Περιττά μαθήματα στο Γυμνάσιο

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δημοκρατικότατος :P
Εννοείται :teasing:
Και εγώ δέχομαι την δική σου άποψη. Αλλά θα σου επιβάλω την δική μου :devil:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Πιστευω οτι ολα τα μαθηματα ειναι χρησιμα και ολα εχουν κατι να μας πουν ...σιγουρα μερικα θα επρεπε να διδασκονται διαφορετικα.Αυτο με ενοχλει εμενα ειναι που σε μερικα μαθηματα οπως Κειμενα,Θρησκευτικα και Ιλιαδα πρεπει να γραψεις εξετασεις.Δεν καταλαβα γιατι πρεπει να κατσω να μελετησω 5 ραψωδιες , για να με ρωτησουν μονο και μονο τι λεει ο Εκτορας εδω, ποια ειναι η αντιλιψη του για τη μοιρα, τι ειναι προικονομια.....Ειναι κριμα να σπαταλαμε το χρονο μαας σε αυτα τα μαθηματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Δεν είναι ποίημα να το λέτε όλοι αυτό για τα θρησκευτικά. Ο καθηγητής μας επειδή είναι περιηγητής έχει ταξιδέψει τον κόσμο και έχει έρθει σε επαφή με όλες τις θρησκείες, ποτέ δεν προσπάθησε να μας προσηλυτίσει εξάλλου ο τρόπος διδασκαλίας δεν είναι ο ίδιος σε όλα τα σχολεία. Εγώ ένα θέλω να πω :

Έθνος ονομάζεται ένα σύνολο ανθρώπων που μοιράζονται κοινά γνωρίσματα που διακρίνουν το σύνολο αυτό, σε παγκόσμια κλίμακα. Τα κυριότερα από τα γνωρίσματα αυτά είναι η φυλή, η γλώσσα, το θρήσκευμα, η κοινή ιστορία και πολιτισμός και η γεωγραφική καταγωγή. (Μπαμπινιώτης)

Μπορεί να μην χωνεύετε τους παπάδες ή να σας τη δίνει όταν η γιαγιάδες σας σας λένε να πάτε και μια φορά στην εκκλησία, αλλά κάποια από τα πράγματα που μας ενώνουν είναι η θρησκεία.

Δεν πάσχω από θεωρίες συνομωσίας αλλά , τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα παρατηρώ :
1) χτύπημα στην ελληνική γλώσσα (που συμβάλλουν και τα σχολεία και τα ΜΜΕ)
2) χτύπημα στην ιστορία (ΠΟΛΛΑΠΛΗ ! ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ! Μην αναφέρω το ντοκιμαντέρ του ΣΚΑΙ)
3) χτύπημα στον πολιτισμό (μέσω παιδείας και ειδικά λόγω της ανύπαρκτης ανθρωπιστικής παιδείας)
4) χτύπημα στη γεωγραφία και στα όρια του κράτους.
5) δήθεν τάση απο-θρησκοποίησης λόγω της φασιστικής υποτίθεται χριστιανική θρησκείας. Δήθεν ανεξιθρησκεία.

Έτσι κάποιοι "χτυπούν" ένα έθνος
Τι κάνει τσίου τσίου στα κεραμίδια ?

Ελπίζω να μην είμαι off topic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,314 μηνύματα.
Α καλά , το ότι πρέπει να γράφουμε και εξετάσεις στα θρησκευτικά είναι ακόμα μεγαλύτερο αστείο απ' τη διδασκαλία τους.
Έπρεπε να το αναφέρω πριν :P


5) δήθεν τάση απο-θρησκοποίησης λόγω της φασιστικής υποτίθεται χριστιανική θρησκείας. Δήθεν ανεξιθρησκεία.

Έτσι κάποιοι "χτυπούν" ένα έθνος
Τι κάνει τσίου τσίου στα κεραμίδια ?

