Περιοδεύον

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,521 μηνύματα.
Λοιπόν, πέρυσι πήγα περιοδεύον. Από τότε ξεχάστηκα τελείως και δεν έχω κάνει τίποτα (δηλαδή ούτε έχω ζητήσει αναβολή, ούτε έλαβα κάτι από τη στρατολογία κ.τ.λ.).
Ποιά πρέπει να είναι η επόμενή μου κίνηση;

Ένας φίλος είπε ότι αφότου γράφτηκε στη σχολή του, πήγε στο ΚΕΠ με μία Βεβαίωση Σπουδών και ζήτησε αναβολή.

Τώρα, να περιμένω και να κινηθώ μετά τις πανελλαδικές ή παίζει τίποτα να έχω μπλέξει πουθενά και να πρέπει να δράσω αμέσως;
(με τη Βεβαίωση Σπουδών του ΤΕΙ που είμαι τώρα γραμμένος; )

edit: Είχα(ω) την εντύπωση ότι περιμένω να μου στείλουν σχετικό ειδοποιητήριο...

Thanks!
-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,521 μηνύματα.
ok, θα πάω αύριο στο ΚΕΠ να ξεμπερδεύω. :)
(με το ΤΕΙ Πειραιά αναγκαστικά απ' ότι φαίνεται θα πάρω αναβολή, ωστόσο θα ρωτήσω στο ΚΕΠ μέχρι πότε είναι... )

Ποιές είναι οι προϋποθέσεις και οι διαδικασίες για να μου χορηγηθεί αναβολή για λόγους σπουδών;

Η Υπουργική Απόφαση Φ.429.1/52/330115 - 11/9/2002 γράφει:

1. Για να τύχουν αναβολής κατάταξης λόγω σπουδών οι στρατεύσιμοι που αναγράφονται στις υποπαραγράφους α, β, γ, δ και ε της παραγράφου 1 του άρθρου 7 του Ν. 1763/1988, όπως ισχύει, πρέπει να πληρούνται οι παρακάτω προϋποθέσεις:

α. Η εγγραφή στο κατά περίπτωση εκπαιδευτικό ή νοσηλευτικό ίδρυμα (ή και ο διορισμός στο τελευταίο) να έχει πραγματοποιηθεί μέχρι και την ημερομηνία που υποχρεούνται να καταταγούν στις Ενοπλες Δυνάμεις.

β. Το εκπαιδευτικό ίδρυμα να είναι κρατικό ή αναγνωρισμένο από τις αρμόδιες υπηρεσίες του οικείου κράτους, να έχει ενταχθεί στο επίσημο εκπαιδευτικό του σύστημα και να χρησιμοποιεί κατά τη διδασκαλία διεθνώς γνωστή γλώσσα. Εφόσον πρόκειται για απόκτηση ιατρικής ειδικότητας, το εκπαιδευτικό ή νοσηλευτικό ίδρυμα (κλινική, νοσοκομείο, εργαστήριο) να έχει αναγνωρισθεί ως ίδρυμα ειδίκευσης ιατρών, από το Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας αν είναι του εσωτερικού ή από την αρμόδια υπηρεσία του ξένου κράτους αν είναι του εξωτερικού.

γ. Η ελάχιστη διάρκεια των σπουδών ή ειδίκευσης που απομένουν για την απόκτηση του κατά περίπτωση απολυτηρίου, διπλώματος, πτυχίου ή ιατρικής ειδικότητας δεν υπερβαίνει το όριο ηλικίας που καθορίζεται στην παράγραφο 2 του άρθρου 7 του Ν. 1763/1988, όπως ισχύει [δείτε και το ερώτημα Πόση αναβολή σπουδών δικαιούμαι;]. Στην ελάχιστη απομένουσα διάρκεια φοίτησης προσμετράται και η ελάχιστη διάρκεια της υποχρεωτικής, για την ολοκλήρωση των σπουδών, πρακτικής άσκησης ή εκπαίδευσης που τυχόν προβλέπεται από τις διατάξεις που διέπουν τη λειτουργία της οικείας σχολής.

