Περί κόμπλεξ

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! λοιπόν, είμαι με μια κοπέλα αρκετό καιρό και ήμαστε στην ίδια τάξη στο φροντιστήριο και είμαστε και οι δύο πολύ καλοί μαθητές.
και τώρα στο ψητό! έχω το εξής πρόβλημα, μέσα στην τάξη ορισμένες φορές νιώθω άσχημα όταν αναδεικνύεται για κάτι (που εγώ δεν σκέφτηκα) !
Ξέρω ότι είναι πολύ άσχημο από μέρους μου και ότι είναι ένα μεγάλο λάθος μου! επίσης στην περίπτωση που κάνει κάτι λάθος και το διορθώσω εγώ, νιώθω επίσης άσχημα γιατί αισθάνομαι ότι της κάνω επίδειξη.
ευτυχώς αυτό δεν έχει δημιουργήσει πρόβλημα στην σχέση μου (μιας και φυσικά το κρατάω μέσα μου) αλλά έχει δημιουργήσει πρόβλημα σε μένα και την διάθεση μου! και έχω ανάγκη αυτήν την περίοδο (δίνω το 2012) να είναι όσο το δυνατών καλύτερα!
Πιστεύω ότι αυτό οφείλεται σε ανασφάλειες που έχω!δεν ξέρω αν είμαι κομπλεξικός γιατί πιστεύω ότι απέχω λίγο! πάντως δεν είναι καθόλου ωραίο αυτό και θα ήθελα την βοήθεια σας για να το ξεπεράσω (αν γίνεται!)
ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Στο φροντ. ειστε συμμαθητες ειναι διαφορετικος ο ρολος σας,ειναι συμμαθητρια σου,εισαι συμμαθητης της.

Νομιζω οτι δεν πρεπει να αισθανεσαι καποιου ειδους ανασφαλειας ουτε κομπλεξ...

Εκει πατε για να μαθετε 2 πραγματα παραπανω και για να τα καφερετε στις πανελληνιες.Το να νιωθεις ανταγωνιστικα δεν ειναι κακο,προκειται για μια συμμαθητρια σου και θες να εισαι οσο το δυνατον καλυτερος.Το κακο θα ηταν να ησασταν ανταγωνιστικοι στην προσωπικη σας ζωη...
Οποτε κουλαρε,δεν βρισκω προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Βασικά το θέμα του είναι ότι δεν περνάει καλά με όλη τη φάση κι αν δεν είσαι εντάξει well, δεν είσαι εντάξει.

Γενικά όμως ό,τι σου είπε η pure είναι αρκετό, μη σ' επηρεάσουν δηλαδή οι συναισθηματικές μαλακίες που θα ακουστούν σε λίγο. Τα πράγματα είναι απλά, ή θα καταλάβεις ότι αυτό που σ' ενοχλεί είναι αναμενόμενο ή θα αναγκαστείς να βρεις μία από άλλη κατεύθυνση. Λογικό δεν είναι να είστε διαφορετικοί; Αυτή κάπου θα είναι καλύτερη από σένα κι αντίστροφα. Ίσα ίσα θα ήταν βαρετό αν ένας από τους δύο ήταν νουμπάκι κι ο άλλος καλύτερος παντού. Στην τελική εκμεταλλεύσου το για να βελτιωθείς εκεί που αυτή είναι καλή κι εσύ δεν είσαι, ήρεμα όμως αν δεν το σηκώνει κι απλά εκτονώσου πάνω στους άλλους μέσα στην τάξη που δεν τους χρειάζεσαι.

Ή αυτό ή θα αναγκαστείς, όχι μόνο τώρα αλλά και μετά το σχολείο, να συμβιβαστείς με μία που θα 'χει εντελώς διαφορετικά ενδιαφέροντα από σένα απλά για να μην αισθάνεσαι κατώτερος.

Και btw δεν υπάρχει λάθος και σωστό, μόνο οι επιλογές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
ευχαριστώ για της απαντήσεις σας!

ποστάρω πάλι για να ξαναβγει το θέμα επειδή θέλω να ακούσω αρκετές απόψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostie

Νεοφερμένος

Η lostie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Λοιπον το να υπαρχει αυτο ειναι φυσιολογικο αρκει να μην σου συμβαινει μονο με αυτην αλλα και με τους υπολοιπους συμμαθητες. Η συγκριση σε κανει να γινεσαι καλυτερος και ν θετεις συνεχως στοχους. Δεν ειναι καλο ομως να δειχνεις στους αλλους οτι τους ανταγωνιζεσαι ή οτι τους ζηλευεις, ο συναγωνισμος απο την αλλη ειναι υγεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
βασικά με τους άλλους μου βγαίνει σε πολύ μικρότερο βαθμό και δεν δίνω καν σημασια!
ίσως γιατι οι φίλοι μου βρίσκονται σε άλλα τμήματα και το μόνο άτομο που με ενδιαφέρει και κάνουμε μαζί μάθημα είναι αυτή, αλλά είναι και η μόνη που μπορεί να με συναγωνιστεί (δεν θέλω να φανώ ψώνιο και μπορεί να ακούγεται άσχημα αλλά έτσι πιστεύω πως είναι)...
και όπως είπα σε καμία περίπτωση δεν δίχνω κάτι γιατί το θεωρώ πολύ άσχημο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν υπάρχει άσχημο, it's all a matter of perspective. Κι απ' τη στιγμή που έχεις τέτοια κολλήματα άλλαξε την οπτική σου. Στην τελική διάλεξε τον εαυτό σου ή τους άλλους κι αυτή μαζί. Πριν φτάσεις σ΄αυτό το σημείο θυμίζω ότι μπορείς να τα συνδυάσεις αν είναι όπως τα περιγράφεις. Το ότι μπορεί να σε συναγωνιστεί σημαίνει κατά πάσα πιθανότητα ότι της αρέσει η πρόκληση. Hell στην τελική την ξέρεις περισσότερο από μένα, απλά δες αν το σηκώνει κι αν δεν, την αφήνεις.

Αν είναι σε κάθε φάση της ζωής σου να έχεις τέτοια κολλήματα ετοιμάσου για πολύ χαμένο χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cuius Cuius

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Φίλε Madclocker, η δική μου άποψη είναι ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς ιδιαίτερα γι' αυτό. Στην αρχή βρίσκεστε ακόμη, λογικό είναι να έχεις εντοπίσει στο φροντιστήριό σου ένα άτομο που είναι "ισάξιο" με εσένα και να νιώθεις ανταγωνιστικά απέναντί του. Μου συνέβη κι εμένα αυτό στην τάξη μου στο φροντιστήριο... Στην αρχή τουλάχιστον, σύγκρινα συνεχώς τους βαθμούς μου με τους 2 καλύτερος του τμήματος (εγώ ήμουν ας πούμε τρίτη).
Η ανταγωνιστικότητα αυτή θα σε βοηθήσει να βελτιωθείς. Εξάλλου, το πιθανότερο είναι ότι από Σεπτέμβρη ούτε που θα σε νοιάζει τί θα κάνει ή τί θα λέει η συμμαθήτριά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top