Για να καταλάβω , το 5 κάνει πιο ευάλωτη τη χώρα μας στους ξένους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εσύ αυτό κατάλαβες;Εγώ εννοώ ότι προκειμένου να είμαστε προοδευτικοι (ΔΗΘΕΝ) και προχώ , χάνουμε την ταυτότητα μας σαν έθνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δεν είναι ποίημα να το λέτε όλοι αυτό για τα θρησκευτικά. Ο καθηγητής μας επειδή είναι περιηγητής έχει ταξιδέψει τον κόσμο και έχει έρθει σε επαφή με όλες τις θρησκείες, ποτέ δεν προσπάθησε να μας προσηλυτίσει εξάλλου ο τρόπος διδασκαλίας δεν είναι ο ίδιος σε όλα τα σχολεία. Εγώ ένα θέλω να πω :

Έθνος ονομάζεται ένα σύνολο ανθρώπων που μοιράζονται κοινά γνωρίσματα που διακρίνουν το σύνολο αυτό, σε παγκόσμια κλίμακα. Τα κυριότερα από τα γνωρίσματα αυτά είναι η φυλή, η γλώσσα, το θρήσκευμα, η κοινή ιστορία και πολιτισμός και η γεωγραφική καταγωγή.

Μπορεί να μην χωνεύετε τους παπάδες ή να σας τη δίνει όταν η γιαγιάδες σας σας λένε να πάτε και μια φορά στην εκκλησία, αλλά κάποια από τα πράγματα που μας ενώνουν είναι η θρησκεία.

Δεν πάσχω από θεωρίες συνομωσίας αλλά , τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα παρατηρώ :
1) χτύπημα στην ελληνική γλώσσα (που συμβάλλουν και τα σχολεία και τα ΜΜΕ)
2) χτύπημα στην ιστορία (ΠΟΛΛΑΠΛΗ ! ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ! Μην αναφέρω το ντοκιμαντέρ του ΣΚΑΙ)
3) χτύπημα στον πολιτισμό (μέσω παιδείας και ειδικά λόγω της ανύπαρκτης ανθρωπιστικής παιδείας)
4) χτύπημα στη γεωγραφία και στα όρια του κράτους.
5) δήθεν τάση απο-θρησκοποίησης λόγω της φασιστικής υποτίθεται χριστιανική θρησκείας. Δήθεν ανεξιθρησκεία.

Έτσι κάποιοι "χτυπούν" ένα έθνος
Τι κάνει τσίου τσίου στα κεραμίδια ?

Ελπίζω να μην είμαι off topic
Τα ιδια ακριβος μας λεει η καθηγιτρια των θρησκευτικων μας . Εμεις οι Ελληνες εχουμε μια δυνατη Ιστορια, θρησκεια κτλ και με διαφορους τροπους(και ο ποιο γνωστος σε ολους μας ,το facebook) προσπαθουν να μας κανουνε να τα ξεχασουμε...ακομα και το υπουργειο παιδειας αυτο προσπαθει να μας κανει....αλλωστε γιατι να βαλουν μαθημα επιλογης τα Θρησκευτικα...Τα βιβλια (και ειδικα της Ιστοριας) δεν ειναι καθολου κατανοητα απο τους περισσοτερουσ συμαθητες μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,314 μηνύματα.
Εσύ αυτό κατάλαβες;Εγώ εννοώ ότι προκειμένου να είμαστε προοδευτικοι (ΔΗΘΕΝ) και προχώ , χάνουμε την ταυτότητα μας σαν έθνος.

Αυτά που ανέφερες στο 5 δε μου φαίνονται δήθεν.Ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει σε όποια θεότητα θέλει.
Τι πειράζει αν ο Έλληνας γείτονάς σου είναι άθεος ή Βουδιστής?Πάλι Έλληνας είναι και είναι δικαίωμά του να πιστεύει όπου θέλει.
Προοδευτικοί θα ήμασταν αν σκεφτόμασταν λογικά , χωρίς προκαταλήψεις και χωρίς να είμαστε αδιάλλακτοι απέναντι στις απόψεις των άλλων.Τώρα 100 χρόνια πίσω ζούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
1) Δεν είναι ποίημα να το λέτε όλοι αυτό για τα θρησκευτικά. Ο καθηγητής μας επειδή είναι περιηγητής έχει ταξιδέψει τον κόσμο και έχει έρθει σε επαφή με όλες τις θρησκείες, ποτέ δεν προσπάθησε να μας προσηλυτίσει εξάλλου ο τρόπος διδασκαλίας δεν είναι ο ίδιος σε όλα τα σχολεία. Εγώ ένα θέλω να πω :