2. Για τη χορήγηση της αναβολής κατάταξης λόγω σπουδών, οι ενδιαφερόμενοι υποβάλλουν στο αρμόδιο Στρατολογικό Γραφείο αίτηση και πιστοποιήσεις ή βεβαιώσεις της οικείας σχολής, από τις οποίες προκύπτουν η εκπαιδευτική βαθμίδα, το τμήμα και ο κλάδος σπουδών, η ημερομηνία αρχικής εγγραφής ή μετεγγραφής κατά περίπτωση, το διανυόμενο έτος ή εξάμηνο σπουδών, καθώς και η ελάχιστη διάρκεια της απομένουσας φοίτησης και της τυχόν υποχρεωτικής πρακτικής άσκησης ή εκπαίδευσης που απαιτείται για την ολοκλήρωση των σπουδών. Αν πρόκειται για σχολή του εξωτερικού απαιτείται να προκύπτουν επιπλέον ο τόπος της έδρας και της λειτουργίας της ότι αυτή είναι κρατική ή αναγνωρισμένη από τις αρμόδιες κρατικές υπηρεσίες, έχει ενταχθεί στο εκπαιδευτικό του σύστημα, καθώς και ότι χρησιμοποιεί κατά τη διδασκαλία διεθνώς γνωστή γλώσσα.

3. Τα δικαιολογητικά για τη χορήγηση της αναβολής κατάταξης λόγω σπουδών υποβάλλονται από την 1η Ιανουαρίου του έτους κατά το οποίο ο ενδιαφερόμενος διανύει το δέκατο ένατο έτος της ηλικίας του μέχρι την ημερομηνία κατά την οποία υποχρεούται να καταταγεί στις Ενοπλες Δυνάμεις. Αν τα δικαιολογητικά υποβληθούν αργότερα, η αναβολή χορηγείται εφόσον ο ενδιαφερόμενος δεν έχει καταταγεί στις Ενοπλες Δυνάμεις και εφόσον οι προϋποθέσεις υπήρχαν κατά την ημερομηνία που έπρεπε να καταταγεί, του επιβάλλεται όμως πρόσθετη στρατιωτική υποχρέωση [ΕΞΑΓΟΡΑΣΙΜΗ] δύο μηνών.

Αίτηση για αναβολή υποβάλετε στο στρατολογικό σας γραφείο ή σε Κέντρο Εξυπηρέτησης Πολιτών (υπόδειγμα της αίτησης εδώ).


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
αχ καημενε κι εσυ μονος σου μιλας?κι εγω το κανω πολυ συχνα.... :P :D :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
ρε, πήγαινε άμεσα σε κεπ να κάνεις τα χαρτιά σου, και μετά στην στρατολογία για να πάρεις αναβολή γιατί θα σε κρίνουν λιποτάκτη και θα λερώσεις το ποινικό μητρώο σου τζάμπα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,521 μηνύματα.
ρε, πήγαινε άμεσα σε κεπ να κάνεις τα χαρτιά σου, και μετά στην στρατολογία για να πάρεις αναβολή γιατί θα σε κρίνουν λιποτάκτη και θα λερώσεις το ποινικό μητρώο σου τζάμπα!
tsk, δεν μου έχει έλθει καν ειδοποίηση ώστε να πεις ότι δεν πήγα και να θεωρηθώ λιποτάκτης. :P

Επίσης για όλα φροντίζει το ΚΕΠ, δε χρειάζεται να πάω ΚΑΙ στη στρατολογία. ;)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
tsk, δεν μου έχει έλθει καν ειδοποίηση ώστε να πεις ότι δεν πήγα και να θεωρηθώ λιποτάκτης. :P
Το οτι δεν την έλαβες δε σημαίνει οτι δε σου την έστειλαν. Και ισχύει οτι ισχύει και με τους νόμους, η άγνοια δεν δικαιολογεί την παραβίαση.
Πήγαινε να το κανονίσεις άμεσα :) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,521 μηνύματα.
Το οτι δεν την έλαβες δε σημαίνει οτι δε σου την έστειλαν. Και ισχύει οτι ισχύει και με τους νόμους, η άγνοια δεν δικαιολογεί την παραβίαση.
Πήγαινε να το κανονίσεις άμεσα :) .
Ναι, θα πάω αύριο το πρωί. :)



