

Νεοφερμένος

Η zetoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
μαλλον ολα τα μαθηματα θα επρπε να ειναι (μην σου πω να προσθεσουν και στο δημοτικο Αρχαια Ελληνικη, και στο γυμνασιο επιπλεον προαιρερικα οπως θεατρο κτλπ. οπως γινεται και στις αλλες χωρες! ) αλλα να τα διδασκουν με τροπο που να μας εμπνεουν και οχι να ειναι η ωρα του παιδιου...Επισης βαζουν καθηγητες ΑΣΧΕΤΟΥΣ να κανουν αλλα μαθημτα (πχ. στο σχολειο μου βαλαν διατροφολογο που διδασκει κανονικα Οικ.Οικονομια να διδαξει Γεωγραφία και Βιολόγο επίσης Γεωγραφια)Δηλαδή αν και ο ιδιος ο καθηγητης ειναι άσχετος τι μύνημα να περάσει στα παιδιά???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αρχαία στο δημοτικό?:confused:... Κάνω πως δεν το άκουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfi Ann

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγω πηστευω πως ολα τα μαθηματα εχουν κατι να μας διδαξουν, εκτος απο την μουσικη. Η τεχνολογια ειναι για να μαθουμε, τουλαχιστον στην Β, να συνεργαζομαστε, ενω στην μουσικη απλα χανουμε τον χρονο μας. Αντι να βαλουν ποιο ουσιαστικα μαθηματα, που θα μπορουν να μας βοηθησουν στην ζωη μας, οπως η αυτοαμηνα, με τοση εγκλιματικοτικα θα μας ηταν πολυ χρησιμη,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Εγω πηστευω πως ολα τα μαθηματα εχουν κατι να μας διδαξουν, εκτος απο την μουσικη. Η τεχνολογια ειναι για να μαθουμε, τουλαχιστον στην Β, να συνεργαζομαστε, ενω στην μουσικη απλα χανουμε τον χρονο μας. Αντι να βαλουν ποιο ουσιαστικα μαθηματα, που θα μπορουν να μας βοηθησουν στην ζωη μας, οπως η αυτοαμηνα, με τοση εγκλιματικοτικα θα μας ηταν πολυ χρησιμη,

Εγω πηστευω πως ολα τα μαθηματα εχουν κατι να μας διδαξουν, εκτος απο την μουσικη.

Εγω πηστευω πως ολα τα μαθηματα εχουν κατι να μας διδαξουν, εκτος απο την μουσικη.

εκτος απο την μουσικη.

εκτος μουσικη.


What the FUCK people? What the FUCK?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
LOL ναι, τα θρησκευτικά πχ σε διδάσκουν περισσότερα από τη μουσική!
Πάντως ένα έχω να πω. Έκανα θρησκευτικά ΠΟΣΑ χρονια ΚΑΙ στο λύκειο, ενώ τη γεωγραφία τη διδασκόμουν μέχρι τη δευτέρα γυμνασίου. Την αγαπούσα τη γεωγραφία :'(
Kαι φυσικά θα προτιμούσα να κάνω γεωγραφία παρά να με πρήζουν με το θεό -_-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Την αγαπούσα τη γεωγραφία :'(
Εγώ και το μάθημα και την καθηγήτρια :P
Παρεμπιπτόντως η μουσική για τους αρχαίους ήταν το σημαντικότερο μάθημα από όλα γιατί όπως λέγανε "εξημέρωνε" :fool: Tι σου κάνουν τα αρχαία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zetoni

Νεοφερμένος

Η zetoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αρχαία στο δημοτικό?:confused:... Κάνω πως δεν το άκουσα.
Ναι, σε χωρες του εξωτερικου σκεφτονται να το κανουν για να μαθουν τα παιδια καλυτερα τα αγγλικα. Και εδω που τα ελληνικα ειναι φυσικη εξελιξη της αρχαιας ελληνικης μαθαινουμε αγγλικα απο την πρωτη δημοτικου και αρχαια απο την πρωτη γυμνασιου-.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ναι, σε χωρες του εξωτερικου σκεφτονται να το κανουν για να μαθουν τα παιδια καλυτερα τα αγγλικα.