2) Έθνος ονομάζεται ένα σύνολο ανθρώπων που μοιράζονται κοινά γνωρίσματα που διακρίνουν το σύνολο αυτό, σε παγκόσμια κλίμακα. Τα κυριότερα από τα γνωρίσματα αυτά είναι η φυλή, η γλώσσα, το θρήσκευμα, η κοινή ιστορία και πολιτισμός και η γεωγραφική καταγωγή.

3) Μπορεί να μην χωνεύετε τους παπάδες ή να σας τη δίνει όταν η γιαγιάδες σας σας λένε να πάτε και μια φορά στην εκκλησία, αλλά κάποια από τα πράγματα που μας ενώνουν είναι η θρησκεία.

4) Δεν πάσχω από θεωρίες συνομωσίας αλλά , τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα παρατηρώ :
1) χτύπημα στην ελληνική γλώσσα (που συμβάλλουν και τα σχολεία και τα ΜΜΕ)
2) χτύπημα στην ιστορία (ΠΟΛΛΑΠΛΗ ! ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ! Μην αναφέρω το ντοκιμαντέρ του ΣΚΑΙ)
3) χτύπημα στον πολιστισμό (μέσω παιδείας και ειδικά λόγω της ανύπαρκτης ανθρωπιστικής παιδείας)
4) χτύπημα στη γεωγραφία και στα όρια του κράτους.
5) δήθεν τάση απο-θρησκοποίησης λόγω της φασιστικής υποτίθεται χριστιανική θρησκείας. Δήθεν ανεξιθρησκεία.

5) Έτσι κάποιοι "χτυπούν" ένα έθνος. Τι κάνει τσίου τσίου στα κεραμίδια ?

Ελπίζω να μην είμαι off topic

1) Εξαίρεση.

2) Βασικά, κατά την γνώμη μου το μεγαλύτερο ποσοστό των νέων δεν πιστεύει πουθενά. Δηλαδή δεν είμαστε πλέον έθνος? Το κυριότερο χαρακτηριστικό του έθνους είναι η συνείδηση! Το θρήσκευμα μπαίνει γιατί στο παρελθόν τα έθνη πολεμούσαν για την θρησκεία τους και επειδή είναι χαρακτηριστικό της χώρα μας όπου πολεμούσαμε με Οθωμανούς πριν απο 180 χρόνια. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει τώρα. Επίσης η απάντηση σου προέρχεται απο την ελληνική version της wikipedia. Για πάνε στην ξένη να δεις τι γράφει.
"a community of people who share a common language, descent, history, and, although not necessarily, a common government." Εκεί που δεν υπάρχει το παπαδαριό δεν υπάρχει και η έννοια της θρησκείας στο έθνος.

3) Αυτό είναι επίσης και ένα απο τα πράγματα που χωρίζουν τους ανθρώπους.

4) Για να πω την αλήθεια δεν τα έχω βρει πουθενά αυτά που λες. Ίσως φταίει το γεγονός ότι καίγομαι στον υπολογιστή και βλέπω σπάνια τηλεόραση:whistle:

5) Έλα ντε?

Νομίζω πως είμαστε offtopic γιατί η συζήτηση έφυγε απο τα όρια του σχολείου. Για να επανέλθουμε: τίποτα απο αυτά που είπες δεν δικαιολογούν τα θρησκευτικά ως εξεταζόμενο μάθημα σε γυμνάσιο/λύκειο.