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ξέρω πόσο έυστοχο είναι το θεματάκι, αλλά το βάζω προς ενημέρωση, επειδή τα τελευταία χρόνια δεν έρχεται ειδοποίηση, ότι οι γεννημένοι το 1991 (κλάση 2012) υποχρεούνται να παρουσιαστούν στα κατά τόπους ΚΕΠ ή στρατολογικά γραφεία για να συμπληρώσουν το δελτίο απογραφής στρατεύσιμου μέχρι τις 27 Φεβρουαρίου, αλλιώς υπάρχουν κυρώσεις με φυλάκιση ή επιπλέον θητεία, βέβαια εξαγοράσιμες.
Στα ΚΕΠ η συμπλήρωση γίνεται με την ταυτότητα του στρατεύσιμου, δεν απαιτείται μαζί κηδεμόνας, άσχετα αν δεν έχει συμπληρώσει ο στρατεύσιμος τα 18 και δικαιούνται δικαιολογημένη απουσία από το σχολείο (ανάλογα το σχολείο, μέχρι και ολόκληρη μέρα) προκειμένου να πάνε στη στρατολόγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Σ' εμας (γεννημενοι 1990) ειχαν βαλει σχετικη ανακοινωση στο σχολειο. Βασικα ελεγε να παμε στη στρατολογια (με αλφαβητικη σειρα επιθετου κιολας), αλλα εκανα τη διαδικασια μεσω του ΚΕΠ της περιοχης μου.

Νομιζω οτι θελει και πιστοποιητικο γεννησης (αλλα δε θυμαμαι σιγουρα)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, μόνο ταυτότητα στο ΚΕΠ. Τα στοιχεία του πιστοποιητικού γέννησης, όπως το Μητρώο Αρρένων τα βρίσκουν στο Intranet του Υπουργείου Εσωτερικών απ'οσο ξέρω.
Και σε μας έχουν βάλει ανακοίνωση, αλλά μιλάει για αλφαβητικά, μόνο στο Δήμο Αθηναίων και διάφορες ανακρίβειες. Δηλαδή μπορεί να φύγει η 27η Φεβρουαρίου κι εσύ να περιμένεις ακόμα ανακοίνωση για το γράμμα που αρχίζει το επώνυμό σου. :D
To έπαθε έτσι ο ξάδερφός μου πριν 2 χρόνια και τώρα έχει φορτωθεί ένα μήνα φυλακή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Σε εμάς πέρσι ζητούσαν και πιστοποιητικό γέννησης Μιχάλη. Όπως επίσης,πάντοτε έρχεται ανακοίνωση στα σχολεία. Γενικά όσοι είναι στην τρίτη λυκείου,πρέπει να το περιμένουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,521 μηνύματα.
To έπαθε έτσι ο ξάδερφός μου πριν 2 χρόνια και τώρα έχει φορτωθεί ένα μήνα φυλακή.
Είσαι σίγουρος ότι είναι ένας μήνας φυλάκιση;
Εγώ που είχα πάει ληξιπρόθεσμα (μήνες μετά :P ) μου πρόσθεσαν απλά 1 μήνα επιπλέον θητεία, εξαγοράσιμη με 100ευρά. :what:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ισως εννοει κατι τετοιο
εγω ειχα το εξης προβλημα
ημουν διπλογραμμενος με αποτελεσμα πριν δυο μηνες να μου ερθει ενα χαρτι οτι δν ειχα παρουσιαστει στο Σ.Γ ιωαννινων και οτι εχω δυο επιπλεον μηνες θητεια. περιοδευον περασα τον φεβρουαριο του 08
οσοι ειστε διπλογραμμενοι να το εχετε υπ οψιν.(δλδ οποιοι για καποιο λογο ειστε γραμμενη στηα μητρωα αρρενων δυο δημων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος ότι είναι ένας μήνας φυλάκιση;
Εγώ που είχα πάει ληξιπρόθεσμα (μήνες μετά :P ) μου πρόσθεσαν απλά 1 μήνα επιπλέον θητεία, εξαγοράσιμη με 100ευρά. :what:


-petros
Φυλακη στο στρατο εννοουν την επιπλεον θητεια. :P


Τουλαχιστον ετσι νομιζω.
-----------------------------------------
ισως εννοει κατι τετοιο
εγω ειχα το εξης προβλημα
ημουν διπλογραμμενος με αποτελεσμα πριν δυο μηνες να μου ερθει ενα χαρτι οτι δν ειχα παρουσιαστει στο Σ.Γ ιωαννινων και οτι εχω δυο επιπλεον μηνες θητεια. περιοδευον περασα τον φεβρουαριο του 08
οσοι ειστε διπλογραμμενοι να το εχετε υπ οψιν.(δλδ οποιοι για καποιο λογο ειστε γραμμενη στηα μητρωα αρρενων δυο δημων)
Κι εγω ειμαι διπλοεγγεγραμμενος και πηρα αναβολη απο τον ενα δημο. Τι πρεπει να κανω; Να ξαναπαω ΚΕΠ να ρωτησω; (πω ρε πως βαριεμαι να τρεχω παλιιιι :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FanIsHere