Source or it's not happening.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
It's not :baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
no guys, αλλα μην συγκρινουμε μαθηματα!
οσο για τα αρχαια στο δημοτικο που ακουστηκε πριν, κανω και γω πως δεν το ακουσα!!!
...γιατι το χεσαμε το θεμαα!!
δεν ζουμε για να μαθαινουμε αρχαια! ειπαμε να κανουμε στο γυμνασιο, λιγη γενικη ακομη στην πρωτη λυκειου και τελος! γιατι ... ελεος!!
δεν ζουμε για τα αρχαια!
οσο για το θεατρο και χιλια δυο, δεν αρεσουν σε αλλους! αυτα πρεπει να ναι επιλογης αλλα αυτο ειναι κατι ανεφικτο γιατι δεν μπορει να υπαρχει σε ενα σχολειο και καθητης μουσικης, και θεατρολογιας, και δεν ξερω τι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Tα περιττα μαθηματα του Γυμνασιου ειναι Τεχνολογια,Γυμναστικη,Μουσικη,Κ.Π.Α. Επειδη οι τεχνες,ο αθλητισμος και η κοινωνιολογια ειναι προαιρετικα για καθε ανθρωπο και οχι στοιχιωδη ως μαθηματα! Ειδικα αμα πεσεις σε ασχετους καθηγητες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anta1996

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.
ολα τα μαθηματα που κανουμε στο γυμνασιο ειναι χρησιμα απλα καποια απο αυτα λχ οικιακη οικονομια, τεχνολογια, μουσικη, καλλιτεχνικα θα πρεπει να ειναι προαιρετικα και να διδασκονται αφου ληξει το 7ωρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
ολα τα μαθηματα που κανουμε στο γυμνασιο ειναι χρησιμα απλα καποια απο αυτα λχ οικιακη οικονομια, τεχνολογια, μουσικη, καλλιτεχνικα θα πρεπει να ειναι προαιρετικα και να διδασκονται αφου ληξει το 7ωρο...
αυτό περίπου είπα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelicaa

Νεοφερμένος

Η Angelicaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου η Χημεια ειναι το πιο αχρηστο μαθημα, ειδικα στο γυμνασιο. Αν δεν θελεις να ακολουθησεις κλαδο που χρειαζεται η χημεια -νομιζω 2ο και 3ο αν δεν κανω λαθος- τοτε τί τη χρειαζεσαι? Τζαμπα παιδευεσαι και δεν σου χρειαζεται και πουθενα. Πουθενα ομως! -εκτος αν ασχοληθεις επαγγελματικα!- Τα αρχαια ειναι και αυτα εν μερει αχρηστα, αλλα τουλαχιστον ειναι η γλωσσα μας, η ιστορια μας! Η χημεια τί ειναι?
Ισως ενα απο τα μαθηματα που θα επρεπε να διδασκονται μονο σε οσους θα ασχοληθουν με αυτο το αντικειμενο σπουδων......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,094 μηνύματα.
έχεις ιδέα περί χρησιμότητας της γενικής παιδείας στην διαμόρφωση της προσωπικότητας ενός ανθρώπου; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανένα μάθημα δεν είναι περιττό. Από όλα τα μαθήματα μπορείς να αποκομίσεις κάτι. Βέβαια, αυτό ισχύει μόνο αν έχεις ανοιχτό μυαλό και έχεις την περιέργεια να μάθεις τι γίνεται γύρω σου... Ακόμα και τα θρησκευτικά, αν και είναι δογματικά, δείχνουν έναν τρόπο σκέψης και αντίληψης, και αν τα παρακολουθήσεις σοβαρά, βλέπεις πόσα λάθη κάνει η Εκκλησία στην προσέγγιση του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η Αρχαιοελληνική Γραμματεία σε μαθαινει να κατανοεις και να επεξεργαζεσε κειμενα επισης καλλιεργει την ικανοτητα του εγκεφαλου να βρίσκει πληροφοριες.
LOLWUT


Το Dragonball με βοηθάει περισσότερο στο να βρίσκω πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε θέλω να μου κατηγορείτε τη μουσική!!! :P Είχα μάθει τις νότες από το Γυμνάσιο, και μου ήταν πολύ εύκολο να ξεκινήσω κιθάρα στην Α Λυκείου, που τόσο ήθελα!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Το περιττο μάθημα στο γυμνάσιο ε;;χμμμ... νομιζω πως είναι η Ιστορια. Δε λέω πως είναι αχρηστη απλά είναι περιττός ο τρόπος που διδάσκεται πχ. από την 3η δημοτικού έως τη Β γυμνασιου(που ήμουν φετος) κάνουμε την ιδια ιστορια.. εγω θέλω να μαθω για την παγκόσμια ιστορία εξίσου πολύ όσο θελω και για την ελληνική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν είναι περιττό μάθημα αλλά σωστή η παρατήρησή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top