Ο καθένας έχει τις απόψεις του όσο αφορά την θρησκεία για αυτό άλλωστε και δεν επιβάλλω τίποτα. Απλά μόλις διάβασα το post σου ένιωσα την ανάγκη να απαντήσω.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Έχεις λάθος στο συλλογισμό σου. Καταρχάς, ο ορισμός είναι Μπαμπινιώτης, άνοιξε κανένα λεξικό (η wikipedia είναι γραμμένοι από χρήστες). Όποιος ξέρει να παρακολουθεί τι συμβαίνει στη χώρα ΤΟΥ και έχει ΚΡΙΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ και το ελάχιστο νιονιό που απαιτείται, καταλαβαίνει αν κάποιοι χτυπούν τη γλώσσα ή την ιστόρια κλπ ή όχι. Δεν περιμένουν να τους το αναλύσει ο Λαζόπουλος ή κάποιο blog ή βίντεο στο youtube για να καταλάβουν.
Το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων δεν πιστεύει πουθενά , έχεις δίκιο, από επιλογή ; Τη συζήτηση φίλτατε την κάναμε στο 1ο μάθημα των θρησκευτικών φέτος. Ελάχιστοι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν πιστεύουν ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ. Οι υπόλοιποι, περνάνε μια φάση ρεμπελισμού και δήθεν αμφισβήτησης (που ξεκινά από τα 15 και τελειώνει στα 25 περίπου) . Αν ΔΕΝ πιστευεις ΜΗΝ κάνεις Χριστούγεννα, ούτε Πάσχα , ούτε Ανάσταση . Αλλά μην το παίζεις άθεος έτσι για να λες ότι είσαι. Αν αμφισβητείς κάτι πρέπει να αντιπροτείνεις και κάτι άλλο. Αλλιώς δεν υπάρχει νόημα. Το τελειώνω εδώ , εξάλλου ο καθένας έχει την άποψη του. Δε θέλω να ταλαιπωρώ τους moderators που θα σβήνουν αυτά τα post.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχεις λάθος στο συλλογισμό σου.
1) Καταρχάς, ο ορισμός είναι Μπαμπινιώτης, άνοιξε κανένα λεξικό (η wikipedia είναι γραμμένοι από χρήστες).
2) Όποιος ξέρει να παρακολουθεί τι συμβαίνει στη χώρα ΤΟΥ και έχει ΚΡΙΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ και το ελάχιστο νιονιό που απαιτείται, καταλαβαίνει αν κάποιοι χτυπούν τη γλώσσα ή την ιστόρια κλπ ή όχι.
3)Δεν περιμένουν να τους το αναλύσει ο Λαζόπουλος ή κάποιο blog ή βίντεο στο youtube για να καταλάβουν.
4) Το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων δεν πιστεύει πουθενά , έχεις δίκιο, από επιλογή ; Τη συζήτηση φίλτατε την κάναμε στο 1ο μάθημα των θρησκευτικών φέτος. Ελάχιστοι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν πιστεύουν ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ. Οι υπόλοιποι, περνάνε μια φάση ρεμπελισμού και δήθεν αμφισβήτησης (που ξεκινά από τα 15 και τελειώνει στα 25 περίπου) .
5) Αν ΔΕΝ πιστευεις ΜΗΝ κάνεις Χριστούγεννα,
6) ούτε Πάσχα , ούτε Ανάσταση .
7)Αλλά μην το παίζεις άθεος έτσι για να λες ότι είσαι.
8 ) Αν αμφισβητείς κάτι πρέπει να αντιπροτείνεις και κάτι άλλο. Αλλιώς δεν υπάρχει νόημα.
9) Το τελειώνω εδώ , εξάλλου ο καθένας έχει την άποψη του. Δε θέλω να ταλαιπωρώ τους moderators που θα σβήνουν αυτά τα post.

Προσπάθησα να απαντήσω σε αυτά που είχες πει. Επίσης δεν μου αναφέρεις που έχω λάθος. Μόνο για τον ορισμό είπες.

1) Τον ίδιο ορισμό είχε και η ελληνική wikipedia.