Νεοφερμένος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Φέτος τα έκαναν λίγο άνω κάτω. Η ανακοίνωση βγήκε στα σχολεία με το που άνοιξαν -11 Σεπτέμβρη-, αλλά η στρατολόγηση γινόταν ανά αλφαβητική σειρά των Δήμων στους οποίους μένει ο καθένας. Το θέμα είναι πως οι Δήμοι που αρχίζουν από Α και Β -νομίζω-, έπρεπε να περάσουν περιοδεύον πριν τις 11 Σεπτέμβρη και κανείς δεν μας είχε ενημερώσει, οπότε ουσιαστηκά θεωρούμασταν λιποτάκτες (είμαι κάτοικος Αγ. Δημητρίου)... Εντέλη, μας ενημέρωσαν πως μπορούμε να πάμε όποτε θέλουμε μέχρι τις 22 Φεβρουαρίου (αν θυμάμαι καλά) και πως η στρατολόγηση γίνεται και στα ΚΕΠ, όχι απαραίτητα στο ΡΟΥΦ.

Το θέμα απουσιών δεν είναι σίγουρο. Η δική μας υπεύθυνη του τμήματος μας είπε πως δε τις μετράει καν τις απουσίες αυτές, όσες και να 'ναι, αλλά απ' όσο έχω ακούσει από παιδιά άλλων τμημάτων, τους τις πέρναγαν, αλλά δικαιολογημένες.

'Οσο αναφορά το πιστοποιητικό γενήσεως, οι γνώμες διίστανται. Το σχολείο μας ενημέρωσε πως είναι απαραίτητο και σε μερικούς φίλους που έμαθα, τους το ζήτησαν. Εμένα απ' την άλλη, που το 'χα μαζί μου, μου είπε η υπάλληλος του ΚΕΠ πως δεν είναι απαραίτητο, αλλά της το έδωσα για καλό και για κακό. Οπότε καλό θα ήταν να το έχετε κι εσείς μαζί σας για να 'στε σίγουροι.


Υ.Γ.: Μιλάω για τις περιοχές της Αθήνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Δεν χρειαζεσαι καποιο πιστοποιητικο γεννησης. Απλα μια ταυτοτητα και εισαι μια χαρα.

Οι απουσιες που ισως χρειαστει να κανει ενας μαθητης ειναι υποχρεωμενοι απο το σχολειο να τις δικαιολογησουν.

Η συμπληρωση του Δελτιου απογραφης απο το 2004 μπορει να γινει και στα ΚΕΠ και οχι μονο στο ΡΟΥΦ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazareos9999

Νεοφερμένος

Ο Lazareos9999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα !!!!!!!!!Θέλω να κάνω μια ερώτηση για το περιοδευον !!!!!!!!!
Η ερώτηση είναι τι χαρτιά πρέπει να έχω μαζί μου στο ΚΕΠ?????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Καλημέρα !!!!!!!!!Θέλω να κάνω μια ερώτηση για το περιοδευον !!!!!!!!!
Η ερώτηση είναι τι χαρτιά πρέπει να έχω μαζί μου στο ΚΕΠ?????????
Η απάντησή σου είναι στο 4ο, εδώ: https://www.stratologia.gr/faqs.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Θα πρέπει να έχεις μαζί σου αντίγραφο των δύο όψεων της αστυνομικής σου ταυτότητας και πιστοποιητικό εγγραφής στα μητρώα αρρένων που θα προμηθευτείς εγκαίρως από το δήμο.

Συμμαθητές μου που πήγαν, πήγαν μόνο με τη ταυτότητά τους και εξυπηρετήθηκαν..

Εγώ πάω τη Παρασκευή και από την ενημέρωση του σχολείο (με χαρτί που τους ήρθε) και πάρω μόνο τη ταυτότητα, δεν έχω ακούσει τίποτα για πιστοποιητικό και τέτοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Πας με τη ταυτοτητα! την δειχνεις σε ρωτανε βαρος,υψος και νουμερο παπουτσιου. Μετα σε ρωτανε τι θα ηθελες να πας(ναυτικο, αεροπορια,ξηρα) ...
Μετα σου δινουν ενα χαρτι που λεει οτι περασες περιοδευων και το πας σχολειο και σου σβηνουν τις απουσιες ;)

ααα και μετα το περιοδευων παμε για καφεδακι :P (αυτό προαιρετικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top