2) Προσωπικά μια χαρά βλέπω τι γίνεται στην χώρα μου. Αντιθέτως πολλοί άλλοι δεν το καταλαβαίνουν. (btw δεν ξέρω που κολλάει με την θρησκεία αυτό)

3) Δεν βλέπω ποτέ Λαζόπουλο :redface:

4) Η αμφισβήτηση άποψη δεν είναι?

5) Τα Χριστούγεννα που κάνουμε ΔΕΝ έχουν καμία σχέση με την θρησκεία. Ούτε δέντρο λέει η θρησκεία να βάλουμε στο σπίτι, ούτε δώρο να φέρει ο Αϊ Βασίλης, ούτε τίποτα άλλο.

6) Και να χάσω το μπάρμπεκιου?

7) Δεν είμαι άθεος γιατί αυτοί συνήθως συγκρίνονται με σατανιστές. Δεν είμαι τίποτα. Ούτε κατακρίνω. Απλά όταν προσπαθώ να πω την γνώμη μου, οι άλλοι δείχνουν μετά απο λίγο την επιθετικότητα τους.

8 ) Νομίζω εδώ τα χάσαμε λίγο. Δεν αντιπροτείνω τίποτα. Απλώς ξεκίνησα λέγοντας πως τα θρησκευτικά ως εξεταζόμενο μάθημα δεν πρέπει να υπάρχουν. Μετά αναλύσαμε περισσότερο το θέμα και είπα μερικές απόψεις μου. Απλά αμφισβητώ, γιατί πρέπει να αντιπροτείνω? Να αντιπροτείνω σε τι?

9) Αλίμονο, για αυτό είναι το φόρουμ, για να ανταλλάζουμε απόψεις. Αυτές οι λογομαχίες είναι πολύ καλές στην ανάπτυξη της κριτικής σκέψης που ανέφερες νωρίτερα. Αν οι μοντεράτορες πιστεύουν πως πρέπει να σβηστούν τα post μας, ας το κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

S.Anideos

Νεοφερμένος

Ο S.Anideos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Όλα τα μαθήματα είναι χρήσιμα, αρκεί να γίνονται με τον σωστό τρόπο από τους καθηγητές, αλλά να υπάρχει και το αντίστοιχο ενδιαφέρων από τους μαθητές. Όχι να ενδιαφέρονται μόνο δύο και οι υπόλοιποι να πετάνε σαΐτες και να φωναζουν συνθηματα τις ομαδας τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Συμφωνώ , αν και η αμφισβήτηση δεν είναι άποψη και θα σε ρωτούσα, τα Χριστούγεννα τι γιορτάζεις ; Aλλά δεν τα ρωτάω.
Ευτυχώς που υπάρχει και το ischool γιατί σπάνια συζητάς με επιχειρήματα στον πραγματικό κόσμο. Να ένα μάθημα που λείπει από το σχολείο! Ρητορική!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Συμφωνώ , αν και η αμφισβήτηση δεν είναι άποψη και θα σε ρωτούσα, τα Χριστούγεννα τι γιορτάζεις ; Aλλά δεν τα ρωτάω.
Ευτυχώς που υπάρχει και το ischool γιατί σπάνια συζητάς με επιχειρήματα στον πραγματικό κόσμο. Να ένα μάθημα που λείπει από το σχολείο! Ρητορική!:P

Την γέννηση του Χριστού (πόσες μονάδες έπιασα? :P ) Απλά όπως μας είπε και η θεολόγος, τα περισσότερα έθιμα των γιορτών της εκκλησίας δεν είναι της εκκλησίας (lol), απλά μας έμειναν επειδή επηρεαστήκαμε από άλλα γεγονότα. Όπως το στόλισμα του δέντρου, τα αρνί το Πάσχα κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

POSITIVE

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Για μένα το μεγαλύτερο λάθος είναι η ύπαρξη του μαθήματος του Ομήρου. Για να μην παρεξηγηθώ λέω ότι δεν είμαι από αυτούς που έχουν επιχειρήματα του τύπου: "Α εμένα δεν μου αρέσει ο Όμηρος γιατί το θεωρώ βλακεία και έχουμε και πολλά για το σπίτι." Φυσικά και όχι..Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι μελετάμε συνεχώς και επί μια ολόκληρη χρονιά αποκλειστικά Όμηρο και δεν μελετάμε και κανέναν άλλον ποιητή όπως π.χ. Αισχύλο ή Ευριπίδη.
Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,314 μηνύματα.
Έρχεται και ο Ευριπίδης στη γ γυμνασίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Για μένα το μεγαλύτερο λάθος είναι η ύπαρξη του μαθήματος του Ομήρου. Για να μην παρεξηγηθώ λέω ότι δεν είμαι από αυτούς που έχουν επιχειρήματα του τύπου: "Α εμένα δεν μου αρέσει ο Όμηρος γιατί το θεωρώ βλακεία και έχουμε και πολλά για το σπίτι." Φυσικά και όχι..Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι μελετάμε και συνεχώς επί μια ολόκληρη χρονιά αποκλειστικά Όμηρο και δεν μελετάμε και κανέναν άλλον ποιητή όπως π.χ. Αισχύλο ή Ευριπίδη.
Αυτά.

Εδώ καλά καλά τον Όμηρο δεν μπορούν να τελειώσουν πολλά σχολεία, θα κάνουν και άλλους? :hmm:
Απλά με αυτό το μάθημα δίνεται η ευκαιρία στα παιδιά να μελετηθεί ένα αρχαίο κείμενο. Δεν υπάρχει χρόνος για πολλά κείμενα και πολλούς ποιητές. Το σχολείο σου ανοίγει τον δρόμο, αν θες να διαβάσεις άλλους ποιητές πρέπει να το κάνεις μόνος σου ;)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
agree με Johnny, τα ομηρικά έπη θεωρούνται τοπ.Μάθε πρώτα αυτά και αν σου αρέσουν τα βρίσκεις μόνος και ασχολείσαι.Το γυμνάσιο σου δίνει το ερέθισμα. Άσχετα ότι είναι από τα πολύ λίγα πλήρως διασωμένα. Επίσης είναι πιο εύκολα τα νοήματα και το αρχαίο κείμενο, από τη στιγμή που μαθαίνετε και σύνταξη και μετάφραση. Εμείς που στη Β λυκείου κάνουμε Αντιγόνη του Σοφοκλή παιδευόμαστε πολύ στη σύνταξη γιατί είναι λυρικός λόγος. Τα ηρωικά έπη είναι πολύ ευκολότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,094 μηνύματα.
Παιδιά είναι ξεφτύλα να ακούω Έλληνες μαθητές και νέους ανθρώπους να βάλουν την διδασκαλία της Ελληνικής Γραμματείας με ανεδαφικά επιχειρήματα και να βλέπεις Έλληνες νέους της διασποράς και ξένους φιλέλληνες από όλο τον κόσμο να επιδιώκουν με κάθε τρόπο να διαβάσουν το «Ἄνδρα μοι ἔννεπε, Μοῦσα, πολύτροπον...» και να παρακολουθούν εντατικές Κλασικές σπουδές είτε στο σχολείο είτε στο Πανεπιστήμιο παράλληλα με την επιστήμη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά είναι ξεφτύλα να ακούω Έλληνες μαθητές και νέους ανθρώπους να βάλουν την διδασκαλία της Ελληνικής Γραμματείας με ανεδαφικά επιχειρήματα και να βλέπεις Έλληνες νέους της διασποράς και ξένους φιλέλληνες από όλο τον κόσμο να επιδιώκουν με κάθε τρόπο να διαβάσουν το «Ἄνδρα μοι ἔννεπε, Μοῦσα, πολύτροπον...» και να παρακολουθούν εντατικές Κλασικές σπουδές είτε στο σχολείο είτε στο Πανεπιστήμιο παράλληλα με την επιστήμη τους.

Είπε ο μαθηματικός :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Πάλι καλά που το 'πε. Άλλοι θα λέγανε τα αντίθετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top